Şimdi Ara

C dili ile 3d oyun,program vs

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
6.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler ben ilk programlama dilimi öğreniyorum daha başlayalı 3 gün oldu.C dili.Bu dille çoğu gördüğüm uygulamalar CMD üzerinde çalışıyor.Sebebi nedir ben oyun yapmak istiyorum ve ayrıca kendi program temamı yay6pmak istiyorum mesela FRAPS programı gibi şuna tıklayınca video kaydet gibi, bunu bu dille yapamazmıyım.Yapamazsam bence başlamadan Java'ya geçiyim ben :D
    Sanırım o dillere nesne tabanlı dil diyorlar Kitaplarada 50 tl verdik ama olsun :D
    Ben elektronik için yani PIC programlama vs için C yi seçtim ama oyun,program vs de yapmak istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir dil seçeyim, her şeyi onunla yapayım diye bir yaklaşım seni hiçbir yere götürmeyecektir :)

C/C++ gibi diller bir sistemde arkaplanda çalışan, kullanıcının pek görmediği işlemler için kullanılır. Bu dillerde görsellik değil, işlev ve performans önemlidir. Dolayısıyla kullanıcı arabirimi olarak basit bir terminal (cmd) görmen normal.

Tabi ki zorlasan pencere uygulaması yapamaz mısın? Yaparsın. Fakat basit bir pencere için bile yazman ve bilmen gereken ayrıntıları gördüğün zaman hemen vazgeçersin, ve zaten vazgeçmelisin de. Çünkü bu noktada ağacı çakıyla kesmeye çalışıyorsun, hemen yanında testere dururken (.NET, C#).

Oyun yapma konusunda da aynı problem var. Ekrana DirectX ile bir şeyler çizeyim derken 10 saat sonra elinde sadece ekranda gezen bi üçgen olur :D Oyunlar, oyun motoruyla yapılır. Oyun motoru yapmak ise bir kişinin altından kalkabileceği bir şey değil. Oyun yapan şirketler de önce bir motor tasarlayıp inşa eder, daha sonra bu motoru kullanarak oyunlar yaparlar. Hemen hemen her oyun motorunda da, oyununun arkaplanında çalışacak işlemleri (fizik gibi) yine C gibi düşük seviyeli dillerle kodlayabilirsin.

Kısaca; her dilin iyi olduğu, kötü olduğu konular var. Bu diller süs olsun diye üretilmiyor zaten, hepsinin hizmet ettiği bir amaç var.

Genel olarak düşük seviyeli diller (Assembly, C/C++ vs...), görselliğin olmadığı, kaynakların kısıtlı olduğu platformlarda veya yüksek performans gerektiren işlemlerde kullanılır.
    Yüksek seviyeli diller ise (C#, Java, Python vs...), makine ayrıntılarına bulaşmak istemediğin zamanlarda ve insana daha tanıdık olan işlemler yapman gerektiğinde kullanılır.
  • Bir dil seçeyim, her şeyi onunla yapayım diye bir yaklaşım seni hiçbir yere götürmeyecektir :)

C/C++ gibi diller bir sistemde arkaplanda çalışan, kullanıcının pek görmediği işlemler için kullanılır. Bu dillerde görsellik değil, işlev ve performans önemlidir. Dolayısıyla kullanıcı arabirimi olarak basit bir terminal (cmd) görmen normal.

Tabi ki zorlasan pencere uygulaması yapamaz mısın? Yaparsın. Fakat basit bir pencere için bile yazman ve bilmen gereken ayrıntıları gördüğün zaman hemen vazgeçersin, ve zaten vazgeçmelisin de. Çünkü bu noktada ağacı çakıyla kesmeye çalışıyorsun, hemen yanında testere dururken (.NET, C#).

Oyun yapma konusunda da aynı problem var. Ekrana DirectX ile bir şeyler çizeyim derken 10 saat sonra elinde sadece ekranda gezen bi üçgen olur :D Oyunlar, oyun motoruyla yapılır. Oyun motoru yapmak ise bir kişinin altından kalkabileceği bir şey değil. Oyun yapan şirketler de önce bir motor tasarlayıp inşa eder, daha sonra bu motoru kullanarak oyunlar yaparlar. Hemen hemen her oyun motorunda da, oyununun arkaplanında çalışacak işlemleri (fizik gibi) yine C gibi düşük seviyeli dillerle kodlayabilirsin.

Kısaca; her dilin iyi olduğu, kötü olduğu konular var. Bu diller süs olsun diye üretilmiyor zaten, hepsinin hizmet ettiği bir amaç var.

Genel olarak düşük seviyeli diller (Assembly, C/C++ vs...), görselliğin olmadığı, kaynakların kısıtlı olduğu platformlarda veya yüksek performans gerektiren işlemlerde kullanılır.
    Yüksek seviyeli diller ise (C#, Java, Python vs...), makine ayrıntılarına bulaşmak istemediğin zamanlarda ve insana daha tanıdık olan işlemler yapman gerektiğinde kullanılır.

• gdb G kullanıcısına yanıt
    1 dil seçip istediğimi yapmayı düşünmüyorum.Biliyorum herşeyin 1 dille olmayacağını fakat şu anda sadece 1 dil öğrenebilirim.İyice öğrenmek istiyorum.Bana C dilini önerdiler çünkü diğer dillerin atası dediler ve ben mikrocontroller programlamak için seçtim.Ama CMD işi girince vazgeçtim.

Ben oyunu tek başıma yapmayacağim.Benim gibi sil öğrenen bir kaç arakadaşım var.Onlar java öğreniyorlar ama.Biz Call of Duyt gibi olmasada Minecraft gibi basit bir oyun yapmayı planlıyoruz.

Oyun motoru C ile yapılıyor dediğinize göre.Başka dille olmazmı ben şimdi C yi bırakıp Java ya başlamayı düşünüyorum Java ile olmazmı.Oyun motoronun mantığını bilmiyorum nasıl kodlanıyor açıklayabilirmisiniz ?

Ve bana hem program hem basit 3d oyun ve oyun motoru programlayabileceğim dil önerimisiniz.Bu seçtiğim dil üzerinde 1-2 yıl duracağım ve iyice öğreneceğim.Başka bir dile ancak 2 yıl sonra geçerim.Bana Java iyi gibi geldi siz ne önerirsiniz ?

• Mikrokontrolör programlamak için tabi ki C bilmen gerekiyor.

Java'da oyun motoru yapılmaz. Bırak oyun motorunu, doğru dürüst oyun bile yapılmaz. Minecraft demişsin mesela, minecraft javada yazılmış bir oyun ve en güçlü bilgisayarlarda bile kasabiliyor. Espirilere bile konu oldu artık Gerçi artık Java da oldukça hızlı çalışıyor. Bu dediklerim daha ileri düzey oyunlar için. Yoksa basit bir oyun yapmaksa mesele, elbette yapabilirsin.

Oyun motoru dediğimiz şey, oyunu yazdığın framework'tür. Yani aracı bir programdır. Sen bu programa modelleri falan tanıtırsın, haritayı tanıtırsın, görevleri tanıtırsın, nesneleri tanıtırsın, nesneler arası etkileşimleri tanıtırsın vs. Bu program da bunların hepsini bir araya derler. Bu tarz bir program olmadan tüm bunları kendi elinle toparlamak insan işi değildir. Hadi uğraştın atıyorum 2 senede geniş bir takımla basit bir oyun çıkardın. Başka bir oyun çıkarmak istediğinde tekrar bi 2-3 sene uğraşmanız gerekicek. Oyun motoru bir kere kodlandığında, istediğin kadar oyunu kısa sürede üretebilme şansı veriyor.

Her şeyi yapabileyim çok sağlam olmasa da olur diyorsan Java güzel seçim.

Peki hangi dili önerirsin bana ?

Sağlam bir dil olsun

Oyun motoru programlayabileyim ve programda yapabileyim.

• Arkadaşım bütün programlama dilleri CMD ile öğrenilir zaten. İster c, ister java, ister python olsun hepsini konsolda öğreneceksin, başka şansın yok. Programına nasıl veri girişi/çıkışı yapmayı düşünüyorsun acaba? 2 tane sayı girmek için form mu çıkaracaksın?

Bu genç nesil de pek tez canlı. Herşeyi 2 günde yapmak istiyor ama öyle bir dünya yok.
  • Üzgünüm ama dediğiniz hiç bir şeyi anlamadım.Bu işlere yabancıyım affedin lütfen.

• Ben sana bir şey söyleyeyim mi, sen zaten oyun motoru yapabilecek seviyeye geldiğin zaman dil pek fark etmeyecektir. Bir dilde o düzeyde ustalaştıktan sonra başka bir dile geçmek çok kolaydır. O yüzden bu kadar kafana takma

GUI programlamayı falan C# ve Javada daha rahat yaparsın. C++ başlarda çok zorlar ama onla da yapabilirsin. Hem esnekliğim olsun, mikrokontrolör için de öğrenmiş olayım dersen C++. Oyun motorları da en iyi C++ ile yapılır. İşletim sistemi bile yaparsın C ile. C, C++'ın kısılmış hali gibi düşün. Çok fazla fark yok. C++ bilirsen otomatik olarak C'nin %98'ini biliyorsun demektir. Fakat dediğim gibi oyun motoru, işletim sistemi falan çok ileri düzey işler. Sadece dili öğrenmek yeterli değil bile. O dili, anadilin gibi kullanabilmeli ve yaygın kütüphaneleri konusunda bilgi sahibi olmalısın. Ayrıca veri yapılarını da çok iyi bilmelisin.

Bu yüzden her şeyi yapabileyim düşüncesiyle bir dil seçme. Bir konuda kendini geliştir. Atıyorum mikrokontrolörlerle çalış. Bunun için C veya C++ kullanmalısın. Bunu iyice öğrendikten sonra artık Grafik tabanlı programlar mı yapmak istiyorsun? Javaya geç, C#'a falan geç. Programlama dilleri öyle konuşma dilleri gibi değildir. Öğrenmesi yıllar almaz. Birini öğrendikten sonra mantık zaten hemen hemen hep aynıdır.

(GUI: Graphical User Interface, yani grafikli görselli pencere programları falan.)

C ile neler yapılabilir peki.Ben işletim sistemi yazamayacağıma göre ve C ile oyun motoruda yapılmayacağına göre işim olmaz.Ben şimdi C yi bırakıyımmı çünkü ben C ye hem PIC programlamak hemde program yazmak için seçtim.PIC ile işim yok hiç bir işime yaramaz.En iyisi bırakmak sanırım.Hem nesne tabanlı hemde hızlı dil öneriniz varmı.Hem program hem oyun,oyun motoru yazıyım.C++ ı çoğu kişi öldüğünü,eski bir olduğunu eskidiğini ve öğrenilmemesi gerektiğini söylüyor.Bu yüzden C++ dan soğudum.Java yada yavaş diyorlar.Sanırım en iyisi C#.Hem oyun hem program yazayım.

Birde bazı programlama dilleri ile program yazıp satmak için ektra para vermek gerekiyomuş yokmu ücretsiz programlama dili.

Birde size bir sorum var.Aceba ben bir oyun yazıyım.Oyunun motoru C# ile olsun,fizik kuralları vs C ile görsellikler Java ile.Bu münkünmü yani bir programı 1 den fazla dille yazılabilirmi ? Yazılırsa nasıl birleştirilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389A88529 -- 2 Kasım 2017; 14:54:31 >

• C++ tavsiye ederim öyleyse.

Kim diyor öldüğünü falan saçmalamasınlar. Bugün C++'ın yerine geçebilecek bir dil yok. Makineye yakınlığıyla, sağladığı esneklik ve performansla varlığını her zaman çok daha uzun bir süre koruyacak bir dildir C++.

Oyun motoru için en iyi seçim C++. Şuan dünyanın en çok kullanılan oyun motoru Unity, C++ ile yazılmıştır. Yine PC oyunları sektöründe ses getiren, devrim niteliğinde oyunlar yapan Valve firmasının oyun motoru olan Source da C++ ile yazılmıştır. Eminim rastgele seçtiğin herhangi bir oyun motoru da %90 C++ ile yazılmıştır.

Bu bahsettiğin "çoğu kişi" için eminim önemli olan tek yazılım alanı da Web ve Akıllı telefon uygulamalarıdır. Durum buysa tabi ki C++'ın o tarz alanlarda işi yok. Gerçi Chrome ve Firefox gibi tarayıcıların Javascript motorları da C++ ile yazılmıştır ama o başka bi mevzu. Hatta yine weble ilgili olan PHP Interpreter da C ile yazıldı.

Yani dediğim gibi C/C++ gibi performans dilleri arkaplanda, insanların görmediği yerlerde çalışır. Aa ulan bu javascript, php, java falan daha önemli galiba, millet iki program yapıyo para kazanıyo, C++ eskidi artık falan diye düşünülmesi normal. Halbuki bu dillerin çarkını çeviren sistemler C/C++ ile yaratılıyor.

Şu ifadeyi direkt olarak Google Mühendislik Stajı başvuru sayfasında, Minimum Gereksinimler kısmından kopyalıyorum:

quote:

Experience writing code fixes and tools to solve problems in one or more of the following languages: C, C++, Java, JavaScript, or Python (e.g., remove duplicate elements from a list).

Basitçe C, C++, Java, JavaScript veya Python dillerinden en az birinde tecrübeli olmanı istiyor.

Bu sadece Google'da değil, hemen hemen bütün büyük firmaların sayfasında buna benzer bir yazı görebilirsin. C/C++ bu listede her zaman vardır. Bu nasıl bir ölü dil ki, Google bile kullanıyor.

Bu yazı da yine Google'ın Grafik(GPU) Yazılım Mühendisi pozisyonu için minimum gereksinimler kısmından:

quote:

Programming experience in C and/or C++.

Diğer diller yok bile. Oyun grafikleri de bu pozisyona giriyor. Android OS bölümü için aldıkları Yazılım Mühendisliği pozisyonunda da aynı bu şekilde C veya C++ tecrübesi istiyor.

Bana Java ile C++ arasında seçim yapman gerektiğini ve oyun motoru yazma hayalinin olduğunu söylüyorsan, ben C++ seç derim. C++ ile de programlar yazılabiliyor. Photoshop C++ ile yazıldı. Olmuyor değil yani. Sadece öğrenmesi biraz daha zor.

Yani mümkün gibi fakat bu kadar her şeyi birbirine karıştırmana gerek yok. İşi daha da zorlaştırırsın. Nasıl birleştireceğinin kesin bir yöntemi yok. Bu üçlüyü farklı sistemler olarak çalıştırmak zorundasın çünkü Java ve C# kendi frameworkleri altında çalışabiliyor. Yani biri .NET aracılığıyla, diğeri JVM aracılığıyla çalışıyor. Üçünü tek bir dosyada birleştirme şansın yok yani. Üç farklı sistemi, birbirleriyle haberleşecek şekilde kurman gerekiyor. Hem işi kompleksleştirir hem ciddi performans sorunu yaratır.

Ücretli programlama dili diye bir şey yok. Ücretle satılan derleyiciler var. GNU (C/C++) derleyicileri tamamen ücretsiz. Java da aynı şekilde, kullanımı ve üretilen programların satılması serbest. Fakat Java'da şöyle bir ayrıntı var. Oracle'ın sağladığı JDK, GPL (General Public License) lisanslı değil. GPL lisansı, ürünün serbestçe kullanılabilir olmasını sağlıyor. İster kullan, ister sat. Fakat Oracle kendi lisansıyla kullanıma sunuyor. Kendi lisansı da kullanım ve dağıtım için şuan ücret talep etmiyor fakat bazı kısıtlamaları var. Örneğin gömülü bir sistem için ticari amaçlı Java kullanımı lisans gerektiriyor ve Oracle bunu ücretlendirebiliyor. Oracle dışında JDK sağlayan bir de OpenJDK var. Bu versiyonu GPL ile lisanslı ve her türlü kullanıma serbest.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gdb -- 2 Kasım 2017; 17:45:48 >

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DVQ30wketZys&ved=0ahUKEwiFvZyEmaDXAhXFK8AKHfx9DRUQwqsBCCEwAQ&usg=AOvVaw16rDtdbzWncKjvq4zspipC

Bu videoda ve çoğu yerde C++ ın öldüğünü ve öğrenilmesinin size hiç birşey katmayacağını,eskidiğini söylüyorlar.Ayrıca diğer bir korkumda Ben 17 yaşindayım ve C++ şuan hâla devam ediyor ama ben 25 yaşima geldiğimde illaki daha iyi diller çıkacak ve C++ gerçekten ölücektir.Ama zaten C++ öğrendiğimle kalacağımı pek sanmıyorum zaten mecburi C++ ı iyi bir şekilde öğrenince Javaya sonra C# derken bir bakmısiz tüm dilleri öğrenmişim

https://eniyisipozitif.blogspot.com/2017/03/c-oluyor-mu.html?m=1

Sizin dediğinize göre C++ %98 C ye benziyor.O %2 lik kısımda eminim kelime farklarıdır mantık değil.Her yerde geçiyor bu C dili tüm dillerin atasıdır ve C yi iyi bir şekilde öğrenen kişi tüm dillere zorlanmadan geçer diye.Hem C++ %98 C ise C++ öğrenmek daha mantıklı bence.Hem C++ ile PIC de programlanıyor Webde Programda Oyunda.O yüzden 2 lik kısmıda ögrenince 2 dil tamamdır.

Şuanda C kitaplarımı iade ettim.Kitapyurdunda almıştım.Param iade gelince Muhammed Mastarın C++ kitabını alcağim.En iyisi o gibi geldi hemde youtubede 30-40 videoluk dersi var ve çogu kisi tavsiye ediyor bu videoları kitap icin birşey diyemeyeceğim.Siz ne önerirsiniz.

C dili ile 3d oyun,program vs

Bu resimdede 2017 nin en popüler dilleri yer alıyor.Hâla C çok az yerde işe yararken nasıl 2. sırada anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389A88529 -- 2 Kasım 2017; 20:23:54 >

• hocam bence önce c 'yi bir güzel öğrenin ve programlamanın mantığını anlayın . sonrasında ise c# öğrenip unity'e geçin derim . zaten oyun yapmak istiyorsanız işin design tarafı daha önde oluyor .

ayrıyetten daha teknik bir oyun programcı (oyun motoru tasarımlarıyla falan uğraşmak ) olmak istiyorsanız da c++ bilmek de yetmeyecektir . onun yanında çok iyi bir matematik ( özellikle lineer cebir ) ve çok iyi fizik(mekanik) bilmeniz gerekiyor . çünkü oyun motoru kısmı çok teknik bir kısım .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Attığın linklerde benim söylediklerimle çelişen bir şey yok. 10 kere söyledim. Uygulama geliştirme konusunda C/C++ yerine çok daha kullanışlı diller var artık. Bu bir gerçek. Ancak senin de şunu anlaman lazım ki, bilgisayar teknolojileri dünyası uygulama geliştirmeden ibaret değildir.

Türkiye pazarı konusunda fazla bir bilgim yok fakat neredeyse hiçbir şirketin ürün geliştirme konusuyla uğraşmadığı aşikar. Çoğu hazır platformlar için uygulama geliştirecek yazılımcı arıyor. Android, iOS uygulamaları, Windows uygulamaları, Web uygulamaları gibi işlerden ibaret Türkiyede bilişim sektörü (Benim gözlemlediğim kadarıyla).

Önceki mesajlarımda da bahsettiğim gibi, bu alanlarda C/C++ kullanılmaz. "Ağacı çakıyla kesmeye çalışmak" benzetmesi yapmıştım hatta hatırlarsan.

Dolayısıyla evet, ortalama bir şirkette yazılımcı olarak çalışmak istiyorsan en iyi tercih Java ve Python olacaktır.

Fakat sen diyorsun ki; ben oyun motoru yazabilmek istiyorum. O zaman seni ancak C++ keser. Grafik kartına, ses kartına en rahat müdahale edebileceğin dil C++'tır.

C/C++ neden bu kadar yaygın? Defalarca söyledim, yine söylüyorum. Şuan kullandığın bilgisayarın işletim sistemi, bu siteyi açtığın tarayıcı ve hatta o tarayıcının Javascript motoru, o muhteşem grafiklere sahip oyunların motorları, cebindeki telefonun işletim sistemi, sürdüğün arabanın bilgisayar sistemi, kendi kendini sürebilen araçların (Tesla) sistemi, izlediğin televizyon, Marsta gezen Curiosity robotu, Java, Python gibi yüksek seviyeli diller, füze hedefleme sistemleri ve daha sayamayacağım birçok sistem C/C++ ile programlandı, programlanıyor.

Kimse de kalkıp, sırf uygulama geliştirme için kullanılmıyor diye, öldüğünü, artık bir işe yaramadığını falan iddia etmesin.

C/C++'ın yerine geçebilecek bir dilin üretildiği gelecekte zaten Java falan da ortada kalmaz, eğer öyle bir gelecek varsa. O yüzden C'nin yerine daha güzel dil gelir başka bir şey öğreneyim diye bir plan yapma :D

Attığın linklerde de söylendiği gibi. Bu tamamen senin ne yapmak istediğine, neye yönelmek istediğine bağlı bir şey. Uygulama geliştirmek istiyorum diyorsan Java. Oyun motoru yazıcam, sistemsel seviye işlerle uğraşıcam diyorsan C++.

Bir de ileride hiç kullanmayacağın bir dil olsa bile, C++ öğrenerek bir şey kaybetmezsin. C veya C++'ı öğrenmek, sana hiçbir dilin veremeyeceği seviyede bilgisayarların çalışma mantığını ve programlama mantığını kazandırır. Ben bilgisayar alanına ciddi şekilde ilgi ve merak duyan, öğrenmek isteyen herkesin ilk dil olarak C öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir yerlerde kullanabilsin diye değil, öğrensin diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nycha

hocam bence önce c 'yi bir güzel öğrenin ve programlamanın mantığını anlayın . sonrasında ise c# öğrenip unity'e geçin derim . zaten oyun yapmak istiyorsanız işin design tarafı daha önde oluyor .

ayrıyetten daha teknik bir oyun programcı (oyun motoru tasarımlarıyla falan uğraşmak ) olmak istiyorsanız da c++ bilmek de yetmeyecektir . onun yanında çok iyi bir matematik ( özellikle lineer cebir ) ve çok iyi fizik(mekanik) bilmeniz gerekiyor . çünkü oyun motoru kısmı çok teknik bir kısım .

Yani pek heves kırıcı konuşmak istemiyordum ama arkadaşın dediği gibi, eğer maksadın oyun yapmaksa, hazır oyun motoru kullan.

Sıfırdan oyun motoru yazmak çok ciddi bir uğraş ve temel gerektiriyor. Daha sonra hayal kırıklığına uğrama.

• Yazarken hoşuna giden bir dil bul önce programlamayı öğren eğer C hoşuna gittiyse C ile de küçük oyunlar yazabilirsin.Programlamayı öğrendikten sonra dil öğrenmekte bir şey yok en fazla 2 haftanı alır. Ondan sonra yapacağın işe göre dil seçip kullanırsın.Önemli olan programlamayı öğrenmek o da bol bol pratik yapmak ve bol bol program yazmakla oluyor öyle hemen olacak bir şey değil.
    Peki diğer dillerin atası C öğrenen kişi diğer dillere çok rahat geçer diyorlar bu C++ içinde geçerlimi yani %98 benzer diyorsunuz.O zaman C yerine C++ daha mantıklı.

• Keşke dil öğrenince program yazılabilseydi. Herkes programcı olurdu ne güzel.

• C++ zaten C'yi kapsıyor. C yazar gibi C++ yazabilirsin bile. C++ içinde C kütüphaneleri dahi kullanılabiliyor. Tabi tavsiye edilen bir şey değil.

Bu yüzden zaten birbiriyle birlikte kullanılırlar daima. Hep C/C++ şeklinde görürsün, ikiz kardeşler gibi.
    Ya o kadar dedininizde hâla şu 4 dil arasında kaldım.

-C

-C++

-C#

-Java

C++ C ye göre daha mantıklı seçim.C nin yaptıği herşeyi yapıyor üstelik nesne tabanlı.Ama neden hâla C++ yerine yeni başlayacakları dili tavsiye esiyorlar anlamıyorum.

Eğer böyle giderse hedefim şu hocam:

C++ ı iyi bir şekilde öğrenip programlama mantığını iyice kavrayacağım.Sonra C#,Java derken her dili öğrenirim.

• Hocam kusura bakmayın ama neden gençlerin hevesini kırıyorsunuz anlamıyorum.Belki sizin bu sözünüzden dolayı bu işi hiç başlamadan bitirecek insanlar var.Onun yerine neden dil herkes program yazamaz ve yazmak için nasıl bir yol izlemeliyiz onu söyleseniz daha makbule geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389A88529 -- 3 Kasım 2017; 16:10:27 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.