Şimdi Ara

C dili ile 3d oyun,program vs (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
6.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • C/c++ için çok sabırlı ve azimli olmak lazım. Bu benim ne işime yarayacak diyeceğin birçok şeyi öğrenmek zorundasın. Senin gibi hemen olaya girişmek isteyenlerin yapabileceği bişey değil ne yazıkki.

Tabi adamlar sizi de düşünmüş, script dilleri icat etmişler. Bu diller makinadan olabildiğince uzaktır, derleme gibi ıvır zıvırlar yoktur. Birkaç günde icraata geçebilirsin. O yüzden sana python tavsiye ediyorum. Hele başla, 1 hafta sonra bana teşekkür edeceksin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • C++ iyidir hatta efsanedir :) tam artık çoğu şeyi öğrendim dersiniz bir yerde bir kod görürsünüz aslında daha öğreneceğiniz çok şey vardır bence bu işi öğrenmek gerçekten severek yapmakla olur

• quote:

Orijinalden alıntı: RandomStaR

Hocam kusura bakmayın ama neden gençlerin hevesini kırıyorsunuz anlamıyorum.Belki sizin bu sözünüzden dolayı bu işi hiç başlamadan bitirecek insanlar var.Onun yerine neden dil herkes program yazamaz ve yazmak için nasıl bir yol izlemeliyiz onu söyleseniz daha makbule geçer.

Söylediği şey yanlış değil. Dil bilmek ve programlama bilmek çok farklı şeyler. Şöyle düşün, Türkçeyi çok iyi bilmen, çok iyi şiir, roman, makale vs yazabileceğin anlamına gelmiyor.

Dil öğrenmek işin kolay kısmı. Asıl uğraş gerektiren, o dili kullanarak bir şeyler oluşturabilmek. O yüzden dillere bu kadar takılma diyoruz. Bir dili seç, ne olursa olsun. Ve o dil üzerinde programlama mantığını, tasarım şablonlarını, veri yapılarını, algoritmaları falan iyice öğren. Ancak böyle iyi programcı olabilirsin. Dil öğrenerek değil.
  • gdb G kullanıcısına yanıt
    Tamam hocam dilimi seçtim C++

Bunun üstünde programlama mantığını iyice kavrayacağım.Sizin bir kitap öneriniz varmı ?

Ve 1-2 kere sordum ama cevap alamadım ;

C dilini diğer dillerin atası kabul ediyorlar %98 benzer diyorsanız bu C++ içinde geçerli mi ? Geçerliyse neden C yi daha fazla tercih ediyorlar ?

• C++, C'den türetildi. Diğer çoğu diller de C ile üretildi C++ ile değil.

C++ nesne tabanlı. C değil.

Yazdığın programın nesne tabanlı olmaması gerekiyorsa C kullanırsın.

C daha düşük seviye bir dil.

Driver, kernel, derleyici gibi düşük seviyeli bir şey yazman gerekiyorsa C kullanırsın.

C derleyicisini kodlamak, C++ derleyicisinden daha kolay dolayısıyla C++'ın kullanılamadığı platformlarda C kullanılır. Bazı işlemciler için C++ derleyicisi yapılmamış olabilir yani. Gömülü sistemlerde genellikle C kullanılır.

Çoğunlukla da alışkanlıktan olsa gerek. Daima ilk C tercih edilir. C ile işin içinden çıkmak zorlaştığı zaman C++ düşünülür.

Bunun dışında neyi kullandığının çok fazla bir önemi yok.
    Evet anladım.Artık kararımı verdim her şeyi C++ üzerinde öğreneceğim.Gömülü sistem,Driver,Kernel ve Derleyici gibi şeylerle şuan işim yok.Ben şuan için program ve oyun motoru yazmak istiyorum.C++ ı gayet iyi bir şekilde öğrendiğim zaman belki C ye ufak bir dönüş yaparım zaten C++ ı mükemmel bir şekilde öğrenince C yi öğrenmemin bir kaç haftayı geçmeyeceğini düşünüyorum.Sonra Php,Java,C# gibi dillere geçerim.Muhammed Mastar'ın Youtube'daki C++ derslerini izledinizmi aceba tavsiye edermisiniz.Kitabınıda almayı düşünüyorum.

Edit:Bunu buldum belki işe yarar.

https://i.hizliresim.com/Oyvr2Q.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-389A88529 -- 4 Kasım 2017; 12:51:1 >
  • İzlemedim.

Resim güzelmiş
    "C++ ı gayet iyi bir şekilde öğrendiğim zaman belki C ye ufak bir dönüş yaparım zaten C++ ı mükemmel bir şekilde öğrenince C yi öğrenmemin bir kaç haftayı geçmeyeceğini düşünüyorum.Sonra Php,Java,C# gibi dillere geçerim."

Ve son olarak peki bu söylediğim doğrumu ?(Üstteki)

Tüm yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim hocalarım.Şuanlık başka sorum yok.Olursa yazarım

• Hahahah evet doğru

Cevap vermediysem itiraz etmemişim demektir :D
  • @RandomStaR sonuç ne dostum

• Çok ama çok boş vaktim olsa denerdim.
  • devrimsel kullanıcısına yanıt
    acaba şuan nerede napıyor :D
  • codforc C kullanıcısına yanıt
    tahminim lise sınavı için bıraktı. Liseye geçince de dersler zor deyip başlamadı.
  • Üniversite sınavına hazırlanıyorum,mezunum bu sene
  • Yazılım işi ne durumda?

Yazılım işine ara verdim üniversiteye gidene kadar,zaten başlardaydım.Hedefim Bilgisayar Mühendisliği
  • Meslektaş olacağız desene

Aynen,umutlarım o yönde

• Selamualeykum

güzel yorum tebrikler hocam.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.