Şimdi Ara

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) (74. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.173
Cevap
118
Favori
165.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7273747576
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Programlama dillerinden final ödevi aldım konum sezar şifreleme algoritmasını kullanan program yazmak bunu dosya yöntemiyle yapmam gerekiyor. Programı yazdım biraz ek özellik eklesem daha iyi olacağını düşünüyorum.
    printf("\t\tMENU\n\n");
    printf("1-) Metin sifrele\n");
    printf("2-) Sifrelenmis metni oku\n");
    printf("3-) Sezar sifrelemesi nedir?\n");
    printf("4-) Hakkinda\n");
    printf("5-) iletisim\n");
    printf("6-) Cikis\n\n");
    menüm bu şekilde başka ne eklememi önerirsiniz? Bir de girilen yazıyı diziye atıyorum dizinin eleman sayısını kaç yapmalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilim Hayvanı

Programlama dillerinden final ödevi aldım konum sezar şifreleme algoritmasını kullanan program yazmak bunu dosya yöntemiyle yapmam gerekiyor. Programı yazdım biraz ek özellik eklesem daha iyi olacağını düşünüyorum.
    printf("\t\tMENU\n\n");
    printf("6-) Cikis\n\n");
    menüm bu şekilde başka ne eklememi önerirsiniz? Bir de girilen yazıyı diziye atıyorum dizinin eleman sayısını kaç yapmalıyım?

Çok basit bir şifrelemeymiş. Değiştirme şansın varsa biraz modifiye et bence. Hem havan olur. Sabit sayıda kaydırma yerine değişken sayıda kaydırma yapabilirsin örneğin. Hatta daha ileri gidip kelimedeki herbir harfi ayrı sayıda kaydırabilirsin. Böylece kırılması da zorlaşmış olur.

Dizinin eleman sayısı önemli değil. Tek kelime alacak kadar yap yeter (100 ideal). Dosyayı komple diziye atmaya kalkışma sakın. fscanf ile kelimeleri tek tek oku.

Eğer metini klavye girişinden alacaksan o kadar yetmez tabi. Fakat esnek davranabilirsin sorun değil. 64 bit sistemlerde en az 2 mb stack alanı vardır. Yani 2 milyon elemanlı dizi bile olsa bellekte yer kaplamaz, stack tan yer.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: Bilim Hayvanı

Programlama dillerinden final ödevi aldım konum sezar şifreleme algoritmasını kullanan program yazmak bunu dosya yöntemiyle yapmam gerekiyor. Programı yazdım biraz ek özellik eklesem daha iyi olacağını düşünüyorum.
    printf("\t\tMENU\n\n");
    printf("6-) Cikis\n\n");

Çok basit bir şifrelemeymiş. Değiştirme şansın varsa biraz modifiye et bence. Hem havan olur. Sabit sayıda kaydırma yerine değişken sayıda kaydırma yapabilirsin örneğin. Hatta daha ileri gidip kelimedeki herbir harfi ayrı sayıda kaydırabilirsin. Böylece kırılması da zorlaşmış olur.

Dizinin eleman sayısı önemli değil. Tek kelime alacak kadar yap yeter (100 ideal). Dosyayı komple diziye atmaya kalkışma sakın. fscanf ile kelimeleri tek tek oku.

Eğer metini klavye girişinden alacaksan o kadar yetmez tabi. Fakat esnek davranabilirsin sorun değil. 64 bit sistemlerde en az 2 mb stack alanı vardır. Yani 2 milyon elemanlı dizi bile olsa bellekte yer kaplamaz, stack tan yer.

Ödev 3 atlamalı istediğinden öyle yaptım. Ben bütün metni alıyorum kullanıcıdan sonra karakter karakter atlatıyorum bu bana daha mantıklı geldi space falan geldiğinde es geçiyor veya z harfi geldiği zaman 23 arttırıyorum-eksiltiyorum duruma göre.

• Öncelikle herkese merhaba.Programlama temelleri sınavında yapamadığım soruyu sizlere sormak istedim cevaplarsanız sevinirim;(c#)

quote:

Bir sayı giriniz:5
    1
    22
    333
    4444
    5555

quote:

Bir sayı giriniz:3
    1
    22
    333

ben sadece alt alta ve yan yana yazdırabildim yani şu şekilde;

11
    22
    33
    44
    55

fakat hocanın istediği gibi nasıl yapılabilir?
  • selam arkadaşlar hoca proje ödevi verdi.Ve istediğiniz ödevi yapın dedi otomasyon olarak .Bende baktım internette birsürü var .Ama ben farklı bir proje yapmak istiyorum olmayan .Ne yapılabilir arkadaşlar ?Önerileriniz nedir ?

C#orta seviye bilgim var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

Öncelikle herkese merhaba.Programlama temelleri sınavında yapamadığım soruyu sizlere sormak istedim cevaplarsanız sevinirim;(c#)

quote:

Bir sayı giriniz:5
    1
    22
    333
    4444
    5555

quote:

Bir sayı giriniz:3
    1
    22
    333

ben sadece alt alta ve yan yana yazdırabildim yani şu şekilde;

11
    22
    33
    44
    55

fakat hocanın istediği gibi nasıl yapılabilir?

int main()
    {
    cout << "Sayi giriniz: ";
    int sayi = 0;
    cin >> sayi;

for(int i = 0; i < sayi; ++i)
    {
    for(int j = 0; j <= i; ++j)
    cout << i + 1;
    cout << endl;
    }
    return 0;
    }

Bu C++ ile yazılmış hali. Sen C# çevirirsin. Zaten for kısmında cout ların dışında değişiklik yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Source- -- 1 Mayıs 2013; 20:45:25 >

• Teşekkürler hocam hemen deniyorum

oldu hocam sağolasın,tam istediğim gibi yazıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 1 Mayıs 2013; 20:56:24 >
  • quote:

Teşekkürler hocam hemen deniyorum

hocam hallettim,sayı kadar yazıyor fakat hepsini alt alta yazıyor.1-leri,2-leri kendi sırasında nasıl yazdırabilirim?

{
    Console.Write(i + 1);
    Console.WriteLine();
    }

Ilk yazdırırken alt satıra geçirmemesi için Write methodunu kullanmalısın.
    Yazdırdıktan sonra alt satıra geçrimek için WriteLine methodunu kullanmalısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Source-

quote:

Teşekkürler hocam hemen deniyorum

hocam hallettim,sayı kadar yazıyor fakat hepsini alt alta yazıyor.1-leri,2-leri kendi sırasında nasıl yazdırabilirim?

{
    Console.Write(i + 1);
    Console.WriteLine();
    }

Ilk yazdırırken alt satıra geçirmemesi için Write methodunu kullanmalısın.
    Yazdırdıktan sonra alt satıra geçrimek için WriteLine methodunu kullanmalısın.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler oldu vallailk for döngüsünün içine bir tane Console.Write("\n"); attım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 1 Mayıs 2013; 20:58:35 >

• @Bilgisayar Bağımlısı
    Rica ederim. Kolay gelsin.
  • Yandaki şekilde mavi bölgeler “*”(Yıldız) ile dolacak,
    beyaz bölge ise boş kalacak c programını yazınız. Yıldızlar
    döngüler içinde printf ile tek tek yazdırılacaktır.
    arkadaşlar nasıl bir yol izlemem gerekiyor? C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL)

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL)

• @y.e.a
    Şeklin üst tarafını yaptım. Alt kısım da sana ait. Tek yapman gereken biraz döngülerle oynamak.

int karakterSayisi = 15;
    int satirSayisi = karakterSayisi / 2;

// Şeklin üst tarafı
    for(int iSatir = 0; iSatir < satirSayisi; ++iSatir)
    {
    // j Bir satırda ki karakterleri gezen indis
    for(int j = 0; j < karakterSayisi; ++j)
    {
    // Bir satırda bulunucak yıldız sayısını hesaplar. Boşlukdan önceki( = sonraki)
    int yildizSayisi = (karakterSayisi - iSatir * 2) / 2;
    // Yeterli tıldız sayısına erişince boşlukları ekliyoruz.
    if(j == yildizSayisi)
    {
    for(int iBosluk = 0; iBosluk < karakterSayisi - yildizSayisi * 2; ++iBosluk)
    cout << "-";
    // Boşlukdan sonraki yıldızları ekliyoruz.
    for(int iYildiz = 0; iYildiz < yildizSayisi; ++iYildiz)
    cout << "*";
    cout << endl;
    break;
    }
    // Boşlukdan önceki yıldızları ekliyoruz.
    cout << "*";
    }
    }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Source- -- 2 Mayıs 2013; 0:12:10 >

• Arkadaşlar bir random değer üreticem ama sayı 0 ile 700 arasında 100 100 artmalı mesela. İlk ürettim 500 geldi. Sonrasında 200 . Sonrasında 600 gibi. Nasıl yapabilirim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cllyldrm

Arkadaşlar bir random değer üreticem ama sayı 0 ile 700 arasında 100 100 artmalı mesela. İlk ürettim 500 geldi. Sonrasında 200 . Sonrasında 600 gibi. Nasıl yapabilirim ?

0-7 arasında bir sayı üretir. 100 ile çarparsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrOwl

quote:

Arkadaşlar bir random değer üreticem ama sayı 0 ile 700 arasında 100 100 artmalı mesela. İlk ürettim 500 geldi. Sonrasında 200 . Sonrasında 600 gibi. Nasıl yapabilirim ?

Evet işe yarıyor teşekkürler. Düşünemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cllyldrm -- 5 Mayıs 2013; 12:30:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Evet işe yarıyor teşekkürler. Düşünemedim

Olur arada öyle :) Kolay gelsin.

• Öncelikle merhaba. Bir sorum olacaktı.Benim bir tane c# form projem var. Veritabanımda 10-15 tane marka var.Ben projemde şöyle birşey yapmak istiyorum hani google'ın textbox'ına 'a' yazınca altında hemen 'a' ile başlayan kelimeler çıkıyor ya. Bende böyle birşey yapmak istiyorum textbox'a bir harf girince o harfle başlayan markalar altında çıksın.Acaba bu mümkün mü? mümkünse nasıl?
    Cevaplar mısınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: Pride Rain

Öncelikle merhaba. Bir sorum olacaktı.Benim bir tane c# form projem var. Veritabanımda 10-15 tane marka var.Ben projemde şöyle birşey yapmak istiyorum hani google'ın textbox'ına 'a' yazınca altında hemen 'a' ile başlayan kelimeler çıkıyor ya. Bende böyle birşey yapmak istiyorum textbox'a bir harf girince o harfle başlayan markalar altında çıksın.Acaba bu mümkün mü? mümkünse nasıl?
    Cevaplar mısınız?

Google'da "textbox autocomplete" yazarsanız çözümü bulabilirsiniz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pride Rain

Öncelikle merhaba. Bir sorum olacaktı.Benim bir tane c# form projem var. Veritabanımda 10-15 tane marka var.Ben projemde şöyle birşey yapmak istiyorum hani google'ın textbox'ına 'a' yazınca altında hemen 'a' ile başlayan kelimeler çıkıyor ya. Bende böyle birşey yapmak istiyorum textbox'a bir harf girince o harfle başlayan markalar altında çıksın.Acaba bu mümkün mü? mümkünse nasıl?
    Cevaplar mısınız?

Google'da "textbox autocomplete" yazarsanız çözümü bulabilirsiniz.

Süpersiniz.

• Teşekkürler..
  • 
Sayfa: önceki 7273747576
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.