Şimdi Ara

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) (75. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.173
Cevap
118
Favori
165.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu ödevde ne istiyor ben hic birsey anlamadim..Adam en son erray isledi verdigi odeve bak bu ne yav :S

http://speedy.sh/9Vgj7/ELE108-HW4-1.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ridianod -- 10 Mayıs 2013; 12:27:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ridian

Arkadaşlar bu ödevde ne istiyor ben hic birsey anlamadim..Adam en son erray isledi verdigi odeve bak bu ne yav :S

Güzel bir ödevmiş. Girdi olarak alınan resimdeki parazitleri azaltmanı istiyor. Bunun için resimdeki her pikseli, çevresindeki piksellerin değerlerinin ortalamasını alarak tekrar hesaplayacaksın. Resim zaten text formatında, pikseller tek tek yazılmış. Bunları 2 boyutlu bir diziye atıp işlemeye başlayabilirsin. Dizi sınırlarına dikkat et yoksa uygulama çökebilir. Zorlayabilecek tek konu komşu pikselleri bulmak, gerisi kolay.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: Ridian

Arkadaşlar bu ödevde ne istiyor ben hic birsey anlamadim..Adam en son erray isledi verdigi odeve bak bu ne yav :S

Güzel bir ödevmiş. Girdi olarak alınan resimdeki parazitleri azaltmanı istiyor. Bunun için resimdeki her pikseli, çevresindeki piksellerin değerlerinin ortalamasını alarak tekrar hesaplayacaksın. Resim zaten text formatında, pikseller tek tek yazılmış. Bunları 2 boyutlu bir diziye atıp işlemeye başlayabilirsin. Dizi sınırlarına dikkat et yoksa uygulama çökebilir. Zorlayabilecek tek konu komşu pikselleri bulmak, gerisi kolay.

dediginizi anlamadim ama deneyecez bakalim :D

• arkadaşlar bugun okulda file operatorleri işledik fakat tam olarak dahaca aşina değilim.

rica etsem ödevime yardımcı olur musunuz.?

bu file operatorleri kullanarak 1 den 1000 e kadar olan sayıları yazacak ondan sonra bunları tek tek okuyacak ve akabinde bu okuduklarını yazacak.
  • Arkadaşlar C için önerebileceğiniz güzel bir kaynak varmı acaba derste görüyoruz ama tam anlamıyla anlayabilmiş değilim hoca bitirmek üzere 1-2 kere kitaptan çalışayım dedim ama olacak gibi değil kitaptan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror42

Arkadaşlar C için önerebileceğiniz güzel bir kaynak varmı acaba derste görüyoruz ama tam anlamıyla anlayabilmiş değilim hoca bitirmek üzere 1-2 kere kitaptan çalışayım dedim ama olacak gibi değil kitaptan

C++ için eğer İngilizcen varsa C++ Primer 5th Ed. kitabı işine yarayacaktır.
  • C++ değil C öğrenmek için demiştim

Arkadaşlar acil 2 adet sorum var.

Bir txt dosyasından şu şekilde bir harf şekline benzer sayılar çekiyorum

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 
    0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 1 1 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

bunu bir matrise atıyorum programda daha sonra 90 derece çevirip başka bir txt dosyasına aktarmam gerekiyor. Bunu da mantıken hallettim ama 2 adet sorunum var. Birincisi 180 derece döndürmeyi başarabildim sadece. Bunun için matrisi yazdırmaya son elemenlarından başlamıştım yani matris[9][9] gibi. 90 derece nasıl yapabilirim diye düşünüyorum şuan. İkincisi ise yazdırdıgım txt dosyasında şu şekilde görünüyor sayılar

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 

diye gidiyor böyle yani yanyana gidiyor elimle manuel olarak 10x10 ayarlayınca istedigim şekil çıkıyor bunu nasıl ayarlayabilirim kodlamalarla?

Edit : Bu arada hocanın attığı maile baktım da matrisi değil sadece mesela ordaki L harfindeki sayıları tespit edip sadece onu döndürmemizi istiyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rf.id -- 17 Mayıs 2013; 16:08:37 >

• n kare matrisin satır, sütun sayısı ise; her n karakter yazıldığında alt satıra geçireceksiniz.

Hangi dilde yazıyorsunuz? Odevin süresi ne kadar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrOwl -- 17 Mayıs 2013; 20:13:56 >
  • kolay gelsn arkadaslar c# textboxa girilen metnin sesli harflerini çıkartıp sessiz harfleri labele yazdırmam lazım yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror42

Arkadaşlar C için önerebileceğiniz güzel bir kaynak varmı acaba derste görüyoruz ama tam anlamıyla anlayabilmiş değilim hoca bitirmek üzere 1-2 kere kitaptan çalışayım dedim ama olacak gibi değil kitaptan

bende 130 video dersler var ama upload yapması çok uzun sürer, csarpvideoluderler.com'a bak

• C de yapıyorum ödevide. Algoritmasını felan halletim koda dökemiyorum kafayı yiyeceğim. L nin 8 farklı durumu için tek tek matriste kordinatları belirleyerek şunu şuraya taşı der gibi yapacağım. Bir çok kişide öyle yapmayı düşnümüş ama niyeyse program kafayı yiyor.

Şurda düz L şekli için 90 dereceyi ayarladım

if(matris[q][t]==1 && matris[q][t+1]==1 && matris[q-1][t]==1 ){ 

temp=matris[q][t];
    matris[q-1][t+1]=temp;
    matris[q][t] = 0;
    temp = 0;

temp=matris[q-1][t];
    matris[q-1][t+2]=temp;
    matris[q-1][t] = 0;
    temp = 0;

temp=matris[q-2][t];
    matris[q-1][t+3]=temp;
    matris[q-2][t] = 0;
    temp = 0;
    }

Şurda ters L için de şöyle başlıyorum ama

else if (matris[q][t]==1 && matris[q][t+1]==1 && matris[q-1][t+1]==1 ){

temp=matris[q-2][t+1];
    matris[q][t+2]=temp;
    matris[q-2][t+1]=0;

bunu yazdıgım an bütün sayılar nerdeyse yanlış yerlere gidiyor. temp yerine 1 yazarsam aynı 2-3-4-5 felan yazarsam [q][t+2] için düzeliyor. Ne bu ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rf.id -- 17 Mayıs 2013; 20:46:28 >

• forma for ile buton eklemek istiyorum ama hepsini 0,0 konumuna yazdırıyor, yardım

for (int i = 0; i < 50; i++)
    {
    Button btn = new Button();
    this.Controls.Add(btn);
    btn.Name = "btn" + i;
    btn.Location = new Point(i, i);
    btn.Size = new Size(30, 30);
    }
  • Merhabalar.

Bir projem var ve c# kullanıyorum.İçine 140-150 tane resim atmam gerekiyor.Attımda.Imagelist kullandım resimler için.Buralarda sıkıntı yok.Sıkıntı projeyi kaydederken veya çalıştırırken oluşuyor.
    Tam çalıştırıyorum ya da kaydediyorum "System.OutOfMemoryException" diye bir hata alıyorum.Ama bilgisayara reset attıktan sonra birkaç defa çalıştırınca hata vermiyor.Tabi sadece birkaç defa, sonra yeniden o hatayı alıyorum.Bunun bir çaresi var mı acaba?
    Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: serci94

forma for ile buton eklemek istiyorum ama hepsini 0,0 konumuna yazdırıyor, yardım

for (int i = 0; i < 50; i++)
    {
    this.Controls.Add(btn);
    btn.Name = "btn" + i;
    btn.Location = new Point(i, i);
    btn.Size = new Size(30, 30);
    }

for (int i = 0; i < 5; i++) 
    {
    this.Controls.Add(btn);
    btn.Name = "btn" + i.ToString();
    btn.Location = new Point(i*50, i*50);
    btn.Size = new Size(50, 50);
    }

Eğer bir butonun bulunduğu noktanın üstüne buton koymaya çalışırsanız boyle olabilir. Büyüklüğü ile konumunu doğru ilişkilendirin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pride Rain

Merhabalar.

Bir projem var ve c# kullanıyorum.İçine 140-150 tane resim atmam gerekiyor.Attımda.Imagelist kullandım resimler için.Buralarda sıkıntı yok.Sıkıntı projeyi kaydederken veya çalıştırırken oluşuyor.
    Tam çalıştırıyorum ya da kaydediyorum "System.OutOfMemoryException" diye bir hata alıyorum.Ama bilgisayara reset attıktan sonra birkaç defa çalıştırınca hata vermiyor.Tabi sadece birkaç defa, sonra yeniden o hatayı alıyorum.Bunun bir çaresi var mı acaba?

RAM kullanım alanını aşıyor. Reset attığınızda muhtemelen gereksiz uygulamalar kapandığı için, gerekli alan oluşturuluyor. Resimleri eğer açmıyorsanız, yani sadece programa atıyorsa daha hızlı bir kod yazmayı deneyin. Açtığınız işlemleri açık bırakmayın.

• Size yardımcı olacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrOwl

quote:

Orijinalden alıntı: Pride Rain

Merhabalar.

RAM kullanım alanını aşıyor. Reset attığınızda muhtemelen gereksiz uygulamalar kapandığı için, gerekli alan oluşturuluyor. Resimleri eğer açmıyorsanız, yani sadece programa atıyorsa daha hızlı bir kod yazmayı deneyin. Açtığınız işlemleri açık bırakmayın.

Projeyi çalıştırdığımda resimler hemen çıkmıyor.Combobox'dan seçim yapıldığında 140 resimden sadece 1 tanesi gözüküyor.Bu işlemin bu kadar çok RAM yemesi(3 GB) kötü.

Yazdığım kodda şöyle:
    pictureBox1.image = imageList1.image[comboBox1.SelextedIndex];
    Bunun daha hızlısı nasıl olur?
    if ile yapsam 500 satır kod olur(ve daha hızlı bir kod olacağını hiç sanmıyorum).

• Listbox'ın item değişme eventı ile resimleri çağırın. Program başladığında gelmesine gerek yok, listeden seçildiğinde gorünecekse, listede seçildiğinde açılsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrOwl -- 18 Mayıs 2013; 13:14:42 >
  • Benimki çok acemi bir soru olacak CMD'de bir alt satıra geçmek için"\n" mi kullanılıyordu?

• quote:

Orijinalden alıntı: MrOwl

Listbox'ın item değişme eventı ile resimleri çağırın. Program başladığında gelmesine gerek yok, listeden seçildiğinde gorünecekse, listede seçildiğinde açılsın.

Deneyeceğim teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.