Şimdi Ara

Bütün 3D oyun teknikleri.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • 3D diye net bir 3D oyun tanımı yoktur. Özellikle retro dönemde bugün aşırı yaygın olan poligon 3D dışında birçok farklı 3D tekniği kullanan oyunlar vardı.

  Başlayalım.

  1) Poligon 3D.

  Gerçek anlamda poligonlardan oluşan, oyunun uzay-zamanında hacim kaplayan nesnelere sahip oyun tekniğidir. En, boy ve derinlik mevcuttur.

  Bugünkü bütün konsol oyunlarının neredeyse hepsi buna örnek olabilir. Çok daha eskilerden mesela Starfox mesela Virtua Racing mesela Gran Turismo 1 mesela Super Mario 64 gibi.

  Bütün 3D oyun teknikleri.

  2) Render 3D.

  Burada oyunlar gerçekten 3D gibi görünür fakat kamera açısı sabittir, değişmez. Çünkü gerçekten 3D değildir, sabit bir açıyla bakıldığında 3D gibi görünür. Grafik olarak fotoğrafa en yakın grafikler bu oyunlardaydı retro dönemlerinde. Zaten bu teknik fotoğrafların üst üste geçirilmesi mantığı ve bu nesnelere hareket kazandırıyor.

  Mesela Killer Instinct mesela Toy Story mesela Rise of the Robots mesela Donkey Kong Country mesela Batman Forever mesela Super Mario RPG gibi. Bugünkü Clash of Clans tipi oyunlar da bu klasmana girer.


  Bütün 3D oyun teknikleri.

  3) Pseudo-3D.

  Bu teknikte ne poligon vardır ne de fotoğraflı render. Tamamen 2D bir düzlemde 2D nesnelerin olduğu oyunlardır. Ama third person bakış açısı olduğu için 3D gibi görünür. Eski yarış oyunlarının çoğu buna örnektir.

  Mesela Outrun mesela Top Gear mesela Super Mario Kart gibi.


  Bütün 3D oyun teknikleri.

  4) Vortex-3D.

  Poligon'a yakın bir tipte teknik ama tam poligon değil. Out of This World isimli oyun bu tekniği kullanmıştı. Poligon'a en yakın teknik olabilir.


  Bütün 3D oyun teknikleri.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R136a1 -- 6 Ağustos 2019; 22:31:14 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.