Şimdi Ara

Bulaşık Makinesi Suyu ısıtmıyor Soğuk Suyla Yıkıyor (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
4
Favori
301.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet e09 yanlış yazmışım. Isı pompası mı rezistans mı arızalı nereden bilecez? Servis teşfir ettimi 50 kağıt istiyor direk.
  • Arçelik 6230 bulaşık makinasının ana kartında 2 kondansatör yanmış. Bu kondansatörleri değiştirsek randımanlı olur mu acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kondansatörün resimleri

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • erhaba Değerli Tüketici Arkadaşlar,

Bulaşık Makinelerinde Isıtma Problemi Belkide Bulaşık Makinesi Arzalarının Arasında En Başta Gelenidir Diyebiliriz.

Bu Arza Karşısında Aklımıza İlk Gelen İhtimal Sensör Arzasıdır,

Makine İçinde Bulunan Isı Sensörleri Zamanla Özelliğini Kaybettiğinde Makinenizin Suyu Isıtmadan Çalışmasına Neden Olur,
    Sensör Arzası Evde Onarılabilecek Kadar Küçük Ve Basit Bir Arzadır Ve Çok Uçuk Bir Masraf Çıkarmaz

Akla Gelen Diğer Bir İhtimalse
    Rezistans Arzasıdır, Bozulan Yanan Rezistans Suyu Isıtmaya Bilir Ve Marka, Modele Göre Fiyatı Değişim Gösterebilir,
    Ama Genel Olarak Çok Uçuk Fiyatlarda Maliyeti Çıkmaz

Bazı Modeller Evde Değişebileceği Gibi, Bazı Modellerde Makinenin Komple Sökülmesi Gerekbilir Rezistans Değişimi İçin,
    Bunun İçinde Cihazın Atölyeye Alınması Gerekebilir Modele Göre.

Akla Gelen Diğer Bir İhtimalse Beyin Kart Arzası,

Genelde Isıtma Problemlerinin En Başında Gelen, Arza Nedenlerinden Biri Karttır,
    İstatislik Olarak Bakarsak Diğer Etkenlerden Isıtmama Problemi %50 İhtimalse

Geriye Kalan %50 Karttan Kaynaklıdır,
    Kart Beyin Diğerlerine Göre Çok Daha Masraflı Bir Arzadır Ama Gelen Servisin Teknik Tecrubesine Ve Karttaki Hasara Göre,
    Cihazın Kartı Değişime Gerek Kalmadan Kartın Onarılmasıda Mümkündür.

Bunun Dışında Akla Gelen Diğer Bir İhtimalse,

Rezistanslar Voltaj Çeken Parçalar Olduğu İçin Zaman Zaman Rezistanslara Giren Kablo Soketleri Kuruyarak Kopabiliyor,
    Bu Durumda Ek Bir Parça Değişimine Gerek Kalmadan Soket Yenilerek Arza Çok Daha Cüzi Bir Maliyette Onarılabilir.

Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Profilo, Vestel, Altus, Regal, Ariston, İndesit, Samsung, Electrolux, AEG,

Bulaşık Makinem Isıtmıyor, Soğuk Yıkıyor, Suyu Isıtmıyor

Gerekli cvp ları burda bulabilirsiniz.

http://www.cmteknik.com.tr/blog/bulasik-makinem-isitmiyor

• Karttaki kondansatörler yanmış. Tamiri 50 TL ,sıfırı 75 TL. Bende sıfır aldım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  Bulaşık Makinesi Suyu ısıtmıyor Soğuk Suyla Yıkıyor
    Beko bulaşık makinemiz ilk dönemlerde yıkama bittikten sonra tahliye bölmesindeki suyu sürekli kaynatıyordu.
    Daha sonra suyu ısıtmamaya başladı. Bende doğal olarak ilk önce rezistansından şüphelendim. Rezistansı 220 volt elektrik vererek kontrol ettim. Gayet sağlıklı şekilde çalışıyordu. Bunun üzerine netteki araştırmalarım sonucu fotoğrafta paylaşmış olduğum işaretli rolenin böyle bir arızaya sebebiyet verebileceği yazıyordu.
    Yanındaki role de aynı numaralı olduğu için söktüm ve yer değiştirdim. Bozuk daha doğrusu kenarında hafif bir erime olan roleyi de sağlam rolenin yerine taktım test amaçlı olarak. Fotoğrafta altta kalan role durdurma, devam ettirme, çalıştırma gibi fonksiyonları kontrol ettiğinden dolayı makine su almadı, ısrarla kapatıp açarak çalışmasını sağladım fakat su yine ısınmamıştı. Yıkama bittiğinde ise makinenin içi su doluydu ve su buz gibiydi.
    Neyse bugün rolenin yenisini aldım. (2 TL) Ve değiştirdim. Makine normal bir şekilde çalışıyor, su alıyor, yıkıyor ve tahliyesini yapıyor.
    Ama halen su ısınmıyor. Yani soğuk suyla yıkamaya devam ediyor.
    Bu tarz bir arıza ile karşılaşan ve tecrübe eden siz değerli arkadaşlarımın ve ustalarımızın yardımlarını rica ediyorum.
    Herkese teşekkürler...

• eeee yok mu yardımcı olabilecek biri
  • Şuan su dahi almıyor acaba neden? Röleyi ilk değiştirdiğimde soğuk yıkamaya devam ediyordu. O zamandan bu yana el sürmedik. Denemek için bugün tekrar çalıştırdığımda su dahi almıyordu. Hatta beklet tuşuna 3 sn basınca tahliye etmesi gerekirken onu bile yapmıyordu. Yarın anakartı tekrar sökeceğim ve komple bi revizyondan geçireceğim. Olmazsa da gidip bi anakart alacağım artık.
  • a_tunc A kullanıcısına yanıt
    eğer rezidans ve su tahliye pompası sağlamsa veya veya birşey tıkamamışsa, anlattığınız kart arızasına benziyor. Kartı tamir ettirmeyi deneyin yapamazsanız yeni kart alın.
  • a_tunc A kullanıcısına yanıt
    Aslında takibi kolay bir durum.

Önce rolenin bobin uçlarını, daha sonra da kontakt ucunu tespit etmeniz gerekir.
    1- rolenin bobin ucu enerjileniyormu?
    2- enerjileniyor ise role çekiyor mu?
    3- enerjileniyor ve role çekiyor ise hem anakart sürücü devre tarafı hem de rolenin bobin tarafı sağlam demektir.

o zaman kontakt uçlarına geçmemiz gerekiyor.

Kontakt uçlarında

1- Hazırda bekleyen enerji varmı (Rezistansa gitmek üzere)
    2- var ise role çektiğinde kontaktın diğer hattına bu enerji akıyormu?

Eğer enerji akıyor ve rezisatans da sağlam diyorsanız rez nötrlenmiyordur arızayı diğer hat üzerinden aramanız gerekir. Eğer enerji akışı yok ise sorun belli kontakt uçları işlevselliğini yitirmiştir, hazırda bekleyen enerji, role çekilince rezistansa gitmesi gerekirken gitmiyordur. role değişir sorun biter.

Fakat siz daha önceden bazı denemeler yaptığınız için kartın son durumu nedir bilemiyoruz elbette.

• Arkadaşlar merhaba şimdi Hotpoint LFF 815 8 programlı bulaşık makinem suyu ısıtmıyor ve tableti dahi erimiyor. Yetkili servis 280 lira hesap çıkardı ve kartın yenilenmesi gerektiğini söyledi. Yardımcı olur musunuz.çok pahalı değil mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahsum1313 M kullanıcısına yanıt
    aynı sorun 2. el aldığım bosch marka urunde vardı. Allahtan babam elektronikten anlıyordu. bende kartını çıakrdığımda zaten arıza net gozukuyordu. 12v röle yanmış. piyasada 2 tl birşey. yaptırabilirseniz elektronikçilerde cüzi bir ücrete yaptırabilirsiniz. Babam sağolsun 5 dk lık bir operasyonla sorunu çözdü.
    röle dediğim linkteki gibi birşey.

https://www.direnc.net//12v-gaz-rolesi-12v-20a-16880-60-B.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: sportacus

aynı sorun 2. el aldığım bosch marka urunde vardı. Allahtan babam elektronikten anlıyordu. bende kartını çıakrdığımda zaten arıza net gozukuyordu. 12v röle yanmış. piyasada 2 tl birşey. yaptırabilirseniz elektronikçilerde cüzi bir ücrete yaptırabilirsiniz. Babam sağolsun 5 dk lık bir operasyonla sorunu çözdü.
    röle dediğim linkteki gibi birşey.

https://www.direnc.net//12v-gaz-rolesi-12v-20a-16880-60-B.jpg

Hocam Aynı Sorun Bizimkinde de Var E9 hatası alıyoruz ve makine ısıtmıyor... Nasıl yaptırabiliriz :)

• Arkadaşlar Selamlar ,

Evdeki Siemens Marka Bulaşık Makinemiz ISITMIYOR Problemi ile 1.5 sene önce Tamir gördü ve şu an tekrar aynı hayatı alıyoruz...

Servis 1.5 Sene önce Annemi kandırmış 350 Lira istemişler Annemde çıkartıp vermiş... ISINMIYOR Sorunu Tekrar alıyoruz ....

Siemens Cihaz ....Herkes Cihaz alırken bunları okusun....

Servis Fişini de koyuyorum ki , Amacımız çamur atmak falan olmadığını herkes anlasın...

1.5 Sene önce Servise 350 Lira Para ödedik... Artık Canımızdan Bezdirdi... ''sn24e230tr-4''
  • Arkadaşlar Serefsiz Servis gene geldi bu sefer 600 lira istiyor... BUNLARIN ANALARINI ....
  • Üstadlar 3 yıllık samsung makinem garantinin ertesi günü arızalandı ve he-1 hatası veriyor suyu ısıtmıyor alt tablayı söktüm rezistans motora sarılı gibi bütünleşik sanırım seramik uçların oradan ölçtüm 24ohm gibi bir değer veriyor sanırım bu sağlam. Sensörün sağlam olup olmadığını nasıl anlarım. Makinede iki adet kart var biri kapakta ekranın arkasında diğeri alt tablanın olduğu yerde rölelerin bulunduğu bir kart resimdeki gibi nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız memnun olurum.
     Bulaşık Makinesi Suyu ısıtmıyor Soğuk Suyla Yıkıyor

• Merhaba Arkadaşlar;

Sanırım bir çok kişi Bosch bulaşık makinesinde aynı sorunu yaşıyor. SMS53M02EU modeli 9 senedir kullanıyorum. 2 yıl önce rezistans arıza nedeni ile 5oo TL civarında para ödedim. Şimdi tekrar aynı arızayı yaptı. Servis çağırdım "Evet arıza yapmış" dediği için 40 tl ödedim. :) Cihaza dokunmadı bile. Motor + rezistans değişimi 600TL dedi. 2. kez aynı parayı vermek istemedim. Kendim açtım, rezistansı çıkarttım Faz/Nötr arasında hiç bir bağlantı kalmamış. Yani rezistans arızalı gibi duruyor. Ana kartı kontrol ettim bir sıkıntı yok. İkinci el temin edebileceğim bir yer var mıdır?

Yönlendirebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zkeskina -- 31 Ağustos 2018; 15:47:47 >
  • mihl M kullanıcısına yanıt
    Merhaba, aynı dertten muzdaribim. Siz yedek parçayı nereden buldunuz? Ben de arıyorum ancak maalesef bulamadım. Bendeki modelde pompa dahil değiştirmek gerekiyor! 600 lira civarında.

Yönlendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mihl

quote:

Orijinalden alıntı: HACIS6

Merhaba,
    Acaba rezistansı değiştirmek yerine, bulaşık makinesinin soğuk su girişini, kombiden gelen sıcak su ile değiştirsek olur mu?

Elbette olur, hatta bu yöntemi , çamaşır makinenizdede bulaşık makinenizde de , sağlamken bile uygulayabilirsiniz. Makineler suyu zaten elektirik enerjisiyle ısıtıyorlar. Yani pahalı olan bir kaynakla ısıtıyorlar. Osya daha ucuz olan doğalgazla ısıtmak hem tasarruf sağlar hemde yıkamalarda çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Benimde eğer sıcak su bağlantı imkanım olsaydı bunu yapacaktım.

Alıntıları Göster
    eski bir konu ama ben de aynı durumdayım servis vs çağırmakta istemiyorum....şimdi sıcak su bağlatsak yıkar fakat kurutma işlemi ne olacak? Nasıl olacak

• Selamlar bu ısı pompası arızasını ucuz yolla halledebilecek bir yol yokmu arkadaşlar?
    Servislerin istediği 450-650 TL arası rakamlar çok yüksek. Dolar kuru artmadan önce
    bu rakamlara bulaşık makinesi satılıyordu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DbA -- 29 Kasım 2018; 9:33:40 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.