Şimdi Ara

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.816
Cevap
47
Favori
343.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: candogan62

Bu ürün nerede paylaşılmış? Ülkemizdeki sitesinde mi?

TV reklamından alıntı.
  • quote:

Bu ürün nerede paylaşılmış? Ülkemizdeki sitesinde mi?

TV reklamında gördüm.Ancak raflarda göremedim daha.
  • Mart-Nisan ayı içinde çıkması beklenen 3. versiyon Finish Hepsibirarada Turbo, diğer hepsibiraradalara göre hem daha etkili temizlik hemde daha iyi parlaklık ve kurutma etkisi içeren tablet.Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde çıktı Türkiye'de de 1-2 ay içinde çıkacaktır kesin.

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz
  • Kullandığım Pril kurumuş kirlere nüfuz edebilse de çelik eşyalardaki performansı çok kötü. Tencere tabanlarının rengi döndü resmen. Bana 2,5 yıl kadar evvel aldığım Bind Activit tableti hatırlattı.

Öylesine bıktım ki meraktan bir kap içinde 5-6 senedir bekleyen markasını bile hatırlamadığım toz bulaşık makinesi deterjanını doldurdum ve makineyi otomatik programda çalıştırdım. Sonuç Pril ile aynıydı! Hatta nispeten biraz daha iyiydi diyebilirim. Sadece bardaklarda biraz beyazlama sezdim, o yüzden kalanını kullanmayacağım.

Son 1-2 yıldır Pril'e de Finish'e de ödediğim para haram olsun.

Öyle ki 3 sene evvel kullanıp çok memnun kaldığım Quantum'u almaya bile korkuyorum böyle rezalet çıkar diye.

35'lik Pril tabletten 2 tane almıştım. Bir tanesi bitmek üzere. 2.'si de bitsin birdaha almayacağım.

Hatta başlarım tasarrufuna diye düşünerek makineyi sıcak su musluğuna bağlayıp sürekli yoğun 70'C programında kullanmayı planlıyorum. Zaten bu durumda da yine tasarruflu olur 70'C program 50'C ön yıkama>70'C yıkama>3 tane Ara yıkama>70'C Parlatma>Kurutmadan oluşuyor. 1,6kw enerji ve 18-21lt arası su kullanıyor. Sıcak suya bağlarsam 1kw civarına iner sanırım.

• quote:

Kullandığım Pril kurumuş kirlere nüfuz edebilse de çelik eşyalardaki performansı çok kötü. Tencere tabanlarının rengi döndü resmen. Bana 2,5 yıl kadar evvel aldığım Bind Activit tableti hatırlattı.

Öylesine bıktım ki meraktan bir kap içinde 5-6 senedir bekleyen markasını bile hatırlamadığım toz bulaşık makinesi deterjanını doldurdum ve makineyi otomatik programda çalıştırdım. Sonuç Pril ile aynıydı! Hatta nispeten biraz daha iyiydi diyebilirim. Sadece bardaklarda biraz beyazlama sezdim, o yüzden kalanını kullanmayacağım.

Son 1-2 yıldır Pril'e de Finish'e de ödediğim para haram olsun.

Öyle ki 3 sene evvel kullanıp çok memnun kaldığım Quantum'u almaya bile korkuyorum böyle rezalet çıkar diye.

35'lik Pril tabletten 2 tane almıştım. Bir tanesi bitmek üzere. 2.'si de bitsin birdaha almayacağım.

Hatta başlarım tasarrufuna diye düşünerek makineyi sıcak su musluğuna bağlayıp sürekli yoğun 70'C programında kullanmayı planlıyorum. Zaten bu durumda da yine tasarruflu olur 70'C program 50'C ön yıkama>70'C yıkama>3 tane Ara yıkama>70'C Parlatma>Kurutmadan oluşuyor. 1,6kw enerji ve 18-21lt arası su kullanıyor. Sıcak suya bağlarsam 1kw civarına iner sanırım.

''Son 1-2 yıldır Pril'e de Finish'e de ödediğim para haram olsun''.Öncelikle bu sözü Pril ve Finish'in deterjanları için sölediğinizi biliyorum ancak niçin sölediğinizi bilmiyorum.Pril'in bulaşık makinesi deterjanını ilk defa geçen sene Pril Perfect alarak denemiştim sonuç Finish kadar olmasada iyiydi daha sonra 2 ay önce Pril Sirke Etkili jel almıştım onda biraz kötü sonuçlar vardı.Ancak Calgonit/Finish deterjanlarını son 5-6 seneden beri kullanıyorum ve temizliğini çok beğeniyorum İlk Bulaşık Makinemizi 95 başı gibi almıştık ben o zaman 13-14 yaşındaydım modeli Leydi 3460 modeliydi dış görünümü 170 ile aynıydı 170 den farkları 6 programlı olması, üst sepet pervanesinin borusunun arka duvarda olması,sepette birkaç eklemelerin olmasıydı.O zamanlarda tam hatırlamıyorum Calgonit vardı ancak Tableti yoktu toz deterjan-tuz-Parlatıcı ayrı ayrı konuluyordu makinelere annemin dediğine göre o zaman bile çok müthiş temizliyormuş 95 sonları 96 gibi ilk tablet deterjanı çıktıydı ancak kombine değildi sadece deterjan.Pek hatırlamıyorum ancak 3in1 de vardı galiba neyse annem 2007 yılına kadar kullandı o makineyi ancak o yıla kadar hep Calgonit kullandı.Ben Evlenirken o da kendine Beko ;D3002 bulaşık makinesi almıştı 3 programlı Çift su girişliydi 58dk 60'C kısa programında makine hiç soğuk su almadan direk sıcak su alıyordu.Diğer programlarda önden biraz soğuk alıp sonra sıcak alıyordu neyse.O zamanda Calgonit 5in1 ve Hepsibirarada vardı Hepsibirarada kullanıyordu, ilk başlarda memnundu ancak birkaç ay sonra annem makine pek iyi temizlemiyor diyordu bana bende başka deterjan al dediğimde 5in1 almış bu iyi temizliyor dedi ancak 1 ay geçmeden temizlemiyor demeye başladı 2008 in ortalarına kadar neredeyse Calgonitin her deterjanını denedi quantum çıkınca Quantum almaya başladı ve ozamandan şu güne kadar hep quantum kullandı ve hiç kötü demedi . 2007-2009 arası Calgonitin deterjanlarında gerçektende bir gariplik vardı ancak şimdi Prilde Finish de güzel ayrıca şunuda belirtmek isterim kötü yıkama sonuçlarının sebeplerini sadece deterjana yıkmamak lazım makinelerdende kaynaklı olabiliyor.Bazı makineler tablet eritemez 2012 model 5 programlı Arçelik, 96-97 model Arçelik 3490E ve 91-92 model Arçelik Leydi 170 e aynı bulaşıkları koyun aynı programa ayarlayın(ekonomi 50) aynı deterjanı(örn. Hepsibirarada) koyun ve çalıştırın her üç makineninde yıkama süreleri farklı temizleme şekilleri farklı ve sonuçlarıda farklı çıkar.Birde şöyle bir örnek vereyim 2012 Model Arçelik 6 programlı ile 2012 model Siemens 6 programlı bulaşık makinesine veya 2012 model Arçelik 2 programlı ile 2012 model Arçelik 6 programlı bulaşık makinesine aynı bulaşık-aynı program-aynı deterjan testini uygulayın sonuçların birbirlerinden farklı olduğunu göreceksiniz.Çok uzun ve abartılı oldu neyse konuyu şöyle kapatırsak bulaşıkların temizlenmiş veya temizlenmemiş çıkmasıyla tamamen bulaşık makinesi ve seçilen program 1. sebeptir, 2. sebep arıza makinenizde arıza vardır, 3. sebep ise deterjandır uzun süre açık şekilde beklemiş veya nemli bir yerde tutulan deterjan içindeki temizliyiciler zarar görür ve bulaşıklarınızı temizlemez.Çok fazla uzun oldu kusura bakmayın boş zamanı buldum uzun uzun yazdım.

• Söylediklerinize katılıyorum. Bence de öyle. Benim makinem SGS6942, 2. el olarak aldım. Eski Finish tabletlerle sonuç gayet iyiydi. Ne zaman 100'lük diğer pakete geçtim performansı çok düştü. Pril kullanınca da pek farketmedi. Tabak ve bardaklarda bir sorun yok, hatta çatak kaşıklar da güzel temizleniyor. Lakin tencere dipleri makarna haşlanıp süzülmüş de tencere yıkanmadan beklemiş gibi oluyor. Tabanları renk değiştiriyor, eskiden ışıl ışıl çıkardı makineden. Ayrıca kurutmaya da hiç katkısı yok Pril'in, parlatıcı eklemezsem bulaşıkların tamamı su damlası lekeleri ile çıkıyor. Bunun makine ile alakası yok, deterjanın içinde suyu bulaşıklardan kaydıracak bir katkı eklenmemiş.

Pril Perfect'i arkadaşıma 2 sene evvel 2. el olarak aldığım 1996 model Bosch SMS6702 modelinde de denedim. Onda da nispeten daha iyi olsa da tenceredeki kurumuş lekeleri yine çıkarmıyor. Ondaki tek fark renk değişiminin dikkat çekecek derecede görülmemesi.

Ben 2008-2009 arası Quantum kullanıyordum ve çok memnundum. Sonra Bind'i denedim ve iade ettim. Fairy'i denedim cam eşyalarımı korozyona uğrattı, annem arkadaşına verdi. Ardından hepsi 1 arada aldım. Aldığım paketler hep büyük olduğundan bitmesi 1 seneyi alıyor :D

Elimdeki deterjanın tamamı bitene kadar deterjan almayacağım.

SGS6942'de Quantum'u denemek istiyorum aslında. En son dayımın Profilo BM2001E makinesinde denemiştim. Bulaşıklar tertemiz ve kupkuru çıkıyordu.

• quote:

Söylediklerinize katılıyorum. Bence de öyle. Benim makinem SGS6942, 2. el olarak aldım. Eski Finish tabletlerle sonuç gayet iyiydi. Ne zaman 100'lük diğer pakete geçtim performansı çok düştü. Pril kullanınca da pek farketmedi. Tabak ve bardaklarda bir sorun yok, hatta çatak kaşıklar da güzel temizleniyor. Lakin tencere dipleri makarna haşlanıp süzülmüş de tencere yıkanmadan beklemiş gibi oluyor. Tabanları renk değiştiriyor, eskiden ışıl ışıl çıkardı makineden. Ayrıca kurutmaya da hiç katkısı yok Pril'in, parlatıcı eklemezsem bulaşıkların tamamı su damlası lekeleri ile çıkıyor. Bunun makine ile alakası yok, deterjanın içinde suyu bulaşıklardan kaydıracak bir katkı eklenmemiş.

Pril Perfect'i arkadaşıma 2 sene evvel 2. el olarak aldığım 1996 model Bosch SMS6702 modelinde de denedim. Onda da nispeten daha iyi olsa da tenceredeki kurumuş lekeleri yine çıkarmıyor. Ondaki tek fark renk değişiminin dikkat çekecek derecede görülmemesi.

Ben 2008-2009 arası Quantum kullanıyordum ve çok memnundum. Sonra Bind'i denedim ve iade ettim. Fairy'i denedim cam eşyalarımı korozyona uğrattı, annem arkadaşına verdi. Ardından hepsi 1 arada aldım. Aldığım paketler hep büyük olduğundan bitmesi 1 seneyi alıyor :D

SGS6942'de Quantum'u denemek istiyorum aslında. En son dayımın Profilo BM2001E makinesinde denemiştim. Bulaşıklar tertemiz ve kupkuru çıkıyordu.

sonuç olarak şu an mükemmel yıkama ve kurutma için hangi deterjanı önerirsiniz?

elimdeki pril perfect bitince ne almalıyım?

tablet-jel ya da toz-tuz-parlatıcı 3.lüsü olarak her türlü öneriye açığım..

ben pril perfectin yıkaması için çok kötü diyemesem de mükemmel de diyemem..

ama kurutması için kötü diyebilirim.

kullandığım makine bosch sms69t68.

• Ben şu an toz deterjan ile parlatıcıyı ayrı kullanmayı planlıyorum. Tuz eklemeyi düşünmüyorum, çünkü sular yumuşak olduğundan korozyona neden oluyor.

Yıllardır tablet kullanıyordum ama tablet deterjanların kalitesinde inanılmaz derecede düşüş var maalesef.

Bim'de satılan Henkel üretimi Bind Activit toz deterjanı alabilirim. Hesapladım, bir yıkaması 8 kuruşa geliyor.

Kendim denemeden önermek istemem, istiyorsanız elbette deneyebilirsiniz.
  • quote:

Söylediklerinize katılıyorum. Bence de öyle. Benim makinem SGS6942, 2. el olarak aldım. Eski Finish tabletlerle sonuç gayet iyiydi. Ne zaman 100'lük diğer pakete geçtim performansı çok düştü. Pril kullanınca da pek farketmedi. Tabak ve bardaklarda bir sorun yok, hatta çatak kaşıklar da güzel temizleniyor. Lakin tencere dipleri makarna haşlanıp süzülmüş de tencere yıkanmadan beklemiş gibi oluyor. Tabanları renk değiştiriyor, eskiden ışıl ışıl çıkardı makineden. Ayrıca kurutmaya da hiç katkısı yok Pril'in, parlatıcı eklemezsem bulaşıkların tamamı su damlası lekeleri ile çıkıyor. Bunun makine ile alakası yok, deterjanın içinde suyu bulaşıklardan kaydıracak bir katkı eklenmemiş.

Ben artık şunu anladım. Piyasadaki hiç bir deterjan toz, tablet ya da jel malesef kurutmaya etki edemiyor. Ben de her makinenin kapağını açtığımda moralimin bozulmaması için parlatıcısız asla makineyi çalıştırmıyorum. Ve elimdeki şu tablet stoğu bitince artık tablet almayı düşünmüyorum. Bind toz, Bind parlatıcı ve Bind tuz. Tabletlerden sonra bu üçü haricinde hiç bir ürün almayacağım.

• Ayrıca reklamlarda gördüğüm kadarıyla Yeni çıkan Fairy Platinum hem bulaşıkları hemde makineyi temizliyormuş ben buna pek sıcak bakmıyorum tamamen uydurma geldi bana çünkü bulaşık makinelerini temizlemek için üretilen temizliyicilerde sitrik asit ve türevleri bulunuyor bu asitlerin deterjanla beraber bulaşıklara büyük zarar vereceği kanısındayım onuda geçtim bir bulaşık makinesi ne kadar kirlenebilirki evimde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bulaşık makinesi çalışıyor yaklaşık 7-10 günde bir filtresine bakıyorum öyle aman aman bir kirlilik görmüyorum çıkarıp musluğa tutuyorum tamam ancak iç borular nasıl kirleniyor onu bilemiyorum onun içinde ayda bir değilde 40-45 günde bir Finish Makine Temizliyici ve Sitrik asit kullanıyorum Makine Temizliyiciyi sepete yerleştiriyorum deterjan gözünede Miele'nin çamaşır makinesi temizleyicisinden dolduruyorum(sitrik asit tozu) Yıkama türünü süper güçlü, kurutma ayarını hafif olarak ayarlayıp Yoğun 75'C programında çalıştırıyorum. Makine boş olduğunu anladığı için ön yıkama yapmıyor ve 3-4 durulama yerine 2 durulama yapıp bitiriyor 75'C yıkama-45'C ön durulama-80'C son durulama/parlatma-çok kısa kurutma olarak toplam 01:55 gibi bir sürede makinem pırıl pırıl mis gibi oluyor.Yarın gidip deneme amaçlı alacağım şu platinumu ve bulaşıkları hiç durulamadan yerleştireceğim makineye bakalım nasıl sonuç verecek.Yarınki Fairy Platinum deterjan Testi yazımı bekleyin Sabah Normal bulaşıklar için test yazımı yazacağım, akşam ise şartları biraz daha zorlayarak daha çok kirli daha pis ve kurumuş-yapışmış kirler ile yapılan test yazımı yazacağım.Önümüzdeki günlerde de Yeni Finish Quantum-Hepsibirarada-Klasik Toz/Tablet Tuz Parlatıcı, Pril Perfect ve Jel, Bind Activit Tablet, Fairy normal tablet, Bingo Dynamic 8in1 ve Express Tablet testlerini yazarım deterjanların gerçek yüzü meydana çıkacak. Artık her deterjanı test edeceğim ve sonuçlarını buraya yazacağım böylelikle Hangi Deterjan En iyi Hangisinin kötü olduğunu hep beraber anlayacağız ve seçim kriterlerimizi daraltma şansımız olabilecek. Yine uzun oldu..

• quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Ben artık şunu anladım. Piyasadaki hiç bir deterjan toz, tablet ya da jel malesef kurutmaya etki edemiyor. Ben de her makinenin kapağını açtığımda moralimin bozulmaması için parlatıcısız asla makineyi çalıştırmıyorum. Ve elimdeki şu tablet stoğu bitince artık tablet almayı düşünmüyorum. Bind toz, Bind parlatıcı ve Bind tuz. Tabletlerden sonra bu üçü haricinde hiç bir ürün almayacağım.

Katılmamak elde değil. Zaten bulaşık makinesindeki tespitlerimiz hep örtüşüyor :)
  • Ben Fairy nin sarı renkli olanından kullanıyorum cok memnunum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Katılmamak elde değil. Zaten bulaşık makinesindeki tespitlerimiz hep örtüşüyor :)

Beklentilerimiz hemen hemen aynı galiba. :)
  • Fairy Platinum Testi;Sabah Migros'a gittim ve 20 adeti 19,90TL olandan aldım.Kahvaltımızı ettik Bulaşıkları makineye ben doldurdum bulaşıkları hiç durulamadan yerleştirdim makineye 2 adet yapışmış menemen ve yumurta lekeli tava, 1 adet Pilav Tenceresi, Tabaklar-Çay Bardakları, çatal-kaşık-baıçaklar, Kahve fincanları ve kupaları, 2 adet kadeh, 2 adet biberon ve yapışmış yanmış süt ve kahve lekeli cezve ve.2 adet cam kavanoz. Bulaşıkları yerleştirdikten sonra aldım bir tane deterjan gözüne koydum.Program olarak Yoğun 75'C programı yıkama türü olarak extra güçlü seçecektim ancak güçlü seçtim kombi tab tuşunada bastım(tablet fonksiyonu), saat 9 buçuk gibi makineyi çalıştırdım makine önce 40'C ön yıkama yaptı, daha sonra 75'C güçlü ana yıkama, 35'C kısa ön durulama-55'C ara durulama ve 80'C son durulama/parlatma yaparak kurutmaya geçti yaklaşık 15dk sessiz bekledi daha sonra 5dk fanla içerideki havayı dışarı attı ve 5 dk daha sessiz bekledikten sonra kapağını açtı makine.Yaklaşık 2 buçuk saat(02:35) sürdü. Bulaşıklara baktığımda hepsi kupkuru ve parlaktı(finish parlatıcı) temizliğe gelirsek tüm bulaşıklar tertemiz çıktı bunda benim makinemin kendi artıları olmasındanda kaynaklanmış olabilir. Akşam birazdaha şartları zorlayarak aynı testi yapacağım bu sefer kısa programda deneyeceğim. Yarın ise Pril Perfect testi yapacağım. Genel olarak Fairy Platinum'u beğendim ancak fiyatı biraz yüksek gibi geldi bana neredeyse bir kapsül 1TL.

• Aynı deterjanı ekonomik 45'C programda deneyin :)
  • quote:

Aynı deterjanı ekonomik 45'C programda deneyin :)

Akşam deneyeceğim Ekonomi 50'C programında yıkama türü olarak ekonomi seçerek deneyeceğim Soğuk Ön yıkama-45'C uzun ana yıkama-35'C ön durulama-50'C ara durulama ve 65'C son durulama/parlatma ve kurutma 03:15 gibi bir sürede bakalım nasıl yıkayacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gökoş -- 20 Şubat 2012; 13:57:36 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ysfmar

arkadaşlar ben prilin sıvı ve tablet olan deterjanlarından almıştım tablet olan temizlik ve kurutma performansı gayet iyi parlatıcı olarak sirke kullanıyorum ve son seviyede ama aynı bulaşıkları sıvı ile yıkadığımda berbat çıkıyor yemek artıkları kalıyor hemde kurutma olarak daha kötü...

benim sormak istediğim sıvı deterjan mı kötü yoksa ben mi kullanmasını bilmiyorum... saygılar.

makinem sms58m82

Sıvı deterjanlar parlatıcı ve tuz etkisi içermediğinden kurutmada sorun yaşamanız normaldir.

Sıvı deterjanı 25ml doldurmaya dikkat ediyor musunuz? Bunlar genelde kurumuş lekelere nüfuz edebilse de ağartmada sınıfta kalıyorlar.

evet 25 ml dolduruyorum... tableti ortadan ikiye ayırsam ve yanınada sıvı deterajanı koysam yıkatsam nasıl olur en azından sıvı deterjan stoğunu eritmiş olurum..:)

• merhaba arkadaşlar. uzun bir süreden sonra tekrar görüşüyoruz.
    başlıkları güzel bir şekilde en güncel ürünlerle düzenlesek ve alınabilecek en iyi fiyat aralıklarını yazsak hangi mağazada en uygun şekilde yapsak nasıl olur.

mesela
    bulaşık makinesi için:
    1 x ürünü:
    ortalama ürün performansı ;
    ortalama fiyatı;
    indirimde olduğu mağaza ve fiyatı

çamaşır makinesi için:
    2 y ürünü:
    ortalama ürün performansı
    ortalama fiyatı:
    indirimde olduğu mağaza ve fiyatı:

ben buradaki mağazalardaki fiyatları yazıp güncelleyeceğim.
    teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysfmar

evet 25 ml dolduruyorum... tableti ortadan ikiye ayırsam ve yanınada sıvı deterajanı koysam yıkatsam nasıl olur en azından sıvı deterjan stoğunu eritmiş olurum..:)

abi bu kadar fanteziye gerek var mı ? bilemiyorum.
  • geçen ay migrostan 19.90 a 100 adet pril7 tablet almıştım, calgonit hepsi bir arada tablet bitince kullanmaya başladım temizlemesi gayet güzel ama program bitince kurumuş su lekeleri bırakıyor asla tavsiye etmem. calgonitten şaşmamak lazım
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.