Şimdi Ara

Bükümlü ışıkla fiberden hızlı internet çağı başlayabilir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
2.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mcrew

Bükümlü ışıkla fiberden hızlı internet çağı başlayabilir

Türkiye nufusun %10 u DSL
    %2,5 fiber
    %1 kablo

baktığında fiber abonelerinin tüm abonelere oranı %19 yapıyor. Bu da yaklaşık her 100 sabit internet abonesinin 19 u fiber kullanıyor demek oluyor

Almanya nufusunun %30 u dsl
    %0,6 fiber
    %8,5 kablo

Almanya'da ise fiber abonelerinin tüm abonelere oranı %1,5. Yani her 100 sabit internet abonesinin sadece 1,5 u fiber kullanıyor.

Bizim ülkemiz gösteriş ülkesi. Asgari ücretle çalışır adam iphone alır. Üç kuruş para kazanır ama arabasız yaşayamaz. 300 lira burs alan öğrenci tüm bursunu bir tane gömleğe yatırır. İss'ler de bu şekilde yolunu buluyor. Turkcell eve kadar fiber optik kablo çekip 1000 mbps ye kadar varan internet hızı vaad ediyor. Bina girişine kutular koyuyor. İkna kaabiliyeti yüksek satış temsilcileri , güler yüzlü teknik ekip. Reklamlarda yükleniyor ikonuna son verin mesajları. Her şey profosyonel gözüküyor. Ama fiber optik kablo üzerinden kotalı internet veriyor. Çünkü abonenin gördüğü yere kadar yatırım yapıyor. Arka planda omurga yatırımı olarak hiç bir şey yok.

Almanya gibi ülkeler omurga yatırımına öncelik verirken bizim gibi ülkeler aboneye giden kabloya öncelik veriyorlar. Yatırım harcamalarını o şekilde yapıyoruz. Şu an Türkiye'de turkcell'in 2,5 milyon hane ve Türk Telekom'un 3 milyon haneye çektiği fiber kablo yatırımı için harcanan para ile VDSL yatırımı yapılsaydı daha güçlü bir alt yapımız olurdu. Herkes daha iyi eşit hizmet alırdı. Fiber abone oranı bu kadar yüksek olan bir ülkede yaşıyoruz ama ortalama internet hızımız afrika ülkeleri seviyesinde.

https://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fSayfalar%2fPazar_Verileri%2f2017-Q1.pdf
    sayfa:31

Anladım, evet haklısınız.

Gösteriş ülkesi olduğumuza tamamiyle katılıyorum. Çok üzücü ama doğru.

• Bu işler bizim Arap oger telekomu aşar.
  • Nessqwe kullanıcısına yanıt
    Tabii ki olur ama bunların ulaştığı bir de dolap var oraya gelen maksimum kablo sayısı belli olduğu için ya daha fazla giriş portlu bir dolap kullanmak lazım yada böyle bir çözüm. Yoksa bize gelen internet belli en fazla kablo başına 1 Gbps falan verebiliyorlar dünyada daha fazlasını veren sağlayıcı görmedim

Benim de teknik açıdan çok bilgim yok Telekomda çalışan birisi vardı o gelip yazarsa daha detaylı yazar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ankaraya ilk geldiğimde Etimesgutta fiber aramıştım, evi ona göre tutarız diye :) hey gidi gençlik be :)
  • bu hızlı internet haberleri artık beni umutlandırmıyor. Çünkü bu tür gelişmelerin bizim ülkemize yansıması bu teknoloji'nin artık kullanımının bitiminden sonra oluyor istanbulun halen bir çoğu ilçesin de VDSL hizmeti bile verilemiyorken ki VDSL bildiğiniz bakır kablolardan alınan bir hizmet.Bu tür uçuk hızlarda fiber internetin bu ülkeye gelmesini beklemiyorum bırakın bu hızları standart giriş seviyesinde ki bir fiber hizmeti bile halen bulunduğum konumda mevcut değil ki istanbulun en işlek ilçelerinden birinde oturuyorum. Uzun lafın kısası teorik hızların ve ya yeni teknolojilerin bulunması artık insanlar için pek bir şey ifade etmiyor bahsedilen bu hizmetleri kullanamadıktan sonra

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Bakır kablo ile 1gbps de alınabilir gigabit için illa evinize kadar fiber ihtiyaç yok fakat sıkıntı şurada eve kadar olsa bile verilenler az eve kadar olmasın ama verilen hızlar çoğalsın

• Son isik bukucu :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: merm

Haberlerin içine neden zorla Apple'ı dahil ediyorsunuz, ne saçma bir prim anlaşmanız var, resmen insanları irite ediyorsunuz,

Birkaç ay önce, Apple'ın 5G milimetre dalga kablosuz bağlantı teknolojisini test etmeye başladığını duyurmuştuk. Yeni teknoloji, Apple'ın iPhone'lardaki hücresel bağlantı hızını artırmasına yardımcı olabilir. Konumuza gelecek olursak

Harbiden he, konudan neden çıktık zaten anlamadım, sonra konumuza dönelim diyo :D
  • Şehre gelen fiber internet belediyenin "planlarına" uymadığı için geri çevriliyor bu ülkede. Bize gelmez bu .
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcrew

quote:

Orijinalden alıntı: 1ses1

Yanlışım varsa düzeltin fiber deki hız verici ve alıcının kapasitesi ile ilgili değil mi zaten. Diyelim saniyede 15tb veriyi işliyebilecek bir donanımda olması gerekiyor. Şimdi bu bükümlü olunca ne oluyor 1000 tb mı veri gönderecek peki bunu işliyebilecek sistem varmı.

Birde işin gerçekçilik tarafı var. Hala bakır kablolarla iletişim kuran bizler bu haber ile sevinsek mi sevinmesek mi ayrı konu.

Konuya hakim arkadaşlar varsa bizleri aydınlatsın lütfen. Haber editörlerinde iş yok.

Bakir kabloyu neden küçümsuyorsun ki

Testi yapan Almanya, dünyanın en iyi internet alt yapısını sahip ülkelerden biri

Almanya da her 100 sabit internet abonesinin 2 sinin evine ya da binasına fiber optik kablo geliyor.

Türkiye de her 100 abonenin 20 si ya evine ya da binasına kadar gelen fiber optik kablo ile internete bağlanıyor

Evet almanyada Black ops oynadığım arkadaşlarım var Adamların interneti pingli 50 mbit bakır, Benim onlardan iyi 100 mbit fiber ..

• son ışık bükücü görev başında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi worldwidewild -- 1 Kasım 2017; 9:7:44 >
  • İyi iyi. 500 yıl sonra biz de kullanırız.
  • Fotonların aşkına bu ne güzel bir haber ..

• zavallı TT mağduru... yazık sana... fiber eşittir SOLNet yoksa TURKCELL 4G ile yetinirsin artık...
  • imhotep_of_grudge kullanıcısına yanıt
    Turkcell daha tirt türk Telekom dan

Fiber kablo ile 25 mbps nin üstünde hız veremiyor.

Türk Telekom 100 mbps hızı 85 liradan veriyor bakır kablo üzerinden. Superonline nin fiberi tamamen balon.

• mcrew kullanıcısına yanıt
    uydurma TT pazarlama elemanı...

https://store.donanimhaber.com/22/7a/79/227a794f72d826357b009354789d0b00.png
    hıza bakta gör...

Bu fotoğrafla tüm gerçeği önümüze serdin bravo

Forumda herkes biliyor superonline nin nasil bir şirket olduğunu..zahmet edip sitesine bakabilirsin tarifelerine.

25Mbps üzerini veremez diyene bak... tarifelerinden söz eden yok hız olarak TT yakınından geçemez çöp TT... çöp router ilede cebelleşiyorsanız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imhotep_of_grudge -- 18 Aralık 2017; 22:14:7 >
    Yıllardır şu Forumdayim superonline nin router ini beğenen bir üye de gördüm. Gerçi bu aralar pek şikayet yok. Malum 25 mbps hızin üstünde fiberleyemeyince yeni abonelerden bu tarz şikayet konularını göremez olduk.

Türk Telekom da yığınla şikayet var. Malum 100 mbps hızı 85 liraya alıyorsun. Yüksek hızı uygun fiyata alınca doğal olarak dağıtılan router lar niye böyle oluyor diye sorulabiliyor. Gerçi zyxel modem talep edebilirsin. Adamlarin güzel bir zyxel fiber modemi var. He bir de bakır alt yapıdan da alabiliyorsun 100 mbps hizı. Hani superonline nin fiber den veremediği 100 mbps hızı. Kimsenin modem dayatmasına ihtiyaç duymadan.

Sahi superonline nin vdsl tarifeleri kaçtan başlıyordu. En son büyük bir indirime giderek 24 mbps 100gb akn li paketi 100 liradan 90 liraya çekmişlerdi.

yuh hala saçmalıyorsun SolNet fiberde 1000Mbps hız veriyor ilerde 10Gigabit hıza geçecek... hala 100Mbps veremiyor sanıyorsun... fahiş fiyatlı desen neysede... routerların root şifresini vermediğinden kötü o routerlar... wifi hızınıda 50Mbps için gayette iyi veriyor... 100Mbps gerçekten fark ettiriyor...
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.