Şimdi Ara

BU YILIN KONUSU DİŞte ATAMA SORUNU VE TIPta İŞSİZLİK İDDİALARI EY FORUM HALKI FORUM NEREYE GİDİYOR (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Yazılım müh 1178 +bilgisayar müh 9156 = 10334
    Ülkemizde 2016 yılında 144.827 doktor
    Net bilgisayar mühendisliği verisi elimde yok ama tmmob 2015 yılı kayıtlı bilgisayar müh sayısı 4517.

2000 yılında 80k doktor varken 2016 yılında 144k
    2000 yılında 67 milyon nufus varken 2016 yılında 78 milyon.

Doktorluk çok kutsal bir meslek ama gereksiz kontenjan artışı yüzünden nasibini almak üzere olduğunu söylemek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi budokai -- 25 Mart 2019; 15:52:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Garanti meslek diye bir şey yoktur sen şimdi o okuldan 5 yıl sonra mezun olduğunda neler olacağını bilemezsin. Garanti meslek ne biliyor musun? Senin severek yaptığın işin ta kendisi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Simdi abd gibi dunyanin en gelismis ulkesiyle bizi kiyasliyorsun oradaki doktor acigiyla bizim ki esit mi nitelikli doktora ihtiyac var ki kontenjan var dolunca azaltirlar .

Tıpspor

• 81 ile 162 üniversite hedefine adım adım ulaşıyor
  • zaten türkiyedeki eğitim ücreti ucuz olduğundan burayı tercih etti ama

siz de biliyorsunuz ki amerikanın %95 kısmı kadar göçmen asıl vatandaşı kızılderililerdir
    çok uluslu yapısı olmasından dolayı her millete ayrıcalık veriyor özellikle çinden ve jopan öğrencilerin bol oldupu bir yer
    https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-usa/subject-guides/studying-medicine-in-usa/
    hatta 2 KAT FAZLA DAHA ALIYORMUŞ 25 bin değil demek ki artmış 36 bin olmuş bu sitenin yalacısıyım

ama sadece tıp fakültesinde ile iş olmaz zaten diğer büyük kısmı da ülklerinde tıp eğitimini tamamlayığ ya uzmanlık için gelen kısmı da gözardı etmemeliyiz ayrıca çalışma için gelenleri de normal çalışma için gelenlerle birlikte baya sayıya ulaşıyor zaten

hatta öğrenci yetiştirmesine bile gerek yok

• http://dergipark.gov.tr/download/article-file/394578 sayfa sayısı 92

2013te yapılan bir araştırmaya göre
    amerikada doktor sayısı 900bin
    türkiyede doktor sayısı 100bin

amerikada hemşire sayısı 3 milyon 500bin
    türkiyede hemşire sayısı 140 bin

ayrıyeten amerikadaki hemşireler ara sınavla doktor olma şansı da var çünkü onların hemşirelik eğitimi pretisyen hekim ile eş değer yani buradaki pretisyen hekim oradaki hemşire
  • Kardeşim eğer İlgiliysen işsiz kalma diye birşey yok.100 bin kazananda var 5 bin kazanan da.Biri isteyerek gitmiş biri aile zoruyla.Ortodontist tanıdığım Diş hekimi 100 bin kazaniyor en az diyorlardı sen düşün artık ki gerçekten doğru Ben gittim randevuya geçen bekliyorum 30 dakikada 5 ödeme aldı 5.500=2500 tl taksit şeklinde ödüyor millet o kadar pahalı bir tel.Diş hekimi bir abimizde atama bekliyor.Eğer sen şuan Ankara Tıptasın sanırım seviyorsan çok iyi yerlere gelirsin eminim.Ben biyolojiyi hiç sevmiyorum aile zoruyla gidecek olsam o 5-6 bin alıp ağlayan tiplerden olurum muhtemelen gerçekten zor bir iş.Severek mesleğinizi yapmanızı dilerim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Geçerliliği mi yok bi 15-20 gün gülerim ben buna.

Türk fakültelerinde tıp eğitimi dünyadaki çoğu üniversiteye göre aşırı iyi ve ucuz. Dil bilen bir Türk hekimi genel olarak dünyanın herhangi bir ülkesinde hekimlik yapmakta zorlanmaz ve aşılamayacak engelle karşılaşmaz.

• alinmamiskullaniciadi A kullanıcısına yanıt
    hocam tıp kazanamamış acısını bizden çıkarıyor

hee diyip geçek o da böyle mutlu oluyor sevindirelim onları
  • alinmamiskullaniciadi A kullanıcısına yanıt
    Yalnız adamın dediği doğru ben de tıp okuyan biri olarak dediklerini biliyorum. Öncelikle yaptığın uzmanlığı direkt saymıyorlar, illa orada yapman lazım. doktorluğu ise sınav karşılığı kabul ediyorlar. Yani tamam ülkende doktor oldun ama bizde de kendini kanıtlaman gerek diyorlar. Sınav da TUS gibi ezber bir sınav değil. Birçok aşamadan oluşuyor tiyatro oyuncuları değişik şiveler ile hasta taklidi yapıyor senden de o kişiyi tedavi etmen bekleniyor. Zor şeyler yani yurtdışı olanağı en az olan bölümlerden biri doktorluk. Adam gerçeği söylüyor bu konuda. Dil bilmek yeter moruk demekle olmuyor. Şu an Türkçen nasılsa aynı onun gibi yabancı dil istiyorlar senden. Benim abim ingilizce öğretmeni çocukluğumdan beri ingilizce yaşarım hayatı, bölümüm de %100 ingilizce, hazırlığı da sınavla atladım ancak hala istenilen dil kabiliyetinin yanına bile yaklaşamam. Gerçekler bunlar kendimizi kandırmayalım

• Kara Komite kullanıcısına yanıt
    Uzmanlığı neden burda yapacaksın ki zaten? USMLE 3 aşmadan oluşan bir sınav ve okul bittikten sonra değil okulu okurken geçeceksin.Mesela ilk aşamaya 3. sınıfın sonunda girmek mantıklı.Son aşamaya Intern döneminde vs. Yani okulu bitirdikten sonra gidip USMLE çalismayacaksin. Yalnız çok iyi bir İngilizce gerekiyor o doğru bir de biraz pahalı bir sınav.Ama değer mi değer. Yurtdisi olayı da sandığın kadar zor değil şuan herhangi bir Almanca kursuna git yarısından fazlası ya doktor ya da tıp öğrencisi hatta ekşide konusu açılmıştı.

https://eksisozluk.com/doktorlarin-almanyaya-gocu--5856368

• oktoberfest O kullanıcısına yanıt
    Almanyadaki doktorlar da iskandinav ülkelerine kaçmaya çalışıyor oradaki doktor maaşları bayağı düşük. Mühendise önem veren bir ülke genel olarak. Yurtdışı olayı sandığım kadar zor değilse günümüz doktorları neden hala burada? Hiçbiri çalışma şartından memnun değil, parasından memnun değil ama hepsi hala burada. Linkedinden araştırınca çok az yurtdışında çalışan doktor bulabiliyorum. Onların da çoğu orada doğma büyüme çıkıyor. Başarı oranı çok düşük sınavlardan bahsediyoruz, bir step1 için 1000dolar harcama yapıp geçmeme riskini göze alamam. Hadi geçtim, olay daha yeni başlıyor. Diğer sınavlar için ankara değil ABD gitmem gerekiyor üstüne 600dolar da diğer stepler için. Seni bilmem ama ben doktorluk yapıp para kazanana kadar bu paraları veremem. O yüzden 3. sınıf sonunda giren ne duydum ne gördüm. Genelde instagram fenomeni özel üniversitede ücretli okuyan öğrenciler 3. senesinin sonunda girer ve başarısız olur. Onun dışında tus, dr forumlarına falan bakarsan çalışan kişilerin çoğu 6. sınıf ya da hekim kişilerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kara Komite -- 26 Mart 2019; 19:24:46 >

• Türkiyenin nüfüs artış hızı hala çok yüksek(gelişmiş birçok ülkeye göre) ve gelen 5 6 miyonluk suriyeli göçü daha fazla sağlık çalışanına ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. En azından 15 sene kadar ülke nüfusu tam olarak gelişmiş devletler kadar kontrol altına alınıncaya kadar bu açığın kapanmayacağını düşünüyorum.
    Hocam 6k 7k Euro bir tek bana mı güzel geliyor anlamıyorum ki .Buradaki 6milyarla oradaki 6bin euro arasında devasa bir alım gücü farkı var. Tamam çok yüksek değil ama gayet iyi para bence bu bir. Ikincisi doktorların yurtdışı isteği son zamanlarda artti. Buna ister ülkenin gidişatı de ister çalışma koşulları de.Bu sepeble yurtdışına gitmek isteyenlerin çoğu zaten halı hazırda uzmanlığını yapmış kişiler.Gitmeleri bu yuzden zor.Linkedin hakkında pek bir şey diyemem ama doktordan ziyade mühendis ya da işletme ekonomi gibi cv odaklı mesleklerin yoğun olduğu bir site olduğunu biliyorum.Bu sebeple bulamamış olabilirsiniz.Bir de hocam yurtdışına gitmek diğer mesleklerde de kolay degil.Orda da deli gibi rekabet var.Yani diğer mesleklere de yurtdışı kucak acmiyor.Onlarda da zor.Ama böyle hayali olan biri zor yoldan yürümeyi göze almış biridir zaten meslek farketmeksisin.Bana kalirsa basari oranı çok düşük ,kimse yapamamış ben nasıl yapayım düşüncesi de yanlış.Kimse yapamamışsa ben yapmaliyim demek daha doğru.Evet zor ama kolay olsa herkes yapardı zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktoberfest -- 26 Mart 2019; 19:57:47 >

başta almanyada katarda jopanyada brezilyada gibi pek çok ülkede dil geçerliliğini alıp direkt doktorluğa başlayabiliyorsunuz bari bizi yeme ya
    tıpı parayla yapacaksan hiç yapma daha iyi kimse sana tedavi olmak istemez
  • Ne diyosun birader nerenin kaçığısın sen?

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.