Şimdi Ara

BU YILIN KONUSU DİŞte ATAMA SORUNU VE TIPta İŞSİZLİK İDDİALARI EY FORUM HALKI FORUM NEREYE GİDİYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 330 milyon nüfusu olan ABD her yıl 18 bin tıp öğrencisi alıyor okullarına. Bizdeki sayıları biliyorsunuz; doktor, pratisyen, asistan kısa sürede kapanacak. Devlet herkesi TUS’a yönlendirip burada kalmalarını istiyor öğrencilerin. Çünkü yaptığın uzmanlığın diğer ülkelerde geçerliliği yok.
    Yalnız denklik ve tus çok farklı şeyler. Fransa geçen sene sadece 4 mü 5 mi doktor ne dışarıdan almıştı. PLEB ve USMLE incelemeni, yurtdışı başarı oranlrını araştırmanı öneririm TUS ezbere dayalı bir sistem burada TUS derecesi olanların hangisi yurtdışına gidebilmiş 1 örnek göster
  • Dişte işsizliğin geleceği nispeten doğru çünkü çok fazla üniversitede bu bölum açıldı ve tek branş yani TUS'a girip herkesin kardiyoloji seçmesi gibi düşünebilirsiniz.Tıpta ise işsizliği geçtim hala çok büyük bir açık var özellikle cerrahi branşlarda .Geçen haberde okumuştum doktorlar cerrahi asistan bulamıyoruz diyordu .TUS puanları da bu bölümlerin 45 50 arası çok düşük yani.Herkes rahat, risksiz ve hastayla daha az muhatap olunan bölümleri seçiyor dermatoloji ,radyoloji ,göz gibi .Haklılar da.Fakat bu sefer de haberdeki durum ortaya çıkıyor.Hatta daha önceden gittiğim bir doktorda bu konu açıldı, özellikle ilerde cerrahi bölümlere talep olması için maaşlarının arttırılacağından bahsediyordu.Ha bana kalırsa bunun maaşla da çok ilgisi yok.Çalışma şartlarıyla ilgili nöbet vs..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 330 milyon nüfusu olan ABD her yıl 18 bin tıp öğrencisi alıyor okullarına. Bizdeki sayıları biliyorsunuz; doktor, pratisyen, asistan kısa sürede kapanacak. Devlet herkesi TUS’a yönlendirip burada kalmalarını istiyor öğrencilerin. Çünkü yaptığın uzmanlığın diğer ülkelerde geçerliliği yok.

• Bizdeki hasta sayısıyla bitmez merak etme bir randevu 20 güne atılıyor dişte :(

• Bu arkadaş heryerde mantar gibi fırlıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Direkt olarak geçerliliği olmaması tabii ki normal. Dil ve denklik isteniyor. Dil bilmeden zaten hekimlik yapamazsın. Denklik için de sınava girmek gerekebiliyor. Dünyanın en zor sınavlarından biri olan TUS'ta başarılı olabilecek birisi denkliği de alır. Princeton Üniversitesi dünyanın en zor 2. sınavı seçmişti TUS'u.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • haskolastik kullanıcısına yanıt
    Yalnız denklik ve tus çok farklı şeyler. Fransa geçen sene sadece 4 mü 5 mi doktor ne dışarıdan almıştı. PLEB ve USMLE incelemeni, yurtdışı başarı oranlrını araştırmanı öneririm TUS ezbere dayalı bir sistem burada TUS derecesi olanların hangisi yurtdışına gidebilmiş 1 örnek göster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 24 Mart 2019; 12:20:37 >
  • 2017demezunakalan kullanıcısına yanıt
    Gerçekler de her yerde hayal dünyasında yaşayanları tokatlamaya devam ediyor

• quote:

Orijinalden alıntı: oktoberfest

Dişte işsizliğin geleceği nispeten doğru çünkü çok fazla üniversitede bu bölum açıldı ve tek branş yani TUS'a girip herkesin kardiyoloji seçmesi gibi düşünebilirsiniz.Tıpta ise işsizliği geçtim hala çok büyük bir açık var özellikle cerrahi branşlarda .Geçen haberde okumuştum doktorlar cerrahi asistan bulamıyoruz diyordu .TUS puanları da bu bölümlerin 45 50 arası çok düşük yani.Herkes rahat, risksiz ve hastayla daha az muhatap olunan bölümleri seçiyor dermatoloji ,radyoloji ,göz gibi .Haklılar da.Fakat bu sefer de haberdeki durum ortaya çıkıyor.Hatta daha önceden gittiğim bir doktorda bu konu açıldı, özellikle ilerde cerrahi bölümlere talep olması için maaşlarının arttırılacağından bahsediyordu.Ha bana kalırsa bunun maaşla da çok ilgisi yok.Çalışma şartlarıyla ilgili nöbet vs..
    Bir cerrahtan bunun en buyuk nedeninin isin hukuki boyutu oldugunu dinlemistim. Bu yuzden insanlar soguyormus. Hatta sadece bizim ulkemizde degil dunya capinda bir sorunmus.

• katılıyorum hocam ben de tusa girmeyeceğim zaten tusta tüm alanlardan giriyorsun

örneğin istediğin alan göz hepsinden en az göz kadar bilgin olması gerek ama usmle öyle değil göz ve gözle ilişkili konuların iyi bilinmesi yeterli ondan bana daha cazip geliyor

yoksa artık tus ile ataması zor olacak bir bakarsınız kpssde atanamayan doktorları görürüz 5 bilemedin 6 senede bu olacak gibi

sadece 15k burdan öğrenci gelmiyor bir o kadar burada 40 binlik baraja giremeyip avrupaya gidip bedava tıp okuyan türk öğrenci var bir ondan da 15k yıllık gelse (bu sene 12k girmiş avrupa ve rusyada (çzellikle rusyada odessa falan direkt para ile girilebilen üniler))
    burda doktorlara gelecek zor benim görüşümce
  • ulan bu ülkede tıp bile garanti değilse nereye gidelim arkadaş?

neyse siz birbirinizi yiyin ben öğretmenlik okuyacağım

ulan ondada işssizlik var ama olsun :D
  • https://mobile.twitter.com/DisHekToplulugu bu hesaba grin kararınızı kendiniz verin. Ben büyük oranda vazgeçtim. Üstüne üstlük yurtdışı imkanı da yok gibi. Çok güzel bir meslek ama yanlış ülke ve yanlış zaman.

• hüseyinhayko cepkinci kullanıcısına yanıt
    biz ne yapalım hocam eşşek gibi çalıştık bir yere kapak atalım diye onda da hıyar çıktı

• quote:

Orijinalden alıntı: toyota97

https://mobile.twitter.com/DisHekToplulugu bu hesaba grin kararınızı kendiniz verin. Ben büyük oranda vazgeçtim. Üstüne üstlük yurtdışı imkanı da yok gibi. Çok güzel bir meslek ama yanlış ülke ve yanlış zaman.
    Okudum ve inanamadım yaşadığım şehirde ki diş hastanesinde doğru dürüst bir diş hekimi bulamazsınız bir kere bir hekime gitmiştim adamın yaşı yaklaşık 30 u geçiyor ve adam yerinde yayılmış bir şekilde yüzünü ovuşturarak şikayetimi sordu ve yerinden kalkıp muayene etmeye bile tenezzül etmedi ve dediği şey şuydu: 'özel kliniğe git burada bi şey yapamam' şikayetim ise: 20 lik dişlerden dolayı dişlerim çarpıklaşmaya başlıyordu ve diş taşı oluşuyordu ve oluşan tortu ilerlemeden temizletmek istiyordum. Diyeceklerim bu kadar sağlık bakanlığının bu dala verdiği önem bu kadar işte ne ellerinde doğru dürüst imkan var ne de işlerini doğru dürüst yapan hekim atıyorlar. Şimdi düşünüyorum bu adamı kim nasıl ve niye atadı da nitelikli elemanlar atanamıyor ben bunu anlamıyorum .

• en temiz yazılım okuyacan aga şuan pek rövaşta değil ama(tr de) mezun olana kadar neler olur neler
  • idealistbunnyy İ kullanıcısına yanıt
    Öyle hocam benim babamın dişinde ufak bir sorun oldu. Kaplama yapılacaktı sadece 3 ay sıra bekledi. 4. Sınıf öğrencisi adam 2-3 hafta içinde yaptı. Totalde 4 ay yapar ve işlem ağır bir işlem değil. Ona rağmen atama yok.

• cmfalper kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle hocam benim abim intern bu sene ,anlattıklarını yazmak bile istemiyorum.

• ama aldığı öğrenciden fazla da dışardan öğrenci oluyor ve onlara ayrıyeten abd de çalışma imkanı veriliyor toplamda yaklaşık 45-50bin bulduğunu biliyorum

MCAT sınavını veren rahatlıkla başvurabiliyor üniversitemde mcat skoru 1490 gibi rekor puan alan var dünyadaki tüm tıp fakültelere tutmasına rağmen türkiyeyi tercih etti
  • Hocam kaynağın nedir bilmiyorum ama burada toplam 17.800 bin kişi aldığını yazıyor. Toplam başvuru sayısı bile 47 binmiş.
    BU YILIN KONUSU DİŞte ATAMA SORUNU VE TIPta İŞSİZLİK İDDİALARI EY FORUM HALKI FORUM NEREYE GİDİYOR

Ayrıca düşünsene ülkemiz 18bin Türk 25bin yabancı alıyor, kıyamet kopar. Her ülke kendi vatandaşına öncelik gösterir. Ek olarak MCAT sadece ABD’de tıp okumaya hak kazandıran bir sınav. Orada bildiğin üzere okullar ücretli + kişinin kendi giderleri var. Bunların hepsi dolar üzerinden ödenecek. Arkadaşının bayağı bir parası olması gerekiyor bunları karşılamak için. Önemli olan USMLE.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 25 Mart 2019; 9:33:46 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.