Şimdi Ara

Bu türkü sözünde ne demek istiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
5.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • "Bir ay doğar" diye bir türkü var, orda "Bir güzeli bir çirkine vermişler, baş yastığı kendisine eş değil" diye bir söz geçiyor. Düşündüm ama anlayamadım ne demek istiyor?

• 1 yastıkta kocayamazlar anlaşamazlar diyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • allah cirkin sansi versin..
  • Bunu up'lasak da bir bilen çıksa, hiçbir yerde doyurucu bir cevap bulamadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • stouuiop S kullanıcısına yanıt
    Google'dan geldiniz herhalde hocam görünce şaşırdım ama hala ben de anlayamadım "baş yastığı" kısmını. Birbirlerine denk olmadıklarından bahsediyor diyebiliriz de neden baş yastığı? :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yastık kendisine eş değil yani eşi olmamasından iyidir gibi bir şey düşündüm ama? Yalnız kalmasından iyidir gibilerinden Yatakta yanında boş kalacak yastık kendisine eş değil. En fazla bu kadar zorlayabildim hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GjRr1 -- 18 Şubat 2018; 20:10:10 >
  • -Napo kullanıcısına yanıt
    Doyurucu hiçbir açıklama yok internet üzerinde maalesef

Benim düşüncem şu ;

Babanne yastıkları vardır ya, tek parça ve uzun, iki kişi yatar

Şarkıya konu güzel kız adamdan hoşlanmaz, bundandır ki yastığını bile farklı olarak koyar, iki yastık olur yatakta. Kendisine koca, denk ve eş olarak görmez adamı

Şimdi çift yastık kullanımı gayet doğal gelebilir ancak eskiler genelde tek yastık kullanırmış

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Bir güzeli bir çirkine vermişler" Bu sözde güzel bir kızı çirkin bir oğlana verdiklerinden bahsediyor. Burada güzellik ve çirkinlik kavramı iki yönlüdür. Yani hem fiziksel güzellik ve çirkinlik hem de ahlaki olarak.

"Baş yastığı kendisine eş değil" kısmında ise çirkin kişinin güzel kişi ile uyumlu olmadığından söz ediliyor. "Baş yastığı" demesinin sebebi ise her gün aynı yastığa baş koyacakları için birbirlerinin baş yastığı oluyorlar. Birbirleriyle uyumlu olmadıkları, aynı olamadıkları için birbirlerine eş yani denk değiller.

Umarım yeterli bir açıklama olmuştur arkadaşlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.