Şimdi Ara

Bu sisteme nasıl bir hızlandırma önerirsiniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Intel G4400 CPU
    Harici bir ekran kartı yok.
    16 GB 2666mhz RAM
    128GB OCZ SSD + 2 TB HDD
    750W PSU

Bu sistemin hikayesi şöyle,

Hiç oyun oynamam. Film izlemelik büyük monitörlü masaüstü bir bilgisayar olsun ve aynı zamanda ev ağına da bir NAS/BULUT sunucu olarak sürekli bağlı kalsın niyetiyle, düşük enerji tüketmesi düşüncesiyle bu sistemi kurdum. Zamanla ofis uygulamaları, grafik tasarım, photoshop gibi uygulamaları da laptop yerine bunda kullanmaya başlayınca, sistemin chrome açarken bile, laptoptan daha yavaş kaldığını fark eder oldum.

SSD 'ye rağmen bu yavaşlık; ya dahili GPU 'nun işlemciye olan yüklenmesinden kaynaklı ya da direk düşük segment CPU kaynaklı diye düşünüyorum.

Önerinizi merak ediyorum.

1- Düşük/Orta segment bir ekran kartı koyup, Deneysel G4400 overclock girişimleri yapılabilir.
    2- Yine harici bir ekran kartı olmadan, direk işlemci değiştirilip i5/i7 bandına çıkılabilir.

Siz ne dersiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackshine -- 25 Mart 2017; 14:32:26 >

• neden z170 anakart aldınız da işlemciyi o kadar düşük seviye aldınız.
    maden z170 anakart almışsınız o anakartın hakkını verin i7 6700k alın.
  • z170 derken en uygun fiyatli z170 lerdendi bu seri.. h170 fiyatinaydi hatta msi b150 m3 ile cok yakindi bir zamanlar fiyati..

G4400 yerine G4560 olsa suanki kadar rahatsiz olmazdiniz, eldeki islemciyi satip ikinciel islemcilerin fiyatlarini ve performanslarini yazip, kendi aralarinda karsilastirip bütceye uygun bir islemci alabilirsiniz. Bios update yaparsaniz g4560, i5 7*** ve i7 7*** serilerini takabilirsiniz.

photoshop icin min bir gtx 1050 yada 1050ti alinsa fena olmazdi. Ama onuda ikinci el yapabiliriz, gtx670 / gtx680 / gtx 750ti / gtx 770 / gtx 780 / gtx 960 olabilir en uygun fiyatli gtx 750ti 2gb yeterli olur, orta hallice oyunda oynanir. Mantikli alalim derseniz gtx 1050ti 4gb alinir. islemcide min i5 olsun.
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Bu sistemi Mayıs 2016 'da kurduydum. G4400 o dönemlerde düşük segmentin f/p 'si olarak gösteriliyordu. Ancak bu yılın başında çıkan G4560 bendekine göre daha iyiymiş.

Aslında bu anakart,ram,psu 'nun bu işlemciye göre sırıtmasının nedeni, orta vadede sistemi daha performanslı bir hale dönüştürülebilmesinin önünü açmak içindi.

Oyun için düşünmeyin, harici bir ekran kartı desteği olmayan bir i5 veya i7 işlemci internet + ofis + photoshop koşullarında aşağıya zorlanır mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackshine -- 25 Mart 2017; 16:17:28 >
  • blackshine kullanıcısına yanıt
    Bütceniz nedir bu islem icin? dahili erkan karti ile harici ekran karti arasinda PS de iki kat fark olmasi lazim. ufak capli isler yapiyorsaniz neden yetmesin. Ama photoshop ile biraz daha fazla hasir nesir iseniz zaten yetmedigini anlayacaksiniz ve bu gelende bazen baska bir PS kurulu makinaya oturdugunuzda yada acil bir is geldiginde bilgisayarinizin sizin komutlariniza verdigi tepki ile anlasilir.

Photoshop icin i5 gayet yeterli. bakiniz: ->https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CC-2017-Intel-Core-i7-7700K-i5-7600K-Performance-879/

intel hd4000 vs gtx 680 2gb ->https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CS6-GPU-Acceleration-161/

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Evet haklısınız zaten yavaşlık hissi biraz büyük ebadlı dosyalarla çalışırken oluyor.

Bütçe için 700TL düşünüyorum. İkinci eller iyi seçim olacak.
    Öncelikli hızlandırma yatırımı için en mantıklısı minimum bir i5 mi diyorsunuz ?

F/P olarak işlemci ve gpu için ne önerirsiniz ?

Bu Puge Systems baya iyi inceleme bir sitesiymiş. Onu da inceleyeyim.

Çok teşekkürler
  • Oyun oynamayacaksanız arkadaşın dediği gibi gtx 1050 ya da ti modelini alabilirsiniz. Zamanla cpu yuda artırırsınız. Yada 2. el de bir gtx 750 ti de iyi performas verecektir ps de. yanına isteğinize göre işlemcide alabilirsiniz. ( Yüksek sınıf işler yapacaksanız ekran kartını yüksek tutmakta fayda var.
  • Senmurw S kullanıcısına yanıt
    Peki GTX 1050ti ok. Peki bu sistem için ilk yatırım önceliği işlemci mi olmalı yoksa gpu mu ?

Çünkü mesela bu sisteme bir i5 7500 işlemci alıp yine dahili ekran kartıyla kullanmaya devam etmek ne derece mantıklı olur ?
  • blackshine kullanıcısına yanıt
    Ps gpu dan hızlandırma alarak daha hızlı çalışacaktır. Büyük boyutlu dosyalarda dahiliden daha iyi performans verecektir. Zamanlada işlemciyi arttırırsınız. Yinde isterseniz sistemini 1050 ile aratırsanız cıkan videolardan bir sonuc elde edersiniz.
  • 1.seçenek uygundur. Ancak anakartınıza göre işlemciniz düşük kalmış.
  • Evet anakart orta ve uzun vadedeki yukseltmelere musait olsun diye bunu koymustum.

Tesekkur ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2.el i5 6400 + Gtx 750 Ti yeter sanırım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.