Şimdi Ara

Bu anakarta hangi ekranı uyumlu olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eski hp kasa bilgisyarımın ekran kartı desteğini öğrenmek istiyorum. Ne kadara kadar yükseltebilirim. Şuan gtx745 takılı.
    Anakart modeli:
    IPM87-MPhttps://support.hp.com/bg-en/document/c03885123

• Valla genelde ne kart takacağına anakart değilde işlemci karar veriyor, anakartın sorun çıkartma durumu hazır pc lerde görülüyor, aynı anakart hazır pc içinde değilde anakartı üreten firmanın son kullanıcı için teknomarketlerde sattığı durumlarda üzerinde universal 1 bios olurken aynı anakart hazır pc lerin içinde hazır pc toplayıcınn isteklerine göre 1 bios ile kullanıldığından bazen kısıtlamalara uğrayabiliyor, misal filanca marka diyorki benim hazır pc mi alan müşteri bnm teknik servisime gelip kendini bu markayı kullandığı için ''ne şanslıyım iyi bu markayı almışım ne güzel destek alıyorum'' gibi hissetmeden veya para vermeden dışarıdan ekran kartı alıp takamasın diyebiliyor.

Normalde ise e.kartı değişiminde başlıca unsur işlemcinn o kartın isteklerine cevap verip veremeyeceği yani e.kartı limiti işlemciye göre belirlenir, bunn yanında psu gücü de 2. etken olrk devreye girebilir.

Kısaca anakart konusunda ortada hazır pc ler gibi bios sorunu yaşatabilecek 1 mevzu yok ise e.kartı seçimine 1 etken değildir, üzerinde e.kartı takılabilecek 1 slotu olması (misal - pci express slotu gibi) yeterlidir, o slota kullanan istediğin e.kartını o dilediğin anakart'a takar kullanırsın v.s.

• Kasa hazır pc yani toplama değil. Hp Pavilion serisi 2014'te almıştım. Özellikleri; i5 4460s, gtx 745, intel h87 chipset IPM87-MP model anakart var. 180 watt da psu var. Bu linkteki (https://support.hp.com/bg-en/document/c03885123 ) bilgilere göre biraz araştırdım ama deneyimli kişilerin bilgisi daha önemli benim için. Sanırım rx570 4gb ı anakart destekliyor ama 120 watt olduğu için psu değiştirmek gerekiyor. Kaç wattlık psu gerekir. Mesela 300 lük yeterse anakart kaldırmaması gibi bir durum olur mu?
  • saliih15 S kullanıcısına yanıt
    Dediğim gibi anakartlık 1 mevzu yok, işlemci Rx570 için yeterli ama farkettiğin gibi psu değişmesi gerek 550~600W 1 psu yeterlidir bütçeye göre tercih yaparsın.
  • Tavsiyem ekran kartını tek alıp takma. Ekran kartıyla birlikte psu da al. İkinci olarak bütçen varsa ve pc ye yatırım yapmak istiyorsan hava sirkülasyonu güzel bir kasa alabilirsin. Son olarak ssd yoksa ssd alır takarsın.

1- Ekran kartı için psu şart yoksa bütün bileşenler riskte.

2- Bileşenlerin, özellikle de ekran kartı ve işlemcinin sağlıklı çalışması için sıcaklığın düşük olması şart. Hazır kasalar genelde çok ısınır. Ondan kasa ile devam etmelisin eğer bütçen varsa.

3- SSD olmazsa olmaz sende yok ise kesinlikle almalısın.
  • Şuan pc var bende aslında toplama. ryzen 7 2700x 16gb felan. Ama satıyorum şimdi laptop alacağım. Evdede pc olsun diye eski kasayı biraz eli yüzü düzgün hale getiriyim diyorum. Aşağı yukarı bir hesaplamalr yaptım ne kadar harcarım diye yaklaşık 1300 tl felan harcamam gerekiyor. Laptop varken evdeki kasaya değer mi sizce?
    Öncelik sırasına göre bir liste yaptım öneriniz olursa sevinirim.

1-Ram(8gb) - 200 tl
    2-Ssd (128gb) - var
    3-Ekran kartı(rx 570 4gb) - 850 tl
    4-PSU(300 watt 80+) - 300 tl

Toplam: 1350 tl
  • buroigil B kullanıcısına yanıt
    Evet ekran kartı alına psu masrafıda çıkıyor yani ekran kartı alırsam psu da alıcam. Valla kasayıda işin içine sokunca yeni pc topluyomuşum gibi hissettim ya Ssd var Allah'tan olmasa birde o çıkacaktı. Ama ssd ve +8gb ram ile baya iş görür gibime geliyor. Ama ekran kartıda gerekiyor kullandığım çizim programları hata veriyordu ekran kartı için. Ekran kartı için kasada gerekli diyorsan şimdilik giremeyeim ekran kartına ssd + ram ile boostlıyım bakım idare etmezse biraz para harcıcaz artık.
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
    O kadar gerekli mi ya 500 watt felan. Şuanki sistemimde 620 watt kullanıyorum r7 2700x, x470, rx580, 4 fan vs. Şuanki 180, 300 yetmez mi acaba?
  • saliih15 S kullanıcısına yanıt
    Bugün piyasada 300W psu zaty 0 olrk yoktur herhalde haliyle 2. elde fln görülebilir e onlarada eskidir, sistem komple yüke girse 250~300W a dayanabilir haliyle alınacak psu'nun bunn üzerinde olması iyidir, ileriye dönükte olur ve zaten 500 altı atıyorum 400~450W psu ile 500/550W arasında 30-40TL oynıycaksa yüksek olan alınır ve her şekilde makbüldür de v.s.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saliih15

Evet ekran kartı alına psu masrafıda çıkıyor yani ekran kartı alırsam psu da alıcam. Valla kasayıda işin içine sokunca yeni pc topluyomuşum gibi hissettim ya Ssd var Allah'tan olmasa birde o çıkacaktı. Ama ssd ve +8gb ram ile baya iş görür gibime geliyor. Ama ekran kartıda gerekiyor kullandığım çizim programları hata veriyordu ekran kartı için. Ekran kartı için kasada gerekli diyorsan şimdilik giremeyeim ekran kartına ssd + ram ile boostlıyım bakım idare etmezse biraz para harcıcaz artık.
    Yok kasa almasan kullanırsın herhangi bir sıkıntı oluşmaz kısa vadede. Ama kullanacağın programlar ekran kartına yüklendiğinde çok ısınacak. Hele ki render vs alıyorsan 80 derecenin altına düşmez. Kasa alırsan bilgisayarın uzun ömürlü olur serin çalışır. Ben sıralama yaptım bütçen el verdiği kadarıyla alırsın. Bütçen el vermiyorsa ekran kartı + psu al geç.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.