Şimdi Ara

BTK 2.çeyrek pazar verileri raporunu yayınladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
1.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. 2019 İkinci çeyrek raporu yayınlandı.Detaylar için :https://www.btk.gov.tr/pazar-verilerihttps://www.btk.gov.tr/uploads/pages/pazar-verileri/2-ceyrekraporu-2019-kdisi.pdf

2.çeyrek sonuçlarından bazı başlıklar;
    Mobil numara taşınabilirliği (MNT) hizmeti ile 2019 yılı ikinci üç aylık dönem-de TT Mobil yaklaşık 192 bin abone, Vodafone yaklaşık 107 bin abone kazanırken, Turkcell ise yaklaşık 300 bin abone kaybetmiştir.

2019 yılı ikinci çeyreğinde Turkcell 1.522 milyon ₺, Vodafone 285 milyon ₺ ve TT Mobil 208 milyon ₺düzeyinde yatırım gerçekleştirmiştir.

Abone sayıları kısmını göremedim, görenler eklerse sevinirim.

• Eminim o çeyrekte de Turkcell'in abone kaybı devam edecek. Herkes biliyor zaten Turkcell'in iyi olduğunu. Ama herkes kendi yorganına göre bütçesini uzatmak zorunda. Tamam, depremde büyük sıkıntı yaşadı Turk Telekom ama ciddi bir depremde operatörlerin hiçbiri verimli hizmet veremeyecek zaten. En fazla uydu bağlantılı mobil istasyonu olan operatör depremde daha çabuk hizmet vermeye başlayabilir ki sınırlı bölgede. Gerisi binalarla birlikte baz istasyonları yıkılınca sinyal zaten kalmayacak. Elektrikler de kesilince G900, U2100, L800, L1800, L2600 ekipman dolu istasyonlar birkaç saat sonra bataryaları bitip kapanacak. Turkcell'in de ciddi bir yedekliliği yok. Şehirlerdeki dağıtım yerleri dandik binaların bodrum katları falan. Turkcell'e bırak 1 milyon kişi gelmesini, gelen aboneler gidenleri karşılamayacak fikrimce. Turkcell yatırımı hep bol yapıyor zaten. Sonra SuperBox ile herkesi şebekeye abandırıp 2 Mbit hız verince de hızınız iyi diyor. @NitroNos Turkcell'in veri merkezi ve omruga yatırımları da oluyor. TT'de o yatırımları sabit taraf yapıyor zaten. Vodafone'un da baz istasyonlarına yatırım yaptığını sanmıyorum pek, en son buralara fiber çektiler, şuan ne yapıyorlar bilmiyorum. :D
  • 3. ÇEyrek bitti 2. çeyrek sonuçları açıklanıyor

3. çeyrek sonuçları açıklandığında aboneler belli olacak bakalım deprem ne kadar etki etmiş
  • krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    İncelediniz mi raporu hocam, dikkatinizi çeken şeyler var mı?
  • XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    Öyle göz gezdirdim detaylı incelemedim

Turkcell 300 bin abone kaybetmiş diyor
  • 3. ve 4. çeyrekte Türk Telekom'un ne kadar abone kaybettiğini merakla bekliyorum.

Turkcell: 1.522.000.000 TL
    Türk Telekom: 208.000.000 TL
    Vodafone: 285.000.000 TL

Bunlar altyapı yatırımı için harcanan para sanırım. İkisini toplasak Turkcell'in yarısı etmiyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Evet, önceki dönemlerde de kaybetmişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 19 Ekim 2019; 15:32:16 >
  • Nikki Sixx kullanıcısına yanıt
    Evet maalesef...
  • Turkcell: 1.522.000.000 TL
    Türk Telekom: 208.000.000 TL
    Vodafone: 285.000.000 TL

Turkcell tabiiki kalitesini gösterip yatırımda bile fark atmış.

Eee diyoruz 35 liraya 15GB satarsan yatırım yapacak paran kalmaz ve depremde de patlarsın.

3. çeyrek raporlarında en az 1m abone kazanımı bekliyorum Turkcell'den, yürü be tosun

• Jazzalyn kullanıcısına yanıt
    Superbox sebebiyle yapıyor o yatırımları. Farketmez gerçi yatırım yatırımdır tabi. Bir m abone tahmini biraz abartı olmuş. Ayrıca kaybedilen 300binden neden bahsediyorsunuz ? Onu da yorumlayın madem

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    O kaybedilen 300.000 abone zamlardan kaçanlar ocaktan sonra zam arkası zam geliyordu, net paylaşımı paralı falan olmuştu.

Ciddi bir yatırım yapıyor mu yapıyor önemli olan o

TT ve Vodafone'da güzel bir zam yapsın da yatırımlarını arttırsın. Çünki ciddi derecede sorunlular. Asıl onların yatırıma ihtiyacı var.

• Eminim o çeyrekte de Turkcell'in abone kaybı devam edecek. Herkes biliyor zaten Turkcell'in iyi olduğunu. Ama herkes kendi yorganına göre bütçesini uzatmak zorunda. Tamam, depremde büyük sıkıntı yaşadı Turk Telekom ama ciddi bir depremde operatörlerin hiçbiri verimli hizmet veremeyecek zaten. En fazla uydu bağlantılı mobil istasyonu olan operatör depremde daha çabuk hizmet vermeye başlayabilir ki sınırlı bölgede. Gerisi binalarla birlikte baz istasyonları yıkılınca sinyal zaten kalmayacak. Elektrikler de kesilince G900, U2100, L800, L1800, L2600 ekipman dolu istasyonlar birkaç saat sonra bataryaları bitip kapanacak. Turkcell'in de ciddi bir yedekliliği yok. Şehirlerdeki dağıtım yerleri dandik binaların bodrum katları falan. Turkcell'e bırak 1 milyon kişi gelmesini, gelen aboneler gidenleri karşılamayacak fikrimce. Turkcell yatırımı hep bol yapıyor zaten. Sonra SuperBox ile herkesi şebekeye abandırıp 2 Mbit hız verince de hızınız iyi diyor. @NitroNos Turkcell'in veri merkezi ve omruga yatırımları da oluyor. TT'de o yatırımları sabit taraf yapıyor zaten. Vodafone'un da baz istasyonlarına yatırım yaptığını sanmıyorum pek, en son buralara fiber çektiler, şuan ne yapıyorlar bilmiyorum. :D

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Ben kullanıcı tarafındayım reis, işin mutfağında ne oluyor neler gerekli bilmem.

Benim gidip geldiğim yeelerde durum 1 senedir aynı. Yani para yokki yatırım olsun.

Zam yapsın ikiside, hem de ciddi zam istiyorum. Ama bununla beraberde adam gibi sorunlarını halletsinler.

Benim buralarda da aynı ya. Turkcell nasıl dümdüz yerlerde çekmiyor aklım ermiyor. Halbuki dik bir baz istasyonu, bütün bölgeye 4G ver...
  • Ben siz konuyu açmadan önce 2.ci çeyrek raporuna bakmıştım.

Konuyu açtığınız için teşekkür ederim insanlar bilinçlensin.

Şimdi konuya baktım Türk Telekom sabit pazara yoğunlaşmış durumda mobil'de Türkcell ama Süperbox'u çıkardılar tamam ilk başta iyidi ama malumunuz süperbox abonesi katlanarak arttı 4G LTE Advanced olarak verebileceğiniz hız sınırlıdır.

Mobil aboneleri de bu baz istasyonlarına katarsanız ciddi bir trafik ve veri demek oluyor ki 2 mbps hızlara şükredelim diyeceğim düşünün bir mahallede bina yeni yapılmış ve 20 daire diyelim hepsi süperbox bağlattı 20 mbps olan paketten şimdi orada altyapı kaldıracak mıdır ?

O aboneler stabil bir hız alacak mıdır ?

Türkcell ilk başta belirli bir abone yada mahallesel yada bölgesel bir kotası olması lazımdı malesef kendi ayağına sıktı bir de aboneliği yaptığınız adres dışında her yerde kullanabiliyorsunuz.

Şimdi burada bir sıkıntı var Mahallede zaten sorun var bir de başka yerde bağlatıpta sıkıntılı mahallede kullananlar işte Türkcell 5G gelmeden ayağına sıktı bir çok abone kaybı yaşanır izleyin ve görün.

Tahminlerime göre süperbox abone alımını kapatabilir veya sadece 10 mbps veya sadece kotalı paketlere dönebilir demedi demeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 19 Ekim 2019; 16:54:17 >

• NitroNos kullanıcısına yanıt
    Superbox zaten şebekenin anasını ağlatıyor.

Bak en başta 279 liraya sınırsız satarken şimdi 500gb için 499 istiyor. Bu biz ne b.k yedik demenin çevirisidir bu.

Sadece altyapı olmadığı için almadı millet, upload için bile sabiti iptal edip superbox a geçenlerin sayısı fazla. Bence bunu kestiremedi Turkcell. Çok fazla ilgi gördü ve hala daha görüyor. Eğer yatırımları arttırmazsa şebekeler iyice patlar.

Ben benim bölgelerimden yola çıkarak söylüyorum. Turkcell'e fena bir yüklenme var bu hızların düşüşünden belli. Eğer yatırımları arttırmazsa bu yığılmayı taşıyamayacak. Allah'tan elinde sağlam frekanslar var, ya olmayanlar napsın?

Diğerlerine bakıyorsun 1 senedir hâlâ aynı. Yatırım yok denecek kadar az. Ama adamlarda haklı 35 liradan ne kazanabilir ki yatırım yapsın. Alayı zam yapsın hizmeti kalitesi artsın.

Ben bir kullanıcı olarak hiç kullanmamama rağmen her ay vodafone'a 135 TT'a 100 küsür veriyorum. Yani birnevi bağış gibi düşün. Ama verdiğim paralar görünen o ki boşa gidiyor. Bir Turkcell hakkını vermiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 19 Ekim 2019; 17:11:18 >

• Turkcell 5g ye cok para yatirdi. Suan fiyatlar yuksek ama ilerdr hepsini gecip uygum fiyatlar yapabilirler.

Diğerinde çünkü yüklenme yok bundan dolayı rahatlar ama Vodafone halen çöp gibi hız veriyor 900 mhz'de 3 mbps indirme hızı ve 1800 mhz'de aynı keza 3 mbps 2.ci hattım yedek olsun diye kenarda tutuyorum yoksa yanından bile geçmem.

Süperbox'u satarken çok yanlış yaptılar belirli bir kota olması lazımdı ve kota dolduğunda sınırsız 5-10 mbps'e şu kadar fiyat diyeceklerdi.

Aşırı yüklenme var hele nüfusu yüksek olan bölgelerde aşırı derece yüklenme mevcut adam yeni bina yapıyor herkes eve taşınıyor evde internet altyapısı yok Türk Telekom'a başvuruyorlar süre vermiyorlar 6 ayda sürebilir diyorlar 1 yılda sürebilir diyorlar.

Abone napıyor çocuklar internetini sömürüyor para yetiştiremiyor süperbox bağlatıyor düşünsene en kral 4G LTE Advanced 375 Mbps hız verebilirsin en az 10 daireli binada 10 kişi 20 mbps internet bağlatsa mobil aboneleri sayma o bölgenin hız sorunu artar ve baz istasyonu cihazlarında devamlı aşırı yüklenmeden dolayı sıkıntılar baş gösterir.

Şu ana kadar iptal ettirmememin sebebi sadece upload hızları keza son zamanlarda onda bile düşüklük varda o konuyu açmayalım.

Hem yüksek ücret öde hemde ayıplı hizmet sağlasın Türkcell bu konuda yapacağı tek olumlu hareket Her 600 metre'ye 1 baz istasyonu dikmesi olacak ki ancak bu şekilde bu yoğunluğu çözer.

5G gelirse tabi rahatlar ama 5G'nin iletebileceği mesafe belli benim işime yarar tabiki de

Abi gözünü sevim diğerlerinde nasıl yüklenme yok. Yüklenme yoksa bu hızlar niye yerlerde? Kim sömurüyor istasyonları?

Geçen yedek simkart almak için vodafone bayiiye gittim, biri alt bayii diğeri ana bayii. Laf arasında deprem olayını sordum, baya muşteri geliyordur işler iyidir dedim. İkiside alakası yok vodafone'da çöktü o gün dediler. Benim buradan anladığım genel kitle Turkcell'e çullanıyor -en azından benim buralarda- e buda hızlar düşmesiyle kanıtlanmış oluyor zaten.

Sözün özü belki Turkcell'de kazancına göre veya başka şekilde az yatırım yapmıştır veya hala yapıyordur ama 3 operatörün arasında ki farka bakınca tablo rezalet. Resmen iki operatör yattığı yerden para kazanıyor gözüküyor. Ayıp abi 1 milyar TL yatırım farkı nedir yau

3. Çeyrek raporları daha da belirleyici olacak. Tabi 3. çeyrekte gelen abone yığılmasına Turkcell 4. çeyrekte ne kadar yatırım yapacak asıl soru bu bence.

Bu testi yaptığım yerde hızlar 70 80 civarıydı her daim. Sabahları 250 görürdü. Ama şimdi ki durum bu.

BTK 2.çeyrek pazar verileri raporunu yayınladı

Yüklenme yoktan kastım günün her saatinde hızlar aynı ister akşam bakayım ister sabah türk telekom 30 mbps'ın altın düşmüyor 800 mhz'de.

Vodafone hiç saymıyorum akşam'da 3 mbps sabah'ta 3 mbps aynı değişen bir şey yok.

Sağlam bir deprem olsa bütün bazlar gider yani drone felan hikaye belki uydudan iletişim sağlanır.

Türkcell en iyi frekansları aldı herhalde yatırım yapacak bir de şöyle düşünün Türk Telekom kırsal bölgeye tek 800 mhz'den sinyal verse yeterli kabul edebilir ama Türkcell'in 1800'den aşağı vermediğinden dolayı gezdiğim baya köyde 1800'den aşağı frekans yoktu çünkü ona göre abonesi var aslında para miktarı çok fazla bölgeye 4G hizmetini getirdiğinden değil zaten Türkcell rakiplerine göre baz sayısında üstün ve haliyle bakım ve geliştirme için ciddi paralar harcıyor gündemimiz de 5G varken ve 2600 mhz bazları bir çok bölgeye sunmuşken bu yatırım miktarları gayet normal karşılıyorum.

Sabit Altyapı pazarına da bakın Türk Telekom ne kadar yatırım yapmış ki diğerleri ne yapmış aynı sonuç.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.