Şimdi Ara

brava göstergeleri bozdum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
5.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bugün hararet dalgalanması sorununu belki çözerim diye gösterge panelini söktüm temizledim taktım ancak şu anda eskisi gibi çalışmıyor. kontağı açar açmaz yakıt göstergesi tavana yapıştı. ibreler titremeye başladı bunu kontak kapalıyken de yapıyor. bir de yan hava yastığı arıza lambası kontağı açınca yanıyor sönüyor sonra tekrar yanıyor ve yanmaya devam ediyor. içinden minik bi elektrik motoru sesi geliyor. herşeyi eskisi gibi taktığıma eminim ancak neden böyle olmuş olabilir?

• Göstergenin soketlerini iyi taktığına emin ol. O soketler çok kritik arkadaşım. yuvaları içine girince mandalını çevir dikkatlice. Temas etmezse sorun çıkarıyorlar. Ayrıca panelin arkasındaki devreye herhangi bir müdahalede bulundun mu? Sorunun hararet göstergesiyse arızası yapılıyor. (İşim gereği bu sorunla ilgili notlardan bilgim var)
  • Gösterge panelinin arkasındaki iki soketi de yerine iyi taktın mı?Bu soketler kritik biraz.Yuyaya oturtup mandallarını dikkatlice çevir. Temassızlıktan sorun yapıyor.Devreye herhangi bir müdahalede bulundun mu? sorunun hararet göstergesiyse çözümü var. (işim gereği arızaya ilişkin notlardan bilgiliyim)
  • öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim gösterge panelini tekrar söktüm ve dediğiniz gibi sorunumu düzelttim. o soketlerin içindeki metallerin birbirine temas ettiği yerler siyahlaşmış ben buraları zımparalayıp tekrar taktım ve hararet düzeldi. hatta öyle güzel oldu ki tam 90 da duruor ve elimle yukarı itiorum geri yerine gelior vurunca falan değişmior :D yalnız dıştaki değil ta en içteki soketler. yalnız o kırmızı ibreleri sökmüştüm onları takarken tutturamadım sanırım şu an yakıtı yanlış gösterior doğrusunu nasıl anlarım da düzeltirim??
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafabay

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim gösterge panelini tekrar söktüm ve dediğiniz gibi sorunumu düzelttim. o soketlerin içindeki metallerin birbirine temas ettiği yerler siyahlaşmış ben buraları zımparalayıp tekrar taktım ve hararet düzeldi. hatta öyle güzel oldu ki tam 90 da duruor ve elimle yukarı itiorum geri yerine gelior vurunca falan değişmior :D yalnız dıştaki değil ta en içteki soketler. yalnız o kırmızı ibreleri sökmüştüm onları takarken tutturamadım sanırım şu an yakıtı yanlış gösterior doğrusunu nasıl anlarım da düzeltirim??

Slm. Gösterge ibrelerinin stop halinde duruş şeklinin resmini yarın çekip ekleyeyim buraya kardeşim. O şekle göre ayarlarsın. Marea ile aynı zaten saatler.
    İçteki soketler derken, panelin arkasındaki kartın arka tarafındaki soketler mi?O kısmı ben sökmedim hiç. (sadece km ayarı yapmıştım aracımda) Kartı çıkartmadım hiç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byati81 -- 2 Ocak 2013; 21:06:24 >

• arabada hararet dalgalanması rölantide oynama gibi bi çok gösterge sorunu vardı. evet dediğiniz gibi o en içteki yeşil karta kadar söküp bütün soketleri temizledim meme yapan yerleri. şu anda aynı araba mı diye inanamıyorum çok güzel oldu göstergeye artık güveniyorum diyebilirim.
    bazı modellerinde gösterge farklı neye göre değişiyor bilmiyorum
  • Hocam bnm de hararet göstergesinde sıkıntı var kafasına göre bi yukarı bi aşağı oynuyor vurunca konsala düzeliyor. Gösterge panelini nasıl açtınız sökerken nelere dikkat etmek gerekir.
  • hocam biraz cesaret diyorum. korkmayın. alın gerekli edevatları. gösterge camının çerçevesini tutan bütün vidaları sökün. göstergeyi kırmadan çıkarın. arkasındaki söketleri de tırnaklarından kurtarıp götürün eve. ne kadar bağlantı varsa düzgünce sökün çok ince bir zımparayla birbirine değen ve meme yapmış bütün noktaları temizleyin parlatın zımparayla. bence dikkat edilmesi gereken, soketleri tırnaklarından çıkarırken kırmamak, ibreleri söküp takarken yönünü karıştırmamak (yakıtı ya da harareti yanlış göstermesin.) ve de gösterge plastiği biraz narin onu kırmadan tekrar takabilmek
  • quote:

Orijinalden alıntı: dohc_06

Hocam bnm de hararet göstergesinde sıkıntı var kafasına göre bi yukarı bi aşağı oynuyor vurunca konsala düzeliyor. Gösterge panelini nasıl açtınız sökerken nelere dikkat etmek gerekir.

Tamiri mümkün ve çok masraflı değil. Kronik BRava ve marea gösterge sorunudur.
  • quote:

hocam biraz cesaret diyorum. korkmayın. alın gerekli edevatları. gösterge camının çerçevesini tutan bütün vidaları sökün. göstergeyi kırmadan çıkarın. arkasındaki söketleri de tırnaklarından kurtarıp götürün eve. ne kadar bağlantı varsa düzgünce sökün çok ince bir zımparayla birbirine değen ve meme yapmış bütün noktaları temizleyin parlatın zımparayla. bence dikkat edilmesi gereken, soketleri tırnaklarından çıkarırken kırmamak, ibreleri söküp takarken yönünü karıştırmamak (yakıtı ya da harareti yanlış göstermesin.) ve de gösterge plastiği biraz narin onu kırmadan tekrar takabilmek

Hocam aynı sorun bende de mevcut. Kendim edirneliyim. Acaba bu sorunu nasıl çözebilirim. Kendim paneli açamam. Buradaki fiat servisinin bana yardımcı olabileceğine inanmıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• donanıMüdavim kullanıcısına yanıt
    hocam bu sorun zaman içinde kararmış bakır yüzeylerden oluyor. eli tornavida tutan birine söktürürseniz gereken temizliği yaparsınız ve artık gösterdiği değerlere güvendiğiniz bir gösterge paneliniz olur.
  • quote:

hocam bu sorun zaman içinde kararmış bakır yüzeylerden oluyor. eli tornavida tutan birine söktürürseniz gereken temizliği yaparsınız ve artık gösterdiği değerlere güvendiğiniz bir gösterge paneliniz olur.

Teşekkürler hocam tapacağız bir şeyler bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba,
    on numara gaza gelip bende söktüm. iki adet kondansatör vardı yanmış onları yenisi ile değiştirdim. herşey çok güzel gitti :) göstergeyi bir taktım göstergenin aydınlatmaları yanmıyor şimdi, ampulleri tek tek kontrol ettim ama ne yaptım ne ettiysem, gösterge aydınlatma ışıkları ve km saati ışığı yanmıyor. sökülü bir vaziyette bıraktım bende bakmaya kontrol etmeye devam edeceğim varmıdır bir tavsiye yada bilgisi olan.yardım lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: seko85

merhaba,
    on numara gaza gelip bende söktüm. iki adet kondansatör vardı yanmış onları yenisi ile değiştirdim. herşey çok güzel gitti :) göstergeyi bir taktım göstergenin aydınlatmaları yanmıyor şimdi, ampulleri tek tek kontrol ettim ama ne yaptım ne ettiysem, gösterge aydınlatma ışıkları ve km saati ışığı yanmıyor. sökülü bir vaziyette bıraktım bende bakmaya kontrol etmeye devam edeceğim varmıdır bir tavsiye yada bilgisi olan.yardım lütfen
    sorun neymiş dünde ben aracımı söküp yaptım km sayacın lambası yanmıyor km sayaç çalısıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.