Şimdi Ara

Bozulan harddiskten veri kurtarma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
4.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam ademoğulları. Lenovo z500 de kullandığım 1 tb lık hardisk geçen hafta arıza yaptı. Ankara ostimde bi bilgisayarcıya verdim kurtarırız verilerini sözüne inanarak. Sonuç hüsran tabi ki. Daha sonra netten ufak bi araştırma yaptım ve kızılay da bi firma buldum. Onlar da diskin fiziksel hasar gördüğünü söyleyip verilerin kurtulması için yaklaşık 4000 tl lik fatura çıkardılar. Yok mudur bunun yolu yordamı başka? Yardım edebilecek birisi aranıyor. Saygılarımla.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Harddisk birden bire çalışmamaya başladı, birden bire çalıştığı halde biçimlendirin uyarısımı verdi, yoksa birden bire birkaç dosyanız kayıp mı oldu. Biraz detay verebilirmisinşz. Eğer birden bire çalışmadıysa kartı yanmışrır. Harddiskin AYNI MODELini alıp onun kartını kendi harddiskkinize takarak sorunu çözebilirsiniz. Yok fiziksel olarak bükülmüş ise o zaman o 4000 tlyi gözden çıkarın. Bunlardan hiç biri değil güç gidip çalıştığı halde bir şekilde dostalarınız kaybolduysa basit bir işlem sadece 5-6 saatlık otomatik bir işleme bakar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar,

Benim HDD 1 TB WD10EZEX SATA 3.5. Medya oynatici ve kaydedici (Dark Mania Recorder 2) icinde kullaniyordum. ilk basta bir gorup bir gormemeya basladi HDDyi, sonra hic gormedi. HDD Kutusuyla bilgisayara bagladigimda Disk Yonetiminden gorebiliyorum ama (Not Initialized) Baslatilmamis olarak gorunuyor ve bir degisiklik yapma imkani vermiyor.

HDD dusmedi, fiziksel bir sorun yok gibi ama emin degilim tabi elektrik akimiyla ilgili sorun olmus mudur.

Bahsettiginiz 5-6 saatlik otomatik islem hakkinda biraz detay verebilir misiniz?

Tesekkurler
  • benim problem de ayni oldugu icin yeni konu acmadan burdan devam etmek istedim,, harici harddiski dusurdum( sert bir sekilde) 2.5 inch laptop diski
    daha sonra laptopa takinca gormedi. icinden culk culk diye ses gelmeye basladi,, bende gozumu kararttim actim icini,,,usb ye takinca kafanin devamli bir noktaya sektigini geri baslangic noktasina geldigini gordum,,,kurcalarken tabi ki son nefesini verdi...
    motor hala calisiyor..
    kafada can yok
    diski cikarip temizledim( umarim silmenin bir sakincasi yoktur,,yoksa onudami katletmis olduk :) )

1- hardiskin donen disk bolumunu baska bir hardiske montaj yapsam verilerimi gorurmuyum ( cizik bozuk yok gibi)
    2- veriler bu kucuk diskin icindemi depolaniyor yoksa kartta bulunan ciplerde de veriler var mi ?
    3- ayni harddiskin kafasini satin alip takmak mumkun mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dirimbox

benim problem de ayni oldugu icin yeni konu acmadan burdan devam etmek istedim,, harici harddiski dusurdum( sert bir sekilde) 2.5 inch laptop diski
    daha sonra laptopa takinca gormedi. icinden culk culk diye ses gelmeye basladi,, bende gozumu kararttim actim icini,,,usb ye takinca kafanin devamli bir noktaya sektigini geri baslangic noktasina geldigini gordum,,,kurcalarken tabi ki son nefesini verdi...
    motor hala calisiyor..
    kafada can yok
    diski cikarip temizledim( umarim silmenin bir sakincasi yoktur,,yoksa onudami katletmis olduk :) )

1- hardiskin donen disk bolumunu baska bir hardiske montaj yapsam verilerimi gorurmuyum ( cizik bozuk yok gibi)
    2- veriler bu kucuk diskin icindemi depolaniyor yoksa kartta bulunan ciplerde de veriler var mi ?
    3- ayni harddiskin kafasini satin alip takmak mumkun mu ?

upup

• 1. Hard disklerin icinde isleyen bir aerodinamik yapi vardir. Disk calisinca olusan hava akimi manyetik okuyucu kafalarin belli bir mesafeye yukselmesini ve plak yuzeylerine temas etmemesini saglar. Kapak acikken calistirilan diskin okuyucu kafalari yüzeyi cizer. Yuzeyi cizilmis diskten veri kurtarmak imkansiza yakindir.

2. Hard diskin icerisndeki plaklar birden fazla ise birbirlerine gore hizalarinin degismemesi lazim. Arkadas diski temizledigini soylemis. Anladigim kadariyla plaklari sokmus ve yerine takmis. Eger plaklarin birbirlerine gore hizalamasi degismisse bu diskin tekrar calistirilmasi mumkun degildir. Ayrica arkadasin yaptigi temizlik isi disk yuzeylerini cizdigi icin bu cizikler sonradan takilacak manyetik okuyuculari bozacaktir.

3. Kartta bulunan siyah ciplerden bazilarinda elbette veri bulunmaktadir. Ancak bu veriler diske ait firmware denilen sistemsel verilerdir. Kullaniciya ait veri disk plaklarinda kayitlidir.

Bu diskin tek problemi dusurme sonucu bozulan okuyucu kafalardi. Yapilmasi gereken ise diskin clean room icerisinde acilmasi ve uyumlu bir diskten kafa değişimi yapilmasiydi. Ama yapilan hatalar diskte kafa arizasinin yaninda plaklarin hasar gormesine ve diskin kontamine olmasina sebep oldu.

bilincsiz olarak müdahale edilmis boyle bir diskten veri kurtarmak pek mumkun degildir belki cok caba sarf edilirse (1000lerce $ gozden cikarilarak) az miktarda veri alinabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hd_doctor -- 20 Kasım 2016; 8:34:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hd_doctor

1. Hard disklerin icinde isleyen bir aerodinamik yapi vardir. Disk calisinca olusan hava akimi manyetik okuyucu kafalarin belli bir mesafeye yukselmesini ve plak yuzeylerine temas etmemesini saglar. Kapak acikken calistirilan diskin okuyucu kafalari yüzeyi cizer. Yuzeyi cizilmis diskten veri kurtarmak imkansiza yakindir.

2. Hard diskin icerisndeki plaklar birden fazla ise birbirlerine gore hizalarinin degismemesi lazim. Arkadas diski temizledigini soylemis. Anladigim kadariyla plaklari sokmus ve yerine takmis. Eger plaklarin birbirlerine gore hizalamasi degismisse bu diskin tekrar calistirilmasi mumkun degildir. Ayrica arkadasin yaptigi temizlik isi disk yuzeylerini cizdigi icin bu cizikler sonradan takilacak manyetik okuyuculari bozacaktir.

3. Kartta bulunan siyah ciplerden bazilarinda elbette veri bulunmaktadir. Ancak bu veriler diske ait firmware denilen sistemsel verilerdir. Kullaniciya ait veri disk plaklarinda kayitlidir.

Bu diskin tek problemi dusurme sonucu bozulan okuyucu kafalardi. Yapilmasi gereken ise diskin clean room icerisinde acilmasi ve uyumlu bir diskten kafa değişimi yapilmasiydi. Ama yapilan hatalar diskte kafa arizasinin yaninda plaklarin hasar gormesine ve diskin kontamine olmasina sebep oldu.

bilincsiz olarak müdahale edilmis boyle bir diskten veri kurtarmak pek mumkun degildir belki cok caba sarf edilirse (1000lerce $ gozden cikarilarak) az miktarda veri alinabilir.

cok tesekkurler gayet acik ve detayli bilgi. bir dahaki sefere daha dikkatli oluruz

• Yıllar geçmiş üzerinden. Sonuç ne olmuştu acaba? Verilerinizi kurtarabildiniz mi? Şu an bende de aynı sorun var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • malesef hocam duruyo harddisk aynı şekilde. o ara çok para istemişlerdi vazgeçmiştim bende. şimdi ne kadar istiyolar bilmiyorum.
  • Bir yıl kadar önce 3TB için 1000$ ve üzeri + yeni HDD parası istenmişti.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.