Şimdi Ara

Boston Dynamics, Big Dog'un ufak versiyonunu görücüye çıkarttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Boston Dynamics, Big Dog'un ufak versiyonunu görücüye çıkarttı

2013'ün son ayında internet devi Google tarafından satın alınan ve ATLAS, WildCat, Big Dog, Petman, Cheetah gibi üst düzey robot modellerinin altında imzası bulunan Boston Dynamics firması, gelişmiş robotları arasına ufak boyutlarıyla dikkat çeken "Spot" isimli yeni modelini de ekledi.

Boston Dynamics'in daha önce tanıttığı robotlarından 75 kg ağırlığındaki nispeten ufak gövdesiyle ayrılan Spot, hidrolik destekli dört adet bacağı ile her türlü zorlu arazide kendi dengesini sağlayabiliyor ve dahili sensörleri sayesinde otomatik olarak hareket edebiliyor. Gücünü dahili elektrik motorundan alan robot, büyük boyutlu versiyonları gibi aldığı darbeleri oldukça etkili bir şekilde absorbe edebilmesiyle de adından söz ettiriyor.

Boston Dynamics tarafından gün geçtikçe hem dış hem de iç mekan operasyonları (Askeri ve sivil arama / kurtarma vb.) için daha kullanışlı bir yapı kazanan robot ailesinin son üyesinin yapabildiklerini aşağıda yer alan video yardımıyla rahatlıkla görebilirsiniz.

• Güzel dövüstürülür.

• Big Dog'un ufak versiyonu dediniz ya, aklıma Samsung geldi; onlar olsa isimlendirmesini kesin 'Big Dog Mini' şeklinde yaparlardı, olaya gel

Birde robot tam stres atmalık, eve gircen vurcan dolaşçak etrafta falan, güzel olurdu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5 para etmez , bunlar beni heyecandırmıyor. Bu aletin tek yapabildiği gyroscope sensörü vasıtasıyla devrilmeden ayakta durabilmek , bunu 3-5 makine mühendisi ve 2 tane yazılımcıyı bir araya getirsen çok rahat yapar.

Videoyu izledim merdiven çıkarken bile ayakları birbirine karışıyor mala bağlıyor , merdivenin basamak aralık ve yükseklik hesaplamasını yapmaktan bile aciz , bu kadar yatırım almalarına şaşırdım doğrusu....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedektif_dh2 -- 9 Şubat 2015; 23:22:00 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bineceen üstüne vuracaan kırbacı vuracaan kırbacı :))

• quote:

Orijinalden alıntı: dedektif_dh2

5 para etmez , bunlar beni heyecandırmıyor. Bu aletin tek yapabildiği gyroscope sensörü vasıtasıyla devrilmeden ayakta durabilmek , bunu 3-5 makine mühendisi ve 2 tane yazılımcıyı bir araya getirsen çok rahat yapar.

Videoyu izledim merdiven çıkarken bile ayakları birbirine karışıyor mala bağlıyor , merdivenin basamak aralık ve yükseklik hesaplamasını yapmaktan bile aciz , bu kadar yatırım almalarına şaşırdım doğrusu....

Nasıl bu kadar hafife alabildiğini çözemedim. Dinamik yükü tanımlamak ve denge parametrelerini dizayn etmek bırak yazılım ortamını bildiğimiz matematik denklemlerinde bile ciddi bir altyapı ve çalışma süreci gerektirir. Bizlerin lisans düzeyinde aldığı eğitim çok standart ve sığ düzeyde. Bu tarz bir dizayn yapmak için fiziği yalayıp yutmak gerekir. Ciddi düzeyde fizik motoru tasarlayabilecek bir yazılım tecrübesi gerektirir. Zaten adamların hedefi tüm fizik temellerini oturtup tam fonksiyonel noktaya ulaşmak. Yani bu robot zıplayacak, takla atacak, hassas denge gerektiren ve bizlerin bile yapması çok ciddi eğitim süreci sonunda elde edilen ekstrem sporlar gibi spesifik koşullara adapte olacaktır. En sonunda da nihayi hedeflerine ulaşıp insana gereksinim duyulmadan tüm işlevleri robotlarla sağlayabilecekler. Herşeyin temeli işte bu adamların yaptıklarıyla başlıyor. Bizlerin fizyolojisi gereği ulaşamadığımız o kadar çok şey varki dünyada işte dünyadaki ve evrendeki bilinmeyenlere bu yatırımlar sayesinde ulaşacağız. Ortam sıcaklığı 50 derecenin üzerinde ve 2 atm basınç altında 1 saat içerisinde biyolojik dengemiz bozulur. Bu düzeyde yapılacak işler için bile çok özel eğitimlerle insanlar bu işleri başarıyor. Ancak robotlarla bu durum çok daha geniş bir skalada geniş limitlerle icra edilebilir. Yani bence bu yapılanları hafife almamalısın.

• Skynet gerçek oluyor

• Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Eğer dengede durabilmeyi 2 ayak ile yapabilselerdi vay be beyinciği olduğu gibi taklit etmiş derlerdim ve takdir ederdim. Ama 4 ayak ile bunu yapıyorlarsa da küçümserim. Çünkü basit bir algoritma ile 4 ayaklı bir makineyi dengede tutmak çok kolaydır. ZAten dikkatli bakarsan makine savrulduğu kısma göre ayaklarının açısını otomatik genişletiyor ve devrilmeyi önlüyor. Her çarpışmada bunu arka arkaya tekrarlıyor. Bunu yapmakta çok zor birşey değil.MAkinenin baş kısmına ve kıç kısmına koyulacak toplam 2 adet gyro sensörü ile yapılabilir.
    Ayrıca bu firmanın robotu olan bir başkasınıda izledğimde dik yokuşları hep dikey olarak çıkıp , dikey olarak indiğini gördüm. Makinene hiçbir zaman dik bir yokuşta yatay olarak hareket ettirilmiyordu çünkü yatay olarak hareket etmek istediğinde dengede duramayıp devamlı aşağıya doğru ayaklarını yana atmak zorunda kalacaktır.Makine boyutuna göre aşırı yüksek olduğu için dengeden dolayı yatay konumda yokuşta ilerlemesi imkansız.

Mesela honda yıllardır asimo robotunu geliştiriyor onda bile ayakta dengede durmanın makineyi çok zorladığı görülüyor. Bacaklarını devamlı kırıp öyle yürümesi , ayak paletlerinin oldukça geniş alan kaplaması ve çok ağır bir şekilde ilerlemesi denge algoritması probleminin hala çözülemediğini gösteriyor. Ayrıca bunu çözseler bile bu olay eklemlere koyulan servo motorlar ile tam anlamıyla yapılamaz. Asimonun boyunun 130 cm olmasınında asıl nedeni denge sorunudur yoksa şirin olsun diye kısa boylu yapmadılar : ))

Şu linkteki videoyu izlemeni tavsiye ederim. 30 yıllık yoğun çalışmanın bir sonucu : )) Kısaca dediğim gibi 4 bacaklı bir dananın düz zeminde dengede durabilmesini görüp vay be skynet geliyor demenin hiçbir anlamı yok

https://www.youtube.com/watch?v=cZeseJBzuF4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedektif_dh2 -- 10 Şubat 2015; 0:49:31 >

• Aldığı darbeye anında tepki göstermesi takdire şayan. Eğimli araziye paralel dururken aldığı darbeleri de absorbe kolay kolay yıkılmaz. Her ne kadar cansız da olsa, ofis koridorunda aldığı darbeyi görünce üzüldüm.. Yazıktır lan, cansız da olsa hayvan sonuçta :D aciz..

• Büyük abisine göre daha kullanışlı geldi bana. En azından sessiz ve tespiti daha zor. Keşif amaçlı askeri alanlarda kullanılabilir. Mühimmat ve erzak taşıyabilir. Otonom silah sistemi ile taret işlevi falan görebilir. Fringe deki Massive Dynamics'i hatırlatıyor ismi her gördüğümde Bostun Dynamics'in.
  • Her köye,bahçesi olana bundan bir tane lazım.Takacaksın semeri..at,eşek eziyetten kurtulacak :)

• Bence bu daha basarili olmus. Tabi daha cok isi var bu robotlarin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • üstüne binilir bi versiyonu şart bunun :D

• Şu gariban robota çok üzülüyorum, tüm tanıtımlarda itiliyor, kakılıyor, tekmeleniyor... Yarın bir gün robotlar dünyayı ele geçirmeye kalkarsa ilk big dog'lar ayaklanacak.
  • mallık parayla değilki. üşenmeden bir de teknik terimler kullanarak uzun uzun yorum yazmış. işsizdir allahbilir.

• quote:

Eğer dengede durabilmeyi 2 ayak ile yapabilselerdi vay be beyinciği olduğu gibi taklit etmiş derlerdim ve takdir ederdim. Ama 4 ayak ile bunu yapıyorlarsa da küçümserim. Çünkü basit bir algoritma ile 4 ayaklı bir makineyi dengede tutmak çok kolaydır. ZAten dikkatli bakarsan makine savrulduğu kısma göre ayaklarının açısını otomatik genişletiyor ve devrilmeyi önlüyor. Her çarpışmada bunu arka arkaya tekrarlıyor. Bunu yapmakta çok zor birşey değil.MAkinenin baş kısmına ve kıç kısmına koyulacak toplam 2 adet gyro sensörü ile yapılabilir.
    Ayrıca bu firmanın robotu olan bir başkasınıda izledğimde dik yokuşları hep dikey olarak çıkıp , dikey olarak indiğini gördüm. Makinene hiçbir zaman dik bir yokuşta yatay olarak hareket ettirilmiyordu çünkü yatay olarak hareket etmek istediğinde dengede duramayıp devamlı aşağıya doğru ayaklarını yana atmak zorunda kalacaktır.Makine boyutuna göre aşırı yüksek olduğu için dengeden dolayı yatay konumda yokuşta ilerlemesi imkansız.

Mesela honda yıllardır asimo robotunu geliştiriyor onda bile ayakta dengede durmanın makineyi çok zorladığı görülüyor. Bacaklarını devamlı kırıp öyle yürümesi , ayak paletlerinin oldukça geniş alan kaplaması ve çok ağır bir şekilde ilerlemesi denge algoritması probleminin hala çözülemediğini gösteriyor. Ayrıca bunu çözseler bile bu olay eklemlere koyulan servo motorlar ile tam anlamıyla yapılamaz. Asimonun boyunun 130 cm olmasınında asıl nedeni denge sorunudur yoksa şirin olsun diye kısa boylu yapmadılar : ))

Şu linkteki videoyu izlemeni tavsiye ederim. 30 yıllık yoğun çalışmanın bir sonucu : )) Kısaca dediğim gibi 4 bacaklı bir dananın düz zeminde dengede durabilmesini görüp vay be skynet geliyor demenin hiçbir anlamı yok

https://www.youtube.com/watch?v=cZeseJBzuF4

• BUDA KATIR REŞO

Specification:

Weight Capacity: 200 Kg
    Range: 50 km
    Fuel: Ot
    Cost: 1000 TL

• siz bu adama ne gösterirseniz gösterin bi kaçış yolu bulacaktır. İnanmış bir kere. Yukarıdaki kablo denge için değil düşmesi durumunda engellemek için. Dikkat edersen kablo gergin değil. Baya bi boşluk var dediğin gibi olsa idi gergin olması gerekirdi.

• quote:

Bahsettiğin robotun 2015 modelini yapmışlar ama ne hikmetse yukarıdaki halatı bir türlü sökmüyorlar. Kukla misali iple dengede kalacaksa bunun hurdadan farkı yok güzel arkadaşım

2.0 saniyeden itibaren "kabloyu gerçekten kesmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Tamamen hazır olduğunda güvenlik kablosunu da keseceğiz"

Zaten biraz zekası olan birisi denge anında robota bağlı kablonun gergin olmadığını yani robotun dengesini sağlamasında yardımcı bir enstrüman olmadığını anlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: eresist

siz bu adama ne gösterirseniz gösterin bi kaçış yolu bulacaktır. İnanmış bir kere. Yukarıdaki kablo denge için değil düşmesi durumunda engellemek için. Dikkat edersen kablo gergin değil. Baya bi boşluk var dediğin gibi olsa idi gergin olması gerekirdi.

Hayır inanmışlıkla alakası yok , elbette birgün bu gerçek anlamda yapılabilecektir. Ama şuanki teknolojiyle olması imkansız , zaten videolardaki robotların hiçbirisi gelecek vaad etmiyor. Tamamen iş yapıyoruz diye gösterilip büyük firmalardan yatırım adı altında para koparmak üzerine kurulduğu belli oluyor.
    Emin olun ben robot teknolojisini yeni değil son 20 yıldır araştırıyorum , elle tutulabilecek büyük bir gelişme olmadı.Sadece sensörlerin gelişmesi ve hassaslaşmasıyla makinelerin verdiği tepkide hassaslaştı.

Gerçek anlamda terminatör misali robotların dünyaya gelebilmesi için rahat 200 yıla daha ihtiyaç var

Eğer bu kadar robot teknolojisini çok seviyorsanız ve ülkemize katkıda bulunmak istiyorsanız. Sakıp sabancı üniversitesini öğrencilerinin yaptığı suralp isimli robotu destekleyin.Gavur yapıyor abi skynet geliyor deyip 4 ayaklı dananın dengede durabilmesini alkışlamayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedektif_dh2 -- 10 Şubat 2015; 13:31:28 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.