Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (87. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1-Kombi bakımını servise mi yaptırmalıyım ? Evet mümkünse yetkili servisin yapması iyi olur. Ama yetkili servis yok ise normal bir kombi servisine de yaptırabilirsiniz. Özellikle Su giriş çıkış filtreleri ve yanma odası temizlenecek.
    2-Radyatörleri temizletmek gerekir mi ? Radyatörlerin ısınmasında bir problem hissetmiyorsanız bence gerek yok.
    3-Geçen seneler ile bu sene diğer dairelerle aramızdaki fark neden benim aleyhimde değişmiş olabilir ? Bunun cevabı çok farklı. özellikle alt komşunuzun geçen seneye göre daha az kombi kullanması ya da daha düşük oda sıcaklığına ayarlaması, sizi tüketim anlamında etkilemiş olabilir ya da sizin kullanımınızda değişen bir unsur vardır. Geçen sene bu hava sıcaklıklarında günlük ortalama kaç m3 harcıyordunuz ? şimdi kaç harçıyorsunuz ? öncelikle bunu değerlendirin..geçen sene dolaşım suyu sıcaklığınız neydi ? şimdi ne ? gibi birçok değişken var.

• quote:

Orijinalden alıntı: nickelaj

Merhaba
    Bosch Condense 2000 kombi kullanıyorum. 3.5 sene oldu.
    Geçen hafta bakım yaptırdım, yoğuşma kabı dahil komple temizlik yapıldı ve genleşme tankı havası kontrol edildi. Daha kalorifer ısıtmaya geçmedim. Dün banyo yaparken su baktım sürekli soğuyup ısınıyor. Kombi kontrol ederken de b3 hatası gördüm. İnternet yoğuşma kabı ile ilgili yazmıştı ben de söktüm tekrar kabı borusunu temizledim yine olmadı. Su ısınırken 48-50 arası çıkıyor çat diye b3 geçip duruyor, 15sn sonra tekrar aynı ısınıp b3e geçiyor. Bunu sürekli tekrarlıyor.

Tavsiye üzerine yoğuma eşanjörü üstündeki mavi soketi çıkardım şu an hata vermiyor ama bu da bana başka arıza açar mı bilmediğimden içime sinmiyor. Bu konuda var mıdır bir tavsiyeniz ?
    Örnek olması açısından burada sayfa 35teki resmi paylaşıyorum. Sağ alttaki mavi soketleri söktüm.
    Bu konuda bilgisi olan yok mu acaba? Soket sökülü kullanıyorum ve tereddütteyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• nickelaj N kullanıcısına yanıt
    tabi tedirgin olunacak durum. gerçekten tahliye tıkalı ise ve yoğuşma eşanjörü su doluyorsa kombinin bazı aksamlarına su girebilir(fan anakart pompa gazvalfi vb). bakılmasında fayda var ama öyle basit bişey değil . bu vb çiftli yoğuşma eşanjörünü söküp temizlemek çok zordur. güzel montaj olmazsa su akıtma derdi tasası bitmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

tabi tedirgin olunacak durum. gerçekten tahliye tıkalı ise ve yoğuşma eşanjörü su doluyorsa kombinin bazı aksamlarına su girebilir(fan anakart pompa gazvalfi vb). bakılmasında fayda var ama öyle basit bişey değil . bu vb çiftli yoğuşma eşanjörünü söküp temizlemek çok zordur. güzel montaj olmazsa su akıtma derdi tasası bitmez.
    Anladım.
    Yoğuşma kabını söktüm tekrar temizledim. Ondan çıkan hortumları kontrol ettim. 1 haftadır böyle kullanıyorum ve kaba bakıyorum 2 parmak falan dolmuş. Yetkili servis ilk sene bakıma geldiğinde direk söktü bu soketi, sorunca da bülten var dendi. Mantıklı gelmedi taktırdım tekrar, sonraki sene yine aynısı yapıldı yine söktürmedim. Koca fabrika bunu yapıp ta sökün demez diye düşünüyorum. Şimdi o beklenen b3 gelince mecburen söktüm.
    Şu durumda yine servis çağırmak gerekli mi sizce?

sensörden kaynaklı bi sıkıntı var demekki. zaten bu kombilerde yoğuşma suyu pek üretmez, yoğuşma eşanjörünü tıkalı görmemişseniz riskini göze alarak devam edebilirsiniz. bu model 10 yıl oldu üretileli. yani 10 yıldır repüklatör temizlenmedi/değişmedi ise gerçekten bi tıkanma olmuş olabilir endişe ise söyledim. eğer temiz/temizlendi ise servise güvenebilirsiniz
    yoğuşma kabı derken aşağıdaki şeffaf su dolu kutuya diyorsan o yoğuşma kabı değil yoğuşma sifonu. yoğuşma kabı 4 borunun girdiği üzerinde iki sensörün bulunduğu alimunyum-bakır olan kutu. içinde yoğuşma tortusu birikip yoğuşma suyunun aşağı akmasını engeller.
    sağ en alttaki mavi soketi söktüğün noktadaki çıkış olan yeri tıkayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeboyy

Doğrudur, ben de uygulama üzerinden kontrol edebilirim diye TC100 istemiştim ama müşteri hizmetleri uyumlu değil dedi

Saçmalık o ki bosch marka kablosuz-modülasyonlu termostat yok uyumlu

Ya modülasyondan vazgeçeceğiz, ya kablolu alacağız
    CT100 modeline bakın isterseniz belki elinde kalan vardır. TC100 ün aynısı zaten.

Bu arada CT100/TC100 bu cihazlar da kablolular , biliyorsunuz değil mi? Wifi ağını sadece dışarıdan erişim için ve dış hava sıcaklığını clouddan almak için kullanır, kombi ile bağlantısı yine kablo ile yapılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

sensörden kaynaklı bi sıkıntı var demekki. zaten bu kombilerde yoğuşma suyu pek üretmez, yoğuşma eşanjörünü tıkalı görmemişseniz riskini göze alarak devam edebilirsiniz. bu model 10 yıl oldu üretileli. yani 10 yıldır repüklatör temizlenmedi/değişmedi ise gerçekten bi tıkanma olmuş olabilir endişe ise söyledim. eğer temiz/temizlendi ise servise güvenebilirsiniz
    Vakit ayırıp verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Servis bu kadar ayrıntılı bilgi vermiyor. Sıfır 3 yıllık kombi, bakımlarda eşanjör temizlenmedi. Ben kap derken yanılmışım haklısınız sifonu temizledim, mantık yürüttüm kendimce o doluyorsa yoğuşma tahliyesi vardır diye. Bizim buralarda kireç sıkıntı. Sanırım söktürüp kontrol ettirmek en sağlıklısı. Hala kafamı kurcalayan 2 kere o soketi çıkarmaları ve fabrika kararı denmesi. Ya çok sık soket arızası veriyor garanti zamanı baş ağrımasın diye sökülüp garanti sonunda da temizlik gerekiyor diye düşündüğümden sizin gibi teknik kişilere danışmak istedim. Tekrar teşekkürler.

• Mars51 M kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim, galiba alt kattaki tüketimde bir farklılık var o da bizi etkiledi yerler geçen seneye göre daha serin.
    Su giriş çıkış filtreleri ve yanma odası temizliği için inşallah sistemdeki suyu boşaltmak gerekmiyordur. Kalp ameliyatı geçiren anneme bakıyorum evin soğumasını göze alamayız şimdilik.
    Aydınlatıcı cevap için tekrar teşekkür ediyorum
  • nkaylan N kullanıcısına yanıt
    Yok suyu boşaltmanız gerekmiyor. İyi bir usta yarım saatte tüm bakımı bitirebilir.

• Mars51 M kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, randevu aldım pazartesi gelecek usta. O da maksimum 45 dakika sürer dedi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    3 yılda dolacağını sanmıyorum. Yetkili servis bizim gibi olmuyor, onlar tek marka üzerinden gittikleri için ve diğer servislerinde başına gelenleri duydukları için bazı arızalar/hatalar hakkında daha bilgili olabilirler. Yani arıza vermesi gerçeği yansıtmıyor olabilir( yani eşanjör su dolu değil, kurumdan veya bi pislikten dolayı sensörde takılı kalma olabilir. seçim sizin

• nkaylan N kullanıcısına yanıt
    Yıllık bakımda olmazsa olmaz şeylerin başında kalorifer filitre temizliği gelir. Eğer filitrenin önünde ve arkasında vana yoksa kalorifer sisteminin basıncını almak için boşalma musluğunun açılması gerekiyor. Yarım saat 45 dakika kombi yanmayınca ev soğumaz korkmayın. Veya servis gelmeden biraz önce kombiyi 5-10 derece daha fazlaya ayarlayın ev biraz daha ısınsın

• Merhaba bu kombiye termostat taktırmak istiyorum hangi modeli almalıyım nasıl yapmalıyım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları

• Merhaba arkadaşlar
    Gb072 buderus kombide sirkülasyon pompası şalt ayarını nereden nasıl düşürülüyor ve max ısıtma gücü nasıl düşürülebiliyor. Bilen var mı yardımcı olur musunız
    Teşekkürler.
     BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları

• Baca ucundaki kuşluk düştü. Bosch için olan farklıymış nereden bulabilirim

• bosch classic plus kombim var hiç bir yerde kaçak olmadığı halde (tank havasınıda servis basmıştı bu arada bakıma geldiğinde) neden su eksiltmesi yapar. mesela 2 3 haftada 2 bardan 1.5 a düşüyor. kaçak olsa herhalde alt komşuya bir yerden giderdi öyle değil mi ?
  • Kadyr K kullanıcısına yanıt
    2-3 hafta da 0,5 bar kadar düşüyorsa, sizin gözle göremeyeceğiniz kadar küçük bir kaçak vardır. Hatta çok çok hafif bir nemlenme şeklinde olabilir. Peteklerin purjörlerini veya diğer fittingsleri dikkatlice açıp, sonra yeniden sıkmak çözüm olabilir.
  • Herkese selam, arkadaşlar bendeki buderus Gb072 kombiye oda termostatı takmayı denedim olmadı, hem kablolu, hem kablosuz (kablolu General HT 250, kablosuz general ht 500)yeşil yerdeki köprüyü söktüm oda termostatını bağladım olmadı, turuncuya taktım yine olmadı, termostatlar kombiye komut veremedi ne yapmam lazım acil olarak cevaplarsanız sevinirim

• Arkadaşlar merhabalar. Babamların 9 yıllık buderus yoğuşmalı kombisi var. Son 3-5 gündür kombi kapak altindan bir yerlerden su sizip, 10-12 saatte bir sürahi dolduruyormuş. Banyo ve kaloriferde sorun yok çalişiyor bu duruma ragmen.

Resmi buderus servisi çagirmişlar içinde bir yerlerde borular mi neyse artık parçalar çürümüş demişler. Yapilmaya masrafa degmez, 9 yillik kombi artik arizalar çogalir yenisini alın demişler.

Ne yapılmalı sizce. Başka bir kombici mi çagirsinlar, yoksa kombici haklimi yeni kombi mi bakalim.

Ev; 165 m2, isi yalitimi olmayan, 30 yillik bina. 3-5 bin tl arasi ne model önerirsiniz. Adamlar yine buderus veya bosch alin demişler.

Teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.