Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: bamsi_beyrek

quote:

Orijinalden alıntı: kotumuren

Benimde sormak istediğim başka bir sorum var arkadaşlar.daha doğrusu bir sorunum var.

bende de Buderus U52 hermatik kombi var. 3 yıldır kullanıyorum ama bir huyu (yada benim farkına varmadığım bir sorun) var ki beni deli ediyor.

örneğin kombi petek sıcaklığını 45 dereceye ayarladım. ev ısındı ve kombi devir daim karışık ısıtmaya devam ediyor.
    o esnada lavaboya gittim ve elimi yıkadım, kombi sıcak su tesisatına 55 derecelik su gönderdi. el yıkama bittikten sonra kombi içinden en son geçen su sıcaklığı sıcak su sistemine gönderdiği 55 derecelik su oluyor. Nalet kombi bu su sıcaklığını algılayp petekler 55 olmuş deyip petekeleri ısıtmayı kesiyor.

ve o anda kombi haznesindeki su sıcaklığı 55 olarak kalıyor düşmüyor. düşmeyincede tekrar petekleri ısıtmak için devreye girmiyor.

acaba bu olay tüm tek eşanjörlüler de oluyor mu yoksa bu lanet kombinin ısı algılayıcılarında yada devir daimin de bir sıkıntımı vardır.

Bendede u62 var aynı şey oluyor daha önce Baymak vardı oda öyleydi. Kullanma suyu sıcaklığı kalorifer suyundan yüksek seçildiğinde bu dereceye düşmeyinceye kadar kalorifer kısmı devreye girmiyor. Ben şu an oda termostadıyla kullanıyorum o nedenle bu sorun yok bazen termostadı devre dışı yaparak kullanıyorum ozamnad kombi reset düğmesine basıyorum :)) başka pratik yolu yok.

Ben U62 alırken U52 daha sorunsuz diye tavsiye etmişlerdi siz tüketimiyle ilgili herhangi bir karşılaştırma yaptınızmı tüketim değerleri nasıl memnunmusunuz.

Böyle çalışması gayet normal. Radyatörlere 45 derece ile sıcak su gönderme komutu verdiniz. Banyo yaptınız yada elinizi yıkadınız 55 derecede kaldı. Sirkülasyon pompası çalışıyorsa bu ısı örneğin 45 dereceye kombi ayarlandıysa 35-36 dereceye ininceye kadar kombi yanmaz. Bunda anormallik yoktur.
    Kaldı ki Buderus U062 çift eşanjörlüdür

öyle ama 7 yıl babam ve annemlerde iken vailant kullandık. o çift eşanjörlü idi ve hiç böyle bir sıkıntı yoktu.
    benim kombimdeki bu durumdan rahatsız olunca onların kombisinde tekrar denedim. tıkıt tıkıt çalışıyor.

Buderusta bunun devreye girmemesinin sebebi devir daim pompası.. 55 dereceye gelince devir daimi kesiyor. ve kombinin içi izolasyonlu olduğu için içindeki suyun soğuyup, peteklerdeki su sıcaklığna düşmesi çok vakit alıyor.. ev buz kesiyor ama kombi suyu anca soğuyor.. çok sinir bozucu

NOt: kombim balkonda değil banyo önünde bulunan küçük bir holde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kotumuren -- 3 Ocak 2013; 16:36:08 >

• @kotumuren Konunun çift eşanjörle hiçbir ilgisi yok kullandığım iki çift eşanjörlü cihazda aynı şey oluyordu. Vaillantın başka bir çalışma şekli varsa bilmem ama ben Baymak ve Buderusta bu şekilde çalıştığına şahit oldum bunun sorun olduğunu düşünmüyorum.
  • Yalnız arkadaşımızın asıl sorunu; kombide ayarlanan azami ısıya düşmeden çalışmaktan öte sanki sirkülasyon pompasının çalışmaması gibi. Bu tabi ayrı bir sorundur. Oysa ki normal anlattığımız olayda sirkülasyon pompası çalışır, kombi çalışmaz. Devir-daimle ısı yine 35-36 derecelere düştüğünde kombinin yanması gerekir.
    Bence bu sorunu bölge servisine sorun. Olayı da aynen anlatın. Sıcak kullanım suyu kapatılmasına rağmen, ısı 55 derece olduğu için sirkülasyon pompasının çalışmadığını, bu nedenden tesisat suyunun çok uzun sürede soğuduğunu ve bunun bir problem olduğunu izah edin. Sanırım bir çözüm bulacaklardır.
  • quote:

Yalnız arkadaşımızın asıl sorunu; kombide ayarlanan azami ısıya düşmeden çalışmaktan öte sanki sirkülasyon pompasının çalışmaması gibi. Bu tabi ayrı bir sorundur. Oysa ki normal anlattığımız olayda sirkülasyon pompası çalışır, kombi çalışmaz. Devir-daimle ısı yine 35-36 derecelere düştüğünde kombinin yanması gerekir.
    Bence bu sorunu bölge servisine sorun. Olayı da aynen anlatın. Sıcak kullanım suyu kapatılmasına rağmen, ısı 55 derece olduğu için sirkülasyon pompasının çalışmadığını, bu nedenden tesisat suyunun çok uzun sürede soğuduğunu ve bunun bir problem olduğunu izah edin. Sanırım bir çözüm bulacaklardır.

Haklısınız farklı bir durum olabilir, en iyisi servisten bilgi alması. Bendeki durum şu şekilde oluyordu, kombi 45c de çalıştığında sıcak su kullanımı ihtiyacı olduğunda, petekler devre dışı kalıyor sıcak su kullanımı devreye giriyor. Kullanım suyu sıcaklığını misal 45-50c civarında seçtiğimizde gösterge 54c ye kadar çıkıyordu. Sonra bu gösterge kombinin tekrar devreye gireceği sıcaklık olan 32c ye düşmeden çalışmıyordu ama bu zaman dilimi şimdi tam hatırlamıyorum ama 15-20 dk geçtiğini zannetmiyorum. Şu an RC10 termostatla kullanıyorum test etme şansım yok.

• quote:

Yalnız arkadaşımızın asıl sorunu; kombide ayarlanan azami ısıya düşmeden çalışmaktan öte sanki sirkülasyon pompasının çalışmaması gibi. Bu tabi ayrı bir sorundur. Oysa ki normal anlattığımız olayda sirkülasyon pompası çalışır, kombi çalışmaz. Devir-daimle ısı yine 35-36 derecelere düştüğünde kombinin yanması gerekir.

aynen dediğiniz gibi.. servisleri aradım ama konuya tam vakıf birini ne yazık ki kendime muhattap bulamadım. Bölge servisini aramayı deneyeceğim.

• Herkese merhaba,

hayırlısıyla bugün yeni bir ev aldım. evim 3. ve en üst kat. kuzey batı cephe. 5 cm mantolama var diyor müteahhit (dediğine göre bakanlık standartlarında. istediğin yeri kır bak dedi). önümüz açık biraz rüzgar esebilir bizim cepheden. ayrıca alt katım da şimdilik boş. daha önce de kuzey batı cephede bayaa üşümüş birisi olarak ısınmak istiyoruz açıkçası. hangi kombiyi tercih etmem gerek bilmiyorum, yardımlarınızı istiyorum.

evim 110 m2 net olarak. yoğuşmalı düşünüyordum ancak hem mantolamadan ötürü hem de peteklerin kısa olacağından dolayı yoğuşmalı önermediler. ben de hermetik kombiye döndüm. hem kalitesinden hem de servis hizmetinden ötürü bosch düşünüyorum.

bana bosch classic plus önerdiler. ama pek içime sinmedi gibi. aklımda exclusive veya comfort modelleri var. siz deneyimli arkadaşların önerileri nelerdir acaba? bütçem, her şey dahil 2500-3000 arası. bana classic plus+radyatörler (7 veya 8 m3 maksimum gideceği) ve diğer işlemler (montaj + proje v.b.) toplamda 2600 lira fiyat verdiler. bu fiyat uygun mudur? ve classis plus'ı önerir misinz? eğer önermezsenin onun yerine hangi modeli önerirsiniz?

şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AR147 -- 4 Ocak 2013; 21:57:56 >

• Herkeze Merhaba,

Evime Bosch marka kombi taktırmak istiyorum. Ancak iki alternatif arasında kaldım, deneyimli arkadaşlardan tavsiye ve yorum rica edeceğim.

1 Bosch Condens 2000W (24kW) ZWB 24-1 AR
    2 Bosch Classic Condense (28kW) ZWB 28-3 C

Aldığım yerde 2 Numaralı cihaz 200 TL daha pahalı.
    2 Numaralı cihaz, daha pahalı olmasına rağmen ısıtma gücü diğerine göre daha az,

Maks. Nominal ısıl güç 50/30C'de
    Condens 2000W (25,6kW)
    Classic Condense (21,6kW)

Üstüne üstlük gaz tüketimi daha fazla,

Doğalgaz H (His=9,5kWh/m3)
    Condens 2000W (2,6m3/h)
    Classic condense (2,8m3/h)

Sizce hangisinde karar kılmak daha doğru? Cevaplarınız için peşinen teşekkürler.
  • merhabalar 1 1 evde kalıyorum ve kombi buderus logomax 042-24 k . salonda 2 metre odada 1 metre birde banyoda havlu pan var. termostatım da var. ancak bir türlü ekonomik ve sıcaklığı uykun ayarı bulamadım. öncelikle kombi 60 derece , termostatda 19 derece de denedim. ısınamadım ve kombi ortalama günlük 6 m^3 yaktı. sürekli 40 derece de yakayım dedim yakıt tüketimi 1 m^3 azaldı ama yine ısınamadım. termostat koridorda ve salon haric her daim soğuk oluyor. nasıl bir kullanım tavsiye edersiniz?salon 30-34m2 civarında. oda 16m2 . banyo da 5m
  • quote:

Orijinalden alıntı: srhtt

merhabalar 1 1 evde kalıyorum ve kombi buderus logomax 042-24 k . salonda 2 metre odada 1 metre birde banyoda havlu pan var. termostatım da var. ancak bir türlü ekonomik ve sıcaklığı uykun ayarı bulamadım. öncelikle kombi 60 derece , termostatda 19 derece de denedim. ısınamadım ve kombi ortalama günlük 6 m^3 yaktı. sürekli 40 derece de yakayım dedim yakıt tüketimi 1 m^3 azaldı ama yine ısınamadım. termostat koridorda ve salon haric her daim soğuk oluyor. nasıl bir kullanım tavsiye edersiniz?salon 30-34m2 civarında. oda 16m2 . banyo da 5m

Merhaba,

Oda termostatından 21-22C gibi ısınmak için daha uygun derecelere ayarlayarak deneyin.
    Bu arada salonu çok kullanmıyorsanız peteğin çıkış vanasını tam kapatıp yarım tur açın (giriş vanası tam açık olsun).
    Peteklerin yeterince ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Kombi ayarı 60C iken peteklerin üst kısımlarının 55-60C arasında olması gerekir, yani elinizi çok tutamazsınız. Petek alt ve üst kısımları arasında 5-10C fark olması normaldir...
    Gözlemlerinizi paylaşmayı unutmayın...

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

merhabalar 1 1 evde kalıyorum ve kombi buderus logomax 042-24 k . salonda 2 metre odada 1 metre birde banyoda havlu pan var. termostatım da var. ancak bir türlü ekonomik ve sıcaklığı uykun ayarı bulamadım. öncelikle kombi 60 derece , termostatda 19 derece de denedim. ısınamadım ve kombi ortalama günlük 6 m^3 yaktı. sürekli 40 derece de yakayım dedim yakıt tüketimi 1 m^3 azaldı ama yine ısınamadım. termostat koridorda ve salon haric her daim soğuk oluyor. nasıl bir kullanım tavsiye edersiniz?salon 30-34m2 civarında. oda 16m2 . banyo da 5m

Merhaba,

Oda termostatından 21-22C gibi ısınmak için daha uygun derecelere ayarlayarak deneyin.
    Bu arada salonu çok kullanmıyorsanız peteğin çıkış vanasını tam kapatıp yarım tur açın (giriş vanası tam açık olsun).
    Peteklerin yeterince ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Kombi ayarı 60C iken peteklerin üst kısımlarının 55-60C arasında olması gerekir, yani elinizi çok tutamazsınız. Petek alt ve üst kısımları arasında 5-10C fark olması normaldir...

sürekli salonda oturuyorum . salon odadan cok daha sıcak oluyor yaklaşık 4 derecelik bir fark oluyor. oda ve termostatın olduğu koridor daha serin. peteklerin ısınmasında sıkıntı yok her tarafı eşit sıcaklıklarda.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Merhaba,

sürekli salonda oturuyorum . salon odadan cok daha sıcak oluyor yaklaşık 4 derecelik bir fark oluyor. oda ve termostatın olduğu koridor daha serin. peteklerin ısınmasında sıkıntı yok her tarafı eşit sıcaklıklarda.

2m petek salonu ısıttığına ve 1m petek ise odayı ısıtamadığına göre öncelikle salonun peteğinde, önceki mesajımda yazdığım işlemi uygulayıp salondaki fazla ısıyı odaya yönlendirelim. Deneme başarılı olursa böyle devam edin, değilse odaya petek ilavesini düşünün...

• aslında peteklerin sıcaklık farkı yok odanın konumu gereği ve peteklerin konumundan ötürü soğuk olduğunu düşünüyorum çünkü petekler pencere altında değide duvar köşelerinde. zaten sürekli salonda oturuyorum odayı pek kullanmıyorum. odayı kapatmayı denedim bu sefer salon harici buz gibi oluyor salon kapısı açılınca sobalı ev gibi soğuk hava esiyor. benim esas önceliğim az yakıt tüketimiyle çok ısı sağlamak bunun formülü nedir o konuda biraz yardım istiyorum. termostat ı veya kombiyi hangi kombinasyonla kullanmalıyım. çünkü ortalama 6m3 yakıyor bu haliyle ve salon 20 derecelerde. koridor ve oda da 17 derecelerde oluyor. yani 1+1 ev için fazla gibi sanki. bina daha sıfır ilk kiracıyım . mantolaması da var binanın.
    saygılar.
  • Sizdeki sorun ev içi ısı dağılımının dengesiz oluşu. Bu durum odaya yetersiz ve yanlış konumda petek konması ile koridorda zannederim hiç petek olmamasına bağlı. Konforun asgari olarak sağlanabilmesi için oda ve salon kapısını açık tutun. OT üzerinden 20-21C gibi daha yüksek bir değer seçin. Salon fazla ısınabilir, peteğin çıkış vanasını biraz kısarak fazla ısının diğer alanlara yönlenmesini sağlayın. Evin alanları arasında 1-2C'den fazla fark olmamalı. Aksi halde konfor bozulur...
  • Selamlar,

Buderus Logamax Plus GB 072-24K kombiyi almayı düşünüyorum. Ama keşfe gelen ekip GB 012 modelini tavsiye etti.

Ev brüt 180m2 net 130-140 m2 ve 8 metre petek boyu var. Ne alacağım konusunda kararsız kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stephendedalus

Selamlar,

Buderus Logamax Plus GB 072-24K kombiyi almayı düşünüyorum. Ama keşfe gelen ekip GB 012 modelini tavsiye etti.

Ev brüt 180m2 net 130-140 m2 ve 8 metre petek boyu var. Ne alacağım konusunda kararsız kaldım.

Selamlar,

GB072 premiks yoğuşmalı olup eski nesil yoğuşmalı olan GB012'den %10-15 verim avantajına sahiptir. Başka artıları da var...
    Keşfe gelenlerin gerekçeleri neydi GB012 önerirken merak ettim doğrusu. Ellerinde sadece o mu var?
  • Selamlar Buderus U052 ve RC20 oda termostadı kullanıyorum 6 yıldır.
    Yakıt durumunu apartmandaki diğer komşuların yakıt durumları ile karşılaştırmıştım bir kaç fatura döneminde oldukça olumlu idi. Ama yakıt ve elektrik ekonomisi kombiden çok oda termostadının marifeti diye düşünüyorum. Isıyı su sıcaklığı ile yönetirseniz sürekli bir yanma oluyor. Bu konuyuda tamda bu akşam kontrol ettim. Bu akşam itibari ile RC20 ledleri sürekli yanıyor ve ekrandaki görüntü kaybolmuş. Arızaya geçti anlıyacağınız bu sebeple kontrolü su sıcaklığına göre yaptım bu saat itibari ile.
  • quote:

Buderus U062 çift eşanjörlüdür

062 kullanıyorum gayette memnunum nazar değmesin. Alırkende aldığım yer söylüyordu çift eşanjör olayını.

Bizim anlayacağımız dilde anlatırmısınız çift eşanjör ne demek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ByAdmin

quote:

062 kullanıyorum gayette memnunum nazar değmesin. Alırkende aldığım yer söylüyordu çift eşanjör olayını.

Bütün yoğuşmalı kombiler çift eşanjörlüdür. Ancak konvansiyonel (yoğuşmasız) kombiler içinde çift eşanjörlü olarak önerilebilecek nadir kombilerden biridir U062. Birçok yoğuşmasız kombide genelde çift eşanjör sorun yaratır. Üç yollu vana genelde, kireç ve korozyonun etkisi ile takılma-tutukluk yaparak problem çıkarır. Gelişmiş kombilerde anti blokaj sistemi ile bu önlenebilmektedir. Bazılarında bu özellik olsa bile tutukluk yapabilmektedir.
    En basit anlatımıyla çift eşanjör şudur; kombi tesisatının içine alınan suyun ısınması için ana eşanjör devrededir. Kullanma suyu için ise 2. bir eşanjör daha vardır. Bunun yararı; kullanma suyu nedeniyle sürekli tesisata giren taze suyun yaratacağı paslanma ve kireçlenmeden korumaktır. Ciddi anti blokaj özelliği ile üç yollu vana sıkışması da önlenebilmektedir. Bazen kombi yazın kendiliğinden çalışabilir. Bu durum hareketsiz kalan üç yollu vananın takılmasını önlemeye yöneliktir.
    Çift eşanjör "kombi yanarken aynı zamanda sıcak suyu da kullanabilirsiniz" anlamına gelmez. Sıcak su açıldığında peteklere sıcak su veremez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 21 Ocak 2013; 17:25:59 >

• quote:

quote:

quote:

Bütün yoğuşmalı kombiler çift eşanjörlüdür. Ancak konvansiyonel (yoğuşmasız) kombiler içinde çift eşanjörlü olarak önerilebilecek nadir kombilerden biridir U062. Birçok yoğuşmasız kombide genelde çift eşanjör sorun yaratır. Üç yollu vana genelde, kireç ve korozyonun etkisi ile takılma-tutukluk yaparak problem çıkarır. Gelişmiş kombilerde anti blokaj sistemi ile bu önlenebilmektedir. Bazılarında bu özellik olsa bile tutukluk yapabilmektedir.
    En basit anlatımıyla çift eşanjör şudur; kombi tesisatının içine alınan suyun ısınması için ana eşanjör devrededir. Kullanma suyu için ise 2. bir eşanjör daha vardır. Bunun yararı; kullanma suyu nedeniyle sürekli tesisata giren taze suyun yaratacağı paslanma ve kireçlenmeden korumaktır. Ciddi anti blokaj özelliği ile üç yollu vana sıkışması da önlenebilmektedir. Bazen kombi yazın kendiliğinden çalışabilir. Bu durum hareketsiz kalan üç yollu vananın takılmasını önlemeye yöneliktir.
    Çift eşanjör "kombi yanarken aynı zamanda sıcak suyu da kullanabilirsiniz" anlamına gelmez. Sıcak su açıldığında peteklere sıcak su veremez.

Çok fazla anlamasamda cevabınız için teşekkürler.

Bu arada son yazdığınızla ilgili kullanıcı olarak şunu yazayım, uzun süreli sıcak su kullanımlarında özellikle dikkat ederim bende, genellikle peteklerim hep sıcaktır. Tabi olması gereken sıcaklıkta değil ancak yinede yeterince sıcak. (Petek su sıcaklığı 60, kullanılan su sıcaklığı ise 40 dereceye ayarlı)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Çok fazla anlamasamda cevabınız için teşekkürler.

Bu arada son yazdığınızla ilgili kullanıcı olarak şunu yazayım, uzun süreli sıcak su kullanımlarında özellikle dikkat ederim bende, genellikle peteklerim hep sıcaktır. Tabi olması gereken sıcaklıkta değil ancak yinede yeterince sıcak. (Petek su sıcaklığı 60, kullanılan su sıcaklığı ise 40 dereceye ayarlı)

60 derecede olan 24 saatlik harcamayı not alın. 55 derecedeki 24 saatlik harcamayla karşılaştırın. Yine de ısınacaksınız. Amasya'da bile olsa bu havalarda ısıtmaması imkansız. 55 derecede daha verimli ve tasarruflu olacaktır.
    Banyo suyu keyfe keder. Bana göre 50 derece uygundur. Size göre 40 yeter. Yalnız şu kadarını söyleyeyim; 50 derece banyo suyunda, yoğuşmasız kombide bile yaz aylarındaki günlük banyolara ve ev hanımı yemeklerine rağmen yakıt sarfiyatı aylık 20 TL yi geçmiyor. Tasarruf için fazla anlamı olduğunu düşünmeyenlerdenim.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.