Şimdi Ara

Borsada hangi dönemdeyiz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

- Tut dönemi?

- Sat dönemi?

Sizce borsada hangi dönemdeyiz?

• BIST 100 endeksi şu an;

4.984,86

gösteriyor ve ben satış yapmanın karlı olacağı kanısındayım. Borsa inişli çıkışlıdır ve yatırım tavsiyesi değil elbette. Kişisel fikrim böyle ve sadece beni bağlar.

Edit: Altının gramı şu an 1159 tl ve onsu 1918.81 usd.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 14 Ocak 2023; 0:17:27 >
  • Bugün seans vaktinde arada göz attığımda 5500 endeks gördüm. Şubat sonuna kadar biraz aşağı biraz yukarı, yatay hareket eder, sonra da düşüş yaşar diye aklımdan geçiyor. Piyasaya seçim zamanı nedeniyle bol tl enjekte ediliyor ancak unutmayalım ki dolarda bile enflasyon kaybı var.

(Yatırım tavsiyesi değildir, kişisel söyleşidir.)

• 5e katlamasına bakınca sat dönemi gibi duruyor da belli olmaz bu ülkeden herşeyi beklerim
  • Hafta kapanışını günlük hareketli ortalama üstünde kapattı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leon1881 -- 21 Ocak 2023; 2:48:0 >
  • Yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel görüşlerimdir.

• Geçen haftalarda olan düzeltme şamarından kurtulma dönemindeyiz bence YTD.

• İstanbul'da deprem beklentisinin önümüzde ve her an olabilecek gibi olması, yatay piyasada kağıtta durmayı riskli kılıyor. Belki de yıllarca deprem olmaz, o da ayrı. Uzun vadeli yatırım için söylüyorum bunu.

Seçim ekonomisi nedeniyle sürekli piyasaya para enjekte edilmesi, borsa endeksini yukarı taşıyıcı etki yapıyor fakat enflasyon karşısındaki reel kazanç tartışılır.

Enflasyon karşısında varlık koruma becerisi ise, ayrı bir konu. Seçim sonrası bir bakmışsın endeks 10 bine doğru hareketlenmiş. Ya da bol para politikasından, kemer sıkma politikalarına geçişle birlikte diğer yandan dış kaynaklı yatırımların gelmesi olasılığı da var, seçimde hükümet değişse.

Ama önce bir gerileme yapar mı enflasyon bazında en azından, meçhul.

YTD

• Vur kaç dönemindeydik.. :uan komple kaç dönemi

• Mal toplama dönemi.
  • batışşş

• Tepedeki -satış dönemine işaret eden- cuma gecesi iletimden sonraki hafta endeks 5500 'leri görmüştü. İşte tam da satış zamanı tavan fiyatlardan alarm verip uyarmıştım. Çünkü elde hisse tutmak o seviyelerden risk oluşturuyordu. Doğudaki büyük deprem sonrası kaçış başlamıştı ve endeks şu an 4505 öncesind de 4186 idi. Gram altın ise 1135 lira şu an.

• Siyasetteki gelişmelerden doğan, ileriye dönük ekonomik olumlu beklenti, uzun vadede alım fırsatı olarak değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Çünkü yabancı yatırımcı girişi şu an daha mümkün gibi görünüyor.

An itibarıyla; (saat 00:44 - tarih 08/03/2023)

Gram altın 1.103,452 tl

Ons altın 1.814,04 usd

USD 18,92 tl

Euro 19,96 tl

BIST100 5.381,90

• Altı gün sonra seçim var. Önümüz bilinmezlik.

Global piyasalarda ise, geçmişten de gelen çok çok uzun vade anlamında balon epeyce şişti.

Önce yükselir sonra düşer, henüz daha yükseliş sonu için epeyce yol var, çöküş her an gelebilir türü yorumlarda bulunmak, fala bakmaktan öte bir tahmin olmaz.

(Yatırım tavsiyesi değildir.)

Bist 4475

Gram AU 1263 TL (Kapalı çarşıda daha yüksektir.)

Ons AU 1981$

USD/TL 19,83

Tarih 22/05/2023, saat 12:22

Edit: Seçim sonrası (söylentilerde olduğu gibi) dolar aşırı yükselse, bu defa dolar bazında mevcut Bist endeksi düşük kalır şeklindeki bakış açısını da unutmamak gerekir. Fakat tek bakış açısı bu değil. (YTD)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 22 Mayıs 2023; 12:40:41 >
  • Bist 100 endeksi 8039 olarak kapatmıştı hafta sonu. Yani 8000 psikolojik sınırının üzerinde. Bugün gündüz neler olacak bakalım. Sizce duraklama ya da gerileme devrine girmiş olabilir miyiz? Yoksa yine yukarı yapma olasılığı var mı? Çünkü enflasyon var.

Edit: Tarih; 25/09/2023 Pazartesi ve saat 00:10 (Yatırım tavsiyesi değildir ama 4000- 4500 civarı endekste almayı önerdiğim hisse senetlerini şu an 8039 endekste elden çıkarmayı düşünürdüm.)

Gram altın: 1680 tl

Ons AU: 1925 usd

USD/TL: 27.17 lira

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 25 Eylül 2023; 0:44:5 >
  • borsa 4 dolar görecek denilioyr?

• Dört gün önce düşüş öngörüyordum ancak piyasada paranın gideceği uygun yer yok ve tl arzı sürekli artıyor. Aslında destek noktaları kırıldı aşağı doğru ama düşmüyor endeks. Bu defa da düşemeyen borsa yükselir diye düşünmeye başladım. Aslında yükseliş ayı Aralık olur diye aklımdan geçiyordu ama belki o zaman daha güçlü yükselir. Ya da belki şu an bir süre güç topluyordur.

• Ülke çok farklı yerde sat deriz de bu fiyatları yarın almak için bile bulamayabilirsin.

• Çok doğru. Diğer taraftan da bugün 13 Ekim 2023 Cuma saat 14:00 civarı ve endeks 8136. Orta Doğudaki savaşla hafta sonuna giriyoruz ve pazartesi güçlü bir düşüş de başlayabilir. (YTD)
  • Yatırım tavsiyesi değildir ama yeni bir yükseliş dönemine gireriz önümüzdeki zamanlarda diye düşünüyorum.

BIST 100 şu an 9645, dolar 32,60 ve 32,50 arası. Tarih 23 Nisan 2024 Salı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 23 Nisan 2024; 14:32:8 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.