Şimdi Ara

BOĞAZİÇİ vs KOÇ vs BİLKENT vs SABANCI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet başlıktaki türkiyenin en iyi 4 üniversitesnin yurtdışı master ve doktora imkanları hakkında yazdığım makaleyi sonunda yayınlıyorum.
    --------- AYT/TYT Forumunda yayınlamıştım ek olarak buraya da atıyorum, insanlar faydalansın diye ------------

Başlıkta saydığım 4 Üniversitenin işletme ( Sabancıdaki adı yönetim bilimleri ) hocalarının doktorada mezun olduğu okulların QS 2019 verilerine göre uluslararası sıralamalardaki yerlerini bir kağıda yazdım ve hepsini teker teker topladım, bu hesaba göre en düşük puan alan testin en başarılısıdır, anlamayanlar için şöyle anlatayım diyelim 30 hoca var 30 u da dünya birincisi olan MIT den gelse o üniversite toplam 30 puan alırdı ama dünyada sonuncu olan yerlerden gelse 25000 puan falan alırdı yani düşük puan yüksek başarı demek.

Puanlarını topladıktan sonra karışıklık olmasın birinin hoca sayısı fazladır o yüzden puan da yüksek olabilir diyerek puan sayısını hoca sayısına bölerek ortalama bir veri elde ettim.
    Verileri buraya yazıyorum..

Boğaziçi 363
    Bilkent 363
    Sabancı 266
    Koç 244

Bu ne demek mi oluyor ?
    Boğaziçi ortalama olarak sizi dünyada 366. olan üniversiteye doktoraya ya da yükseklisansa gönderebilir referanslarla size büyük kolaylıklar sağlayabilir.
    Ya da Koç sizi ortalama olarak dünyada 244. olan üniversiteye doktoraya ya da yükseklisansa gönderebilir referanslarıyla size büyük kolaylıklar sağlayabilir.

Boğaziçi --------> 363. Üniversiteye gönderebilir, 103 Rakibiniz var.
    Koç --------> 244. Üniversiteye gönderebilir, 130 Rakibiniz var.
    Sabancı --------> 266. Üniversiteye gönderebilir, 139 Rakibiniz var.
    Bilkent --------> 363. Üniversiteye gönderebilir, 180 Rakibiniz var.

( Rakip sayısı o bölümdeki öğrenci sayısı ) ( 363. Üniversite gibi rakamlar yaptığım işlemler sonucunda elde ettiğim ortalama değerler. )

Bu verileri daha sonra birbirine oranladım ama oranlarken atıyorum Koç 244. verisi için 1000 sayısından 244 ü çıkardım elde ettiğim 756 sayısını rakip sayısına böldüm, bu aşamada en yüksek puanı alan en başarılı oluyor. ( Sıralamada toplam 1000 üniversite var diye öyle yaptım, direk çıkarmadan bölsek sonuçlar saçma ve yanlış çıkıyordu. )

En son çıkan sonuçları da yazıyorum. ( Kıyaslama tamamen İŞLETME bölümleri için )

BOĞAZİÇİ --------> 6,18
    KOÇ --------> 5,81
    SABANCI --------> 5,28
    BİLKENT --------> 3,53

Evet arkadaşlar yurtdışında yükseklisans yada doktora yapmak isteyen öğrenciler için yaptığım kıyaslama bu şekilde en başarılı olan BOĞAZİÇİ, en başarısız olan ise üzülerek söylüyorum BİLKENT.
    Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, sorulara ve eleştirilere açığım, kırıcı değil yapıcı olalım..

NOT : Exchange imkanları kıyasladığım detaylı kıyaslama da gelecek ancak bilkentin verilerine ulaşamıyorum, bilkentli biri bana ulaşsa çok güzel olur.

Dipnot : Bilkentli birine çok ihtiyacım var, eğer tanıyorsanız lütfen etiketleyin.

• Bilkentliyim. Yurt dışı konusunda bilkent'in bariz bir üstünlüğü var.
  • Bilkent çöptür sakın gelme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternet sıralamalarına önem verme derim. Ama İstanbul'da okumak daha avantajlı olabilir, koç veya boğaziçi seçerdim. Mühendislik olsa bilkent seçerdim düşünmeden(endüstri haricinde)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MIT Yolcusu M kullanıcısına yanıt
    Merhaba işletme mezunu birinin yurtdışında iş bulma şansı nedir ? Koç işletme gibi biryerden mezun başarılı bir öğrenci iş bulma konusunda sıkıntı çeker mi bilgilendirirseniz çok sevinirim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Cax10 C kullanıcısına yanıt
    neden hoocam
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Bilkent gönül işidir karşılaştırmalara konu olmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koç işletme dünyadaki işletme okullarının sadece %1 inin sahip olduğu denkliğe sahip.

Sitedeki yazıyı aynen aktarıyorum.

''Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İşletme Enstitüsü, European Foundation for Management Development (EFMD) tarafından verilen Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi (EQUIS) Akreditasyonu’nu almıştır. Koç Üniversitesi, Türkiye’de ve bulunduğu bölgede EQUIS Akreditasyonu alan ilk ve tek okuldur. Aynı zamanda 29 farklı ülkeden sadece bir okulun üye olduğu seçkin CEMS Global Alliance for Management Education’ın da bir parçasıdır.''

Yani iş bulamamak zor, çok zor, bulamamak için özel çaba sarfetmeniz lazım.

Yurtdışında doktora yükseklisans gerekli tabi bunlar günümüzde yurtdışına gitmek için olmazsa olmaz şeyler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.