Şimdi Ara

Boğaziçi Fizik öğretmenliği mezunu 15 yıllık öğretmenim, soruları alayim. (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
355
Cevap
6
Favori
11.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Jetixmen

Hocam bende fizik okumak istiyorum.Fakat aklımda kesinlikle yurtdışı olmalı,ülkemizdeki en iyi üniversitelerde bile fiziğe gereken önem verilmediği ve mühendisliğe puanı yetmeyenlerin tercih ettiği bir yer olduğu görüşü var.Bunun bi ölçüde doğru olduğunu biliyorum ama ne kadar?Aldığınız eğitim sizi tatmin etti mi?

Burada İngilizce oku dışarı yükseğe git.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drugsterr

Öğrencilerine Einstein ı nasıl anlatırsın en özel cümle ve örneklerle..

Uzun bir anlatım olur. Bazen seminer verdiğim olmuştur Einstein hakkında öğrencilere.

• doctorfizik kullanıcısına yanıt
    Fiziği çok seviyorum ama mat midterm 27 fizik midterm 40 :(

• quote:

Orijinalden alıntı: Glamdring26

Fiziği çok seviyorum ama mat midterm 27 fizik midterm 40 :(

Düzelir, iyi çalış finallere.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3-4-5 üçgeninin açılarını söyler misiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: doctorfizik

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1001

çocukların fizik başarısı nasıl sence.

Bir fizikçi olarak fizik dersinin Turk öğrencilerin zeka yaşının ustunde olduğunu dusunuyorum. Türkiye deki bu fizik müfredatını anlayabilecek lise öğrencisi ℅5i geçmez ne yazık ki. Bizde de Amerikan kolej sistemi olmalı ama bizim eğitim sisteminin neresi düzgün ki fizik dersi düzgün olsun?!

Ben diğer gelişmiş ülkelerden çok daha ağır bir matematik ama daha hafif bir fizik müfredatımız var diye biliyordum.
    Daha doğrusu Amerikada çalışmış ve Almanya'da ilkokuldan liseyi bitirene kadar yaşamış değerli bir öğretmenim söylemişti.Hanginiz gözlemde hata yaptı acaba.

Amerikada fizik standart level/high level olarak seviyelere ayrılmıştır. High level turev/integrale bile girer (sat fiziği) bizim gibi herkese aynı müfredat yoktur. Benim kizdigim fen lisesi ile meslek lisesi aynı müfredata sahip! Çok saçma bir uygulama bizimki.

Sağolun verdiğiniz bilgiler için- ek yapayım
    High ve standard level açıkçası ib diploma programı alan çocuklar için geçerli

Bunun yanı sıra uluslararası diploma programı olan AP için A,B ve Ap C müfredatları ve sınavları var
    Ayrıca honors sınıflarından tutun değişik müfredatlar da var

Ama ana fikir sizin söylediğinizdir

İsteyen çocuk lisede üniversite fiziği okur ilerlemek isteyen çocuğa her kapıyı açarlar
    İstemeyen mi- istemeyen hiç bir fizik matematik filan almaz ya da yapabileceği seviyede alır

Bizdeki gibi saçma sapan ana sınıflandırmalarla milyonlarca kişinin önüne aynı yemeği koyan sistem orada yoktur.

Sonuç orada Bill Gates burada Nİhat Şahin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemsinan -- 10 Aralık 2016; 13:07:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1001

çocukların fizik başarısı nasıl sence.

Bir fizikçi olarak fizik dersinin Turk öğrencilerin zeka yaşının ustunde olduğunu dusunuyorum. Türkiye deki bu fizik müfredatını anlayabilecek lise öğrencisi ℅5i geçmez ne yazık ki. Bizde de Amerikan kolej sistemi olmalı ama bizim eğitim sisteminin neresi düzgün ki fizik dersi düzgün olsun?!

Ben diğer gelişmiş ülkelerden çok daha ağır bir matematik ama daha hafif bir fizik müfredatımız var diye biliyordum.
    Daha doğrusu Amerikada çalışmış ve Almanya'da ilkokuldan liseyi bitirene kadar yaşamış değerli bir öğretmenim söylemişti.Hanginiz gözlemde hata yaptı acaba.

Amerikada fizik standart level/high level olarak seviyelere ayrılmıştır. High level turev/integrale bile girer (sat fiziği) bizim gibi herkese aynı müfredat yoktur. Benim kizdigim fen lisesi ile meslek lisesi aynı müfredata sahip! Çok saçma bir uygulama bizimki.

Sağolun verdiğiniz bilgiler için- ek yapayım
    High ve standard level açıkçası ib diploma programı alan çocuklar için geçerli

Bunun yanı sıra uluslararası diploma programı olan AP için A,B ve Ap C müfredatları ve sınavları var
    Ayrıca honors sınıflarından tutun değişik müfredatlar da var

Ama ana fikir sizin söylediğinizdir

İsteyen çocuk lisede üniversite fiziği okur ilerlemek isteyen çocuğa her kapıyı açarlar
    İstemeyen mi- istemeyen hiç bir fizik matematik filan almaz ya da yapabileceği seviyede alır

Bizdeki gibi saçma sapan ana sınıflandırmalarla milyonlarca kişinin önüne aynı yemeği koyan sistem orada yoktur.

Sonuç orada Bill Gates burada Nİhat Şahin

Detaylar için teşekkürler.

Sistemi biliyordum ama sadece farklı olduğunu belirtmek için ib den bahsetmistim.

Dediklerinizle ℅100 katılıyorum.

• soruldumu bilmiyorum neden fizik?

neden baska meslekler yapmadınız mühendislik gibi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: herons

soruldumu bilmiyorum neden fizik?

neden baska meslekler yapmadınız mühendislik gibi?

Fizik öğretmenliğini hiç düşünmüyordum ilk başta, amacım boğaziçi bilgisayara yatay geçiş yapmaktı. Ama başlayınca bana göre olduğunu gordum. Ki zaten yatay geçişin o kadar kolay olmadığını da anlamış oldum bu arada

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: arddsc38

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hasanasd1

Ogrencilerin arkasindan en cok sovdugu mesleklerden biri. Nasil bir duygu?

Yo, hiç de değil. Ogrencilerimle aram iyidir, daha kimseyi bırakmadım fizikten. Çok kotuyse bir kaç performans verip geciririm öğrenciyi 50yle.

Bunu devlet okulunda çalışıyor olsaydınızda yapacak mıydınız yoksa öğrencilerin ailelerinin her ay binlerce türk lirası vermesinin genellikle varlıklı okumuş aileler olmasının üzerinizde etkisi oluyor muydu?

Kesinlikle yapardım. Özel okul diye not kaygim yoktur. Meslektaslarimdan ne yazık ki zayıf verip "özel ders" aldiranlari gördü bu gözler...

Doğru ya işin o boyutu var bide

• O zaman değil de şimdi sınava hazırlanan biri olsaydınız ne seçerdiniz ?

• https://forum.donanimhaber.com/m_122404780/tm.htm
    hocam arkadaşı aydınlatmanız dileğiyle bakarsanız sevinirim..
  • doctorfizik kullanıcısına yanıt
    Öğretmenlerin çoğu yetersiz ve verilen eğitim başından itibaren yanlış. Durum böyleyken zekanın etkisini göremeyiz sayın hocam.

• çok merak ettiğim bi konu var. Sizin bölümün durumunu belki biraz anlarım ama ilkokul matematik öğretmenliği okuyanlar ne öğreniyor üniversitede? 4 yıl dile kolay ve ilkokul matematiği de malum 4 işlem falan felan. 4 yıl ne yapıyolar yani? her yıl bi işlemdeki yeteneğini arşa mı çıkarıyolar?(mesela 4 haneli sayıları kafadan çarpmak gibi) kendi bölümünüzü de anlatabilirsiniz.
  • Okulda fizik hocası çok yetersiz. Tavsiyeniz nedir nasıl kitap alayım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Stephen Hawking

Okulda fizik hocası çok yetersiz. Tavsiyeniz nedir nasıl kitap alayım ?

Hoca olarak Youtube'daki Umut Öncül hocayı tavsiye ederim. Çok iyi anlatıyor. Ayrıca Mehmet Karaağaç'ın videoları da güzel. 2 saat soru çözümü yapıyor. Bayağı bi soru görmüş oluyorsun.

Kitap olarak Karaağaç fasikülleri güzel. Soruların hepsi video çözümlü.
    Esen Yayıncılık kitapları da güzel bence. Esen'in de pdf şeklinde çözümleri var sanırım sitesinde.

Ben de bildiğim tavsiyeleri vermek istedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratch -- 11 Aralık 2016; 21:02:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur561

O zaman değil de şimdi sınava hazırlanan biri olsaydınız ne seçerdiniz ?

sözel okurdum 👍😂

• quote:

Orijinalden alıntı: ratch

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Stephen Hawking

Okulda fizik hocası çok yetersiz. Tavsiyeniz nedir nasıl kitap alayım ?

Hoca olarak Youtube'daki Umut Öncül hocayı tavsiye ederim. Çok iyi anlatıyor. Ayrıca Mehmet Karaağaç'ın videoları da güzel. 2 saat soru çözümü yapıyor. Bayağı bi soru görmüş oluyorsun.

Kitap olarak Karaağaç fasikülleri güzel. Soruların hepsi video çözümlü.
    Esen Yayıncılık kitapları da güzel bence. Esen'in de pdf şeklinde çözümleri var sanırım sitesinde.

Ben de bildiğim tavsiyeleri vermek istedim

Esen iyidir. Özellikle esen çözümlü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Baltalayıcı

çok merak ettiğim bi konu var. Sizin bölümün durumunu belki biraz anlarım ama ilkokul matematik öğretmenliği okuyanlar ne öğreniyor üniversitede? 4 yıl dile kolay ve ilkokul matematiği de malum 4 işlem falan felan. 4 yıl ne yapıyolar yani? her yıl bi işlemdeki yeteneğini arşa mı çıkarıyolar?(mesela 4 haneli sayıları kafadan çarpmak gibi) kendi bölümünüzü de anlatabilirsiniz.

Biz de dahil çoğu sayısal ogretmenlijlerinde anlatacağı konular unide anlatılmaz. Genel fizik ve eğitim bilimleri dersleri var müfredatta. Aynısı diğer branşlar için de geçerli.

• Fiziği çok severim,sürekli mesleki dersler gereği hayatımın içinde zaten.Ama bugüne kadar ilkokulundan lisesine,üniversitedeki profuna kadar adam akıllı fizik anlatabileni görmedim.Hep kendi çabamla birşeyler yapmaya çalıştım.Üniversite sınavı zamanlarında bile kitap sıkıntısı vardı belki de piyasa hala sıkıntılıdır.2 ayrı kitap alıyorsun eline sorulan soruların birbiriyle hiç alakası yok.Türkiyede hala fiziğin standartları bulunamadı.Her yıl kitaplar değişiyor.İnsanların bence soğuk bakmasının sebebi bu.Sistem fiziği zorlaştırıyor.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.