Şimdi Ara

Boğaziçi Fizik öğretmenliği mezunu 15 yıllık öğretmenim, soruları alayim. (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
6
Favori
11.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aRiSe*

Elektrik-Eletronik Mühendisliğinde fizik çok lanet bir bela ya. Sanki fizik bölümünü eşantiyon olarak kitliyorlar arkadaş canımız çıktı valla.

Öyle. Bizim ceryancilar bizim fizik derslerini seçmeli alıyorlardı! Te, Allah'im yaa 😁

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam önceden geçer not alayım kafasındaydım orta okul lise şu an bilgisiz kendimi boş hissediyorum felsefeyi çok seviyorum matematik başladım şimdi dgs'ye girecem diye beyni yormak kafayı çalıştırmak heyecan verici hayatıma fiziktende bir şey katmak istiyorum sizce fizik hayatımıza ne katar size ne kattı nasıl bakıyorsunuz dünyaya.Boğaziçi üniversitesini kazanmak hayalim kendim bile inanmıyorum şu an öyle bir kapasitem yok ama hayal etmek serbest sizce nasıl bir okul beni bir gaza getirin de kazanayım yani sınıf kötü diyorsunuz fizikte benim anlamadığım boğaziçinde okuyan bir insanın kendini geliştirip çok çalışması gerekmez mi? Matematik ile fizik arasında çok mu fark var ben ikisini bağlantılı olarak düşünüyordum.Fizik matematiğin üstümüdür? Son olarak The big bang theory dizisini izliyor musunuz? İzlediyseniz ne düşünüyorsunuz? Oradan bir scöllinger'ın kedisini biliyorum fizikle ilgili

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bremen Bv-244 -- 9 Aralık 2016; 14:51:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: doctorfizik

quote:

Orijinalden alıntı: deoksiriboz1001

çocukların fizik başarısı nasıl sence.

Bir fizikçi olarak fizik dersinin Turk öğrencilerin zeka yaşının ustunde olduğunu dusunuyorum. Türkiye deki bu fizik müfredatını anlayabilecek lise öğrencisi ?5i geçmez ne yazık ki. Bizde de Amerikan kolej sistemi olmalı ama bizim eğitim sisteminin neresi düzgün ki fizik dersi düzgün olsun?!

Demek ki sorun bende değilmiş. Oysa kafayı yedirmişti bana ygs ye hazırlanırken.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: qaanx

Popüler mesajları okuyunca Lisedeki Fizik hocam olacak vatandaş bir anda aklıma geldi.

O vatandaşta Fizik dersine sizin zekanız yetmez diyerek aşağılamaya çalışıyordu.Konu sahibi arkadaşta olayı müfredata bağlamış fakat Fizik hocaları öğrencide beğenmiyor bu da bir gerçek

Ben Kesinlikle ogrencilerimi asagilamam, hiçbir öğrenciyi asagilamam. Söylediğim şey şu anki fizik müfredatı çok dolu ve zor. Her öğrenci fiziği yapacak diye de birşey yok.

Postuda bulamadım silindi galiba.

Bir fizikçi olarak fizik dersinin Turk öğrencilerin zeka yaşının ustunde olduğunu dusunuyorum. Türkiye deki bu fizik müfredatını anlayabilecek lise öğrencisi ?5i geçmez ne yazık ki. Bizde de Amerikan kolej sistemi olmalı ama bizim eğitim sisteminin neresi düzgün ki fizik dersi düzgün olsun?!

Ben öğrencilerinizi aşağıladığınızı söylemedim zaten özel okulda öğretmensiniz galiba o zor olur biraz.

Fazla uzatmadan kısa geçiyim asıl sorun müfredatın zeka yaşının üstünde kalması değil.(Müfredat berbat onda bir şüphem yok)Müfredat bozukta olsa Sorun şu ki ne Hocalarda ne Öğrencilerde liyakat var(sizi kastetmiyorum genelleme yapıyorum).Yani hoca ben dersimi yapıyım cebe para lop öğrencide ne zaman zil çalacak Ahmet modunda.Zaten devlet liselerinin birçoğunda siz düzgün ders yapsanızda öğrenci anlamayabilir çünkü adamın matematik geometri temeli bile yok.(Şimdiki nesile çok vakıf değilim bizim zamanımız çokta iç açıcı değildi)

Öğrenciler okula gittim demek için hocada ders anlattım demek için okula geliyorlar sanki öğrenim merkezi değil de kurumsal şirket yada bir ticarethaneymiş gibi.Bunun bir sürü etkeni olabilir mesela 1 milyon insanın sınava girip %15-20'nin üniversiteye yerleşmesi yada memleketteki üniversite mezunu işssizlerin durumunu görünce bir öğrencinin keyfi kaçabilir vs vs.Yani benim nacizane düşüncem şu;

Bu durum Zeka ile alakalı değil liyakatsızlık veya diğer başka etkenler maddi imkansızlıklar vs.Bahsettiğiniz Amerikan İngiliz vs hangi eğitim sistemini getirirsek getirelim başarılı olma şansımız bence %0.Çünkü bu sisteme uyum sağlayacak ne öğrencimiz var ne de bu sistemin gerektirdiği kadar liyakatlı hocalarımız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Neden 1/2mc^2 değilde mc^2 ? 1/2mv^2 deki 1/2 nereye gidiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloody Hell

Hocam önceden geçer not alayım kafasındaydım orta okul lise şu an bilgisiz kendimi boş hissediyorum felsefeyi çok seviyorum matematik başladım şimdi dgs'ye girecem diye beyni yormak kafayı çalıştırmak heyecan verici hayatıma fiziktende bir şey katmak istiyorum sizce fizik hayatımıza ne katar size ne kattı nasıl bakıyorsunuz dünyaya.Boğaziçi üniversitesini kazanmak hayalim kendim bile inanmıyorum şu an öyle bir kapasitem yok ama hayal etmek serbest sizce nasıl bir okul beni bir gaza getirin de kazanayım yani sınıf kötü diyorsunuz fizikte benim anlamadığım boğaziçinde okuyan bir insanın kendini geliştirip çok çalışması gerekmez mi? Matematik ile fizik arasında çok mu fark var ben ikisini bağlantılı olarak düşünüyordum.Fizik matematiğin üstümüdür? Son olarak The big bang theory dizisini izliyor musunuz? İzlediyseniz ne düşünüyorsunuz? Oradan bir scöllinger'ın kedisini biliyorum fizikle ilgili

İstanbuldaysan git gez özellikle güney kampüsü, yeterli motivaayon olacaktır

• quote:

quote:

quote:

Popüler mesajları okuyunca Lisedeki Fizik hocam olacak vatandaş bir anda aklıma geldi.

O vatandaşta Fizik dersine sizin zekanız yetmez diyerek aşağılamaya çalışıyordu.Konu sahibi arkadaşta olayı müfredata bağlamış fakat Fizik hocaları öğrencide beğenmiyor bu da bir gerçek

Ben Kesinlikle ogrencilerimi asagilamam, hiçbir öğrenciyi asagilamam. Söylediğim şey şu anki fizik müfredatı çok dolu ve zor. Her öğrenci fiziği yapacak diye de birşey yok.

Postuda bulamadım silindi galiba.

Ben öğrencilerinizi aşağıladığınızı söylemedim zaten özel okulda öğretmensiniz galiba o zor olur biraz.

Fazla uzatmadan kısa geçiyim asıl sorun müfredatın zeka yaşının üstünde kalması değil.(Müfredat berbat onda bir şüphem yok)Müfredat bozukta olsa Sorun şu ki ne Hocalarda ne Öğrencilerde liyakat var(sizi kastetmiyorum genelleme yapıyorum).Yani hoca ben dersimi yapıyım cebe para lop öğrencide ne zaman zil çalacak Ahmet modunda.Zaten devlet liselerinin birçoğunda siz düzgün ders yapsanızda öğrenci anlamayabilir çünkü adamın matematik geometri temeli bile yok.(Şimdiki nesile çok vakıf değilim bizim zamanımız çokta iç açıcı değildi)

Öğrenciler okula gittim demek için hocada ders anlattım demek için okula geliyorlar sanki öğrenim merkezi değil de kurumsal şirket yada bir ticarethaneymiş gibi.Bunun bir sürü etkeni olabilir mesela 1 milyon insanın sınava girip %15-20'nin üniversiteye yerleşmesi yada memleketteki üniversite mezunu işssizlerin durumunu görünce bir öğrencinin keyfi kaçabilir vs vs.Yani benim nacizane düşüncem şu;

Bu durum Zeka ile alakalı değil liyakatsızlık veya diğer başka etkenler maddi imkansızlıklar vs.Bahsettiğiniz Amerikan İngiliz vs hangi eğitim sistemini getirirsek getirelim başarılı olma şansımız bence %0.Çünkü bu sisteme uyum sağlayacak ne öğrencimiz var ne de bu sistemin gerektirdiği kadar liyakatlı hocalarımız.

Yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Ben de onu diyorum öğrencilerin seviyeleri uygun değil. Eğitim kadromuza da dediğin sıkıntılar var. İkisi bir araya gelince pisa'da son sıralarda yer alıyoruz. (Ama sayın bakanımızın açıklamasına göre sadece fen lisesi olarak girseymisiz 3.ymusuz. diğerlerini bakanımız bile öğrenci saymiyor ne yazik ki!)

• quote:

Orijinalden alıntı: merhaba_slm

Neden 1/2mc^2 değilde mc^2 ? 1/2mv^2 deki 1/2 nereye gidiyor

1/2mv2 üçgenin alanından geliyor. Mc2 ise direk eşitlik.

• Işık hızıyla giden araba önünü aydınlatabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Corleone60

Işık hızıyla giden araba önünü aydınlatabilir mi?

Evet.

• en sevdigim bilim adami pratik zekali ve alayli(mektepsiz) olmasindan oturu faraday'dir. senin icin sebepleriyle beraber, kimdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jose-ba

en sevdigim bilim adami pratik zekali ve alayli(mektepsiz) olmasindan oturu faraday'dir. senin icin sebepleriyle beraber, kimdir?

Einstein, 1905de Annalen der Physik de yayınlanan yazilarindan dolayı. 1.5 sayfada izafiyeti ispatlaması! Bunu yaparken sadece ama sadece 25 yaşında olması! Müthiş hatta gerçek olamayacak kadar müthiş!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doctorfizik -- 9 Aralık 2016; 19:14:00 >
  • Bi yorumda mevcut fizik müfredatını anlayacak öğrenci %5 i geçmez demişsiniz.
    Bir yorum da da şimdiye kadar kimseyi bırakmadığınızi.

Yani öğrencilerinizi dersi anlamadıkları halde fazladan not vererek geçirdiğiniz anlamını çıkarmak yanlış olmaz.

Özel okulda çalışan bir öğretmenden de bu beklenir.

Bu şekilde geçirdiğiniz öğrencilerle aranızın iyi olması hele öğrenciye müşteri gozuyle bakan bir özel okul sisteminde şaşırtıcı değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: qzerty

Bi yorumda mevcut fizik müfredatını anlayacak öğrenci %5 i geçmez demişsiniz.
    Bir yorum da da şimdiye kadar kimseyi bırakmadığınızi.

Yani öğrencilerinizi dersi anlamadıkları halde fazladan not vererek geçirdiğiniz anlamını çıkarmak yanlış olmaz.

Özel okulda çalışan bir öğretmenden de bu beklenir.

Bu şekilde geçirdiğiniz öğrencilerle aranızın iyi olması hele öğrenciye müşteri gozuyle bakan bir özel okul sisteminde şaşırtıcı değil.

Çok yanlış anlamışsın meseleyi. Ben müfredat çok ağır diyorum. Yazılılarımda en kolay soru da olur zor soru da. Bence her konuda öğrencinin öğrenmesi gereken minimum bilgi vardır. Her öğrencinin en azından o kadarını bilmesini isterim. Bu minimum bilgi kısmından da 40-50 puanlık sorarım. Bir kaç tane seçme sorum olur o da 85 üstü alabilecekleri belirler. Yoksa hiç de not vereyim de senin tabirinle "musterilerime" yaranayim diye bir dusuncem hiç olmadı.

Tam tersine eğer 'musteri' gözüyle baksaydim dayardim ilk sınavda soruları, çocuklar dökülür özel derslerde 2. 3. sınavlara yönelik çalıştırır paraya para demezdim. Ki bunu yapan -ne yazık ki- mrslektaslarim var. Prensiplerim gereği kendi ogrencime özel ders vermem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doctorfizik -- 9 Aralık 2016; 19:33:11 >

• Sig(t) nedir nasil hesaplanir hocam?

Birde moment ve momentum farki nedir nasil hesaplanir?

• quote:

Orijinalden alıntı: -Realist-

Sig(t) nedir nasil hesaplanir hocam?

Birde moment ve momentum farki nedir nasil hesaplanir?

Sig(t) ?!?

Moment kuvvetin döndürme etkisidir. Momentum ise hareketli cismin o anki hızının kütlesi ile carpimidir. İkisi elmayla armut kadar farklıdır yani.

Moment kuvvet*(dönme noktasına dik uzaklık)
    Momentum kutle*hiz olarak hesaplanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doctorfizik -- 9 Aralık 2016; 19:37:12 >
  • Sizi tenzih ederek yazıyorum.
    Genel de özel okullar öğretmenlerinin kendi öğrencilerine ders vermelerini yasaklar.
    Bu sebepten de özel okul öğretmenleri ders isteyen öğrencileri paylaşır.

Şişirilmiş notlar karşısında merkezi sınavlarda dökülen öğrenciler içinse rehberlik servisinin cevabı hazırdır.
    Okulda iyi ama
    ergenlik
    sınav stresi
    Heyecan
    Felan filan
    Yoksa öğrenci iyidir aslında.
    Bir dönem okul başarı puanı ile merkezi sınav puanı arasında fark olan öğrenciler incelemişti de kac tane özel okul ve öğretmenleri ceza almıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qzerty -- 9 Aralık 2016; 19:52:19 >
  • Ben de Boğaziçi fizik okuyup daha sonra yurtdışında astrofizik yüksek lisans yapmak istiyorum. Herhangi bir öneriniz var mıdır hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: qzerty

Sizi tenzih ederek yazıyorum.
    Genel de özel okullar öğretmenlerinin kendi öğrencilerine ders vermelerini yasaklar.
    Bu sebepten de özel okul öğretmenleri ders isteyen öğrencileri paylaşır.

Şişirilmiş notlar karşısında merkezi sınavlarda dökülen öğrenciler içinse rehberlik servisinin cevabı hazırdır.
    Okulda iyi ama
    ergenlik
    sınav stresi
    Heyecan
    Felan filan
    Yoksa öğrenci iyidir aslında.
    Bir dönem okul başarı puanı ile merkezi sınav puanı arasında fark olan öğrenciler incelemişti de kac tane özel okul ve öğretmenleri ceza almıştı.

Takir takir veriyorlar emin ol. Ama dediğin doğru adam eğitim için açmıyor ki, sonunda ticari bir yapı okul olsa da.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Cupid

Ben de Boğaziçi fizik okuyup daha sonra yurtdışında astrofizik yüksek lisans yapmak istiyorum. Herhangi bir öneriniz var mıdır hocam?

Öncelikle dili halletmek lazım. Bogazicinin en büyük artısı bu noktada olur.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.