Şimdi Ara

Body ve Lens Seçimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım, daha önceden canon 70d kullanıcıydım ama daha makineyi öğrenemeden satmak zorunda kaldım ve şimdi tekrardan bi dslr alma noktasındayım alt belirttiğim ürünler isteklerimi karşılar mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ürünler;

- Nikon d300

- Nikon 35-70

- Helios 81H 50mm MC f2/50

- Nikon AF-S DX 18-55mm f3.5-5.6

- Vivitar 19-35 Geniş acı FF

- SİGMA 70-300 MM LENS

- Yongnuo YN565EX Flash

- Nikon D5100 Body

Bu ürünlerin yanında çantalar aksesuarlar tripod derken 3750 TL yapıyor 2. elleri

2 body isteğim d5100 anlık ve video çekimlerinde kullanmak, d300 ise potre, doğa, lensler imkan veriyorsa biraz da yıldızlar.

bu ürünler istekleri karşılıyor mu ve bu paraları hak ediyor mu sizce ?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Bahsettiğiniz lensler hakkında çok bilgim yok ama eğer makineyle gezinecekseniz hafif ve küçük birşeyler almanızı tavsiye ederim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Olympus om-d e-m10 mark 2 alınır, hem daha yeni teknolojiler ile daha iyi, çoook daha ufak+hafif ve hızlı, hem de daha ucuza mal olur. Olympus PEN E-PL5 bile zaten nikon d5100'den iyiydi. Veya Nikon D3500 sıfır alınır mesela
    https://www.apotelyt.com/compare-camera/nikon-d300-vs-olympus-e-m10-ii
    .

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Olympus-OM-D-E-M10-versus-Nikon-D300___937_440

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Teklifinizi şimdi gördüm hocam kafam daha çok karıştı :)

edit.

Aynasız olduğunu şimdi farkettim, şuanlık pek aynasız düşünmüyorum hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi justrom -- 5 Ağustos 2019; 22:37:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: justrom

Teklifinizi şimdi gördüm hocam kafam daha çok karıştı :)

edit.

Aynasız olduğunu şimdi farkettim, şuanlık pek aynasız düşünmüyorum hocam.
    Aynasız olunca ne oluyor da düşünmüyorsunuz peki ? Önyargı mı yoksa bilinçli bir tercih mi onu merak ettim.

D-slr'ların sonu geldi de... 2020'de artık iyice azalır 2021'de d-slr'lardan kaçış başlar, ortalık d-slr çöplüğü olur bence. 2.el pazarına d-slr yağar.
    https://petapixel.com/2018/03/14/death-dslrs-near/ - Haber 1 yıl önce yazılmış.

Ayna-sız, eksiklik var. Bol prizmalı ağır birşeyler lazım yoksa fotoğraflar telefondan hallice olur

• Anladım şimdi...
  • d-slr ile aynasız arasındaki farklar aynasızlardan yana avantaj iken d-slr açısından ise dezavantajdır.
    https://www.canon.com.au/explore/mirrorless-or-dslr-cameras

Body ve Lens Seçimleri

d-slr'lardaki ayna mekanizması mekanik parçalardan oluşup hızlı hareket ederek gövde içinde titreşim oluştururlar ve bu da fotoğraflarda titreme olarak etki gösterebilir. Ayrıca ayna mekanizmasını oluşturan parçalar dolayısı ile gövde hacimi artar, daha büyük bir kasaya sahip makinalar üretilmek zorunluluğu oluşur. Bunun haricinde algılayıcı sensörleri d-slr ile aynasızlarda son yıllarda aynıdır. Fakat bazı markaların en son moldellerinin artık d-slr üretimi yapılmayacağı için aynasız sensörlerinin "DAHA İYİ" olacağını da söyleyebiliriz. Nikon serisi D3bin ve d7bin moder d-slr üretim badı resmen kapanmıştır mesela. 2020'de APC-C sensörlü Nikon aynasızlarını görebileceğiz. Mevcut Nikon D3500, D7500, D5600'ün üstüne yeni model üretilmeyecek. Zaten Nikon tam kare sensörlü d-slr serisinin de sonunun geldiğini Z6 ve Z7 model aynasızlar ile bir nevi kapanış sinyalini evvelce vermişti.

Ayna mekanizmasının aradan kalkması ile aynasızlarda ayrıca daha gelişmiş yetenekler de eklenebilmektedir. Mesela 1/32.000 hızlı elektronik enstantane ki bu şu maşhur "shutter ömrü" meselesine de önemli bir katkı sağlayan özelliktir ayrıca. İcabında mekanik perde kullanılmaz ve böylece perde ömründen yemeyebilirsiniz aynasızınız ile.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Canon'da en üst model tam kare sensörlü aynasızını üretti. son 2 yıldır da APS-C serisi aynasızları artık yavaş yavaş d-slr'ların yerine geçecek düzeyde yeteneklere sahip oldu (EOS M5, M50 modelleri mesela) . Canon'u buna iten en önemli etken de yıllardır Sony'nin ürettiği tam kare sensörli A7 serisi aynasızları ve a6000 serisi APS-C sensörlü modelleri. Olympus ve Panasonic'in ürettiği gövde ve lensleri ile ufacık aynasızları, Fujifilm'in ürettiği APS-C sensörlü son nesilde oldukça başarılı modellerle olgunlaştırdığı aynasız modelleriydi elbette.

Canon'un EOS M5 Mark 2 ve EOS M6 Mark 2 aynasız APS-C sensörlü modellerini hazırlamakta olduğu ve bu modellerin 31 megapixel sensörle geleceği beklenmekte. Canon 80D ve 800D kullanıcılarını görüyor musunuz ? Ne kadar görünüyorlar size ?

Merhaba hocam, aynasızları biraz daha alıştırdım Nikon d300 yerine değilde 2. body olarak nikon d5100 yerine bir aynasız almak bana daha mantıklı geldi günlük kullanımlar için fiyat olarakda samsung nx3000 bütceme uygun geldi siz önerirmisiniz bu body'i yanında 15-55 lens ile 700 TL
  • quote:

Orijinalden alıntı: justrom

Merhaba hocam, aynasızları biraz daha alıştırdım Nikon d300 yerine değilde 2. body olarak nikon d5100 yerine bir aynasız almak bana daha mantıklı geldi günlük kullanımlar için fiyat olarakda samsung nx3000 bütceme uygun geldi siz önerirmisiniz bu body'i yanında 15-55 lens ile 700 TL
    Evet, sensör olarak gayet başarılıdır ama vizörü yoktur.
    Olympus OM-D E-M10 (mark 2 ve mark 3 çıktığından belki uygundur diye düşünerek dedim ama... Yokmuş galiba !)
    evet vizörü olamadığını bende yeni farkettim sony a6000 dikkatimi çekti onun yanında lens ile beraber 1900 TL gibi ikinci el fiyatı var mic girişi yok ve uygulama üzerinden video çekim desteğini kaldırmış sony, bunlar dezavantaj olarak geldi bana galiba Olympus OM-D E-M10 Mark II almak daha mantıklı olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: akzidenz

Ayna-sız, eksiklik var. Bol prizmalı ağır birşeyler lazım yoksa fotoğraflar telefondan hallice olur
    Güldüm
  • Sık bilinen yanlışı düzeltmeye geldim :D video çekmek istiyorsanız "aynalı" makineniz aynasız gibi çalışacak çünkü fotoğraf çekerken perde sürekli açılıp kapanır o yüzden deklanşöre bastığımızda mekanik bir ses çıkar. Video çekerken o perde sürekli açık kalmak zorunda kalır o yüzden o perde sensörün önünden çekilir böylece "aynasız" bir makineye dönüşür video sırasında. Video çekmek istiyorsanız aynasız makine daha çok işinize yarayacaktır örneğin Sony a6000 ve üzeri modelleri. Ayrıca aynasız makineler kompak makineler değiller ki telefonlarla hemen hemen aynı kalitede fotoğraf sunsun. Aynasız makineler "aynalı" makineler gibi kaliteli optik fotoğraf performansları sergilerler. Bu ön yargıya sizi ne itti bilmiyorum, sanırım çevrenizde bu yanılgıya düşmüş tecrübeli biri etkilemiş gibi sizi.
  • Byperest kullanıcısına yanıt
    belki ben ağır ve zahmetli şeyleri seviyorumdur..

• Ben bir yanlışı düzeltmeye geldim :D siz seçmekte özgürsünüz tabi :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.