Şimdi Ara

BMW 320D MI 320I ED MI (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
107
Cevap
3
Favori
47.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eSSelamuAleykum

quote:

Orijinalden alıntı: selcuk_3277

2016 temmuz sonunda Şuanki aracımı aldım. Daha önce kullandığım 6 aracın 5i dizeldi. Biraz pahalı olsun yine dizel olsun diyordum. Gittim bayiye. Aynı donanımda 320d ve ed'yi kağıda döktü. 218k ya 136k. Ed olanda ekstra kampanya varmış. Ya dizel olanın donanımı biraz kısalım dedim 196k'ya düşürdük. Baktım bu böyle olmıcak aynı donanımda 82k, düşük donanımda 60k. Yüksek torka elveda dedim o an. Arada öyle biraz miraz fark yok. Çok ciddi fark var. Aradaki rakamı vadeliye koy aylık 500-600tl getirisi olur. 3-4 yıldaki getirisini varın siz hesaplayın. Yok vadeli bana ters derseniz alın döviz yada altın 3-4 yıl dokunmayın en az %30 getirisi olur. Yani 3-4 yılda vadeli yada döviz/altın 20-30k para getirir. Neyse yılda 12-15k yol yaparız zaten diyerekten ed'yi aldık çıktık. Ve de oldukça alıştım. Güzel bi lineer hızlanması var. Özetle şunu söyliyim 320d mükemmel bi makine, gönül tabiki sahip olmak isterdi. Ama 320i ed'de öyle yukarıda bi arkadaşın dediği gibi traş bi araba değil. Alışınca oldukça keyifli.

Bianconera;

Bu arkadaşımızın mesajını dikkatli okuyunuz. hani diyordunuz ya neden "o zaman 320id daha çok satılıyor" diye

Bunun 3 sebebi var demiştim.
    1- çoğunun parası gerçekten yetmiyor. (olabilir herkesin yetecek diye bir kaide yok yanlış anlaşılmasın)

selçuk 3277

aradaki rakamı vadeliye koyalım filan demişsiniz. sizin yorum da bianconera nın kredi yorumu gibi olmuş :)
    yani eğer olaya krediyle, aradaki farkı başka şeylerle değerlendirmeyle filan bakacaksak bu dizel benzinli olayı çok daha farklı yerlere gider. parası varsa mantığına yatıyorsa alır degıl mi insan bir şeyi. sizin mantıgınıza aradaki farka altın almak daha makbul gelir, diğerenin mantığına arabaya yatırmak makbul gelir, diğerinin başka başka sebepleri olur. bu şekilde "dizel alınmaz canım aradaki farka ev alınır" gibisinden düşünceler olayı saptırır götürür. burdaki amacımız dizel benzin fp farkı.

Evet arkadaş daha boş 3.20d e 60.000 fazladan para vermeyi mantıklı görmemiş benim dediğim gibi:)

O parayı nerde değerlendirirsen değerlendir sizin hesaptaki 3.20d in 3.000 tl lik tasarrufundan daha fazla getirisi olur..

Ha şu var işte 10.000 değil de senede 25.000 km yapsaydı dizel almak gercekten mantıklı olurdu ama 10 bin hatta 15 bin felan dizelin o farkını ödemeye değmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eSSelamuAleykum E kullanıcısına yanıt
    Dostum benim için önemli olan işin maddi kısmıdır. Yoksa yazımın içerisinde "Özetle şunu söyliyim 320d mükemmel bi makine, gönül tabiki sahip olmak isterdi. " diye geçen cümleyi görmüşsündür. Yoksa ed'nin 320d'den daha iyi olduğunu iddaa edecek kimse yoktur herhalde. Ama 320i ed içinde fiyatına göre iyidir diyecek kişi sayısı da çoktur. 320d'ye bu kadar para isteyenler utansın ne diyim

Sırayla başlayalım.

1-Fiyat farkı donanıma göre 70-80 bin lira arası ama ben 60 bin lira olduğunu varsayacağım.

2-Litre bazında 320d için 6.0 litre, 320ied için 10.0 litre tüketimi baz alacağım.(Normalde bu kadar fark olmuyor.)

3-Güncel akaryakıt fiyatlarında motorin 4.60, benzin ise 5.25 lira.

4-Yıllık mtv ise 320d için 2878, 320ied için 1035 lira.

Gelelim hesaplamaya.

1-)Yılda ortalama 30 bin km yapan bir kullanıcı üstünden gidelim.(Genel kullanıma göre yüksek bir km değeri.)

2-Her iki arabanın da peşin alınacağını varsayalım.

Başlarsak 320d km de 0,28 kuruş yakarak 30 bin km de 8400 liralık yakıt harcar.

320ied ise km de 0,53 kuruş yakarak 30 bin km de 15900 liralık yakıt harcar.

Fark 7500 lira

320d yıllık 2878lira, 320ied 1035 lira vergi öder.

Fark 1800 lira

Totalde 320d lehine 5700 liralık kar görünüyor.Çok güzel.5 yılda 28500 lira kar yapar.

Peki şimdi arabayı alırken verdiğimiz 60 bin lirayı piyasanın en kötü getirisine sahip olan mevduat hesabına yatırdığımız farz edelim.(Piyasada mevduattan çok çok daha fazla kar edebileceğimiz birçok yatırım aracı var.)

60 bin liranın 5 yıllık mevduat getirisi banka anlaşmalarıyla tam 50 bin lira.

Sonuca gelirsek arabayı edinirken ödediğimiz 60 bin lira totalde bizi yaklaşık 22 bin liralık zarara uğrattı.

Ve bu hesaplamaya dahil etmediğim 320d için daha pahalı olan kasko, sigorta, bakım masraflarını saymıyorum bile.Tüm bunlara ilaveten şunu da çok rahat söyleyeyim dizel için verdiğiniz 60 bin lirayı da 60 bin lira olarak geri alamıyoruz malesef değer kaybı çok daha fazla oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasoneva -- 12 Mart 2017; 22:2:2 >

• Az önceki paylaşımıma ilave olarak söylemek isterim 2.0 litrelik dizel motor harika hem performans hem de tüketim olarak hatta genel anlamda 320ied den çok daha iyi bir motor keşke daha uygun olsa keşke daha çok kazancımız olsa da 320d alsak ama malesef tr piyasasında fiyatıyla mantığını kaybediyor.

• Beyler bu bahsi geçen değerler düz ya da aşağı eğimli yolda olur.Buradan çıkın sapanca dan sonra birlikte basın bolu dağı tünellerine kadar .Bakalım o 5 sn. ne olacak?
    Ben yukarıda deneyimlerimi paylaştım.Yani muhtemelen öyledir demiyorum.
    Ben ikisini de kullandım diyorum.Hatta şimdi afaki gelecek bir iddia daha.
    Bırakın BMW32.0d yi.
    Rampa da aynı yükü 1.6tdi A3 sedan a koyun .(3-4 kişi ve dolu bagaj)
    A3 1.6tdi 320ed nin sağından atıp solundan geçer.....Bu da tecrübem.
    Ha eğim aşağıya dönünce a3 kendini yırtsa 320ed ye yetişemez.
    Ama rampada 110hp lik bir araç sizin 170 hp lik 320ed nizi yer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogantr661

Bizzat yaşamışsınız bu mevzuyu en iyi siz anlamışsınızdır.Yani emlak, arsa, döviz vs hiçbir yatır yapma dümdüz git vadeliye koy parayı öyle bile cebine dünya para kalıyor ha paranız vardır istersiniz o zaman 320d alabilirsiniz ama derdiniz ekonomiyse 70 bin lira fark verip ekonomi olmaz onun adı başka bir şey.

bianconera;

Sebep 2 neydi?

Hocam şu konuda mutabık kalalım. Borusandaki dizel-benzinli makas farkı birebir 2. Ele yansımıyor sizin düşüncenizin aksine 60 bin liralık fark 2. Elde 30-40 bine düşüyor belki daha aşağısına çünkü BOrusan vatandaşımızın dizel tasarruf düşüncesini bilip 3.20d de fena kazıklıyor.

Şimdi peşin para olarak bakalım madem sonuçta o para cıkıcak cepten:) 3.20ied veya 3.20d alıcaksın bütçen yetiyor bi tarafta 200 bin lira verip 3.20ied alırsın kalan 50 bini vadeliye yatırsan aylık en kötü 400 tl getirisi olur senelik 4.800 tl otomatikman dizelin getirisinden fazlasını elde etmiş oluyorsun. Bu hesaplara girersek derken tabi ki giriceksin ha ben faiz karşıtıyım dersen gayrimenkulde kullanırsın o parayı...
    Bu son yazdığımı çürütecek aksi bi fikir söyleyebilir msnz:)

hocam yine aylık vadeye vs girmişsiniz :)))
    ya burda iki araba arasındaki fiyat performans oranını hesaplıyoruz siz aylık vadeye parayı başka yerde kullanmaya gidiyorsunuz :))
    anlatamıyorum
    an
    la
    ta

yo
    rum :)

• quote:

quote:

quote:

2016 temmuz sonunda Şuanki aracımı aldım. Daha önce kullandığım 6 aracın 5i dizeldi. Biraz pahalı olsun yine dizel olsun diyordum. Gittim bayiye. Aynı donanımda 320d ve ed'yi kağıda döktü. 218k ya 136k. Ed olanda ekstra kampanya varmış. Ya dizel olanın donanımı biraz kısalım dedim 196k'ya düşürdük. Baktım bu böyle olmıcak aynı donanımda 82k, düşük donanımda 60k. Yüksek torka elveda dedim o an. Arada öyle biraz miraz fark yok. Çok ciddi fark var. Aradaki rakamı vadeliye koy aylık 500-600tl getirisi olur. 3-4 yıldaki getirisini varın siz hesaplayın. Yok vadeli bana ters derseniz alın döviz yada altın 3-4 yıl dokunmayın en az %30 getirisi olur. Yani 3-4 yılda vadeli yada döviz/altın 20-30k para getirir. Neyse yılda 12-15k yol yaparız zaten diyerekten ed'yi aldık çıktık. Ve de oldukça alıştım. Güzel bi lineer hızlanması var. Özetle şunu söyliyim 320d mükemmel bi makine, gönül tabiki sahip olmak isterdi. Ama 320i ed'de öyle yukarıda bi arkadaşın dediği gibi traş bi araba değil. Alışınca oldukça keyifli.

Bianconera;

Bu arkadaşımızın mesajını dikkatli okuyunuz. hani diyordunuz ya neden "o zaman 320id daha çok satılıyor" diye

Bunun 3 sebebi var demiştim.
    1- çoğunun parası gerçekten yetmiyor. (olabilir herkesin yetecek diye bir kaide yok yanlış anlaşılmasın)

selçuk 3277

aradaki rakamı vadeliye koyalım filan demişsiniz. sizin yorum da bianconera nın kredi yorumu gibi olmuş :)
    yani eğer olaya krediyle, aradaki farkı başka şeylerle değerlendirmeyle filan bakacaksak bu dizel benzinli olayı çok daha farklı yerlere gider. parası varsa mantığına yatıyorsa alır degıl mi insan bir şeyi. sizin mantıgınıza aradaki farka altın almak daha makbul gelir, diğerenin mantığına arabaya yatırmak makbul gelir, diğerinin başka başka sebepleri olur. bu şekilde "dizel alınmaz canım aradaki farka ev alınır" gibisinden düşünceler olayı saptırır götürür. burdaki amacımız dizel benzin fp farkı.

Evet arkadaş daha boş 3.20d e 60.000 fazladan para vermeyi mantıklı görmemiş benim dediğim gibi:)

O parayı nerde değerlendirirsen değerlendir sizin hesaptaki 3.20d in 3.000 tl lik tasarrufundan daha fazla getirisi olur..

Ha şu var işte 10.000 değil de senede 25.000 km yapsaydı dizel almak gercekten mantıklı olurdu ama 10 bin hatta 15 bin felan dizelin o farkını ödemeye değmez

yine parayı başka yerde değerlendirme mevzusu :))))
    an
    la
    ta

yo
    rum
    :)

• quote:

Dostum benim için önemli olan işin maddi kısmıdır. Yoksa yazımın içerisinde "Özetle şunu söyliyim 320d mükemmel bi makine, gönül tabiki sahip olmak isterdi. " diye geçen cümleyi görmüşsündür. Yoksa ed'nin 320d'den daha iyi olduğunu iddaa edecek kimse yoktur herhalde. Ama 320i ed içinde fiyatına göre iyidir diyecek kişi sayısı da çoktur. 320d'ye bu kadar para isteyenler utansın ne diyim

bak kesinlikle haklısın kardeşim keşke daha ucuz olsa.320i ed diğer sınıftaki rakiplerine göre fp anlamında başarılıdır eminim. ama 320d ile kıyaslandığında vergi+yakıt+bakım masrafı sonuçlarından mağlup çıkıyor.
  • quote:

Sırayla başlayalım.

1-Fiyat farkı donanıma göre 70-80 bin lira arası ama ben 60 bin lira olduğunu varsayacağım.

2-Litre bazında 320d için 6.0 litre, 320ied için 10.0 litre tüketimi baz alacağım.(Normalde bu kadar fark olmuyor.)

3-Güncel akaryakıt fiyatlarında motorin 4.60, benzin ise 5.25 lira.

4-Yıllık mtv ise 320d için 2878, 320ied için 1035 lira.

Gelelim hesaplamaya.

1-)Yılda ortalama 30 bin km yapan bir kullanıcı üstünden gidelim.(Genel kullanıma göre yüksek bir km değeri.)

2-Her iki arabanın da peşin alınacağını varsayalım.

Başlarsak 320d km de 0,28 kuruş yakarak 30 bin km de 8400 liralık yakıt harcar.

320ied ise km de 0,53 kuruş yakarak 30 bin km de 15900 liralık yakıt harcar.

Fark 7500 lira

320d yıllık 2878lira, 320ied 1035 lira vergi öder.

Fark 1800 lira

Totalde 320d lehine 5700 liralık kar görünüyor.Çok güzel.5 yılda 28500 lira kar yapar.

Peki şimdi arabayı alırken verdiğimiz 60 bin lirayı piyasanın en kötü getirisine sahip olan mevduat hesabına yatırdığımız farz edelim.(Piyasada mevduattan çok çok daha fazla kar edebileceğimiz birçok yatırım aracı var.)

60 bin liranın 5 yıllık mevduat getirisi banka anlaşmalarıyla tam 50 bin lira.

Sonuca gelirsek arabayı edinirken ödediğimiz 60 bin lira totalde bizi yaklaşık 22 bin liralık zarara uğrattı.

Ve bu hesaplamaya dahil etmediğim 320d için daha pahalı olan kasko, sigorta, bakım masraflarını saymıyorum bile.Tüm bunlara ilaveten şunu da çok rahat söyleyeyim dizel için verdiğiniz 60 bin lirayı da 60 bin lira olarak geri alamıyoruz malesef değer kaybı çok daha fazla oluyor.

"""Totalde 320d lehine 5700 liralık kar görünüyor.Çok güzel.5 yılda 28500 lira kar yapar"" bakın bu sizin hesabınız sizin cümleniz. olayı burda noktalamak gerek.
    çünkü biz burda araba karşılaştırmaları yaparken mevduat hesabı, kredi oranları, altına yatırma, vs vs gibi konuları da işin içine katarsak araba karşılaştırması değil bilanço hesabı yapmış oluruz :)
    tekrar hatırlatıyorum. aradaki farkı başka yerlerde kullanıp kullanmamak vs vs değil konu. 320d 320i ed.. hangisi daha avantajlı.. hangisi daha tasarruflu... içine her neyi katarsanız katın. e kasko bedeli tabi daha pahalı olur aracın değeri diğerinden daha pahalı :) bu kadar da yapmayın hocam ya :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eSSelamuAleykum -- 12 Mart 2017; 22:59:4 >

Yahu kime sorarsan sor hesaplar bunu:) cebinizden cıkmıyor mu 50.000 tl fazladan..

Burda mesele 3.20d ile 3.20ied nin yakıt mtv hesaplaması mı sadece.herşey bu ikisinden mi ibaret maliyet hesabında.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ilk-sahibinden-boyasiz-degisensiz-405985742/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-sahibinden-hatasi-boyasiz-borusan-bayi-cikisli-354970742/detay

İkisi de 2013 model hemen hemen herseyi denk durumda..

biri dizel biri benzinli gördüğün üzere aralarında 25 bin tl fark var:) hani nerde 50 bin yarısı yansıyor 2.el piyasasına..

• quote:

Az önceki paylaşımıma ilave olarak söylemek isterim 2.0 litrelik dizel motor harika hem performans hem de tüketim olarak hatta genel anlamda 320ied den çok daha iyi bir motor keşke daha uygun olsa keşke daha çok kazancımız olsa da 320d alsak ama malesef tr piyasasında fiyatıyla mantığını kaybediyor.

kaybetmediğini yukardaki hesaplarlarla çok defa açıkladık hocam. 320i ed ye göre yine mantıklı. olay tamamen vergi psikolojisi. vegisi yüksek, fiyatı pahalı diye otomatikmen mantığı yok diye düşünüyor insanlar. bakın yukarda çok kere hesabını yaptım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: certac

Beyler bu bahsi geçen değerler düz ya da aşağı eğimli yolda olur.Buradan çıkın sapanca dan sonra birlikte basın bolu dağı tünellerine kadar .Bakalım o 5 sn. ne olacak?
    Bırakın BMW32.0d yi.

bende bir kaç önceki mesajımda yeri gelir 320i ed ye küfür edersiniz demiştim
    kesinlikle katılıyorum yorumunuza.

• quote:

Beyler bu bahsi geçen değerler düz ya da aşağı eğimli yolda olur.Buradan çıkın sapanca dan sonra birlikte basın bolu dağı tünellerine kadar .Bakalım o 5 sn. ne olacak?
    Bırakın BMW32.0d yi.

1.6 tdi mi 3.20ied yi yer 😂😂

Yahu elinizin altında net var bu kadar yapmayın.kaldı ki benzer torklara sahip ikisi de 3.20ied nin 60 hp fazlası buhar mı oldu:)))

• quote:

quote:

Az önceki paylaşımıma ilave olarak söylemek isterim 2.0 litrelik dizel motor harika hem performans hem de tüketim olarak hatta genel anlamda 320ied den çok daha iyi bir motor keşke daha uygun olsa keşke daha çok kazancımız olsa da 320d alsak ama malesef tr piyasasında fiyatıyla mantığını kaybediyor.

kaybetmediğini yukardaki hesaplarlarla çok defa açıkladık hocam. 320i ed ye göre yine mantıklı. olay tamamen vergi psikolojisi. vegisi yüksek, fiyatı pahalı diye otomatikmen mantığı yok diye düşünüyor insanlar. bakın yukarda çok kere hesabını yaptım.

Yahu arkadaş sıfır alırken ki fazladan verdiğin 50-60 bin tl 2. Elde alamıyorsun diyorum hesap yaptım diyosun.

3.20 d için yarın kasko alır msn bir de 3.20ied için bak ona hiç değinmedim

• quote:

Yahu kime sorarsan sor hesaplar bunu:) cebinizden cıkmıyor mu 50.000 tl fazladan..

Burda mesele 3.20d ile 3.20ied nin yakıt mtv hesaplaması mı sadece.herşey bu ikisinden mi ibaret maliyet hesabında.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-ilk-sahibinden-boyasiz-degisensiz-405985742/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-sahibinden-hatasi-boyasiz-borusan-bayi-cikisli-354970742/detay

biri dizel biri benzinli gördüğün üzere aralarında 25 bin tl fark var:) hani nerde 50 bin yarısı yansıyor 2.el piyasasına..

:)))
    dikkatini çekerim linkini attığın dizel 76 binde. benzinli ise 45 bin de :))) aynı kilometrede aynı modelde atsana bi de :)
    hem burdan daha önce söylediğim şeyi de dile getirmiş oldun. bak dizel daha yüksek km de olmasına rağmen ikinci elde değeri daha yüksek. yani dizeli ilk alırken benzinliye kıyasla ödediğin fazlayı, ikinci elde satarken benzinliye kıyasla daha yüksek satıyosun. yani orantısız bir zarara uğramıyosun.. benzinli ne kadar zarara uğruyosa dizel de aynı oranda zarara uğruyo. hatta daha az..
    şimdi aynı modelde aynı km de bir dizel bir de benzinli yollar mısın fiyat farklarına bakalım :)

• 1. Ekonomik açıdan bakılırsa, ayda 20-30 bin km yapsak bile 320i mantıklı. Burada hesap ortada.
    2. Fiyat-performans subjektif bir konu ve rakama vuramayız. ŞAHSİ FİKRİM aradaki farka kesinlikle değmez.
    3. Pek bahsedilmiyor ama dizeldeki gürültü de bir dezavantaj. Sadece 320d özelinde değil, Mercedes ve Audi dahil tüm dizel otomobillerde beni çok rahatsız eden bir şey bu. Öyle ki dizel kullanırken start-stop'u mutlaka kapatma ihtiyacı hissediyorum çünkü sese tam alışıyorum, sonra ışıkta motor durunca ne kadar gürültülü olduğunu anlıyorum, sonra tekrar başlayınca tekrar alışman gerekiyor. Devirlendikçe insanın hoşuna giden bir v6 sesi gibi olsa neyse, hele başta soğukken traktör gibi ses yapıyor.

Ben 320i ED tercih ettim, Lütfen züppelik gibi algılamayın, şükür gücüm 320d'ye de yeter ama tüm bu sebepleri üst üste koyunca BANA GÖRE doğru bir tercih değil. Şunu da belirteyim, fiyatı hiç umursamayacak kadar zengin olsam zaten dizelin yüzüne bakmam. Ne 20d alırım ne 30d alırım. Dizel çok matah bir şey olsaydı m3'e benzinli motor koymazlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: omer_k_izmir

1. Ekonomik açıdan bakılırsa, ayda 20-30 bin km yapsak bile 320i mantıklı. Burada hesap ortada.
    2. Fiyat-performans subjektif bir konu ve rakama vuramayız. ŞAHSİ FİKRİM aradaki farka kesinlikle değmez.
    3. Pek bahsedilmiyor ama dizeldeki gürültü de bir dezavantaj. Sadece 320d özelinde değil, Mercedes ve Audi dahil tüm dizel otomobillerde beni çok rahatsız eden bir şey bu. Öyle ki dizel kullanırken start-stop'u mutlaka kapatma ihtiyacı hissediyorum çünkü sese tam alışıyorum, sonra ışıkta motor durunca ne kadar gürültülü olduğunu anlıyorum, sonra tekrar başlayınca tekrar alışman gerekiyor. Devirlendikçe insanın hoşuna giden bir v6 sesi gibi olsa neyse, hele başta soğukken traktör gibi ses yapıyor.

Ben 320i ED tercih ettim, Lütfen züppelik gibi algılamayın, şükür gücüm 320d'ye de yeter ama tüm bu sebepleri üst üste koyunca BANA GÖRE doğru bir tercih değil. Şunu da belirteyim, fiyatı hiç umursamayacak kadar zengin olsam zaten dizelin yüzüne bakmam. Ne 20d alırım ne 30d alırım. Dizel çok matah bir şey olsaydı m3'e benzinli motor koymazlardı.

1. Ekonomik açıdan bakılırsa, ayda 20-30 bin km yapsak bile 320i mantıklı. Burada hesap ortada.

nerde hocam o hesap?

• quote:

quote:

:)))
    dikkatini çekerim linkini attığın dizel 76 binde. benzinli ise 45 bin de :))) aynı kilometrede aynı modelde atsana bi de :)
    hem burdan daha önce söylediğim şeyi de dile getirmiş oldun. bak dizel daha yüksek km de olmasına rağmen ikinci elde değeri daha yüksek. yani dizeli ilk alırken benzinliye kıyasla ödediğin fazlayı, ikinci elde satarken benzinliye kıyasla daha yüksek satıyosun. yani orantısız bir zarara uğramıyosun.. benzinli ne kadar zarara uğruyosa dizel de aynı oranda zarara uğruyo. hatta daha az..
    şimdi aynı modelde aynı km de bir dizel bir de benzinli yollar mısın fiyat farklarına bakalım :)

Al buyur kardeş aralarında 10 bin km var bilmem cok mu dersin buna da.. Fiyat farkı 23 bin tl :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-2013-model-57-binde-boyasiz-nokta-hatasiz-361743252/detay

Alırken fazladan ödediğin 50-60 bin tl nin yarısı nerde şimdi ??

Hani benzer zararlar ediliyordu

• Yahu anlatamıyorum galiba.Maksat ekonomi yapmak tasarruf yapmak ise hesap ortada.Bankaya yatırıyorum parayı 320d ye yatırdığımda daha fazla para kalıyor anlatabildim mi?ben o kadar uzun hesaplar yapacak biri değildim siz ille daha mantıklı dediğiniz için kağıda döktüm.cebini düşünen adam aynı işi yapan boş kütleye 4 litre daha az yakıt yakıyor diye 60 bin lira vermez.para varsa 320d alınır keyif için tork için alınır ama tasarruf için alınmaz.NET.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

quote:

quote:

Maksat muhabbet :)
    2015 den bugüne geldik.Ne o fiyatlar kaldı,ne o benzinler:)
    Benzin li de dizel de karlı değil.En iyisi USA da yaşa bunları dert etme ,bir ay birini bir ay ötekini kullan:)
    100bin lira cebinde kalsın:)
    Hatta 1600cc falan değil 3.2 M3 kullan keyfini yaşa:)

Düzeltme: Eski e90 3.20d sahibiyim,şimdi 2016 3.20ed 40. yılım var.
    320ed kesinlikle BMW değil:)

320ed kesinlikle BMW değil:)

Bu cümlede tam olarak ne demek istediniz hocam?

Adam haklı 3.20ied ne verimli bir motor ne de performanslı bir motor, sesi de kötü. Halbuki 2.0d hem yakıt hem güç oranı çok iyi geliştirilmiş. BMW madem koycaktı 270 hp versiyonu var bu motorun rcz'de onu koyabilirdi.

performanslı değil dediğiniz 3.20ied 0-100 de yarım saniye geride kalırken, 0-200'de 5 sn fark atıyor 3.20d'ye. 3.20d 130-140 kmh lere kadar yakınken sonrasında net geride kalıyor..

Hocam şimdi arabaları yan yana kapıştırmışlığım yok ama ben tecrübelerime dayanarak otobanda giden bir 3.20d nin 3.20ied'ye geçilebileceğini düşünmüyorum. Şöyle düşünün, yakıtı vs. bir kenara bırakalım, 3.20d ile 3.20ied aynı para olsa sizce kim 3.20ied alırdı ? Sizin dediğiniz 2.0 184hp 3.20i için geçerli. O araç dizelden daha performanslı ama ied değil.

Youtube da aratın madem bana inanmıyorsunuz..184 lük 3.20i den bahsetmedim hiç..

3.20ied 29-30 sn 0-200 kmh

3.20d 34-35 sn 0-200 kmh

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.