Şimdi Ara

Biz neden bir güney kore gibi olamıyoruz? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
294
Cevap
3
Favori
7.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

Kimse Güney Kore'nin kuyusunu kazmaya çalışmıyor.

Bizim Güney Sınırımızda savaş, kendi ülkemizin doğusunda terörle sıcak çatışma var.

Güney Kore'de sivil veya askerî darbe girişimi olmuyor.

Güney Kore'nin konumuyla bizim konumumuz arasından dağlar kadar fark var. Esasında bizimki çok daha iyi bir yerde ama sonuca bakarsak alakasız bir yerde olmak daha iyi olabilirmiş.

Bu kadar mühim bir coğrafi konumumuz olmasaydı gelip de hiçbir batı ülkesi biz terörü bitirmeye çalışınca dellenmezdi.

Teröriste vuruyoruz batıdan ses çıkıyor

Adamların kuzey sınırında tahmin et hangi ülke var? Kuzey kore, resmi olarak halen savasta olan iki ulke kuzey ve guney kore, ve kuzey kore her gun tehditler yagdiriyo klguney koreye.

Buna ilave olarak hic bisey yapamiyosan guney kore yaz bak wikipedia ya, kaç kere darbe yașamıș adamlar 1950 den bu yana.

Ya bi seyi bilmeden etmeden, biliyomus edalariyla ahkam kesilmiyo mu deli oluyorum, sonra bu halk neden boyle insanlara oy veriyo dioruz, ya kime vereceklerdi. Rezalet ortada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bizim temel sorunumuz paramızı insana (eğitime) değil, betona harcamamız. Güney Kore savaştan çıktıktan sonra elinde ne var ne yoksa eğitim için harcamış, yurt dışına öğrenciler (özellike yüksek lisans ve doktora) göndermiştir. 20-30 yıl bu yaptıkları onlara bir geri dönüş sağlamadı, fakat şu an o zaman ki sabırlarının meyvelerini topluyorlar.

Biz ise gelişmekte olan ülkelere akan parayı maalesef betona gömdük ve halen de gömmeye devam ediyoruz. Şimdi şu soruyu soruyorum, bir şekilde elinize 500.000 TL geçti, bunu nasıl değerlendirirsiniz? Büyük çoğunluk bunu büyük ihtimalle betona yatırır. Gerçekten eğitimli, girişimci olabilecek, sistemin açıklarını bilen bu parayı kullanabilecek insan eksiğimiz var.
  • astegon kullanıcısına yanıt
    Bizde geçen temmuz oldu

• turn table kullanıcısına yanıt
    Güney Korede geçen temmuz darbe olması, ya da 2014 aralıkta da olmadı. 80de de olmadı.

Ki 61den beri bizde darbe olmasa biz yine onlar kadar olamayız çünkü sağımız solunuz petrol dolayısıyla savaş.

Ağzımdan güllük gülistanlık sözü çıkmadı.

İftiravarî sözlerle bir yere varamazsın.

İnsanlara bir şeyler yaftalayarak hiç varamazsın.

Algı oluşturmaya çalışma saçma mesajlarınla, güney koreye oynanan oyunlarla bize oynanan oyunlar arasında 3 gömlek fark var.

Bunu anlayamayacak kadar kör müsün?

Ya da idrak yollarında taş mı var ne.

Sana daha fazla cevap yok

BLOK.

• Passenger kullanıcısına yanıt
    Türkiyede olsa ilk tartışılacak şey niye kızını ceo yardımcısı yapmış, torpilci pis herif bla bla bla olacağından özür dilese de haber olmazdı zaten.

sorun belli dönemlerde ülkeyi yönetenlerin, bazı dönemlerde derinden yönetenlerin ve her zaman da basının algı operasyonlarının ülke yararına değil de kendilerini yemleyen avrupa amerika yararına olup ülkeyi aşağılamaya yönelik olmasıdır bir açıdan da.
  • quote:

Güney Korede geçen temmuz darbe olması, ya da 2014 aralıkta da olmadı. 80de de olmadı.

Ki 61den beri bizde darbe olmasa biz yine onlar kadar olamayız çünkü sağımız solunuz petrol dolayısıyla savaş.

Ağzımdan güllük gülistanlık sözü çıkmadı.

İftiravarî sözlerle bir yere varamazsın.

İnsanlara bir şeyler yaftalayarak hiç varamazsın.

Algı oluşturmaya çalışma saçma mesajlarınla, güney koreye oynanan oyunlarla bize oynanan oyunlar arasında 3 gömlek fark var.

Bunu anlayamayacak kadar kör müsün?

Ya da idrak yollarında taş mı var ne.

Sana daha fazla cevap yok

BLOK.

Yahu kuzey ve güney kore arasında ki sorunlar yeter sadece sen ne algısından ne körlüğünden bahsediyorsun. Ne darbesi adamların durumları ortada aç biraz siyasal ve ekonomik tarih oku kardeşim. Benim ağzımdan korede darbeler oluyor diye bişey mi çıktı adamların darbeden daha büyük sorunları var. Sen ne oyunundan bahsediyorsun bizde ki 3 gömlek büyükmüş yahu adamlar güney kore güney adamların yaşadığı ve yaşamakta olduğu siyasal sorunlar seni 1 kaşık suda boğar. Belli ki daha yaşın -18 cevapta veremeyecek olduğun için blokla geç bakalım yalnız şunu unutma bir daha bilgin olmayan konulara yorum yapma yoksa salak durumuna düşersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: besttrr

quote:

Kimse Güney Kore'nin kuyusunu kazmaya çalışmıyor.

Bizim Güney Sınırımızda savaş, kendi ülkemizin doğusunda terörle sıcak çatışma var.

Güney Kore'de sivil veya askerî darbe girişimi olmuyor.

Güney Kore'nin konumuyla bizim konumumuz arasından dağlar kadar fark var. Esasında bizimki çok daha iyi bir yerde ama sonuca bakarsak alakasız bir yerde olmak daha iyi olabilirmiş.

Bu kadar mühim bir coğrafi konumumuz olmasaydı gelip de hiçbir batı ülkesi biz terörü bitirmeye çalışınca dellenmezdi.

Teröriste vuruyoruz batıdan ses çıkıyor

Adamların kuzey sınırında tahmin et hangi ülke var? Kuzey kore, resmi olarak halen savasta olan iki ulke kuzey ve guney kore, ve kuzey kore her gun tehditler yagdiriyo klguney koreye.

Buna ilave olarak hic bisey yapamiyosan guney kore yaz bak wikipedia ya, kaç kere darbe ya?amı? adamlar 1950 den bu yana.

Ya bi seyi bilmeden etmeden, biliyomus edalariyla ahkam kesilmiyo mu deli oluyorum, sonra bu halk neden boyle insanlara oy veriyo dioruz, ya kime vereceklerdi. Rezalet ortada.

Boşuna çene yorma kardeşim adam dünya tarihinden bi haber genç bir arkadaşımız. Ben anlatmaya çalıştım cevabı " ama bizde 15 temmuz da oldu " şeklinde. Bizim sorunlarımız onlardan 3 gömlek büyükmüş. Neyse buradan bir kere daha anlaşılıyor ki

" Etme sohbet cahille küstürürsün , silme cam kırığı ile kestirirsin "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turn table -- 7 Kasım 2016; 13:57:9 >

• Burda bir arkadaş mı yazmıştı yoksa başka bir yerde mi görmüştüm tam hatırlamıyorum ama şöyle bir yazıydı devlet kendi aracını üretse bmw,audi kalitesinde kaç paraya satacak ve ya vergi koyabilecek ? Ama bakıyorsun yurtdışından gelen 50 bin liralık araca 50 binde vergi koyuyor.Araba üretmesine gerek var mı sizce ? Araba üretse adam gidip Türk malı bmw ayarında araba için 100 bin lira verir mi vermez.Devlet diyor ki kendimi neden boşuna yorayım zaten her araçtan fazlasıyla kar ediyorum.Yani bizde krediyle araba alanlar olduğu sürece devlet niye yerli araç üretsin ki alıcısı bol hiç yorulmadan,tesis kurmadan 40 bin - 50 bin kar da zaten yerli üretse belki 10 bin lira bile kazanamayacak o araçlardan.
    Neyse bizim insanımız 20 sene asgari ücretle çalışır o 100 bin liralık arabayı krediyle ve ya bir şekilde alır.
  • Çünkü burada eşek gibi çalıştırıyorlar insanları :)
    Güney Kore dünyada iş memnuniyetinde en sonuncu ülke.
    Çünkü mesai saatleri bilumum her ülkeden daha fazla ve hiyerarşi çok katı.
    Askerde olduğu kadar keskin olmasa da burada emir demiri babalar gibi kesiyor.
    Çoğu özel firma (bkz. Naver) çalışanlarını Pazar dahi çalıştırır.
    Ve en önemlisi de Kore, Japonya gibi ülkeler tamamen ekmeğini taştan çıkaran ülkeler.
    Biz Türkiye olarak Avrupa'nın konseptini alarak bireyciliğe yönelirken burada kolektif düşünce hakim hala.
    Bu yüzden insanlar bir işte mutsuz da olsa çalıştıkları yerin idamesi için gecelerini gündüzlerine katıyorlar.
    Burada askerlik iki yıl, ve yurtdışına çıkacaksan çıkmadan önce yapman gerekiyor.
    Bu yüzden öğrenciler üniversitedeyken eğitimlerini durdurup askere gidiyorlar.
    Hayatı erken öğreniyorlar, zorlukları önceden görüyorlar.
    Ve daha da önemlisi aile yapısı itibariyle çalışkan, toplumcu bireyler olarak yetiştiriliyorlar.
    Bizdeki gibi Amerikan kırması bir toplum yok (oraya doğru bir eğilim başlamış olsa da).
    Böyle bir ülke tabi başarılı olur. Bizim Türkiye'miz de anca özenmekle kalır.

• besttrr kullanıcısına yanıt
    uçak üretmiş. Gömdüğünüz uçaklar yeni çıkıyor toprağın üstüne. Demirel falan kimseye atamazsın suçu. Her şey kabak gibi ortada. Parti mensubu olmasa da aynı mason kafanın ürünü Demirel.
  • Neden biliyor musun?

Çünkü bu insanların hiç bir zaman kendi fikirleri olmadı sistem neyi dayattı ise ona biat ettiler. Ben kendi adıma bir liste hazırladım bu ülke neden bu halde diye isteyen katılır isteyen katılmaz pek te umrumda değil gerçekler bunlar.

- Sansürlü eğitim sistemi. (Evrim'i çürütmek adına çocuklarımıza dayıtılan yarıtılışçılık ve evrimi tarafsız olarak eğitim sistemine sokmamak. Kısaca 4+4+4 bir harika dostum )

- Bilimsel araştırma ve projelerin desteklenmemesi. (Günümüz iktidarında bilim dediğimizde ışıklı ekmek dolabından bir adım ileriye gidilememesinin sebebide budur.)

- Devletten bağımsız eğitim ve öğretim vermeye çalışan genç beyinleri uyuşturan dernek ve dershaneler. ( Yakın çevremden şahit olduğum ders diye sözde ahlak bilgisi dayattıklarını, ana okulu seviyesindeki çocuklara oyuncak kara çarşaflı bebekler verildiğini biliyoruz.)

- Tarikat şeyh şıh sisteminin önüne geçilememe veya kasıtlı olarak bunlara yönlendirme.

- Kendi kendine yetemeyen bir ülkeye utanmadan sıkılmadan mülteci kabul etme.

Peki bu maddelere bakıp beni dine saldırıyorsun diye inkaz etmeye çalışanlar olucak buna şaşırmayacağım tabikide. Zamanından beri yetiştirilen gerici yobaz zihniyetiniz yeni nesile zorla bu sistemi dayatıyor en yakınınız olan ebeveynlerinizde buna dahil.Okuyupta başımıza komünist mi olucaksın! Doğru yatılı kuran kursuna. Yada bir kız çocuğu ise okullarda kızlı erkekli eğitim sistemi var ahlak kalmamış gidipte bizim yüzümüzü kara mı çıkarıcaksın? Zaten bir kaç sene sonra evlenip gideceksin başımıza iş çıkarma milletin yüzüne nasıl bakarız.

• Ömerayhan kullanıcısına yanıt
    Geçtiğimiz temmuz olan şey bir darbe değil "darbe girişimiydi".

Ya da senin daha çok seveceğin kelime ile söyleyeyim; "kalkışma"...

Darbe felan da olmadı.

Gelelim saçma sapan bilgilerine;

Kore'nin ne yaşadığını otur oku araştır. Öyle sağdan soldan sosyal medyalardan ya da forumlardan aldığın verilerden değil, teyit edilmiş verilerden almalısın. Farklı görüşte tarihsel kitapları oku. Kuzey kore ile hala savaşta olduğunu nasıl ajanların cirit attığını bir araştır. Ne gibi sıkıntılar yaşadığını öğren.

Sığ bilgilerle gelme ezilirsin karşımda!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zoulkharnein

uçak üretmiş. Gömdüğünüz uçaklar yeni çıkıyor toprağın üstüne. Demirel falan kimseye atamazsın suçu. Her şey kabak gibi ortada. Parti mensubu olmasa da aynı mason kafanın ürünü Demirel.

Bunu, bunu alın buradan.

• Çare 2023! Çare bor uloghhh!

• Mazda Motor Corporation M kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla bunu yazan henüz elinde diploması bile olmayan (okuyorsa bile almak üzere olan) birisi. Bana o yıllardan bahset dedim çünkü bir iddiada bulundun. Ben parti desteği için değil sadece neden bu kuyruğun olduğunu öğrenmek için sordum, tabi kuyruk olan yılları da bilmek lazım. Herkes tarih biliyor hem de maşallah iyi biliyor ama hep duymuştum vs. mantığında, bu yüzden bir sürü bilgi karmaşası var ortalıkta. Eskiyle yeniyi kıyaslarken neyi kıyasladığımızı bilmemiz lazım; alım gücü, ürün çeşitliliği, ulaşılabilirlik, sağlık koşulları vs. uzar gider.
  • Sleeper kullanıcısına yanıt
    İman ispat işidir. Müslüman olmak bir iddia, ispatlamadıktan sonra laf-ı güzaf. Ben mesela atom mühendisiyim, astronotum dersem inanırsın belki ama tanışıp kısacık bir sohbet etsek olmadığımı anlarsın. Mantık aynı..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yanlış anlamışsın bunu yazan seneler önce diplomasını almış 30 a gelmesine rağmen hala daha doğru dürüst iş bulamamış bir vatandaş, köle sistemi ile iş yok mu ?

var tabi sürüyle ama o köle sistemi bana gelmez diğerleri buna şükredebilir ama ben şükretmem

• dış mihraklar izin vermez
  • adamların coğrafyası güzel. bizim gibi ortadoğu bataklığının tam orta yerinde bir coğrafyaları yok. yanlış olmasın ülkemi ölümüne seviyorum taşını toprağını ama bu coğrafya'da çok kanı bozuk ülkenin gözü var o yüzden ne zaman ki kore gibi olacak olsak hep bir çelme takan oldu. Bu yüzden :)
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.