Şimdi Ara

Bitcoin bir balondur.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
944
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Daha önce ben de balon olmadığını düşünüyordum, ama son birkaç haftada fikrim değişti. Bitcoin artık ömrü birçok değişkene bağlı bir SAADET ZİNCİRİdir. Neden?

1- Bitcoinin değerindeki yükseliş trend den sarmala döndü. Bunun sebebi piyasada çığ gibi büyüyen yatırım iştahıdır. İnsanlar bunu farketmezler, elindekilerin değerinin ne kadar yükseldikleri gözlerini kapatır, almayanların ağzı sulanır, ama herkes şu an bu kartopunun içinde yuvarlanıyor. Düşünün, artık kahvede, okulda bitcoin konuşuluyor.

2- Bitcoinin NASDQ da vadeli yatırım aracı olarak tanınması, garip bir şekilde sadece bitcoinin değil yüz kadar dijital para birimlerinin 94ünün değerini bir anda yükseldi. Bu kesinlikle doğal değil. Kriptokurlar birer PARA ama sadece YATIRIM ARACI olarak muamele görüyorlar, hepsi aynı torbaya atılıyor. Şu an göbek bağlanan senaryo, insanların çok da uzak olmayan bir zamanda bu ilk çıkan paraları benimseyecekleri.

3- Bitcoin kendi değerini katladığı hızda yaygınlaşmıyor ve bunun sebebi dijital dünya ile ilgili değil. İnternetten dijital parayı 1dakikada alabilirsiniz, ama o parayla 1 dakikada X marka Y model bir araba alamassınız. 3 yılda binlerce kat değer kazanan bir para biriminden söz ettiğimi hatırlatayım. Takas değeri hala çok düşük. Piyasa bu buzdağına çarptığı an herkes gemiyi terk edecek.

4- Bitcoin in arzı sınırlı olacağı için potansiyeline bakarak zaten doğal değerinin milyon dolar olacağı söylenebilir ama henüz yeni açılmış bu alanda, çok daha fazla/hızlı arz yapan başka bir paranın piyasada bitconin yerini alabileceği ihtimali ihmal ediliyor. Nasıl ki bitcoin decentralize bir teknolojiyse kendisi de nihayetinde binlerce kriptoparanın eşitce aktığı, en güvenilir/ulaşılabilir olanın en değerli olduğu decentralize bir sisteme entegre olmaya aday, bir monopoli olmaya değil.

5- Bitcoin merkez bankalarının para basma tekelini ellerinde tuttukları dünyada devletlerin hedefindedir. Bitcoin hala yasaklanabilir ve bu değerini vuracaktır. Daha kötüsü Bitcoin hacmi yeterince büyük olmadığı için manipülatif biriktirmelere açıktır. Çin'in bitcoin rezerv ettiği, devlet işi mining yaptığı haberlerini hatırlayın. Eğer bitcoin enflasyon/para politikası olmamasına rağmen stabilitesini koruyamaz ise para olarak kullanılmayacaktır. Başka bir ihtimal merkez bankalarının kendi ulusal kriptoparalarını çıkarmaları.

+ Bazıları web balonunda olduğu gibi nasıl o günki örneğin apple, amazon gibi şirket hisselerindeki dalgalanmalar bugünki değerlerinin yanında aslında çok küçükse, bitcoinde de uzun vadede aynısının olacağını düşünüyorlar ki büyük bir gaflet. Bitcoin bir şirket değildir, katma değer üretemez, hisse değildir yalnızca bir paradır ve yere düşerse kimse arkasında durmaz, yeri de kolayca doldurulur.

Olmayan bir ihtiyaç peydah oldu, vaadlerle yeni tek bir ürün değerlendi, piyasa çöküp birkaçı zengin olurken çoğu kaybedecek, nihayete erdiğinde ise artık bu para alternatifleriyle birlikte gerçekten ihtiyaçlarımızı karşılarken gerçek değerine de oturacak. Kapitalizm tarihi bunu defalarca kanıtladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-c9 -- 22 Aralık 2017; 21:25:13 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bitcoin dünyadaki para tanımını değiştirdi resmen, devletlere göz kırptı, aklınızı alırım dedi

Herşey bir balondur aslında, otomobili bulduklarında at arabası yapan adamın mesleği balon gibi patlamadı mı?

Belki değeri düşer belki yükselir. Zaten aklı başında olan hiç kimse bitcoine yatırım yapın demiyor, teknolojisini kullanın diyor! Bu bir devrimdir anlayana.

Anlamayan da olabilir, elektrik bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, petrol bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, internet bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, insanlar çok şeyi anlamadan gitti...

Torrent sistemi dünyada ilk kullanıma girdiğinde bir çok şeyi yerinden oynattı. Hala da oynatmaya devam ediyor, takip yok engelleme yok düştü mü dosya gidiyor. Bir çok film şirketi bu yüzden zarar ediyor. Belki de batıyor. Torrent yasaklayarak torrenti bitiremediler. Bu da aynısı olacaktır, kickass kapandı gitti belki bitcoinde ölür ancak blokzinciri bir şekilde, kendini değiştirerek veya baştan oluşturarak yaşamaya devam edecektir.
  • tespitleriniz doğru hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bitcoin dünyadaki para tanımını değiştirdi resmen, devletlere göz kırptı, aklınızı alırım dedi

Herşey bir balondur aslında, otomobili bulduklarında at arabası yapan adamın mesleği balon gibi patlamadı mı?

Belki değeri düşer belki yükselir. Zaten aklı başında olan hiç kimse bitcoine yatırım yapın demiyor, teknolojisini kullanın diyor! Bu bir devrimdir anlayana.

Anlamayan da olabilir, elektrik bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, petrol bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, internet bulunduğunda anlamayan olduğu gibi, insanlar çok şeyi anlamadan gitti...

Torrent sistemi dünyada ilk kullanıma girdiğinde bir çok şeyi yerinden oynattı. Hala da oynatmaya devam ediyor, takip yok engelleme yok düştü mü dosya gidiyor. Bir çok film şirketi bu yüzden zarar ediyor. Belki de batıyor. Torrent yasaklayarak torrenti bitiremediler. Bu da aynısı olacaktır, kickass kapandı gitti belki bitcoinde ölür ancak blokzinciri bir şekilde, kendini değiştirerek veya baştan oluşturarak yaşamaya devam edecektir.

• frkn3d kullanıcısına yanıt
    Benim fikrim;

Yatırım aracı olarak BALONDUR.
    Kullanım aracı olarak DEVRİMDİR.
  • Bir hafta önce artık balondur demiştim, insanların aç gözlülüğünü farkedenler için tahmin etmesi zor değildi.

• Öyle bakarsak DOLAR da bir balon değil mi?

Karşılığı olmayan bir para birimi sonuçta.

• suan dolarin karsılıgı yok asıl balon dolardır.. bitcon sanki bu sene ilk defa bole dusuyor hatırlatırım 3 defa boyle tepeden dusdu yarı yarıya..yıl basından sonra bak nasil fırlıyor dunya sanal paraya geciyor bu kesin artık ..
  • Aga gülüyorum size ancak dünyanın bir numarası devletin parasına balon diyorsunuz. Kaç senedir altın karşılığı olmadan dolar basılıyor haberiniz var mı sizin? Bekleyin aha buraya yazıyorum, Bitcoin birkaç bin dolar yükselecek ardından 5k ya çakılacak haberinizz olsun.

• x-c9 kullanıcısına yanıt
    Neye dayanarak Bitcoin 5000 Dolara düşeceğini söylüyorsunuz bunu da belirtirseniz daha iyi olur kafanızdan Bitcoin şu kadar düşecek bu kadar artacak demenizle Bitcoin artıp düşmüyor
  • Ben de bir gecede tepetaklak düşebileceğini düşünenlerdenim. Çünkü bir karşılığı yok.
  • zenmate kullanıcısına yanıt
    Bu gece 10k oldu. Bekle gör. Daha yükselme gerçekleşmeden ben bu yazıyı yazmıştım, 17k oldu ve şimdi patlıyor.

• 35plt35 kullanıcısına yanıt
    karşılığı,üretmek için harcanan elektrik,ve kullanılan sistem, en azından söylenen bu,mantıklı da,havadan üretmiyorlar bunu.
  • brightlord kullanıcısına yanıt
    Tedavülü yok, arkasında bir otorite yok, kaydı-hesap hareket kontrolü yok.

nasıl oluyor x birinin yazdığı bir algoritma ile ekran kartlarının aşırı derecede elektrik tüketerek yaptığı işlemler bir maddi meta oluyor? burada bu paranın karşılığı sadece elektrik ve ekran kartlarına harcanan para olabilir ki bunun da bir dönüşü yok sadece kart üretici firmaları zenginleştiriyor ve elektrik tüketimini arttırıyor eser oranda.
    bugün abd başta olmak üzere pek çok ülkenin bastığı paranın maddesel bir karşılığı bulunmuyor gözükse de karşılığı o ülkelerin ekonomisidir, kendisidir. bitcoin ve türevlerinin karşılığı ne?

karşılığı olan bir şeyi miras bırakabilirsin. ama bitcoin miras olmaz. çocuklara cüzdanın şifresini verebilirsin gerçi. ama bir çocuk çakallık yapıp tüm parayı hesabına geçirebilir. ve bunu mahkemeye veremezsin. bence bitcoin'in ekonomik karşılığı olmasından çok, yasal dayanağının olup olmaması daha önemlidir? yoksa insanlar neye ekonomik değer vermiyor ki? anonim olduğu için bitcoin hırsızlıklarının ya da bizim öngöremeyeceğimiz çakallıklara karşı yasal gidebilecek bir yer yok. bitcoin'in yanlış transferinde telafi şansı yok. çünkü anonim. anonim olması berbat bir şey.

• hesap kaydı,kontrolüde var hepsi blockchain'in içinde, teknolojisini bilmiyorsun,öyle rastgele havadan üretmiyorlar,evet maddi açıdan bir karşılığı dayanağı yok,ancak bu parayı insanlar tercih edip kullanıyor,zaten arkasında hiçbir otoritenin olmamasından dolayı insanlar bu parayı kullanmak istiyor.Çünkü bu onlara özgürlük sağlıyor.

Şunu söyleyeyim isteyen alır,kullanır,yatırım aracına dönüştürür,istemeyen uzak durur bu kadar basit,ben kendim kullanıyorum ama kimseye tavsiye etmiyorum,risklerin farkındayım,sonuçta bir emtia bu paradan daha çok.

İstersen blockchain teknolojisine bak,kimse parasını durduk yere buna yatırmak istemez,piyasada 1000 tane coin var neden sadece içlerinden 20 tanesi rağbet görüyor,bunu da düşün istersen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brightlord -- 17 Ocak 2018; 11:5:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x-c9

Aga gülüyorum size ancak dünyanın bir numarası devletin parasına balon diyorsunuz. Kaç senedir altın karşılığı olmadan dolar basılıyor haberiniz var mı sizin? Bekleyin aha buraya yazıyorum, Bitcoin birkaç bin dolar yükselecek ardından 5k ya çakılacak haberinizz olsun.

Şu an 6k ya kadar düştü, demiştim.

• Konuyu açan arkadaş gibi ifade edemeyebilirim belki ama bende bir şeylerin eksik, hatalı olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle Bitcoin madenciliği kısmı aklıma yatmıyor, niye çok büyük enerjiler harcanıyor, (zor olsun herkes bolca ulaşamasın diye deniyor ve zorluğu artıyor'muş, enerji tüketimi de) son bitcoin'in çıkarılması 100 seneyi bulacak deniyor, zorlaşarak devam ederse 1 bitcoin için harcanan enerji ve donanım maliyeti sürekli yükselecek. Bitcoin'in sürekli değerinin artmasıyla bitcoin'e sahip olmayanların maddi olarak varlığının değersizleşmesi sonucunu doğurur(olmaz mı)

Belirli bir coin türünü oluşturan ilk ekip ortada hiçbir şey yokken varolan coin'lerin büyük bir bölümüne sahip oluyor sonra nasıl oluyorsa oluyor, o coin popüler olup değer kazanıyor (adam coin türünü ofiste oluşturmuş belki 5-10 yazılımıyla) birim değeri 10bin dolar olan yüzlerce coin'leri var. Değer yüksekken elden çıkartıp, yüksek fiyattan başkalarına satıyor. (aslında değeri olmaya yazılım değeri satmış oluyor)

Aklıma takılan şeyler oldukça konuya yazmak istiyorum.

Ekran kartlarının harıl harıl çalışmasının, elektrik tüketmesinin bir faydasını olmadığı düşüncesinden uzaklaşamıyorum, faydasız boş yere işlem gücü harcaması karşılığında, değeri belli olmayan(değişken) sayısal bir değer hediye ediyor.

• 20 sene önce konu hakkında bir kitap bile okumayan insanlara interneti anlatmak ne kadar zor ise şuan da bitcoin daha doğrusu "blockchain" teknolojisini ve bunun geleceğini anlatmak o kadar zor. o yüzden nefesinizi yormayın aynen ponzi aynen balon de geç.

"MONTİNİ"
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.