Şimdi Ara

'Bireysel Fiber Modem Kullanım Bedeli' Hakkında (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
3.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türknet'e geç rahat et. TTNET'ten geçtim. Modeli dahi iade etmedim. Cep telefonu numarası taşır gibi internet sağlayıcıyı değiştirdim. Modemin mülkiyeti TTNET'ten Türknet'e geçmiş oldu. Bundan sonra muhattabım Türknet. Mevcut portunu kaybetmeden, kurulum ücreti ödemeden modemi dahi kıpırdatmadan aboneliğini taşıyabilirsin.

Üstelik referans ile Türknet abonesi olursan 1 ay bedava kullanıyorsun. İlk ay faturanı ödedikten sonra 2. ay bedava.

Buraya referansımı eklemeyeyim ama istersen özelden gönderebilirim referans kodu. Hatta konusu bile var referans kodu ile ilgili.

• Charmlander kullanıcısına yanıt
    Hocam estağfurullah yanlış anlamadım. Bir kaynak bulursak ekleriz hocam. Araştıralım bakalım.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Haklısınız hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

İşletmeci size bir cihaz verdi ise bunun kirasını alabilmektedir. ancak dilerseniz bu konuyla ilgili tuketici.btk.gov.tr adresine yazabilirsiniz.

Anladım hocam teşekkür ederim cevaplarınız için. Yazıcam hatta.

• sis651 kullanıcısına yanıt

O zaman düşüncelerimde haklıymışım sizin de dediklerinize göre. Gerçekten cihazın yapabildiği özel bir marifeti yok. Hani ont cihazı değil bişey değil WAN arayüzü var sadece. Şikayette bulunucam galiba başka türlüsü olmayacak.

• Hocam bunun benim problemim ile olan ilgisini anlayamadım. Millenicom'da aboneliğimi sonlandırmam durumunda son faturama 251 TL modem ücreti yansıyacağı yazıyor. Eğer internetimi sonlandırmadan operatör değişirsem herhangi bir ücret ödemeden modeme sahip mi olacağım? Doğru mu anlamışım.

• Superonline Fiber kullanıyorum, FTTH olmasına ve GPON + Access Point vermelerine rağmen modem kullanım ücreti gibi bir şey almıyor ilk günden beri. Ve abonelikte 4. yılı doldurduğum için hediye edildi geçen sene tüm cihazlar. (TV+ hariç)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rica ederim hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThErdemO

Superonline Fiber kullanıyorum, FTTH olmasına ve GPON + Access Point vermelerine rağmen modem kullanım ücreti gibi bir şey almıyor ilk günden beri. Ve abonelikte 4. yılı doldurduğum için hediye edildi geçen sene tüm cihazlar. (TV+ hariç)

Keşke benim de super online alt yapım olsaydı o zaman :) Demek ki btk tarafından çıkan bir kanun yokmuş. Koskoca super online kanunu çiğneyecek değil ya!

• BTK'ya şikayette bulundum. Millenicom tarafından bir dönüş olmadı. Bakalım ne olacak.

• Average bir Çin cihazına 15 TL ödeyecek olmamı düşünmek bile beni darladı. Bir de kullansanda kullanmasanda olayı var, ona hiç girmiyorum bile. Benim için şükür konusu gibi oldu. "Bireysel Fiber Modem Kullanım Bedeli" Hakkında Kolaylıklar dilerim, ne diyeyim.

• O üye eski abone. Ben de TT'a kira bedeli ödemiyorum ve hiçbir zaman ödemeyeceğimi söylemişlerdi. Hatta yeni model cihazlarla da değiştirebiliyorum. Bu kira bedeli alma olayı birkaç yıl önce çıkmıştı, eski aboneleri kapsamıyor.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Şöyle bir madde var TT A.Ş. Referans Kiralık Devre Teklifinde (Sf.5 Madde 1.4.1.6):

"Bireysel Fiber Modem Kullanım Bedeli" Hakkında

Link : https://toptan.turktelekom.com.tr/media/1278/rkdt.pdf

Bu maddeye göre demek ki TT mülkiyeti cihazlar dışında da cihaz kullanılabiliyor sistemde.Sadece TT mülkiyetinde olan cihazların arıza ve bakım sorumluluğu TT'nin kendisinde oluyor.

Hatta daha önce (2011 yılında) xDSL modem kilitlerini kaldırma konusunda BTK'nın bir kararı vardı:

Link : https://www.btk.gov.tr/uploads/boarddecisions/iss-modem-kilitleri.pdf

Ancak sonuç olarak hiçbir yerde yazılı olarak BTK'nın ISS'lerin modem haraç bedeli alabilir diye yazdığı bir madde bulamadım.

Bulabilen varsa bana da göndersin bir zahmet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 15 Şubat 2021; 23:9:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Average bir Çin cihazına 15 TL ödeyecek olmamı düşünmek bile beni darladı. Bir de kullansanda kullanmasanda olayı var, ona hiç girmiyorum bile. Benim için şükür konusu gibi oldu.  Kolaylıklar dilerim, ne diyeyim.

Hocam cihazdan memnunum. 2x2 MiMO destekli dual band bir access point sonuçta. 251 TL de bence piyasaya göre uygun bir fiyat. Hatta abonelikten çıkacak olsam dahi iade etmem satın alırım. Burdaki sorun bunu zorunlu tutmaları. Hayır tek seferde para verilip alınsa ona da razıyım illa kiralamak gerekiyor. Usulsuzlük var resmen. Ayrıca sizin gibi eski abone sayısı azalırken her geçen gün yeni abone sayısı artmakta. Bu sebeple bu meselenin yüz binlerce insan için önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. BTK ve Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayette bulundum. İnşallah bir sonuç alabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Şöyle bir madde var TT A.Ş. Referans Kiralık Devre Teklifinde (Sf.5 Madde 1.4.1.6):

Link : https://toptan.turktelekom.com.tr/media/1278/rkdt.pdf

Bu maddeye göre demek ki TT mülkiyeti cihazlar dışında da cihaz kullanılabiliyor sistemde.Sadece TT mülkiyetinde olan cihazların arıza ve bakım sorumluluğu TT'nin kendisinde oluyor.

Hatta daha önce (2011 yılında) xDSL modem kilitlerini kaldırma konusunda BTK'nın bir kararı vardı:

Link : https://www.btk.gov.tr/uploads/boarddecisions/iss-modem-kilitleri.pdf

Ancak sonuç olarak hiçbir yerde yazılı olarak BTK'nın ISS'lerin modem haraç bedeli alabilir diye yazdığı bir madde bulamadım.

Bulabilen varsa bana da göndersin bir zahmet.

Emeğinize sağlık hocam :) böyle saçma bir kanun olamaz diye araştırma zahmetine bile girişmemiştim fakat siz beni desteklemiş oldunuz teşekkür ederim. Bence her halükarda bu yaptıkları ahlaka aykırı bir durum. En hafif tabirle hırsızlık.

• Konuyu öne çıkartalım beyler. Konu sadece benim 15 liram ile ilgili değil. Bu yapılan haksızlık ve on binlerce aboneyi ilgilendirdiğini düşünüyorum.

• Konu tabii ki ₺15 için değil...₺15x10.000.000 için...

En başından beri söylüyorum, bu çok saçma ve bana bunu diretseler THH'yi geçtim Tüketici Mahkemesine giderim diyorum ama kimse pek sallamıyor olayı.Veririm parasını geçerim n'olcak ki diyor.Zamanında çok kişi ile bu konuyu tartıştım.BTK kararı denilip duruyor.Nerede bu BTk kararı? Yok ki öyle bir karar.ISS'ler her ay öpüyorlar müşterilerini.Diyorum;Bakın böyle bir şey yok, kullanmadığınız bir cihaz için neden modem kirası ödüyorsunuz? Aklınız mantığınız alıyor mu böyle birşeyi? Kimse sorgulamıyor, araştırmıyor, ödüyor, geçiyor.

Şimdi ben gidip Turkcell'den hat alsam ve Turkcell bana Samsung Galaxy S3 kiralamak zorundasın benden başka cihaz kullanamazsın kullanmaya çalışsan bile ben sana PIN/PUK bilgilerini vermem dese ve senin elinde Galaxy S21 olsa.Sonra sen bir şekilde PIN/PUK bilgilerine ulaşıp kendi cihazını kullansan ama kullanmadığın antika Galaxy S3'ün kirasını da her ay ödesen ne düşünürsün?

Bakın kirası diyorum, cihazın mülkiyeti bile size ait değil.Bu olay da aynen böyle.Bu duruma bu açıdan baksın insanlar lütfen.

Bu arada BTK 2012 yönetmeliğinden bir madde daha buldum (7/A 2.ç.) :

Kaynak : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=15896&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5

Merhaba. Tabiki tüketici istediği modemi kullanabilir hocam.

Hocam bu arada, tuketici.btk.gov.tr adresinden yazarak ilgili kararın resmi yazısını talep edebiliriz.
  • XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Talep edelim bence.

En azından (varsa) böyle bir maddenin yazılmış metnini ve dayanaklarını bir görelim bakalım.

Ama bence böyle bir madde yok ve ISS'ler her ay kullanıcılarına 15 TL'lik ekstra öpücük fatura ediyorlar.

Stoklarındaki cihazlar ellerinde patladı ve bunun maliyetini müşterilerinden çıkartmaya çalışıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Vardır bir madde, karar hocam. Yazalım bakalım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.