Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (71. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.644
Cevap
276
Favori
344.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

Emeklilik Şartları,

56 yaş ve 10 yıl prim ödeme şartları taşır. Bu şartları tamamlayan arkadaşlar önünde 3 seçenek vardır. Bunlar,

1- Birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabilirler.
    2- Birikimlerinin tümünü veya bir kısmını alarak kalanını programlı geri ödeme şeklinde emeklilik şirketlerinden alabilirler.
    3- Birikimlerinin tümü veya bir kısmını alarak kalanını yıllık gelir sigortasına aktarabilir ve yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde ömür boyu maaş şeklinde veya belirli bir süre boyunca maaş şeklinde almayı tercih edebilirler.

Hepsini tek tek irdeleyelim.,

1- Birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabilirler. ; Bu seçeneğin mantığı bes sisteminizde ne var ne yok hepsini çekip toplu olarak %25 devlet katkınızda dahil bütün birikiminizi almak. (Ki benim tercihim de bu yönde olacaktır) (Tek kesintiniz %5 kazanç üzerinden stopaj kesintisi olacak)
    2- Birikimlerinin tümünü veya bir kısmını alarak kalanını programlı geri ödeme şeklinde emeklilik şirketlerinden alabilirler. ; Bu yöntem kendi içinde ikiye ayrılır isterseniz sabit süreli emeklilik aylığı veya miktara bağlı emeklilik aylığı...

-Sabit süreli emeklilik aylığı ; Bu sistemde kabaca birikiminizi istediğiniz süreye bölerek aylık alamaya dayanan bir sistem..Kabaca biriken aylığınızı süreye bölerek paranızı almaya dayanan bir yöntem.. Örnek vermek gerekirse 120.000 TL birikiminiz olduğunu varsayalım.. Aylık 1.000 TL almak istediniz. O sözleşme yılında 12.000 TL ayrılır ve aylık 3 aylık veya 6 aylık olarak ödenir.. Sizin seçiminize bağlı olarak.. Geri kalan 108.000 TL ise değerlenmeye devam eder.. Varsayalım 1 yılda %10 kazandınız. 10.800 TL eder. Toplam meblağınız 117.000 TL olur ve 9 yıla bölünerek yıllık alacağanız miktar belirlenir.. Ve bu böyle sürer.. Taki hesaptaki paranız tükenene kadar..

-Miktara bağlı emeklilik aylığı ; Buda çok basit. İstediğiniz aylığı belirleyerek maaşınızı alırsınız...Yine paranız ilgili fonlarda değerlenmeye devam eder. Ve bes teki birikimizin tükeninceye kadar devam eder..

3-Birikimlerinin tümü veya bir kısmını alarak kalanını yıllık gelir sigortasına aktarabilir ve yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde ömür boyu maaş şeklinde veya belirli bir süre boyunca maaş şeklinde almayı tercih edebilirler.; Aslında bireysel emekliliğin isminin hakkını veren kavram bu.. Bu seçenekte ömür boyu maaş almak isteyenler için oluşturulmuştur. Bu sistem emekli olduktan sonra Yıllık gelir sigortası ile ömür boyu emekli maaşı alabilirsiniz. Bu sistem henüz oturmamıştır. Hazine Müsteşarlığınca onaylandıktan sonra yürürlüğü girecektir.. Bu sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor. Muhtemelen 2014 yılında onaylanarak şartlar belli olacaktır...http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=41 (ayrıca yine bazı arkadaşların çok sevdiği hesaplama aracı burda da var. Ve burası devletin sitesidir en güvenilir kaynaktır :)

*Bur da esas nokta kişinin seçimleridir. Kimisi parayı toplu alır ev alıp kiraya verebilir veya bununla uğraşmayıp Yıllık gelir sigortası kapsamında emekli aylığı alabilir..

*Ayrıca şuda çok önemli emekli olduktan sonra o zamanki şartlara göre istediğiniz emeklilik şirketinden maaşınızı alabilirsiniz... Yani emekli olduğunuz kuruma bağlı olma durumu söz konusu değil...

*Yine şuan için bizlerin düşünmesi gereken en önemli şey birikimlerimizi nasıl arttırız onun yolunu aramak.. Daha yıllar var önümüzde.. Neticede nekadar çok birikitirirsek ve yatırımlarımızı değerlendirirsek o kadar kazanacağız...

Evet arkadaşlar varsa sorularınız yazın inceleyim...

Hayırlı besler....

Peki su durumda daha cok getirisi olan fon hangisidie?

Ben garanti emeklilikteyim zorunlu beste. Faizsiz olan baslangic fonunda oldugumu ogrendim. Hangi fon a gecmek daha avantajli olacaktir?

• Merhaba,

Ben haziran ayinda is degisikligi yaptim. Daha onceki firmamda 2 ay bes kesintisi vakif emeklilik e yapildi, temmuz ayinda yeni firmamdan aldigim maas itibari ile de garanti emeklilik e bes kesintisi yapildi. Sistemden baktigimda yalnizca 1 aylik bes birikimim var gibi gozukuyor. Onceki sirketimde 2 ay kesilen bes nerededir? Garanti emeklilik e aktarilacakmidir?
  • Böyle bir başlığı yeni fark ettim.
    2039 da sistemden çıkabiliyorum.
    Alianz da hangi fonu tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: umityasar

Böyle bir başlığı yeni fark ettim.
    2039 da sistemden çıkabiliyorum.
    Alianz da hangi fonu tavsiye edersiniz?

yüksek riskli olanlara bir bak
    ben döviz bazlı olandayım
  • Eee nasıl gidiyor arkadaşlar..Pişman olan var mı girdiğine ? Ben yavaş yavaş sanki pişman olmaya başladım gibi.Düşük yatırıyorum diye tesellim oluyor da ileride 30 yıl sonrasında değecek mi alabilecek miyiz değeri ?
  • eyoruk E kullanıcısına yanıt
    bir yılınızı doldurup,
    46 yaşınıza kadar üçer aylık dönemler halinde dondurabilirsiniz.
    son 10 yıl yatırmaya devam edersiniz.
    .
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

bir yılınızı doldurup,
    46 yaşınıza kadar üçer aylık dönemler halinde dondurabilirsiniz.
    son 10 yıl yatırmaya devam edersiniz.
    .

Peki dönemler halinde dondurmam ne fayda edecek ? Ya da dondurma ile 3 ay ödememe arasında fark var mı ? Ben 2 ay ödeyememiştim, aradım sıkıntı çıkar mı diye yok demişler idi.
  • eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Ben otomatik-zorunlu bes için dondurulabilir demek istedim.

Siz sanırım normal bes den bahsediyorsunuz.

Normal bes de yıl da bir kez , üç ay dondurulabiliyor , ama bunun için de ücret alırlar.

Otomatik bes de sınırlama ve ücret yok.

Ücretsiz bi şekilde yıllarca üçer aylık dönemler halinde dondurulabiliyor. Maddi imkanları zorda olanlar için iyi bişey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 5 Ağustos 2017; 14:43:0 >
  • Aynen.Zorunlu BES çıkmadan aylar önce kendim BES sistemine geçmiştim.
  • Ben ciddi ciddi endişelenmeye başladım.Malum Türkiye de yaşyoruz ve 20-30 yıl sonra bu parayı alabilecek miyiz ? Zaten kesintiler yapıyorlar, zaten cebe indiriyorlar hatta çoğu kişi için parası eriyor da..

Bilmiyorum...
  • Kamu çalışanlarına hala fon seçimi sunmadılar , 1000tl de yatmadı.2018 e kadar böyle devam edeceğiz herhalde
  • neczer kullanıcısına yanıt
    Güya 1 Temmuz'da başlayacaktı. Müşteri temsilcisine attığım mesaja gelen cevap şu şekilde:

"OKS sözleşmeleri için 01.07.2017 tarihinde başlayacak Değişken fonların tercihleri Hazine Müsteşarlığı tarafından 01.01.2018 tarihine ertelenmiştir. Otomatik Katılım Uygulama Esasları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte olup; ilgili değişiklik tüm emeklilik Şirketleri için geçerlidir. Fon dağılım değişikliği talebinizi 01.01.2018 tarihi itibariyle Müşteri İletişim Merkezimizden ya da İnternet Sitemizde yer alan Bireysel Internet Şubemizden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz."

Yani hazine müsteşarlığı bu tarz müdahalelerde bulanabiliyormuş. 1000tl de emekliliğe hak kazandığında verilecek diye biliyorum.
  • neczer kullanıcısına yanıt
    56 yaşına ulaştığınızda 1000 liranın tamamını almaya hak kazanılıyor.

10 yıl sistemde pirim ödeyip, 56 yaşını beklemeden ayrılırsanız 1000 liranın %60 ına hak kazanılıyor, yani 600 liraya.

Ama para pul olmayacak,

Birikintiniz değer kazandığı nisbette 1000 liranızda değer kazanacak.

Mesela mesela 56 yaşına kadar birikintiniz %150 değer kazandıysa , 1000 liranızda 2500 lira olmuş olacak.

Daha doğrusu enflasyon karşısında değerini korumuş olacak o kadar.
  • Merhaba Arkadaşlar Fon yönetiminden pek anlamam Avivasa Bireysel Emeklilikteyim, ilk defa fon dağılım yaptım,Bu arada yeni fon dağılımım şu şekilde olacak uzun vadede sizce nasıl olur?
    AEH Hisse Senedi 30
    AVG Gelir Amç.Kamu Dış Borç Ar 40
    AEL ALTIN EMEK. YATIRIM FONU 30

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sedbond -- 29 Eylül 2017; 8:30:23 >
  • Arkadaslar 10 yil oldu bugun itibari ile sistemdeyim

Ilk defa fonlari degistirdim. Anadolu hayat besteyim

Daha once fonlarim su sekildeydi

% 70 Bono

% 30 Dengeli Fon

Bende bi deli cesareti ile

Su sekilde güncelledim

% 20 Bono

% 40 Gelismis ulkeler esnek fon

% 40 Dengeli fon

Bu yil icinde 5 değişiklik hakkim var

Son 1-3 ve 5 yili inceledim kamu dis borclanma fonuda cok kazandirmis niyetim %20 lik bono fonumuda kamu dis borc fonuna cevirmek.

Ama tamamen ıstatistiklere bakarak yapacam fonla ilgili bilgim.nerdeyse sifir

Yardimci olur musunuz

Nasil bir fon dagilimi yapmaliyim

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

• Otomatik katılım sisteminde fonları kendimiz istediğimiz gibi seçemiyormuyuz?

AHE BAŞLANGIÇ EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Ve

AHE BAŞLANGIÇ KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Anadolu hayatta sadece bu iki seçenek var.
  • Furkan F kullanıcısına yanıt
    İLK YIL HERKES BAŞLANGIÇ FONUNDA.
    SADECE FAİZLİ VEYA FAİZSİZ (KATILIM) TERCİHİNİ SİZ YAPABİLİYORSUNUZ.

http://www.katilimemeklilik.com.tr/otomatik-katilim/
  • kancelik22 kullanıcısına yanıt
    HAYIRLI OLSUN.
    .
    120 ayda ödediğiniz: 18300 tl.
    (aylık ortalama 150 tl, yıllık 1800 tl.)
    120 ayda getirisi: 6500 tl.
    yani ödediğiniz paranın %35 i kadar getiri sağlamış.
    ama son 10 yılda enflasyon %100 arttı. (yıllık enflasyon ortalama %10)
    tek teselliniz devlet katkısı.
    10. yıl itibariyle devlet katkınız: 3000 tl.

.

başarmak kolay değil ama eğer her ay çeyrek altın yapılsaydı;
    yılda 1800 liraya:
    2007 de 36 adet çeyrek ,
    2008 de 36 adet çeyrek ,
    2009 da 24 adet çeyrek ,
    2010 da 18 adet çeyrek ,
    2011-2014 de 4 yılda 48 adet çeyrek,
    2015-2017 de 3 yılda 30 adet çeyrek altın alınabiliyordu.
    şuana kadar 190-200 tane çeyrek altınınız olurmuş.
    bir çeyrek 240-250 lira dersek,
    en kötü ihtimalle 190 tl x 240 tl : 45.600 tl.
    en iyi ihtimalle 200 tl x 250 tl : 50.000 tl.
    .

başka bir bakış açısıyla;
    her ay düzenli olarak altın alamazdım,
    her ay 15 paket sigara parası BES de biriktirerek şuanda 25000 liram olmuş da denilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 9 Ekim 2017; 13:37:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

İLK YIL HERKES BAŞLANGIÇ FONUNDA.
    SADECE FAİZLİ VEYA FAİZSİZ (KATILIM) TERCİHİNİ SİZ YAPABİLİYORSUNUZ.

http://www.katilimemeklilik.com.tr/otomatik-katilim/

Bilgi için Teşekkürler.
  • Arkadaşlar bişeyi merak ettim. Mesela 9 sene en düşük miktardan bese yatırım yaptık. 9. Sene en yüksek miktara çıkardık prim ödemesini. 10. Sene yine o en son sene yüksek yatırdığımız primlerin %15i devlet katkısını alabilir miyiz? Eğer öyle ise son sene gider 2bin yatırırım aylık. Bir sene sonra 2300 olarak çekerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibrahimgs88 -- 15 Kasım 2017; 11:33:45 >
  • 
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.