Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (108. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: M4M00D

ben bu bes sistemine oldum olası güvenemiyorum şuna para vereceğime alırım kendim toplarım diyorum. yanlış mı yapıyorum emin değilim tabi ama
    Toplanmiyor üstadım yıllarca aynı şekilde düşündüm ama elde var sıfır, guvenmediginiz nokta nedir bilmiyorum ama bende sizin gibi düşünüyordum, taki banka müdürü ve banka çalışanı arkadaşlarımın dörder beşer hesabı olduğunu öğrenince ye kadar, güvenliği ile ilgili pandarosa üstad daha sağlıklı bilgilere sahiptir diye düşünüyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • antireis A kullanıcısına yanıt
    bu para toplama olayı irade işi sanırım ben bu yıl 20 bin attım kenara askere gideceğim için durdum şimdi düzenli maaşım olursa askerden sonra yine toplamaya devam ederim. bes olayında güvenmediğim şey kurumlar açık olarak söylemek gerekirse. hani bir kişi kendi kendine para toplayabiliyorsa bu sisteme çok gerek kalmaz gibime geliyor para değer kaybetmesin diye altın olarak falan tutuyorsa birde kenarda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • M4M00D kullanıcısına yanıt
    Onu bende düşündüm her ay talimat vereyim ornegin 10 Gr has alayım diye, beni cezbeden şu oldu , böyle yapacagima altın fonu alıp 2.5 Gr da devlet katkısı almak var diye düşündüm...

Sorununuz çözülmüş zaten. onu görmeden fikir yazdım diye öyle dedim:)

Ayda 3.400 TL'yi tek bir kişinin sözleşmesi için ödeseydiniz sorun olurdu. Çünkü ödemelerinizin tamamı için devlet katkısından faydalanamazdınız. Ama eşinize de ödediğiniz için sorun yok.
    4 sözleşme olması da iyi. Acil bir nakit ihtiyacı halinde tamamını bozmanız gerekmez. Böylece tamamı için stopaj ödemezsiniz, devlet katkısının tamamı kesilmez vs. Bence gayet iyi. Bütün birikiminizi buna ayırmak yerine belki birikiminizin %15'ini (belli bir yedek akçe tutarına ulaşana kadar) çabuk nakde çevrilebilir bir şeye ayırmanız daha iyi olabilirdi. Çünkü acil para ihtiyacınız olursa ve o sırada BES fonları zarardaysa bozmak üzücü olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 1 Ocak 2020; 9:26:22 >
  • Kesinti olmadan çıkacağınıza emin misiniz? Kesinti yoksa gerçekten süper. Genelde ilk 5 yıl boyunca sgari ücretin %8,5'i kadar kesinti yapılır. Çıkış yapmanız halinde 5 yıllık tutarla çıkış yapana kadar ödediğiniz kesinti arasındaki farkı alırlar.
    Sizin plan çok iyiymiş.
    faiz le aynı iş hocam bunu yapacak olsam faize yatırım daha mantıklı geliyor bana bir türlü ısınmıyor içim şu sisteme

• pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Sayın pandarosa düşünceleriniz benim için değerli, yüzde 15 ile ilgili düşüncenizi dikkate alacağıma emin olabilirsiniz, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

• Katkı paylarında 4 hesapta yüzde yüzde 11-13 arası artış olmuş, Tüfe güncellemesi sanırım ..

Muhtemelen... Zaten size SMS/e-mail vs yoluyla haber vermişlerdir büyük ihtimalle.
  • Geçen ay bir hesap açtım aylık 200 lira ödemeli şuan baktığımda para 18 lira olmuş 180liradan fazla kaybetmişim bu normal mi

• mustii_35 M kullanıcısına yanıt
    Büyük ihtimalle 217 TL giriş aidatı kesmişlerdir. Çağrı merkezini arayıp öğrenebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 2 Ocak 2020; 20:47:16 >
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam yarın arayıp sorayım hemen

• Bu fonların bir kısmının hisse senedi fonu olma zorunluluğundan sonra fon getirileri çok etkileniyor endeksin hareketlerinden, bunun hiçbir yolu yok mu pandarosa , bu İran Amerika olayı endeksi alt üst edecek ve bizim fon getirileri kuş olacak, ya arkadaş anlamıyorum gönüllü bes açıyoruz onun bile fon tercihlerine müdahale ediyor devlet anlam veremiyorum..

• cosef kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bence 10 yılı doldurduktan sonra maksimum miktarı yatır. şimdi 30.000₺ sanırım. %15 devlet katkısı alabilirisin.
    Bazı ksıtlamalar var. Örneğin %100 uluslararası piyasalara yatırım yapılamıyor. Devlet katkısında borçlanma araçları olmak zorunda, standart fonda bir miktar hisse olmak zorunda vs. Ama her fonda hisse olması gibi bir zorunluluk yok. Yani hisse istemeyenler için alternatif var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 3 Ocak 2020; 20:45:15 >
    Hocam ben yanlış mı görüyorum neredeyse yatırdığınız kadar fon getirisi almışsınız tebrikler

• quote:

Orijinalden alıntı: murathülagü

Hocam ben yanlış mı görüyorum neredeyse yatırdığınız kadar fon getirisi almışsınız tebrikler
    Yanlış değil doğru ama. 2014 10 ÇÜ aydan bu yana arada duraksamalar dahil. Bir tablo

Yine de başarılı bir performans, tebrik ederim, ben daha çok risksiz fonları tercih ediyorum,getiri de az oluyor doğal olarak..

• Merhabalar. Oğlumun geleceği için kullanmamak amacıyla bireysel emeklilik sistemine dahil olmak istiyorum. Yaş 36 ayda 150 200 gibi küçük miktarlarla başlayabilirim şuan. Hangi şirketi önerirsiniz bu konuda ciddi tavsiyelere ihtiyacım var.
    Not: Kenara para atarım, gram altın alırım şu bu denemeleri yaptım ama muvaffak olamadım. Yaptığım küçük birikimleri bir şekilde car cur ettim amacıma ulaşamadım. Ama bireysel emekliliğe girersem çıkmam ve kayıplarım olur diye zorunlu olarak devam ettirmek zorunda kalırım diye girmek istiyorum. Hangi firma güvenilir nereye basvurmaliyim? Aklıma imar bankasının batması falan geliyor hiçbir firmaya güvenemiyorum.
    Ciddi tavsiyeye ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

• littleblackbutterfly kullanıcısına yanıt
    Ben Anadolu hayat emeklilik ile çalışıyorum, ama pandorasa daha kapsamlı bilgi verecektir, batma konusuna gelince sanırım takasbank devrede ve batma göçme olayı yatırımcıyı bağlamaz..

• 
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.