Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (106. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: orhanyıldız , orhanyıldız Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 6 Misafir - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O zaman rakam reel:) sizin yazdığınız örneğe göre çıkan sonuç yüksek gelince “Nominal mi acaba?” dedim. Bu arada sizin %5 artışınız da reel. Yani katkı payınız her yıl enflasyon +5 puan artıyormuş gibi çalışıyor simülasyon.
    En önemlisi bu rakamlar taahhüt değil. Mevzuatta belirtilen her yıl %4 reel getiriye göre hesaplanıyor. Bu iyimser senaryo. Kötümser seçeneği de olması lazım.
    Yani 800 yazması sadece fikir verir. Siz hep ters fonda kalırsanız 300 de olabilir. Hep artacak fonu seçerseniz 5000 de olabilir.
  • Mevzuat gereği bugünün parası olması lazım. Ama kim, hangi belgede diyor o önemli. Sirketin resmi dokümaniysa bugunun parasıdır zaten.
    Ama bugünün parası olması size bir söz verme anlamına gelmez. Mevzuat bu şekildedir. Zaten yazılı bir dokümansa bir yerinde parametreler yazar. İyimser senaryoda %4 reel getiri vardır. Şirketin son takvim yılındaki fon kesintisi düşülür vs.
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    "İyimser senaryoda %4 reel getiri vardır" diyorsunuz da, hesaplamada "bu getiri dahildir" deniyor.
  • boomerang01 B kullanıcısına yanıt
    Sistemde 5 yıldan fazla kalacaklar için
    kira sertifikası ve standart fon mantıklı değil.
    %10 kira sertifikası ve %10 standart fonu
    altın fonuna aktarabilirsiniz.
  • istek:
    Faizsiz Katılım emeklilik fonlarında altın ve değerli madenlere dayalı fonların yeri çok büyüktür ve kar getirisi çok büyük olmuştur.
    Faizsiz otomatik katılım bes fonlarına altın ve değerli madenlere dayalı fonları da eklemenizi istiyorum.

Kurumun Yanıtı:

Sayın Katılımcı,

Emeklilik şirketleri katılımcıların ödemiş olduğu katkı paylarını,
    katılımcıların seçtiği plan ve bu plan dahilinde tercih ettikleri fon dağılım oranları kapsamında yatırıma yönlendirmekte olup
    28.03.2001 tarihli 4632 nolu Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun ek madde 2 hükmüne istinaden,
    otomatik katılım kapsamında ödenen katkı paylarının yatırıma yönlendirileceği fonlara ilişkin usül ve esaslar
    Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Bununla birlikte, 2016/30 sayılı Bireysel Emeklilik Sistemi,
    Otomatik Katılım Uygulama Esasları Hakkında Sektör Duyurusu’nun
    1. bölümünün 1.2. maddesi hükmü kapsamında otomatik katılım sistemine dahil olan
    ve başlangıç fonu veya standart fondan ayrılma tercihinde bulunan çalışanlara
    sunulacak fonlar tanımlanmıştır.

Emeklilik şirketleri başlangıç fonu veya standart fondan ayrılma tercihinde
    bulunan çalışanlara, risk profili anketi sunar. Anket sonucu bağlayıcı olmamak
    kaydıyla şirketler, faiz içeren yatırım stratejisini tercih eden çalışanlara,
    1 Ocak 2018 tarihinden itibaren dört farklı risk kategorisinde “faiz içeren”
    değişken fonlardan ve “Atak/Dinamik/Büyüme” ve “Agresif” risk kategorilerinde iki adet “faiz içermeyen” değişken fonlardan olmak üzere toplamda altı adet fon seçeneği sunmaktadır.

Emeklilik yatırım fonlarının performansı,
    tercih edilen fonların içerdiği varlıkların getirisine,
    ekonominin genel koşullarına ve fonun içtüzük ve izahnamesinde belirtilen portföy yönetim stratejisine bağlı olarak değişmektedir.
    Bu kapsamda, emeklilik yatırım fonlarının içerdiği varlıklara ilişkin bilgiye,
    emeklilik şirketlerinin WEB sitelerinde yer alan ilgili fon
    içtüzük ve izahnamelerinden ulaşılabilmektedir.

Bununla birlikte, 13 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan
    Emeklilik Yatırım Fonlarının Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Hakkında
    Yönetmelik’in 21. maddesinde yer alan hükmü gereği bireysel emeklilik sisteminde
    katılımcılara herhangi bir getiri garantisi verilememektedir.

Otomatik katılım hakkında detaylı bilgiye Kurumumuzun WEB sitesinden
    (www.egm.org.tr)' den ulaşabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

İlgili Mevzuat Hükümleri:

Kanun No : 4632

Kabul Tarihi : 28 Mart 2001

BİREYSEL EMEKLİLİK TASARRUF VE YATIRIM SİSTEMİ KANUNU
    Ek Madde 2- Çalışanın işvereni aracılığıyla bir emeklilik planına dâhil olması, işveren tarafından şirket ve plan belirlenmesinde göz önünde bulundurulacak kriterler, katkı paylarının yatırıma yönlendirileceği fonlar, işverenin şirket ile yapacağı sözleşme, cayma hakkı, çalışanın işyerinin değişmesi hâlinde işverenin çalışanı bir emeklilik planına dâhil etmesi, işyeri değişikliğinde birikimin aktarılması, çalışma ilişkisi sona eren çalışanın talebi üzerine ilgili emeklilik planına ödeme yapması, ara verme, sistemden ayrılma, Devlet katkısının ödenmesi ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Müsteşarlık tarafından belirlenir.

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2016

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ, OTOMATİK KATILIM UYGULAMA ESASLARI HAKKINDA SEKTÖR DUYURUSU (2016/30)

BİRİNCİ BÖLÜM

Kanun’un Ek-2 ve Geçici 2 nci Maddesine Göre Sisteme Dâhil Edilen ve Başlangıç Fonu veya Standart Fondan Ayrılma Tercihinde Bulunan Çalışanlara Sunulacak Diğer Fonlara İlişkin Esaslar

Madde 1.2- Şirketlerin bu kapsamda sunacağı değişken fonlar, aşağıda belirtilen risk kategorilerine sahip yatırım seçeneklerinden birini temsil eder. Risk düzeyinin, Kurul’un i-SPK.4632 s.kn.17.3 (03.03.2016 tarih ve 7/223 s.k.) sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen Emeklilik Yatırım Fonuna İlişkin Rehber’de belirtilen sınırlar içinde olması sağlanır.

Sunulacak toplam değişken fon sayısı her hâlükârda dördü “faiz içeren”, dördü de “faiz içermeyen” olmak üzere toplamda sekiz adedi aşamaz.

Başlangıç Fonu ve Standart Fon Harici Yatırım Seçenekleri

Risk Değeri*

Muhafazakâr/ Temkinli

1-2

Dengeli

3-4

Atak/Dinamik/Büyüme

4-5

Agresif

5-7

*Yatırım stratejileri Rehber’in 6.8.1 nolu bölümünde hesaplama yöntemine yer verilen risk değeri baz alınarak belirlenir.

Şirketler, başlangıç fonundan veya standart fondan ayrılma tercihinde bulunan çalışanlara risk profili anketi sunar. Anket sonucu bağlayıcı olmamak kaydıyla şirketler, faiz içeren yatırım stratejisini tercih eden çalışanlara, Rehberde belirtilen dört farklı risk kategorisindeki “faiz içeren” değişken fonlardan ve “Atak/Dinamik/Büyüme” ve “Agresif” risk kategorilerinde iki adet “faiz içermeyen” değişken fonlardan olmak üzere toplamda altı adet fon seçeneği sunmak zorundadır. Ana faaliyet konusu, faiz içeren ürünlerin sunumuna imkân vermeyen şirketler tarafından, “faiz içermeyen” değişken fonlardan; başlangıç fonu ve standart fondan farklı risk kategorilerinde olacak şekilde sadece “Atak/Dinamik/Büyüme” ve “Agresif” risk kategorilerinde iki adet fon seçeneğinin sunulması yeterlidir.

Yayın Tarihi:13 Mart 2013

Sayı :28586

EMEKLİLİK YATIRIM FONLARININ KURULUŞ VE FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Fon portföy yönetimine ilişkin ilkeler

Madde 21 - ...g) Fon portföyünün önceden saptanmış belirli bir getiri sağlayacağına dair yazılı veya sözlü bir garanti verilemez.

Saygılarımızla,

EMEKLİLİK GÖZETİM MERKEZİ

• Arkadaşlar merhaba. Katılım emeklilikte aşağıdaki resimlerde mevcut fon olan katilim standart getirileri nasıl ? Değişiklik yapmalımiyim? Altın fonu na geçsem nasıl olur? Bu konularda hiç bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut3232 -- 24 Aralık 2019; 21:55:33 >

• umut3232 kullanıcısına yanıt
    Kaç yıl daha bu sistemde kalınacağınız önemli,
    Yinede herhalukarda enazından bundan sonrası yeni birikimler için altın ve hisse fonları mantıklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

Kaç yıl daha bu sistemde kalınacağınız önemli,
    Yinede herhalukarda enazından bundan sonrası yeni birikimler için altın ve hisse fonları mantıklı.
    Altın için birşey diyemem ancak endeks çok şişti hisse fonu bence çok riskli , ben yaklaşık 10 yıl daha sistemde kalacağım buna rağmen risk düzeyi düşük getirisi diğer fonlara göre daha az ama garanti olarak gördüğüm borçlanma araçları temkinli değişken fon ve kira sertifikaları fonlarını tercih ediyorum , az ama temiz olsun
  • umut3232 kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Sizin de gönderi resimlerinde paylaştığınız gibi standart fon yerine altın fonunda paranızı değerlendirseydiniz , devlet katkısı dahil olmadan 9400 yerine 11 bin TL'niz olacak idi. %17 civarı olan getiriniz %27 civarı olacak idi.
    Ben de katılım emeklilikteyim 2013 yılından beri. Zaman zaman kendi bilgilerim neticesinde fon değişiklikleri yapıyorum fakat genel olarak altın fonunu kullanıyorum. Zaten bizim bu faizsiz sistemlerimizde fon seçenekleri biraz dar. Kısa vade kalmayı düşünüyorsanız bu tarz standart fonlar, agresif olmayan az riskli gözüken bu fonlar belki mantıklı gözükebilir fakat orta ve uzun vadede yani gerçekten BES içerisinde sistemin avantajlı taraflarını, asıl amaçlarını bilip değerlendirmek isteyen 56 yaş ve min 10 yıl ya da yaş olmasa bile 10 yıl kalarak devlet katkısının en azından yarısından fazlasını hakedecek şekilde sistem içerisinde kalanlar için hisse senedi ya da altın gibi agresif fonlar daha makul oluyor.
    Kaldı ki bahsettiğimiz altın. Her devirde ne olursa olsun yükselen en kötü ihtimal ile enflasyona göre değerinin koruyan bir enstrüman. Zaten son 4-5-6 yıl farketmez, kurulduğu günden beri bu katılımdaki fonları karşılaştırırsanız kendinizce de daha sağlıklı bir veriyi değerlendirmiş olabilirsiniz.
    Hayırlı kazançlarınız, birikimleriniz olsun inşallah.

• antireis A kullanıcısına yanıt
    bahsi geçen Faizsiz KATILIM EMEKLİLİK FONLARININ
    her tarafı risk olsa ne yazar.
    altın ve hisse katılım fonları mantıklı
    standart fonlara göre.
    temkinli, standart ve kira fonlarının getirisi
    enflasyonu ancak karşılıyor.
    arkadaş zaten standart fonlarda 10 bin lira biriktirmiş,
    onlara dokunmuyor,
    bundan sonrası için altın ve hisse alabilir,
    çok bir risk olacağını sanmam.
  • Joseph_uA J kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, mevcut fonun tamamını altın fonuna yönlendirmek mantıklı o zaman.
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, 2016 da sisteme girdim, bı aksilik olmazsa 10 sene üzeri sistemde kalmayı amaçlıyorum.
  • molella M kullanıcısına yanıt
    Yoğunluktan elim değip de cevap yazamadım. Kusura bakmayın lütfen.

Bu yazdığınızı anlayamadım. Tüm şirketlerin yasal simülasyonu iyimser ve kötümser (alternatif) senaryo olmak zorunda. Birisi %4, öbürü %2 reel getiri ile çalışmak zorunda. Yani enflasyon 0, dolayısıyla %4 getiri ile bugünün parasıyla birikiminiz hesaplanıyor. Ama bunlar taahhüt değildir. Sizin seçtiğiniz fonlar sebebiyle enflasyon+10 puan da olabilir, enflasyon-10 puan da...

Sizin simülasyon yaptığınız sayfada "Varsayımlar" başlığında açıklama var. "Varsayımlar"ın hemen üzerinde de "Muhtemel brüt reel getiri oranı yıllık %4 varsayılmıştır." yazıyor.
    Muhtemelen, ben yıllardır bu işin içinde olduğum için, hatta farklı dönemlerde bu simülasyonu hazırlayan, paylaşan, metnini kontrol eden taraflarda bulunduğum için mesleki körlük oluştu. Ve bu yazan bana normal ve açık geliyor. Sizin gözünüzle göremiyorum diye düşünüyorum Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları.

Doğru mu anlıyorum?

Otomatik BES'te altın katılım fonu istemişsiniz.
    Onlar da uzun uzun yazıp cevap vermemişler gibi anlıyorum.
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Aynen
    Faizsiz katılım emeklilik sisteminin en büyük enstrümanı Altın ve değerli madenlere dayalı fonlar
    Maalesef
    Neyazıkki
    vahki ne vah
    Yıllardır OTOMATİK BES de Yok.
  • Anadolu hayat emeklilik ile çalışıyorum, Robofon ile ilgili ne düşünüyor üstadlar, faydalı olabilir mi, hesapların biri ipe denemek istiyorum ama tereddüt de etmiyor değilim, yatırım danışmanı çok iyi sonuçlar alıyoruz diyor ama ne kadar güvenilir bilmiyorum, yorumu olan var mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Sizden artık çıkış kesinti alınmayacak diye hatırlıyorum. 2014 girişli değil miydiniz? Kesintiler bitmiş olmalı.

Devlet katkısında (996,07-693,75)=302,32 TL getiri var. %15'i(45,35 TL) kesiliyor. Geriye 950 küsur TL kalıyor. Onun da %15'ine hak kazanıyorsunuz. 142,61 TL.
    Benzer hesap katkı payı birikiminiz için de geçerli.
    Toplamda devlete 1.146 TL stopaj ödüyorsunuz. Emeklilik şirketine bir ödemeniz yok. (Emekliliğe hak kazanmış olsaydı 53 TL ödeyecekti)

5.382,28 TL'yi kendi adınıza sisteme sokarsanız 1.345,57 TL devlet katkısı alırsınız. Ama (büyük ihtimalle) 5 yıl boyunca o yılki asgari ücretin %8,5'i kadar (bugün 217 TL) kesinti ödersiniz.
    Ayrıca eşiniz çıkış yapmaz da emekli olana kadar kalırsa hem stopaj %5'e düşecek, hem devlet katkısının tamamına hak kazanacak. Burada karar vermeniz gereken;
    + Parayı 6 yıl erken alacaksınız
    + Bugün 200 TL kâr edeceksiniz
    - 5 yıl boyunca kesinti ödeyeceksiniz. (Kesintisiz plan bulursanız süper)
    - Acil çıkmanız gerekirse devlet katkısını alamayacaksınız
    - Emeklilik başlangıç tarihiniz 2019 olacak. Çok küçük bir ihtimal ama; ileride başlangıç tarihine bağlı yasal bir düzenleme yapılırsa hakkınızı kaybedersiniz. Mesela devlet katkısı için giriş tarihine bağlı ek süre verilmişti.

Aklıma gelen + ve -'ler bunlar. Siz kendi durumunuza göre en uygun kararı verirsiniz.
    Teşekkür ederim. Biraz daha düşünmek gerekli + ve - leri :)

• Arkadaşlar merhaba

BES firmalarında asgari katılım payı ne kadar bilginiz var mı acaba?

Allianz yaşamı aradım minimum 125 tl katılım payı var dedi
    Ve ilk 5 yıl her ay 19 tl masraf kesildiğini söylediler.

giriş aidatı olarak 19 tl alınıyormuş aylık. 3 sene sistemde kalıp 5 sene dolmadan çıkarsanız 2 yıllık 19*24=456 tl giriş aidatı kesildiğini söylediler.

Dondurmada herhangi bir ücret kesintisi olmadığı söylendi

merak ettiğim ve sonradan aklıma gelen sisteme girip 1 ay ödeme yapıp 5 sene sonra ödemeye devam edebilir miyiz ? :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosef -- 26 Aralık 2019; 17:37:27 >
    Bunun sebebi (tamamen kişisel fikrim) şu: Altın fonu 2013'te çıktı ve 2018'deki krize kadar genelde faize duyarlı katılımcılar tarafından tercih ediliyordu. Yatırım aracı olarak tercih edilmiyordu. 2016 sonunda Otomatik BES başlayacağı zaman altın fonunun toplam içindeki payı %4 bile değildi diye hatırlıyorum.
    Otomatik BES başlarken de Hazine, fon sayısına kısıtlama getirdi. "Risk grubuna göre bir fiazsiz bir faizli ikişer fon kurun" dediler. Öyle olunca da tüm şirketler en çok tercih edilen enstrümanları içeren fonlar kurdular. Bu yüzden altına sıra gelmedi. Ama 2018'le beraber altın fonu artık herkesin radarına girdi. Bugün payı %15'e geldi.
    Ben de aynı sizin gibi düşünüyorum. Şu an Otomatik BES'te 6 milyon kişi var. Ama fon alternatifi kısıtlı. Herhalde fon hacmi biraz büyüyünce alternatifler artar. Çünkü derinliği olmayan fonlar da çok masraf yaratıyor. Bunun maliyeti de bir şekilde bize yansır.

• cosef kullanıcısına yanıt
    - Bence 125 TL gayet iyi. Daha düşüğü zor.
    - Her yıl asgari ücretin %8,5'i kadar kesinti yapabilirler. Bu yıl 217 TL. Yılbaşından sonra 250 TL olacak herhalde. O yüzden sizin mevcut plan süperdi.
    - Birisi Garanti'den çıkış yaptığı zaman ona asgari katkı payını ödemesi halinde kesintisiz plan sunmuşlardı diye hatırlıyorum. Belki Allianz'da da vardır. Bir sorun isterseniz.
    - E-plan'lara bakın. Yine burada birisi internet üzerinden düşük kesintili/ya da kesintisiz plan almıştı diye hatırlıyorum.
    - Asıl sorunuza gelince: 1 katkı payı ödeyip, sonra ödemeseniz de, 5 yıl sonra ilk ödemede o parayı alırlar.
    - Zaten almasalar bile getiri+devlet katkısı o masrafı kapatır diye düşünüyorum. 5 yıl beklemek lehinize olmaz bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 27 Aralık 2019; 8:42:59 >
  • 
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.