Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (110. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
5.615
Cevap
275
Favori
342.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    teşekkürler hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fonlarımin sadece yüzde 7 lik kısmı hisse senedinde olmasına rağmen son 3 gündür endekse paralel ciddi artış yapmış, sayın pandarosa diğer fonlarda İMKB den bu kadar etkileniyor mu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba

Son 1 aydır Borsada ciddi bir yükseliş var.

1 ay önceki durum ile bugünkü durumu ekliyorum. Getiri oranında 469 tl artış var

Baya iyi yahu.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
  • Bu da ikinci tablo 10 ay önce ile bugün. Aylık ortalama getiri 116 tl.

• Ayda ortalama 116 tl faiz geliri elde etmek için gereken para 18.400 tl

Benim şimdiye kadar yatırdığım net para 3090 tl. buna ayrıca %25 de devlet katkısı ekstra kazandığımızı düşünün.

• antireis A kullanıcısına yanıt
    Son birkaç günde çoğu fon yükseldi. Standart, değişken fonlar, borçlanma araçları... Bazılarında hisse var. Ama hisse olmayan fonlar da yüskeldi.
  • cosef kullanıcısına yanıt
    Çok iyi. Ben Süleymani öldüğü gün hisseyi bozdum:(
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Çok iyi. Ben Süleymani öldüğü gün hisseyi bozdum:(
    Borsa düşer diyerekten mi bozdunuz?
    Aynen:)
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Detaylı anlatım için çok teşekkür ederim. Çok zor bir karar hala karar veremedim. Biraz daha düşüneyim. Ya da her ay gram altın alma talimatı verip önüme bakayım diyorum. 10 yıl sonra o gram altın bana kaybettirmez herhalde değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: littleblackbutterfly

Detaylı anlatım için çok teşekkür ederim. Çok zor bir karar hala karar veremedim. Biraz daha düşüneyim. Ya da her ay gram altın alma talimatı verip önüme bakayım diyorum. 10 yıl sonra o gram altın bana kaybettirmez herhalde değil mi?
    10 yıl sonra o Altın size kaybettirmez
    ama elinizde her an kullanabileceğiniz bir miktar altın/paranın durması

Sizi arabanızı değiştirmeye durduk yere harcama yapmaya itebilir :)

Bu yüzden istediğiniz an parayı çekemeyeceğiniz bir tasarruf aracı daha iyi diye düşünüyorum.
    Sağlık konusunda acil ihtiyaçlarda çekebilirsiniz tabiki
  • quote:

Orijinalden alıntı: littleblackbutterfly

herkesin hayali, her ay gram altın alma talimatı verip düzenli birikim yapabilmek.
    10 yıl sonra o gram altın tabiki kaybettirmez.
    eğer düzenli birikim yapıp, ellemezseniz .
    ama çok zor
    gerçekleştirebilen çok nadir.
  • littleblackbutterfly kullanıcısına yanıt
    Ben de cevap yazayım:)
    Bugüne kadar gram altının 10 yıl sonunda kaybettirdiği vaki değildir herhalde.
    Cosef'le lordford50'nin dediği gibi bozmadan düzenli yapabilecekseniz çok iyi. Ama zaten düzenli yapabilecekseniz BES'te ilave olarak devlet katkısı da var.
    -Fiziksel olarak altın alacaksanız saklama sorunu var.
    -Altın hesabı açacaksanız stopaj %15 diye hatırlıyorum. Buna karşılık hesap işletim ücreti olmuyor diye biliyorum.

Tüm yakınlarıma söylediğim şeyi size de tekrar edeyim. Sonuna kadar kalma konusunda şüpheniz varsa BES'e girmeyin. Büyük ihtimalle 2 yıla kalmadan çıkarsınız. Dünyanın masrafını ödediğinizle kalırsınız.
    Bunun bir zorunlu tasarruf aracı olduğuna ve faydasına inanıyor olmanız lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Ben de cevap yazayım:)
    Bugüne kadar gram altının 10 yıl sonunda kaybettirdiği vaki değildir herhalde.
    Cosef'le lordford50'nin dediği gibi bozmadan düzenli yapabilecekseniz çok iyi. Ama zaten düzenli yapabilecekseniz BES'te ilave olarak devlet katkısı da var.
    -Fiziksel olarak altın alacaksanız saklama sorunu var.
    -Altın hesabı açacaksanız stopaj %15 diye hatırlıyorum. Buna karşılık hesap işletim ücreti olmuyor diye biliyorum.

Tüm yakınlarıma söylediğim şeyi size de tekrar edeyim. Sonuna kadar kalma konusunda şüpheniz varsa BES'e girmeyin. Büyük ihtimalle 2 yıla kalmadan çıkarsınız. Dünyanın masrafını ödediğinizle kalırsınız.
    Bunun bir zorunlu tasarruf aracı olduğuna ve faydasına inanıyor olmanız lazım.
    Haddim olmayarak bende cevap vereyim , bu konuyu bende çok araştırdım bu konuda bilgili arkadaşlarıma sordum , aldığım cevap hep aynıydı sabırla bekleyebileceksen en iyi birikim aracı bes diye, dolar biriktireceksen fonu var altın biriktireceksen onunda fonu var artı yüzde 25 de devlet katkısı var, ve Allah korusun önemli bir durum olmadığı sürece disiplinli bir biriktirme şekli denilmesi üzerine şuan eşim ile kendi adıma 4 hesaba toplam 3450 TL katki payı ödüyorum bir kaç ay sonra 4000 TL yapıp bu şekilde birkaç yıl devam edeceğim ondan sonra artışa bakarız hedefim yüzde 60 ini elde edeceğim 10.yilda 1 milyon ile hemde çalıştığım işten emekli olarak sistemden ayrılmak, Allah ömür verdiyse kalan günlerimi güzel bir şekilde geçirmek , hayali bile güzel :))

• pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Üstad size bir şey sormak istiyorum.

Avivasadan geldiler, "İYİ İHTİMALLERİN SİGORTASI " adı altında aylık 50 dolar karşılığı Türk lirası vefat teminatı primi alacaklarını, sistemde 12 yıl kalırsam 12. yılın sonunda birikmiş olan tüm dolarların türk lirası karşılığında tarafıma ödeneceğini söylediler. Poliçeden bir örnek rica ettim, bıraktılar. Onda bir şey dikkatimi çekti: Kesintiler başlığı altında 12 yıl kalmak şart. Zira ilk yıl ayrılırsan hiç para alamıyorsun, 2. yıl % 95 kesiliyor, 3. Yıl % 90 kesiliyor böyle 12. yıl da kesintisiz para iade ediliyor. Faiz yok. O dönemde Dolar/ TL kuru ne ise onu ödüyor. Başlangıç tutarı en az 50 dolar. İstersen arttırabilirsin. 12 yıl sonunda, 50 dolar *144 ay = 7200 dolar karşılığı türk lirası paran olur.

Mantıklı tarafı şu: Allah korusun başına bir şey geldi mi klozları esnek olduğu için parayı alabilirsin. Zira intihar bile ödenecek maddeler arasında sayılmış.

Öte yandan altın fonu için para yatırmanın çok daha mantıklı olduğuna dair görüşler okudum bu başlıkta. Avivasa da bu var mı bilmiyorum,soracağım. Avivasa'nın BES sistemine üyeyim. Aylık 280 lira gibi bir rakam ödüyorum bu arada. Buna dokunmayalım dediler. Aslında aylık keseneği arttırmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum ama onlar iyi hallerin sigortası teminatının daha faydalı olacağını söylediler. Velhasıl 280 lira olarak besten başka bir yatırım aracım yok elimde...

• Bence sacma olmuş, sizin dolarları 12 yıl boyunca isletecekler size de 12 yıl sonra aynı doları vererekler , kusura bakmayın ama ben hayatım boyunca bu kadar saçma bir sistem görmedim, yanlış anlamış olma ihtimaliniz var mı aceba, hiç mi ekstra getirisi yok..

• antireis A kullanıcısına yanıt
    Poliçe önümde üstad. Yaşam teminatı : sigorta süresi sonunda , tüm primlerin ödenmiş olması şartıyla, sigorta süresince ödenen toplam prim tutarı kadar karşılığının, sigortalıya geri ödenmesidir. " diyor. Kesintiler: 1. yıl çıkamıyorsun, 2. yılda çıkarsan % 95 kesinti oluyor. 3. yıl çıkarsan % 90 Bu böyle 12 yıl sürüyor. 12.yıl da kesintiler bitiyor ve havuzda biriken tüm paranı alabiliyorsun. Birikim bu. Bunun yanında Yanında hayat sigortası veriyorlar işte.

50 dolar yaklaşık 300 lira yapıyor. Ben BES'e aylık 300 lira daha fazla yatırmanın daha mantıklı olduğu kanaaatindeyim. Zira devlet her 100 lirada 25 lira katkı veriyor benim BES planımda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0173FC748

Üstad size bir şey sormak istiyorum.

Avivasadan geldiler, "İYİ İHTİMALLERİN SİGORTASI " adı altında aylık 50 dolar karşılığı Türk lirası vefat teminatı primi alacaklarını, sistemde 12 yıl kalırsam 12. yılın sonunda birikmiş olan tüm dolarların türk lirası karşılığında tarafıma ödeneceğini söylediler. Poliçeden bir örnek rica ettim, bıraktılar. Onda bir şey dikkatimi çekti: Kesintiler başlığı altında 12 yıl kalmak şart. Zira ilk yıl ayrılırsan hiç para alamıyorsun, 2. yıl % 95 kesiliyor, 3. Yıl % 90 kesiliyor böyle 12. yıl da kesintisiz para iade ediliyor. Faiz yok. O dönemde Dolar/ TL kuru ne ise onu ödüyor. Başlangıç tutarı en az 50 dolar. İstersen arttırabilirsin. 12 yıl sonunda, 50 dolar *144 ay = 7200 dolar karşılığı türk lirası paran olur.

Mantıklı tarafı şu: Allah korusun başına bir şey geldi mi klozları esnek olduğu için parayı alabilirsin. Zira intihar bile ödenecek maddeler arasında sayılmış.

Öte yandan altın fonu için para yatırmanın çok daha mantıklı olduğuna dair görüşler okudum bu başlıkta. Avivasa da bu var mı bilmiyorum,soracağım. Avivasa'nın BES sistemine üyeyim. Aylık 280 lira gibi bir rakam ödüyorum bu arada. Buna dokunmayalım dediler. Aslında aylık keseneği arttırmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum ama onlar iyi hallerin sigortası teminatının daha faydalı olacağını söylediler. Velhasıl 280 lira olarak besten başka bir yatırım aracım yok elimde...
    Burada bahsedilen bir çeşit hayat sigortası

Burada teminatta belirtilen bir miktar var atıyorum 100.000 USD

Hayat sigortasını yaptırdın 1 hafta sonra öldün senin mirasçılarına 100.000 USD para veriyorlar. Artık sözleşmede ne yazıyorsa
    Sen ölmedin 12 sene para yatırdın o zamanda 12 sene yatırdığın para ne ise onu veriyorlar.

Bu olay bazı kişilerin işine gelirken herkese göre uygun değil.
    Yüksek riskli iş yapan iş adamlarına uygun olabilir

Ben isim geregi cok sık seyahat ediyorum. Yani soyle söyleyeyim, haftanin en az 3 gunu sehirdisindayim. Üstelik gittigim yerler de insanlarla hasir nesir oluyorum. Risk faktoru yuksek musteri kitlesinde olduum için tavsiye niteliginde geldiler

Dolar bu saatten sonra asla tl karsisinda cok sayılabilecek bir duzeyde deger kaybetmeyecektir. Ama faiz yok, ayda 50 dolar alio kenarq koymakla aybi mantik yatirim acisindan. Ote yandan olursen veya kaza gecirirsen sigorta senin tedavi masraflarini karsiliyor.

Benim ferdi kaza sigortam mevcut zaten. Garantide birikim hesabı acmak veya bese 300 lira daha fazla odemenin daha faydali olacağı kanaatindeyim

• Merhabalar devlet katkısı ödeme yaptıktan kaç gün sonra yatıyor.

• 
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.