Şimdi Ara

bir sefer de ne kadar protein alınmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar net dede arastırdım bir cok yerde bir sefer de 30 gr dan daha fazla protein alınmamalı diye soylentı cok var ama kimi yerdede sorun olmayacagını söylüyor , bilgisi olan ve ciddi olan arkadasların yorumlarını bekliyorum , ben spordan once yarımkilo tavuk gogsu yapıyorum ve spordan cıkınca eve gelıyorum 30 dk ıcınde yavas yavas yemeye baslıyorum sade soda esliğindede ,bu da yaklasık 23*5=115 gr protein cıvarında olmalı 30 nerde 115 nerde :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih_ka -- 18 Mayıs 2013; 19:16:39 >

• 30-45 arası ideal bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burada da internette araştırdığından farklı bir şey duyamayacaksın.İki türlü diyen de var.İki görüşün de bilimsel kaynağı var.Bana kalırsa 30-40 gr'dan fazlası sindirilse bile gerekli değil.Yani vücutta kas yapımında oynayacağı rol yok.Protein metabolizmasının anlık bir şey olmadığı mantığıyla bu sonuca varıyorum.Gün içine yayarak tüketmek en doğrusu şuan için.
  • bu tür şeylerle kafanızı nasıl dolduruyorsunuz anlamıyorum.
    fix bi yemek listen olmalı ögünlere bölünmüş olarak

gram gram yada kalori sayımı gibi şeyler sadece kendinizi sıkarsınız.
    bu beslenmeyi bir yaşam stili haline getirmek zorundasınız.

soru o kadar boş ki
  • karaciğeri yorarsın sadece
  • soru boş dolu dıye konusma insanın asabını gereksiz yere bozuyorsun ikidir bana boyle ters ters yazıyorsun anlamıyorum yazlıkcıda degılım :)neyse gereksız soz duellosuna gıremeyecegım , zaten gunde 3 4 ogun yemek yıyorum sabahları yumurtamı yerım spordan once makarnamı yerım tabi bu ozet kısaca gecıyorum ,protein tozu kullanmadıgım ıcın spor sonra sı da o yuzden bıraz fazla yıyordum ama car_26 dedigin gibi karacıgerde belkı zorlanma olabilir dusunmuyor degılım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih_ka -- 19 Mayıs 2013; 0:02:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih_ka

soru boş dolu dıye konusma insanın asabını gereksiz yere bozuyorsun ikidir bana boyle ters ters yazıyorsun anlamıyorum yazlıkcıda degılım :)neyse gereksız soz duellosuna gıremeyecegım , zaten gunde 3 4 ogun yemek yıyorum sabahları yumurtamı yerım spordan once makarnamı yerım tabi bu ozet kısaca gecıyorum ,protein tozu kullanmadıgım ıcın spor sonra sı da o yuzden bıraz fazla yıyordum ama car_26 dedigin gibi karacıgerde belkı zorlanma olabilir dusunmuyor degılım :)

izle iyi gelir

• quote:

Orijinalden alıntı: depresif_adam

quote:

soru boş dolu dıye konusma insanın asabını gereksiz yere bozuyorsun ikidir bana boyle ters ters yazıyorsun anlamıyorum yazlıkcıda degılım :)neyse gereksız soz duellosuna gıremeyecegım , zaten gunde 3 4 ogun yemek yıyorum sabahları yumurtamı yerım spordan once makarnamı yerım tabi bu ozet kısaca gecıyorum ,protein tozu kullanmadıgım ıcın spor sonra sı da o yuzden bıraz fazla yıyordum ama car_26 dedigin gibi karacıgerde belkı zorlanma olabilir dusunmuyor degılım :)

izle iyi gelir

sagol cok ıyısın ya sen hergun bunu ızlıyorsun galiba

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: depresif_adam

quote:

izle iyi gelir

sagol cok ıyısın ya sen hergun bunu ızlıyorsun galiba

nemo falan da izliyorum

• 115 gr ım hepsini almıyordur o ayrı bir konu ama. 30-40-45 alır bence. Bu çok tartışılan bir konu net bir cevap yok. 30 diyen var 30 dan fazla alır diyen var. Steroid kullanmıyorsa 30 dan fazlasını sentezleyemez diyen var vs. Ama yarım kilo yeme 200 gr ye işte ideal bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoName.

115 gr ım hepsini almıyordur o ayrı bir konu ama. 30-40-45 alır bence. Bu çok tartışılan bir konu net bir cevap yok. 30 diyen var 30 dan fazla alır diyen var. Steroid kullanmıyorsa 30 dan fazlasını sentezleyemez diyen var vs. Ama yarım kilo yeme 200 gr ye işte ideal bence

MİT: Tek seferde ancak 30 gram protein alınabilir.

GERÇEK: Vücut 30 gramdan cok daha fazla proteini sindirip, alabilir.

Ne zaman yuksek miktarda protein alımlarından konuşulsa, her seferinde ortaya bir söylenti atılır; her protein beslenmesinde yaklasık olarak 30 gram protein kullanılır ve bunun üstündeki miktar atıl kalır.
    Aslında bunun gercekle pek de alakası yoktur. Örneğin et ( Dana, tavuk, domuz ve balık) %97 etki ile sindirilir. 25 gram dana eti yendigi zaman etteki proteinin %97’si emilir. Daha sonra icınde yaklasık 60 gram protein barındıran 280 gramlık bir biftek yenildiginde, bunun %97’si yine sindirilir ve emilir. Peki arastırmacılar neden 40 gram daha protein kullanıyorlar, sadece 30 gram protein sindililebiliyorsa? (1)

Gerçek olan, bazı araştırmacılar speküle etmesine ragmen, Protein yükseltgemesinin "anabolic drive" tetikledigidir. (2). Bu anabolik itis gücü Hyperaminoacid yoluyla tanımlanır. Hayvanlarda IGF-1 ve GH gibi anabolik hormonların arttıgı olmustur. Bunun iliksinin insanlarda ispatlanması zor olsa da, fazla protein alımlarında kuru vücut kütlesinde artis olmustur. (3,4).

Kas buyumesinin maksimize edilmesi isteniyor ve kas kaybının da minimal seviyeye çekilmek isteniyorsa, protein sentezlenmesi maksimuma çıkarılmalıdır. Bu açıkca gösterir ki, buna ağır idman ve gerekli kalori ve yuksek miktarda protein ile ulasılır. Bunun anlamı, öğünlerde 30 gramdan fazla protein alımı norm olarak kabul edilebilir. Hiç korkunuz olmasın, tüm protein vücut tarafından efektif olarak kullanılır.

KAYNAKLAR

1. Tipton K., Ferrando A., Phillips S., Doyle, JR D., Wolfe R. Post exercise net protein synthesis in human muscle from orally administered amino acids. Am. J. Physiol. 276: E628-E634, 1999

2. Millward, D.J. Metabolic demands for amino acids and the human dietary requirement: Millward and Rivers (1988) revisited. J. Nutr. 128: 2563S-2576S, 1998

3. Fern EB, Bielinski RN, Schutz Y. Effects of exaggerated amino acid and protein supply in man. Experientia 1991 Feb 15;47(2):168-72

4. Dragan, GI., Vasiliu A., Georgescu E. Effect of increased supply of protein on elite weight-lifters. In:Milk Protein T.E. Galesloot and B.J. Tinbergen (Eds.). Wageningen The Netherlands: Pudoc, 1985, pp. 99-103

http://www.bbszene.de/mythen-ueber-protein.html
    ALINTIDIR...

böyle de bir yazı var bır cok yerdede karsılastım en iyiorta yol olarak dedıgın gıbı 200 -250 gr yemelı ama spor oncesındede( min. 1bucuk saat once) bol karbonhıdrat alıyordum baya bol porsiyon makarna (salcalı-lor peynırlı -yagsız) ama artık normal porsıyon makarna yanına da 250 gr tavuk mu yesem k ı :) gun ıcınde yeterlı proteini karsılamak lazım sonucda :)

• Bu yazıyı da okumuştum önceden gene buna benzer bir şey var, ilaçlı sporcular yok supplement desteği alan orta seviye ileri seviye vs diye sınıflandırılmış. Genelde bu yazı ve o yazı çıkıyor araştırdığında tabii yabancı kaynaklarda var ama en temizi max 40 gr almak öğünlere bölüp yerime kafam rahat olur
  • Vücudun ihtiyacı varsa 100 lercesini alabilir. Ama sanmıyorum ki vücudun ve antrenman seviyen 115 liği kaldırıcak seviyede (öyle olsa böyle bir şey sormazdın zaten).
  • Tavuk göğsününü 100 gramında 30gr protein bulunduğunu varsayarsak tek seferde 150-200 gramdan fazla yemeye gerek yok. 500 gram yemek gibi birşeyi tartışmam bile, apaçık saçmalık.
    Çeşit çeşit steroidi kombine edip vücudunu makineye dönüştüren profesyonellerin diyet listelerini bir incele bakalım, genelinin tek seferde 200-250 gramdan fazla et yemediklerini görürsün. Hal buyken henüz yüksek oranda protein sindirimi ve sentezine yeni alışmaya başlayan vücudundan böyle büyük beklentilerde olmamalısın. Zamanla vücudunun bu kapasitesi artar ama o da şuan 30 gramsa 40 grama çıkar gibi... (rakamlar örnek olması açısından)
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoName.

Bu yazıyı da okumuştum önceden gene buna benzer bir şey var, ilaçlı sporcular yok supplement desteği alan orta seviye ileri seviye vs diye sınıflandırılmış. Genelde bu yazı ve o yazı çıkıyor araştırdığında tabii yabancı kaynaklarda var ama en temizi max 40 gr almak öğünlere bölüp yerime kafam rahat olur

aynen dedigin gibi kafa rahat olsun die en iyisi parcalara bolmek :) bende oyle yapcam ,tesekkur ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor06

Tavuk göğsününü 100 gramında 30gr protein bulunduğunu varsayarsak tek seferde 150-200 gramdan fazla yemeye gerek yok. 500 gram yemek gibi birşeyi tartışmam bile, apaçık saçmalık.
    Çeşit çeşit steroidi kombine edip vücudunu makineye dönüştüren profesyonellerin diyet listelerini bir incele bakalım, genelinin tek seferde 200-250 gramdan fazla et yemediklerini görürsün. Hal buyken henüz yüksek oranda protein sindirimi ve sentezine yeni alışmaya başlayan vücudundan böyle büyük beklentilerde olmamalısın. Zamanla vücudunun bu kapasitesi artar ama o da şuan 30 gramsa 40 grama çıkar gibi... (rakamlar örnek olması açısından)

dogru diyorsun paylastıgım yazıyı okuyunca onun verdigi bi rahatlık olsa gerek belkı dogru belkı yanlıs bılınmez ama yine de sağlam taraf dedıgın gıbı azar azar artırarak olması bnde spor oncesı ve sonra 250 ser gram seklınde 2 parcaya bolsem daha ıyı olcak :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.