Şimdi Ara

Bir Dizi Elemanları İle Select Form Oluşturmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Öncelikle PHP'ye yeni başlamış birisiyim ve yazdıklarım mümkün dahi olmayabilir :)

Kısaca Açıklamak gerekirse elimizde bir array dizi var. eleman sırası 1'den başlayarak 5'e kadar gidiyor. [1,2,3,4,5]
    ve biz bir select option formu oluşturmak istiyoruz.

for( $sayi=1;$sayi<=count($sehir);$sayi++) döngüsünü kullanarak,$sayi'nin aldığı değerler ile
    <select name="metin">
    <option value="$sayi">$sayi</option>
    </select>
    <input type="submit" value="Yolla">
    şeklinde seçenek sayısı ve değeri döngü yardımıyla kendisi değişen bir form oluşturmak istiyorum...
    Elbette ki hata alıyorum

kod satırının <?php . . . .?> arasında kalan for satırından aldığım $sayi değerini bu php etiketi dışında kalan form bölümünde kullanamıyorum

Yol gösterenlere teşekkürler

• nys sn msglsn galiba :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yanıt gelmeyince acaba soruyu mu anlatamadım ki diye düşünerek daha düzgün bir halde göstereyim dedim :)

quote:

<form>
    <select name="deneme">
    <option></option>
    <?php $sehir = array(1=>"ADANA","ADIYAMAN","AFYONKARAHİSAR", "AĞRI","AMASYA","ANKARA","ANTALYA","ARTVİN","AYDIN", "BALIKESİR","BİLECİK","BİNGÖL","BİTLİS","BOLU", "BURDUR","BURSA","ÇANAKKALE","ÇANKIRI","ÇORUM", "DENİZLİ","DİYARBAKIR","EDİRNE","ELAZIĞ","ERZİNCAN", "ERZURUM","ESKİŞEHİR","GAZİANTEP","GİRESUN", "GÜMÜŞHANE","HAKKARİ","HATAY","ISPARTA","MERSİN", "İSTANBUL","İZMİR","KARS","KASTAMONU","KAYSERİ", "KIRKLARELİ","KIRŞEHİR","KOCAELİ","KONYA","KÜTAHYA", "MALATYA","MANİSA","KAHRAMANMARAŞ","MARDİN","MUĞLA", "MUŞ","NEVŞEHİR","NİĞDE","ORDU","RİZE","SAKARYA", "SAMSUN","SİİRT","SİNOP","SİVAS","TEKİRDAĞ","TOKAT", "TRABZON","TUNCELİ","ŞANLIURFA","UŞAK","VAN", "YOZGAT","ZONGULDAK","AKSARAY","BAYBURT","KARAMAN", "KIRIKKALE","BATMAN","ŞIRNAK","BARTIN","ARDAHAN","IĞDIR", "YALOVA","KARABÜK","KİLİS","OSMANİYE","DÜZCE");
    $sayi = count($sehir);
    for ($i=1; $i<=$sayi; $i++) ?>
    <option value="<?php echo $sehir[$i]; ?>"><?php echo $sehir[$i];?><option>
    </select>
    <input type="submit" value="yolla2">
    </form>

• quote:

Orijinalden alıntı: esesdi

Merhaba
    Öncelikle PHP'ye yeni başlamış birisiyim ve yazdıklarım mümkün dahi olmayabilir :)

Kısaca Açıklamak gerekirse elimizde bir array dizi var. eleman sırası 1'den başlayarak 5'e kadar gidiyor. [1,2,3,4,5]
    ve biz bir select option formu oluşturmak istiyoruz.

for( $sayi=1;$sayi<=count($sehir);$sayi++) döngüsünü kullanarak,$sayi'nin aldığı değerler ile
    <select name="metin">
    <option value="$sayi">$sayi</option>
    </select>
    <input type="submit" value="Yolla">
    şeklinde seçenek sayısı ve değeri döngü yardımıyla kendisi değişen bir form oluşturmak istiyorum...
    Elbette ki hata alıyorum

kod satırının <?php . . . .?> arasında kalan for satırından aldığım $sayi değerini bu php etiketi dışında kalan form bölümünde kullanamıyorum

Yol gösterenlere teşekkürler

<?php
    $sehir = array('ankara','istanbul','izmir','antalya');
    echo "<select>";
    foreach($sehir as $s)
    {
    echo "<option>{$s}</option>";
    }
    echo "</select>";
    ?>

Edit : for döngüsü ile yapacaksan ilk sayıyı 1 değil 0 yap.Dizilerde ilk elemanın indisi 0 dır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökbilge -- 6 Kasım 2014; 15:11:26 >

• Teşekkürler
  • Dizinin ilk elemanını 1'e atadığım için for ile 1 den başlamıştım dostum,teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.