Şimdi Ara

Bios güncelleme yapamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bios için flashı takıyorum (iki türlü de biçimlendirerek denedim fat32 ve NTFS olarak) biosdan mflasha girip başlatıyorum yükleniyor diyor %100 oluyor normal bi şekilde bios updatei olmuş gibi açılıyor ama her seferinde bios modu eski kalıyor sistem bilgisindende böyle görünüyor daha önce bios modunu gördüğüm için de biliyorum biosda da güncellenmediği belli oluyor. Acaba ne yapmam gerek farklı bir şekilde mi yapmalıyım bios update olayını? yoksa bu nasıl bir hata nasıl düzeltebilirim?

• Yanlış yere mi açtım acaba konuyu?

• Bios pili bitmiş olabilir. Eğer sağlam olduğundan eminsen, Windows açıkken güncellemeyi dene bi de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Efe Yakup Karahanlı kullanıcısına yanıt

Windows açıkken hangi uygulamayı kullanarak update yapıyoruz hocam siteden indirdiğim dosyalar 3-5mblik garip uzantılı dosyalar daha önce böyle birşey denemedim de.

Şuan farklı bir sorunum var ve bios pilimde de sorun olmadığına eminim çünkü bios pilini değiştirdim de denedim. Su sorunu halledersem flash belleği değiştirip deneyeceğim. Olmadı format vs atacağım.

• Anakartın sitesinde bios güncelleme yazılımı olur. Utility başlığı altında olabilir.
    Aşağıda Asus için tarif var
    https://www.asus.com/tr/support/FAQ/1012152/
    MSi veya gigabyte için de bakabilirsin resmi siteye. Her Anakartın Windows üzerinden bios güncelleme yazılımı vardır.

• Yüklü bios sürümü ile güncellemek istediğiniz bios sürümünü kontrol ettiniz mi?

Genelde anakart modeline göre bios üzerinden EZ Flash, Mflash ile kolaylıkla bios update edilebilir. Belki de bios dosyasını okuma kısmındaki ilerlemeyi görüp güncellendiğini sanıyorsunuz.

Bios güncelleme birden fazla aşama ile gerçekleşir. Önce sürüm kontrolü yapılır, doğru ise üzerine yazma işlemi yapılır, akabinde yazılan dosyanın doğrulaması yapılır.

En son "Completed" yazısını gördüyseniz işlem tamamlanmış demektir.

• Bios sürümü eski bunu sistem bilgisinden görebiliyorum hatta biosda da görebiliyorum bunu. Mflash ile yapmaya çalıştığımda loading ekranını görüyorum %100 oluyor ve PC kendini resetliyor ve evet henüz complate yazısını göremedim. Daha öncesinde bu bios update işini yapmıştım ama şimdi olmuyor. Nasıl çözebilirim?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.