Şimdi Ara

bios 8 gb takılı rami 4 gb görüyor farklı voltajlı ram sorunu sanırım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

anakart Asus P7P55D-E Pro

işlemci i5 750

Kasamda 2x2 4gb gskill 1.6 v cl7 ramlar vardı. XMP modunda 1600 mhz sorunsuz çalışıyordu.

Ben bunların yanına kardeş aldım. Gene g-skill gene cl7 gene 2x2 ancak voltaj işine dikkat etmemişim.
    Bu yeni ramler 1.5 V ile çalışıyormuş.

F312800-cl7-2gbrM benim ilk ramlerimdi bunlar 1.6 v ile çalışıyordu normal ve bios 4 gb ramleri görüyordu.

ancak ne zaman 1.5 v ile çalışan 2x2 F312800-cl7-2gbxM alıp bunları taktığımda biosta 8 gb görmem gerekirken 4 gb görüyorum sistem bilgisi bölümünde.

cpu-z yi çalıştırdım baktım cpu-z 4 rami de görüyor ancak 2 tanesi 800 mhz 2 tanesi 677 mhz olarak cl7 çalışıyor gözüküyor.

Bu arada windowx xp 2 bit yüklü.

Şimdi sorum şu ben farklı voltajla çalışan bu 4 adet rami düzgün olarak kullanabilirmiyim?

BIOS'ta ram voltajı 1.55 verdim bu 1.55 dördü için de uygun mu?

BIOS'ta 8 gb görünmeme nedeni ne olabilir?

Farklı slotlardaki ramlere farklı voltaj verilebilir mi?

4 adet 2 gb cl7 rami nasıl dual olarak kullanabilirim

Teşekkürler herkese.

İyi akşamlar.

• dostum yanlış yere bakıyorsundur iki ram farklı frekanslarda çalışmaz aynı sistemde. farklı voltajda olmalarıda bişeyi değiştirmez bi şekilde oerta noktayı bulur anakrt aynı volta aynı frekans ve aynı timinglerde çalıştırır o ramleri belki frekansı biraz düşürür yüksek voltaj isteyen ram in yüzünden
  • Arkadaşın dediği gibi ramler aynı frekansta çalışması lazım. xp nin 4gb olarak görmesi de 32 bit olmasından ötürüdür. 64 bitte ve biosta 8 görmesi lazım.
    pardon biosta 4 görüyor demişsiniz.
    xmp disable edip deneyin bir de olmazsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zarkabul -- 14 Aralık 2011; 2:05:47 >
  • bir kere hatayı 32 bit işletim sistemine 8gb ram takarak yapmıssınız ayrıca xmp desteğinde ramlar 1600mhz 1.5volt calısır o yuzden sıkıntı yaratmazlar
    ama ramlerın kodları farklı ozellıklerıne ıyı bakmak gerek
  • cpuz programında 4 rami de görüyor. cpuz görüyorken bios neden görmez?

hangisi doğrudur?

cpuz programında 1.5 v olan ram 800 MHZ cl7 çalışıyor
    1.6 v olan 667 mhz cl7 çalışıyor gözüküyor.

ben biosta ram voltajı olarak 1.55 vermiştim.

ram voltajını her iki ram için de 1.5 mu yapayım yoksa 1.6 mı?

Yardımlar ve görüşler için teşekkürler.

sonuçta şu konuda hem fikiriz galiba aynı marka aynı boyut aynı clokcta aynı mhz de çalışan ramlerin çalışma voltajları farklı olsa bile beraber çalıştırılmalarında sorun olmaz ? doğru mu yazdığım? dula çalışırlar yani.

Ancak bu ramlere kaç volt vermeliyim ? düşük olanın voltajını mı? yükseğin voltajını mı?
    düşük veya yüksek (1.5 veya 1.6) vermek herhangi bir rame zarar verir mi?

Son olarak Asus anakartımda biosun 8 gibi ram görüp görmediğini nerden anlarım?
    Bir de bios açılışında ram saydırma özelliğini nasıl aktif ederim?

• quote:

Orijinalden alıntı: tassadar

cpuz programında 4 rami de görüyor. cpuz görüyorken bios neden görmez?

hangisi doğrudur?

cpuz programında 1.5 v olan ram 800 MHZ cl7 çalışıyor
    1.6 v olan 667 mhz cl7 çalışıyor gözüküyor.

ben biosta ram voltajı olarak 1.55 vermiştim.

ram voltajını her iki ram için de 1.5 mu yapayım yoksa 1.6 mı?

Yardımlar ve görüşler için teşekkürler.

sonuçta şu konuda hem fikiriz galiba aynı marka aynı boyut aynı clokcta aynı mhz de çalışan ramlerin çalışma voltajları farklı olsa bile beraber çalıştırılmalarında sorun olmaz ? doğru mu yazdığım? dula çalışırlar yani.

Ancak bu ramlere kaç volt vermeliyim ? düşük olanın voltajını mı? yükseğin voltajını mı?
    düşük veya yüksek (1.5 veya 1.6) vermek herhangi bir rame zarar verir mi?

Son olarak Asus anakartımda biosun 8 gibi ram görüp görmediğini nerden anlarım?
    Bir de bios açılışında ram saydırma özelliğini nasıl aktif ederim?

quick boot u kapat ram sayar büyük ihtimal veya başka bi ayara da gerek olabilir sanki öyle bi ayar hatırlıyorum hata aramda gibi neyse aklıma gelmiyor şuan.
    cpu-z de memory kısmında frekansı ve timingleri görebilirsin. spd kısmında fabrika çıkışı özelliklerişni görürsün çalıştığı frekans için memory e bakacaksın. anakrtının modelini de merak ettim 4 slot olsa bile max 4gb destekliyor olabilir veya bios güncellemesi gerekiyordur. 4 slot dolduğunda 8gb da sıkıntı çıkaran anakartlar vardı diye biliyorum. ve işletim sisteminde 32 bitmiş galiba oda 3gb dan fazlasını kullanmana izin vermez zaten bilgisayarım/özelliklerden kaç gb sistem rami gözüktüğüne de bir bak. voltaja gelince ille 1600 de çalıştıracağım dersen 1.6 ver zararı olmaz. 1.55 de verebilirsin ama frekansı 1333 e çekebilir outodaysa sistem veya timingler büyük ihtimal outo dadır ve timgleri yükseltir yüksek voltaj isteyen ramler yüzünden. bu arada sistemin tam olarak ne bilmiyorum ama eğer bişeye dokunmadıysan şuan 1333 de bile çalışıyor olabilir ramlerin çünkü kullandığın işlemci en baba 1333 lük bellek kontrolcüsüne sahiptir. tavsiyem 1.5.5 gibi bi voltajda 1333 de düşük timinglerle daha stabil bi sistemin olur hız kaybında olmaz bench programları haricinde belki bi kaç puan düşer. timinglerin düşük olması frekans düşürdüğünde kaybettiğin hızı tekrar sana kazandırır merak etme.

• cpu z üzerinde memory kısmında 8192 mb dual 826 mhz yazıyor.

bu ramler anakart tarafından tanınmış demek değil mi? yani ben 64 bit işletim sistemi yüklesem 8 gb görürmüyüm?

cpu z spd sekmesinde ise 4 tane slotu tek tek sseçince 4 farklı rami görüyor. ikisini 1333 ikisini 1600 mhz de cl7 görüyor.

Ama ne hikmetse biosta 4 gb görüyor.

Gel de çık işin içinden.

Zaten format atacağım ama aldığım ramlerle ilgili bir durum mu var diye düşünüyorum.

Teşekkürler herkese.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.