Şimdi Ara

Bilgisyarda Ani Donma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir kaç gündür bilgisyarım hiç bir hata vermeden donuyor, kasadan anormal bir ses gelmiyor. her hangi bir programa bağlı olmadığını gördüm, ama bilgisayarı yeni açtığım dönemlede denk eldiğini söyleye bilrim.
    Az önce yine dondu ve restledim bilisayr açılmadı, bir kaç defa daha denedim açılmadı, daha sonra açıldı.
    Bir anlam veremedim. Görüşlerinizi alabilirmiyim.

• resetlendikten sonra ne hatası veriyor önemli..güvenli modda açarak sistem geri yükleme deneyebilirsiniz öncelikle
  • her hangi bir hata vermior
  • Bir ısınma problemi daha CPU ısısını kontrol edin yuksek çıkacaktır. Ya FAN'ın devri düşük ya da çalışmıyor. Muhtemel çözüm FAN değişikliği. Bir süre çalışıp dondukatn sonra hemen açılmayıp sonradan açılmasının sebebi işlemcinin soğuması...

Termal Macun işlemci üzerinde kalmış mı kontrol edin eğer kurumuşsa termal macun edinip işlemci ile fan arasına sürün sorununuz düzelecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackex -- 8 Eylül 2010; 12:00:18 >
  • havaların sıcak olması nedeniyle bu tür problemler yaşaman doğal.Yaz aylarında bilgisayarın garantide değilse kasanın ön kapağını açıp kullanmanı tavsiye ederim..Ben iş yerinde o şekilde kullanıyorum...
  • sistemi geri yükle veya bi tarama falan yaptır virüsten kasma olabilir
  • bende donanımsal olduğunu üşünüyorum. ağustos aylarında bir ısınma yapmadı,
    bu aralar bilgisayar kapağıda açık ve fanların çalıştığını görebiliyorum. sanırım seninde dediğin gibi macunan kaynaklı. bu benim aklıma gelmemişti. teşkküler bir kontrol etmek laızm .
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackex

Bir ısınma problemi daha CPU ısısını kontrol edin yuksek çıkacaktır. Ya FAN'ın devri düşük ya da çalışmıyor. Muhtemel çözüm FAN değişikliği. Bir süre çalışıp dondukatn sonra hemen açılmayıp sonradan açılmasının sebebi işlemcinin soğuması...

Termal Macun işlemci üzerinde kalmış mı kontrol edin eğer kurumuşsa termal macun edinip işlemci ile fan arasına sürün sorununuz düzelecektir.

bugun aynı sorunu tekrar yaşadım ve bilgsyar donduğu anda blackbox cekirdek sıcaklıklaırnı 39 ve 40 olarak gösteriyordu
  • fanları en son ne zaman temizledin ? tozlanmış olabilir
  • ekran kartı sıcaklığına bakarmısın? ne alemde?
    ayrıca donanım bilgileriniz nedir? Bunu bilmeden üstün körü deneme yanılma yoluyla nasıl yorum yapılıyor anlamıyorum?
    Bu bilgileri verin sorununuz çok daha çabuk çözülecek !!
  • Bi çok şey olabilir:

Powerdan değildir ama, powerdan olsa bazı power arızalarında, power ısındıkça reset atıyor.

1 - ) Bilgisayarım (çift tık) -> C sürücüsü (Sağ tık) -> Özellikler - > Araçlar - Çıkan seçeneklerden en üsttekine bas - > çıkan kutucukta 2 çentiğide seçip başlat de - > hata verince bilgisayarı yeniden başlat

Tarama yapmasına izin ver, işe yaramazsa

2- ) Bir HDD Test programı ile HDD i kontrol et. Sorun bulursa yedekleri harici bir birime alıp , Low level format.

3-) HDD programı hata bulmazsa normal format

Yeni kurulmuş windowsda donma yapıyorsa , Yine low level format

low level bile işe yaramadı dersen, bunları format atmadan önce de yapabilirsin tabi.

4-) Ramleri, kartları, çıkartıp geri tak, kasanı içi tozlanmışsa hava comprasörü ya da elektrik süpürgesi ile tozunuda al, süpürgenin ucu devrelere çarpmasın, yumuşak bir fırça yardımı ile en küçük aradaki tozu bile alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rocksound -- 9 Eylül 2010; 14:21:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: .brian.

ekran kartı sıcaklığına bakarmısın? ne alemde?
    ayrıca donanım bilgileriniz nedir? Bunu bilmeden üstün körü deneme yanılma yoluyla nasıl yorum yapılıyor anlamıyorum?
    Bu bilgileri verin sorununuz çok daha çabuk çözülecek !!

AMD Athlon 64 X2 6000+
    Kingston DDR2 1024 MBx2
    Radeon X1550 Series 512 MB -
    ASUSTeK M2N32-SLI DELUXE 1.XX
    Western Digital Caviar Black WDC WD5001AALS-00L3B2 500 GB

-->ekran kartı sıcaklığını göremiyorum.
    kartlar üzerinde aşırı bir tozlanma yok.

şuna bir açıklık getireyim. bilgisayarı ilk defa açtığım da 5-10dk içersinde bu sorunla karşılaşıyorum. bilgisayarı resetledkten gün boyu aynı sorunla tekrar karşılaşmıyorum.
    misal sabah ilk açtığımda ssıcaklıkları gözlemlemek için blackboxı çalıştırdım bilgisayar donduğunda sıcaklıklar gayet düşüktü. işlemci sıcaklıkları ve kasa sıcaklıkları 40ı geçmiyordu. ayrıca hdd den de supelenmiyorum çünkü hdd'den en ufak bir kafa atma yaa herhangi bir ses yok.
    ayrıca abahtan beri calısan bilgisayarımda suanda sıcaklıklar 55 cekirdek 46 kasa olmak üzere ısımıstır ve bir sorun yok. yani sorun ısı veya hdd veya yazılımal gözükmüyr kanatndeyim.
    PSU dan bende şüpheleniyorum ama, net olarak nasıl ayırt etmek gerekir bilmiyorum

• bilgiler için teşekkürker,

şimdi öncelikle bilgisayarınızı tek ram ile çalıştırır mısınız? ramlarin birinde sorun olabilir, 2 sinide tek başına takarak bilgisayarı açın deneyin ram lari bi aradan çıkaralım, ama bence büyük ihtimal ya ramlarin tekinde sorun var yada power da !
  • quote:

Orijinalden alıntı: .brian.

bilgiler için teşekkürker,

şimdi öncelikle bilgisayarınızı tek ram ile çalıştırır mısınız? ramlarin birinde sorun olabilir, 2 sinide tek başına takarak bilgisayarı açın deneyin ram lari bi aradan çıkaralım, ama bence büyük ihtimal ya ramlarin tekinde sorun var yada power da !

Ramları denedim net bir sorun gözükmesede, artık bu sorunla tekarar karşılaşmıyorum. sanırım ramların birinde sıkıntı varmış. bitanesinden şüpeleniyorum ama sorunla tekarar karşılaşırsam değiştirmeyi düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.