Şimdi Ara

Bilgisayarın bozuk parçası hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Masaüstü bilgisayarım evden uzak kaldığım sırada çalışmaz hale gelmiş. Önceden problem şuydu, power tuşuna bastığımda kasa elektriği alıyor ama ekrana görüntü gitmiyordu. Ama ekrana görüntü gitmemesiyle beraber windows'un da açılma sesleri gelmiyordu. (Gerçi windows'un açılması için bir tuşa basmak gerekiyor olabilir ama ekranı göremediğimizden..) Bu arada ekranı laptop'a bağlayıp sorunsuz çalıştırabiliyorum.

İnternette bir ton araştırdım herşeyden olabilir gibi görünüyor. 2 adet farklı ram kullanıyorum ikisini de slotları değiştirerek tekli ve değişik kombinasyonlarda çalıştırdım, sonuç aynı. Araştırdığım forumlardan birinde bios pilini çıkartıp, bir süre bekleyip geri takın demişler. Bunu yaptığımda ekrana geçici olarak görüntü geldi ancak ekranda yukardan aşağıya uzun "-" işaretleri halinde şeritler belirdi. Ayrıca yanılmıyorsam o sefer açtığımda windows da açıldı. Ancak bilgisayarı yeniden başlattığımda bilgisayar açılmadı. Daha sonra aynı işlemi uyguladıysam da fayda etmedi.

Daha sonra başka bir forumdan okuyarak power'a basılı tutarak bilgisayarı kapattım. Güç kablosunu çıkarttım ve power'a basılı tutarak güç kablosunu geri taktım ve sonra power'ı bıraktım. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar 1-2 gün sorunsuz çalıştı..

Şu anki durum bilgisayar açılıyor, ilk görüntü geldiğinde yukarda bahsettiğim şeritler yine beliriyor ya da görüntü benzer şekilde bozuk geliyor. Çok nadir olarak düzgün çalışıyor bilgisayar onda da bir süre sonra yine görüntüsü bozulmuş ne yazdığı okunmayan bir mavi ekran ile görüntü gidiyor ama kasaya güç hala iletiliyor.

Dediğim gibi Ram'leri değişik kombinasyonlarla denedim ve sorun çözülmedi, sorun Ram'lerde değil gibi. Sorunun ekran kartında olacağını tahmin ediyorum, ekran kartı alayım diyorum ama emin olmadığım sürece para vermek de istemiyorum açıkçası. Parçaları değiştirip deneyebileceğim başka bir kasa yok elimde yani başka bir bilgisayar parçalarına erişimim yok. Mümkünse sorunun sebebini doğrudan belirleyip, bozuk parçanın yenisini alarak minimum maaliyete sorunu çözmem gerekiyor.

Cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Ayrıca ana kartım Asus M2N-X Plus. Önceki ekran kartım gddr3 destekliyor ve pci-e. zannediyorum yeni ekran kartı alırken ilk dikkat etmem gereken şeyler bunlar. yeni alacağım ekran kartı anakartım için biraz fazla olacak ama 1gb 128bit bişeyler almayı düşünüyorum. 150tl ve daha az maksimum bütçem var. önerilerinize açığım..

• Sorun ekran kartında.Monitörünüzde çıkan çizgiler sorunun ekran kartınızda olduğunu gösteriyor.

Muhtemelen ekran kartınızın işlemcisi veya ramleri arızlandığı için bu hatayı alıyorsunuz.Çevrenizde ekran kartını deneyebileceğiniz biri var ise kendi sisteminize takarak da onaylayabilirsiniz.

150 tl yi geçemeyecek bir çok ati ve nvidia ekran kartı mevcut.Ne için kullanıcağınıza bağlı olarak model tavsiyesi verilebilir.(oyun mu yoksa ofis işleri mi ? yoksa her ikisi mi ? )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Direnk

Selamlar,

Masaüstü bilgisayarım evden uzak kaldığım sırada çalışmaz hale gelmiş. Önceden problem şuydu, power tuşuna bastığımda kasa elektriği alıyor ama ekrana görüntü gitmiyordu. Ama ekrana görüntü gitmemesiyle beraber windows'un da açılma sesleri gelmiyordu. (Gerçi windows'un açılması için bir tuşa basmak gerekiyor olabilir ama ekranı göremediğimizden..) Bu arada ekranı laptop'a bağlayıp sorunsuz çalıştırabiliyorum.

İnternette bir ton araştırdım herşeyden olabilir gibi görünüyor. 2 adet farklı ram kullanıyorum ikisini de slotları değiştirerek tekli ve değişik kombinasyonlarda çalıştırdım, sonuç aynı. Araştırdığım forumlardan birinde bios pilini çıkartıp, bir süre bekleyip geri takın demişler. Bunu yaptığımda ekrana geçici olarak görüntü geldi ancak ekranda yukardan aşağıya uzun "-" işaretleri halinde şeritler belirdi. Ayrıca yanılmıyorsam o sefer açtığımda windows da açıldı. Ancak bilgisayarı yeniden başlattığımda bilgisayar açılmadı. Daha sonra aynı işlemi uyguladıysam da fayda etmedi.

Daha sonra başka bir forumdan okuyarak power'a basılı tutarak bilgisayarı kapattım. Güç kablosunu çıkarttım ve power'a basılı tutarak güç kablosunu geri taktım ve sonra power'ı bıraktım. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar 1-2 gün sorunsuz çalıştı..

Şu anki durum bilgisayar açılıyor, ilk görüntü geldiğinde yukarda bahsettiğim şeritler yine beliriyor ya da görüntü benzer şekilde bozuk geliyor. Çok nadir olarak düzgün çalışıyor bilgisayar onda da bir süre sonra yine görüntüsü bozulmuş ne yazdığı okunmayan bir mavi ekran ile görüntü gidiyor ama kasaya güç hala iletiliyor.

Dediğim gibi Ram'leri değişik kombinasyonlarla denedim ve sorun çözülmedi, sorun Ram'lerde değil gibi. Sorunun ekran kartında olacağını tahmin ediyorum, ekran kartı alayım diyorum ama emin olmadığım sürece para vermek de istemiyorum açıkçası. Parçaları değiştirip deneyebileceğim başka bir kasa yok elimde yani başka bir bilgisayar parçalarına erişimim yok. Mümkünse sorunun sebebini doğrudan belirleyip, bozuk parçanın yenisini alarak minimum maaliyete sorunu çözmem gerekiyor.

Ayrıca ana kartım Asus M2N-X Plus. Önceki ekran kartım gddr3 destekliyor ve pci-e. zannediyorum yeni ekran kartı alırken ilk dikkat etmem gereken şeyler bunlar. yeni alacağım ekran kartı anakartım için biraz fazla olacak ama 1gb 128bit bişeyler almayı düşünüyorum. 150tl ve daha az maksimum bütçem var. önerilerinize açığım..

dostum sorunun ekran kartı kart üstündeki chip arıza yaptığı zaman bu tip çizgiler çıkar ekran kartını değişmelisin fakata makinede başka arıza olup olmadığını bilmiyoruz zincirleme bir arıza yoktur umarım bilgisayar açılmıyordu demişsin
    sanırım makine açılıyordu fanlar dönüyordu sadece ekran görüntüsü yoktu bu demek istedin sanırım ekran kartın sanırım pek ala birşey değil o yüzden geçici bir çözüm olarak sana bir şansını dene ekran kartını saf alkol ile yıka fön makinesi
    ile iyice bir ısıt belki çalışır belki çalışmaz artık şansına çalışsada uzun gitmez hem sorunu anlamış olursun hemde hurda kartını bir süre daha kullanmış olursun yakınlarında bir kart tamircisi var ise kartı götür bga makinesinde iyi bir ısıtsınlar
    chip e krem flux sürsünler daha sağlam olur ben böyle yapmıştım yada ikinci elden bir kart al daha ekonomik olur neyse kolay gelsin

• cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. ben de sorunun ekran kartı olduğunu düşünmüştüm ve emin olmak için yazmıştım dediğim gibi.

alialtin: evet makinenin açılmamasından kastım oydu. fanlara güç gidiyor ama ekrana görüntü gelmiyordu diğer çözümleri denemeden önce. eski ekran kartım da oldukça eski ati radeon hd 3850 idi. ekran kartımda sorun olduğuna göre her türlü değiştirmem gerekicek sanırım. bir daha uğraşmak istemediğim için yenisini tercih edicem artık..

Knisath: aslında hem oyun hem de ofis için kullanıyorum bilgisayarımı. ofis işlerinde mevcut kartım da işimi görüyordu oyun için de zaten crysis 2'yi en yüksek performansta oynama şansım zaten yok diğer parçalardan ötürü. en çok oynayacağım assassin's creed serisi, diablo III ve strateji oyunları gibi oyunlar. bunları takılmadan oynarsam beni mutlu eder yeni alacağım kart. (önceki kartımda assassin's creed serisini takılmadan oynayabiliyordum)

anakartımın linki bu: http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2/M2NX_Plus/

almayı düşündüğüm kartlar da bunlar:

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-eah5570di1gd3%28lp%29-hd5570-gddr3-1gb-128bit-ati-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=43746

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-engt430di1gd3%28lp%29-gt430-gddr3-1gb-128bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=49009

sizce bir uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım? dediğim gibi anakartım ve ramlerimden dolayı ekran kartımdan tam performans alamayacağım ama yapıcak bişey yok. malesef şu an için anakartımı veya diğer parçaları değiştirme durumum da yok. ekran kartımı da vatan bilgisayar haftasonu %25 indirime girdiğinde almayı düşünüyorum. bunu da hesaba katarak fiyat performans açısından önerileriniz yorumlarınız olursa çok sevinirim..

iyi akşamlar..

• Ayni hatayi almistim Ekran karti yanmis demisti tamirci

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakartın pilini çıkar öyle çalıştır
  • @Direnk

Seçtiğiniz iki ekran kartıda sizi üzmeyecektir ama benim tavsiyem 5570 almanız şeklinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Direnk

Selamlar,

ekran kartına fırınlama yapabilirsin. Çizgiler çıkıyorsa sorun ekran kartındadır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.