Şimdi Ara

Bilgisayarıma birisi girmiş olabilirmi? Masaüstündeki dosyalarım silinmiş.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sistem : p4 -xp-sp2 li bir sistem. uzun süredir format atılmadı. antivirüs kurulu değil dir.

Sistemin diskine 3.kez xp kuruldu. açılışta 3 alternatif çıkıyor. diğer 2si çalışmıyor. (başka donanımlara ait vs)

Çalışan xpde asıl kullanıcı parolalı -diğeri guest.

Nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde bilgisayarı açtığımıda masaüstü ıvır zıvırla dolu olması gerekirken sade geldi. dedim heralde açılışta guest ile girdim onun için boş.

Ertesi açılışta bide baktımki şifre ile kullanıcı adımla girdiğim halde desktop boş sadece bilg-ağ bağ-exp -vs.. var

en az 10-15 adet exel-word dosyam -bir kaç video-birkaç resim-ıvır zıvır program indirmeleri hepsi silinmiş.

sistem uzun süredir format yemediği için görev yöneticisi filan bazen tekliyordu. bir kaç trojan-virus vs.. temizleme hikayesi var aynı sistemde.

Herneyse bu virus bu dosyaları nereye sakladı diye ara tara sonuc = sıfır.

bilgisayarımdaki A-Z YE HERSEY daha evvel kurulmuş 2 xp nin içindeki tüm kullancıların desktop klasöründeki herşey 10 binlerce dosya yerli yerinde.

SADECE VE SADECE MASAÜSTÜMDE DURANLAR UÇMUŞ.

Hal böyle olunca google kazan ben kepce baya bir tarama yaptım ama netice alamadım.

sistemde virüs varmı diye combofixle tarama yaptım Musallat.exe diye bir virüsü tespit ettim sildim. bu virüsün masaüstündeki bazı dosyaları silme gibi olayı yok.

Dosyaları nasıl geri getirebilirim diye recuva - easy recovery pro filan kurdum.

tarattım. gerçekten kendim silmiş olduğum binlerce dosya vardı kurtarılabilirdi ancak SADECE KAYBOLAN DESKTOP ÜSTÜNDEKİ özel dosyalarım yoktu.

Olayın oluş anını bilemediğim için semptomları yanlış yazma ihtimalimde var.

Bu olay olduktan sonra regedit-msconfig -görev yöneticisi filan kilitli idi.

Ve malesefki sistem geri yüklemede kapatılmıştı. masaüstü temizleme sihirbazı 60 güne etkindi.

Combofix --musallat exe silici ile sistemi sorunsu çalışır hale getirdim ancak dosyalarımı kaybetmiş durumdayım.

kaybettiğim dosyaların içinde :

Taranmış kimlik resmim.

Bazı sitelere üyelik şifrelerim filanda var.

Birisi bana deseki "xxxx" virüsü sisteme girer sadece masa üstünde ne var ne yok "KALICI OLARAK SİLER".

Klasik worm trojan tribiyle regedit -görev yön vs herşeyi kitler DESE rahatlayacağım.

Aksi halde bilgisayarıma birisi girdi dosyalarımı çaldı. ve kalıcı olarak sildi ihtimali sinir bozucu. hala dosyaları çalan niye siler oda ayrı bir mevzu.

Ekbilgi olarak bilgisayarı uzun süreli açık bırakıp gitmem. son bir kaç günde torrent ratiom iyi olsun diye 2şer 3şer saatli pcyi boşta bıraktığım olmuştur.

Birde bilgisayarın fişi tamamen kapatılırsa saat sıfırlanma olayı var. hani diyorum windows kafayı mı yedi bir 2013 de bir 2001 de açılan oturumlar 3tane üst üste kurulu xp toplamda belki 9 kullanıcı hesabı.

ama herşey yerli yerinde sadece masaüstüm yok ondada güvenlik açısından sakıncalı bilgilerim var. kalkıp tüm üyelik şifrelerim vs değiştimekde istemiyorum.

Bilgisi görüşü deneyimi olan arkadaşlar yazsın lütfen.

• Sorunu okuyunca ilk aklıma gelen şey diğer xp'lerin deskop klasorune bak dicektim ama bakmışsınız.Bir ara "essential net tools" diye bir program vardı butun ip leri tarayıp açık olan pc'lere girebiliyordun belki böyle bir şey gelmiş olabilir başına."pandora recovery" ve"recuva" diye program var silinen dosyaları kurtaran belki şansın varsa bu şekilde kurtarabilirsin dosyalarını.Gerçekten sinir bozucu bir problem başıma benzer bir olay geldiği için biliyorum.Kolay gelsin inşallah kurtarırsın dosyalarını
  • Hiren's Boot CD 15 versiyonunu indir cd ye yazdır.Daha sonra o cd yi boot et ve mini windows xp yi çalıştır.Bilgisayarını kablo ile internete bağla ve hiren üzerinden combofix yap.Hatta hiren üzerindeki antivirüsler ile sistemini taratabilirsin.Ayrıca antivirüs firmalarının boot cd versiyonları var.Onların boot cd versiyonları ile cd yi boot ederek bilgisayar taraması yapabilirsin.Ama bilgisayarını açarak ne program kurabilirsin ne de virüsleri silebilirsin.Virüsleri silebilmen için senin harddiskindeki windowsun çalışmaması lazım.Yani başka bir sistem üzerinden silmen gerekiyor.Küçük bir ihtimal güvenli modda açarak ilk önce combofix yapman ve devamında antivirüs ile tarama yaptırman.Eğer bunları yapamam dersen bilgisayarını çalıştır ve google f-secure yaz bu antivirüs firmasının sayfasına gir.Orada online tarama diyor.Ücretsiz online tarayıp virüslerini siliyorlar.Muhtemelen sistem dosyalarına bulaşan bu virüsleri sildiğinde masaüstündeki veriler silinmiş olacak ve tekrar açılmayacak.En garantisi sağlam antivirüs yüklü olan bir bilgisayara hdd yi bağlayarak herşeyi taratmak ve temizlemek.Sonrasında güzel bir format atarak ilk iş olarak antivirüs kurmak.
  • Antivirüs olmadığı için virüsten silinmiş olabilir.
  • Hocam siz o sisteme temiz bir xp sp3 kurun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.