Şimdi Ara

Bilgisayarım bomba gibi patladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bu akşam bilgisayarımla sakin sakin pubg oynarken iki yada üç kere çok ani pat pat diye kasamdan ses geldi ama böyle o anı hatırlayamıyorum bile ışık çıktı sanki kasadan bomba gibi patladı. Anakartımın yeşil ışığı yanıyordu ekran kartımın da 2 tane güç ışığı var onlar da yanıyordu power tuşuna bastım hiçbir şey olmadı. Kasadan biraz yanık kokusu geldi dedim heralde işlemci patladı son zamanlarda oyun oynarken obste açık olunca donup kilitleniyordu reset atınca düzeliyordu. Kasayı açtım blok soğutucuyu çıkardım işlemci gayet sağlam duruyor termal macunu falan da kurumamış ramleri kokladım yanık kokmuyor ekran kartını çıkardım pcidan o da gayet sağlam görünüyor. İnternette farklı konularda genelde psunun içindeki sigortanın parçalanmış olabileceği söyleniyordu ama sigorta parçalansa yada psu yansa anakarta veya gpuya nasıl güç verip ışığı yakacak ki? Ethernet portu bile yanıyordu. Bilgisayar patladı ama neyin patladığını bulamıyorum ne olabilir arkadaşlar? Ss atarım her türlü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ya güç kaynağı ya da anakarttır. Ekran kartını ve bellekleri başka pc ye takarak da denersiniz zaten. İşlemcide ve belleklerde patlayacak bir donanım yok. Kısacası muhtemelen güç kaynağı veya anakart. Ama tabi bu ikisinde oluşan bir sorun bütün bileşenleri hurdaya çeviredebilir. Evdeki diğer çalışan elektrikli eşyalarda hiç sıkıntı olmadı mı? Ayrıca sistemdeki bileşenler neler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 28 Kasım 2018; 7:20:5 >
  • Guc kaynagi

• bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 15:27:27 >
  • Psu devir kesiciye girmiş gibi görünüyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • anakartta patlamaz genelde alev alır ancak şunu kesinlikle belirteyi PC içindeki en önemli parça işlemci değil Güç kaynağıdır yüksek güç olarak değil güvenilir güç için önemlidir dalgalanmalar dahi işlemcide voltajın değişmesine ısınmasına gider yetersiz güç pcde garip bir performans eksikliği yapar anlamasıda güç olur kısaca corsair silverstone seasonic gibi markalardan şaşmamak lazım high power xigmatek hikaye...(Gerçi bunlarında en altında everest frisby var)

Şuan dark marka psu kullanıyorum umarım bende patlamam diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowWyvern -- 28 Kasım 2018; 10:20:21 >
  • Güç kaynağı markası nedir

• işlemci patlamaz ramler patlayabilir o da çok düşük bir ihtimal büyük ihtimal dandik güç kaynağın kendisiyle birlikte sisteme yüksek voltaj verdi yada kendi kafasına sıktı iyice açıp bak güç kaynağına
  • Psu patlamış arkadaşlar götürdüm bilgisayarcıma başka psu ile denedik güç verdi açıldı makina. Psu mefta yani markası dark force 600w. Anakartta işlemcide ramde gpuda sıkıntı yokmuş teşekkürler herkese.

İkinci el psu satan varsa beklerim :)

• Kesin dark, cm lite vs. gibi hazır kasa için üretilmiş bir PSU daha yandı diye girdim, yine şaşırtmadı...
  • undefeated crixus kullanıcısına yanıt
    Gecmis olsun hocam, bu yuzdendir ki dh da sana dark psu oneren goremezsin. En uygun yollu highpower 600w onerirdim normalde ama demekki senin ev tesisatida normal degil, kaliteli bir psu almanda fayda var. Butce ve diger sistem bilesenleri nedir?

• Hazır kasa için üretilen psuların ömrü kısa oluyor maalesef.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Geçmiş olsun. Diğer parçaların etkilenmemesine sevindim. Burada yüzlerce kez söylüyoruz binlerce lira para yatırılan sistemleri ne idüğü belirsiz PSU lara emanet etmeyin diye ama bazen dinletemiyoruz işte. Kaliteli PSU sistemin sigortasıdır. Hatta bence UPS siz bile kullanmamak gerekir yüksek seviye sistemleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 2 Aralık 2018; 16:47:30 >
  • Demek Ki Neymiş PUBG Oynamadan Abdestini Alacan, Namazını Kılıp Sevdiklerinle Vedalaşıptan Sonra Yaradana Sığınıp Oyuna Girecen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Genelde böyle durumlarda psu kendisini önden feda eder diğer parçalar zarar görmesin diye

Çok geçmiş olsun hocam

• Psu patlamış. Yaşadım ordan biliyorum

Yeniyse iade et ya da yeni psu al devam et pubg ye

• ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt
    Con cümleye kadar ilk paragrafta ne güzel gidiyordun. İkinci paragraf ne oldu öyle. Hem biliyorsun hem Dark'a sistemini teslim ediyorsun. Enteresan olmuş.
  • mcake± kullanıcısına yanıt
    kasa slim dark aura indirimdeyken almıştım 180tl civarına kaçırmadım tabi şimdi sağlam psu alsam şunu almam gerekecek ama donanım kadar fiyatı var
    https://www.hepsiburada.com/silverstone-sfx-serisi-450watt-80-bronze-guc-kaynagi-sst-st45sf-p-BD304217

athlon x4 840 gt1030 12gb ram 160gb hdd var sence değer mi? (bu arada gt1030da indirim sırasında 500liraya gelmişti ağustos ayında dolar uçukken)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowWyvern -- 3 Aralık 2018; 20:34:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ShadowWyvern

kasa slim dark aura indirimdeyken almıştım 180tl civarına kaçırmadım tabi şimdi sağlam psu alsam şunu almam gerekecek ama donanım kadar fiyatı var
    https://www.hepsiburada.com/silverstone-sfx-serisi-450watt-80-bronze-guc-kaynagi-sst-st45sf-p-BD304217

athlon x4 840 gt1030 12gb ram 160gb hdd var sence değer mi? (bu arada gt1030da indirim sırasında 500liraya gelmişti ağustos ayında dolar uçukken)
    çok ucuzmuş 1030, 300 lira mıydı neydi çıktığında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jimhendrix -- 3 Ocak 2019; 14:40:58 >

• jimhendrix kullanıcısına yanıt
    aynen dolara rağmen 500lira ucuz ilk çıktığında gtx 1050ti da 600liraydı onuda almıştım şimdi kardeşimde...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.