Şimdi Ara

Bilgisayar Yenileme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, eski bilgisayarımın parçalarını değiştirmek istiyorum. Elimdeki sistem şu ;

Ekran Kartı : GTX 760
    İşlemci : AMD FX 8320
    Anakart : MSİ 990FXA-GD80 (Anakartı değiştirmem gerekiyor mu acaba?)
    RAM : GSKill 2x4 8GB
    Monitör : 60hz 24 inç 5 ms acer

Şimdi gelelim isteklerime, değiştireceğim parçalar ;

Ekran Kartı : Asus GTX 1070 8GB 256bit (ikinci el almayı düşünüyorum, garantisi devam eden bir tane buldum sahibindende, sıkıntı yaşamam umarım)

Monitör : AOC Agon AG241QX 23.8" (2560x1440) 144Hz 1ms, bendeki monitör 60hz 2 yıl önce idarelik aldığım bir monitör.

İşlemci : Intel Core i5 6600 3.30GHz 6MB Cache LGA 1151 Skylake

RAM : GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 - Bende de aynı ramlerden var, 4x4 16 gb yapayım diyorum.

SSD : Sandisk 250GB Ultra 3D NAND SATA 3.0 SSD (Okuma 550MB / Yazma 525MB), 500gb HDD var bende, bir de SSD eklemem gerek artık.

Sorularımı özetlemem gerekirse ;

1- Bu parçalarda herhangi bir uyuşmamazlık olur mu?
    2- 4x4 16GB GSKill ram yapsam bir sıkıntı olmaz herhalde?
    3- Ekran kartı ve işlemci gayet iyi gibi geliyor, ileride çıkacak olan Cyberpunk, Metro Exodus vs. gibi oyunları son ayarlarda rahatça oynarım değil mi?
    4- Ekran kartı sahibinden.com'da ikinci el olarak satılıyor, kutusu, faturası ve garantisi mevcut. 3 ay önce alınmış ürün. Önerir misiniz?
    5- Bu AOC monitör iyi mi?
    6- İlk başta sadece ekran kartı ve işlemciyi değiştirmeyi düşünüyorum. 8GB ram idare eder herhalde değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agathadaemonn -- 4 Ekim 2018; 19:8:25 >

• Up up up
  • Kesinlikle anakartıda değiştirmen gerekiyor. Yeni anakartı belirtmemişsin. Onuda belirle ona göre öneriler gelsin.

İşlemciyi 8nci (i5-8xxx) nesil yapmanda ve ona göre anakart( h310-b360-h370-z370 ) seçmende fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 7 Ekim 2018; 17:2:9 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler cevap için. İşlemci olarak i5 8600k için ne dersin? Ayrıca bendeki anakarta uymuyor mu acaba işlemci ve ekran kartı? Bir de anakarta masraf yapmayayım diyorum.
  • agathadaemonn kullanıcısına yanıt
    Ramlerin ddr 3 olduğu için ramleride değiştirmen gerekecek. K serisi overclock için ve soğutucu fanla beraber gelmez.K serisinde onu ayrı alırsın. Overclock yapmayacaksan i5 8400 yada i5 8600 (k) olmayan daha mantıklı ve soğutucu fanla birlikte geliyor.
  • Malesef bahsettiğiniz bütün parçaların değişmesi gerekiyor. Eğer monitör ve ekran kartı ile bir süre daha idare ederim diyorsanız ilk etapta işlemci, anakart ve ram üçlüsünü değiştirin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ben de benzer bir degisiklik yapmak istiyorum, neden bu sekilde bir oneri verdiginizi aciklayabilir misiniz?

Bence; 2k ve 144hz bir monitore gecme niyeti olan birisi oyun oynama amacli bu degisikligi yapiyordur. Ilk asamada islemci ram anakart degistirmesi oynadigi oyunlarda kayda deger hicbir degisiklik yaratmayacakken neden once bu parcalari degistirsin?

Kendi gorusum; monitor ve ekran kartini yenilemek daha mantikli. Islemci darbogaz yapsa bile her turlu 1070 ile 760 arasinda ucurum fark olacaktir. Daha sonra butce elverdikce anakart ram islemci degisikligi ile katedilen yol bi tik daha arttirilabilir.
  • CCaaNN kullanıcısına yanıt
    Hocam benim önceki sistemimde fx işlemcili idi. Şu an ryzen 5 1600x kullanıyorum. Ben biraz kendi yaptığım değişiklik sıralamasını esas aldım. Arkadaş istediği gibi değişiklik yapabilir, tavsiyeme uymak zorunda değil ya da öncelikleri farklıdır. Ben önce işlemci, anakart, ram daha sonra gpu (duruma göre monitör) değişikliği yapmayı uygun gördüm. Aynı anda işlemci ve gpu güncellemesi yapamıyorsam (şu anki gibi), genelde cpu ya öncelik tanıyorum. İşlemciler gpular kadar hızlı gelişmiyorlar. Mesela şu an aklımda gtx 1070 var ama 6 ay sonra rtx 2060 ı yakın fiyata alma durumum olabilir.
  • Anladim sizin bakis aciniz da dogru. Ayni fiyata 2060 almak varken bugun 1070 almis olup pisman da olunabilir.

Benim de elimde su an FX 8350 - HD 7950 bulunuyor. RTX 2070 serisine gecis yapip Nisan ayi gibi Anakart - Islemci - Ram degisikligi dusunuyorum. Kendimce en azindan bu 5 ay tum oyunlarda yine Ultra ayarlarda oynamaya devam edebilirim diye dusundum, FX8350 darbogaz yapsa bile her turlu fark cok buyuk olacaktir zaten.
  • CCaaNN kullanıcısına yanıt
    Hocam eğer amd den devam edecekseniz, ryzen 3 serisine kadar bekleyin bence. Ucuza düşürmeseydim ryzen 1600x almazdım. Gerçi fxten sonra (özellikle tek çekirdekte) ilaç gibi geldi. Daha önce fx + gtx 970 de anlık takılan oyunları, ryzen + gtx 970 le takılmadan oynayabiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Hocam ben de benzer bir degisiklik yapmak istiyorum, neden bu sekilde bir oneri verdiginizi aciklayabilir misiniz?

Bence; 2k ve 144hz bir monitore gecme niyeti olan birisi oyun oynama amacli bu degisikligi yapiyordur. Ilk asamada islemci ram anakart degistirmesi oynadigi oyunlarda kayda deger hicbir degisiklik yaratmayacakken neden once bu parcalari degistirsin?

Kendi gorusum; monitor ve ekran kartini yenilemek daha mantikli. Islemci darbogaz yapsa bile her turlu 1070 ile 760 arasinda ucurum fark olacaktir. Daha sonra butce elverdikce anakart ram islemci degisikligi ile katedilen yol bi tik daha arttirilabilir.
    Cevaplar için teşekkür ederim herkese, yıllar önce bu bilgisayarı topladığımda, yıllar sonra tek tek ekran kartını, işlemciyi vs. değiştiririm diyordum, şu DDR3 - 4 olayına uyuz oluyorum. Bir şeyi değiştirmek istiyorsun, bütün temeli bozman gerekiyor.

CCaaNN arkadaşımızın dediği mantıklı geldi ve benim kafamdaki fikre yakın bir öneri, sanırım o şekilde ilerleyeceğim. Zaten dolar uçmuş durumda, bir iki sene önce 3.5 - 4 bin liraya toplayacağım sistem şu an toplam 8 bin ediyor. O yüzden en mantıklısı önce ekran kartı ve monitörü değiştirip, biraz da olsa 144hz'nin ve biraz daha yüksek grafiklerin tadına varmak.

Bu arada garantisi devam eden, faturası, kutusu vs. her şeyi duran Gtx 1070 için ne diyorsunuz?

• agathadaemonn kullanıcısına yanıt
    Max 2300. Daha fazla istiyorlarsa hepsiburada da 2900e gigabyte gtx 1070 satılıyor.
  • Bir tane 2050 tl'ye buldum, faturasında gördüğüm kadarıyla 2600 liraya almış. Neden bu kadar ucuza satıyor pek anlam veremedim, en kötü bir sorun varsa geri yollarım herhalde.

Düzenleme : Yalnız şimdi baktım da, adam 2050 liraya satıyor ama, Asus GTX 1070, faturada Media Markt'ten 2600 liraya aldığı görünüyor. Bu kartı mining için kullanmış olabilir mi sizce? Eğer öyleyse, kart ileride sorun çıkarır mı? 2021'e kadar garantisi varmış bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agathadaemonn -- 8 Ekim 2018; 5:49:51 >
  • Selamlar, haber vereyim dedim. Zotac GTX 1080 buldum yakınlarımda, arkadaşımla gidip sıkı bir pazarlıkla 2550 liraya koyulmuş 1 sene garantisi kalmış (4 yıl da Zotac'tan garantili) ürünü 2300 liraya satın aldım. Ek olarak MSI 144hz 1 ms 2k monitörü de 2500 liradan, 480 GB Sandisk SSD'yi 489 liradan kaptım.

Artık bir kaç ay sonra Ryzen 7 2700 almayı düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.