Şimdi Ara

bilgisayar stabil çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • kısa bir süre önce yeni bir pc toplayayım dedim. ve forumda bol bol araştırıp soruşturup şu bileşenlerden oluşan bir sistem topladım ;

işlemci : amd phenom II x4 955BE

cpu cooler : sunbeam core contact freezer pro 120mm

anakart : foxconn a7da-s 3.0 790gx-sb750 anakart

bellek : 2x2 gb DDR3 1333 mhz hi - level

hdd : önceleri 40gb samsung ide, sonraları HD252HJ 250 gb samsung sata2 hdd takıldı

psu : FSP saga II 500w

ekran kartı : radeon hd4870 512 mb-akasa vortexx neo takılı

kasa : dark orion ( alakası var mı bilmem ama vereyim yine de , kasa da 5 adet fan mevcut )

işletim sistemi : win7 64bit ultimate

sorunlara gelince ;

bilgisayar katiyen stabil çalışmadı. açılınca uygulamaları durdurdu defalarca. "masaüstü yöneticisi çalışmayı durdurdu" deyip kilitlendi kaldı. bu sorun olunca reset atınca çalışıyor. ama 10-15 dk çalışıp, durduk yere kilitlenip reset atıyor, ve açılışta mavi ekran verip bir ton şey yazıyor. özetle ; bilgisayarınız hasar görmesin diye kapattık diyor windows.

bazen de bios ekranda "HT link failed" diyordu.

bunların ışıgında denemelere başladım. önce pc bileşenlerini kontrol ettim. tüm baglantılar olması gerektiği gibiydi. buna rağmen kontrol ettim. yine düzgün çalışmadı.

bende bilgisayarcı bir tanıdığıma sordum, hdd senin bilgisayara yetmiyor dedi. ne alakası var çözemedim ama buna istinaden emanet bir sata2 hdd bulup taktım. formatladım ve yine aynı sorunlarla karşılaştım.

bunun üzerine bilgisayar bileşenleri programlarla inceledim ve şöyle bir durum farkettim.

HT link 200x10 = 2000 mhz olması gerekirken, bende çarpan 5 olmuş. 200x5 =1000 mhz hızda çalışıyor ht link. biostan çarpanı artırdım yine olmadı. 2000 mhz yapamadım bi türlü.

bende ramleri farklı slotlarda denedim. yine stabilite sağlayamadım. sonra ramleri tek tek deneyince, HT link in otomatik olarak 2000 mhz e cıktıgını gördüm. iki ram den hangisini takar isem takayım, ht link olması gerektıgı gıbı yanı 2000mhz de calısıyordu. lakin stabilite yıne yoktu.

ramlerden ötekini taktım, ve sorunsuz sekilde çalıştı uzun bir süre.

ben de bu sebeple, ramlerden birinin bozuk ötekinin sağlam oldugu fikrine ulaştım ama yine yanılmışım. çünkü nadiren de olsa, bu ram de stabilite sorunları cıkarttı ( günde 1-2 defa, ötekisi her 10-15 dk da bir )

bu sebeple ram leri gerek dos altında gerek windowsta test ettim. tuhaf bir şekilde iki ram de sağlam çıktı testlere göre.

ve işin bir diğer garip noktası ; diğerinden cok daha düzgün calışan rami tek başına takmış olsam dahi, işlemciye gram oc yapamıyorum.

x4 955be işlemcilerin, voltaj vermeden 3.7-3.8 seviyesine cıktığını defalarca gördük. ben ise voltaj versem de vermesem de çarpanı stok hız olan 200x16 = 3200 mhz den, 200x17= 3400 mhz e cıkarmayı denediğim anda pc açılmıyor ve bios kilitleniyor. ve BİOS clear yapana değin açılmıyor.

sorunum anakarttan mı ram den mi cpu dan mı anlayamadım.

anakartımın ram seçtiğini okudum nette. tamam hadi diyeyim ki ram seçtiği için stabil çalışmıyor, peki ama neden işlemciyi bir gıdım bile oc yapmaya kalksam bios kendisini kilitliyor çözemedim bi türlü.

bunlar da ekran görüntüleri ;

fikir ve deneyim sahibi arkadaşlardan bu konudaki yardımlarını beklemekteyim. şimdiden teşekkür eder, iyi forumlar dilerim

şimdi farkettiğim 2 şey daha var ;

1- cpu z de işlemcim 955BE yerine 955 olarak gözüküyor

2- tek ram takınca ht link 2000 oluyordu, şu an tek ram takılı olmasına rağmen 1000 mhz e inmiş

bilgisayar sarhoş gibi resmen

edit : anakartın biosu güncelmiş arkadaşlar, fox live öyle buyurdu. yani sorun biostan değil. ya da biostan ama daha güncel bios olmadığı için biosla hallolacak birşey değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi başı dönen semazen -- 4 Aralık 2011; 4:26:55 >

• Merhaba,

Öncelikle "Ht Link" işlemci ile alakalı bir durum. Lakin bios'un kilitlenmesi de anakart ile ilgili.

İlk olarak bios güncellemesi yaparak bios kitlenme sorununu aşmaya çalışın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProbLem!

Merhaba,

Öncelikle "Ht Link" işlemci ile alakalı bir durum. Lakin bios'un kilitlenmesi de anakart ile ilgili.

İlk olarak bios güncellemesi yaparak bios kitlenme sorununu aşmaya çalışın.

hocam onu bende düşünüyorum ama kendim cesaret edemedim açıkçası. bilgisayarcıya yaptıracaz artık.

yalnız bu anakartı bios update ederken yakan arkadaşlar felan olmuş okudugum kadarıyla. şimdi garanti dışı kalır felan iyice çamura batmaktan korkuyorum

zaten foxconn un rezil bir anasayfası var, hiçbir güncellemesi adam gibi inmiyor. yarıda kesiliyor felan. 2 gün uğraşa uğraşa mainboard ve chipset driver indirdim, 3 kere indirdim 2 si bozuk çıktı 3. sü ise onboard ekran kartı driveri. şaka gibi bir durum. bu sayfadan inecek biosla bios update yaparsak sonuçlar pek tatmin edici olmaz sanırım

• Haklı olabilirsin.

Lakin bu işlemi yapmadan yapabileceğin başka bir seçenek yok arkadaşım. Sen cesaret edemiyorsan, tecrübeli bir kişiye yaptırman daha sağlıklı olacaktır. Kolay gelsin.
  • forumda foxconn anakartı saa kim tavsiye etti bilemicem ama gerçekten bu işten anlamıyor sistem toplayan birisi gidipte anakartı foxconn almaz hacı ya senin sorunların anakarttan eğer mümkünse geri iade et ve asus gigabyte birisini al
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeki1981

forumda foxconn anakartı saa kim tavsiye etti bilemicem ama gerçekten bu işten anlamıyor sistem toplayan birisi gidipte anakartı foxconn almaz hacı ya senin sorunların anakarttan eğer mümkünse geri iade et ve asus gigabyte birisini al

Hocam sanırım senin bildiğin tek birşey var oda ASUS yada GİGABYTE Almak öylemi. Bu anakartı yaklışık bir yıl kullandım çok kaliteli bir anakart. Asla sorun yaşamadım.

canawar1905 Bios güncelle ve ayrıca sana tavsiyem Ram`ları kontrol et. Senin Sıkıntın Ram`larden kaynaklanıyor kesin olarak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReBRooW -- 4 Aralık 2011; 15:11:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReBRooW

quote:

forumda foxconn anakartı saa kim tavsiye etti bilemicem ama gerçekten bu işten anlamıyor sistem toplayan birisi gidipte anakartı foxconn almaz hacı ya senin sorunların anakarttan eğer mümkünse geri iade et ve asus gigabyte birisini al

Hocam sanırım senin bildiğin tek birşey var oda ASUS yada GİGABYTE Almak öylemi. Bu anakartı yaklışık bir ay kullandım çok kaliteli bir anakart. Asla sorun yaşamadım.

canawar1905 Bios güncelle ve ayrıca sana tavsiyem Ram`ları kontrol et. Senin Sıkıntın Ram`larden kaynaklanıyor kesin olarak..

ben marka takıntısı olan birisi değilim normal şartlarda bi insan bi anakartı bir ay kullanmaz bir ay kullandıysan canavar olduğunu nasıl anladın ve neden bir ay kullandın

• quote:

quote:

quote:

Hocam sanırım senin bildiğin tek birşey var oda ASUS yada GİGABYTE Almak öylemi. Bu anakartı yaklışık bir ay kullandım çok kaliteli bir anakart. Asla sorun yaşamadım.

ben marka takıntısı olan birisi değilim normal şartlarda bi insan bi anakartı bir ay kullanmaz bir ay kullandıysan canavar olduğunu nasıl anladın ve neden bir ay kullandın

1 yıl yazıcağıma bir ay demişim. 1yıl kullandım onu düzeltelim..

• quote:

quote:

quote:

quote:

1 yıl yazıcağıma bir ay demişim. 1yıl kullandım onu düzeltelim..

bi anakart kullanımı için bir yılda az bi süredir

• Tekrar dan merhaba,

Sorunun kaynağı %99 anakart ile alakalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canawar1905

kısa bir süre önce yeni bir pc toplayayım dedim. ve forumda bol bol araştırıp soruşturup şu bileşenlerden oluşan bir sistem topladım ;

işlemci : amd phenom II x4 955BE

cpu cooler : sunbeam core contact freezer pro 120mm

anakart : foxconn a7da-s 3.0 790gx-sb750 anakart

bellek : 2x2 gb DDR3 1333 mhz hi - level

hdd : önceleri 40gb samsung ide, sonraları HD252HJ 250 gb samsung sata2 hdd takıldı

psu : FSP saga II 500w

ekran kartı : radeon hd4870 512 mb-akasa vortexx neo takılı

kasa : dark orion ( alakası var mı bilmem ama vereyim yine de , kasa da 5 adet fan mevcut )

işletim sistemi : win7 64bit ultimate

sorunlara gelince ;

bilgisayar katiyen stabil çalışmadı. açılınca uygulamaları durdurdu defalarca. "masaüstü yöneticisi çalışmayı durdurdu" deyip kilitlendi kaldı. bu sorun olunca reset atınca çalışıyor. ama 10-15 dk çalışıp, durduk yere kilitlenip reset atıyor, ve açılışta mavi ekran verip bir ton şey yazıyor. özetle ; bilgisayarınız hasar görmesin diye kapattık diyor windows.

bazen de bios ekranda "HT link failed" diyordu.

bunların ışıgında denemelere başladım. önce pc bileşenlerini kontrol ettim. tüm baglantılar olması gerektiği gibiydi. buna rağmen kontrol ettim. yine düzgün çalışmadı.

bende bilgisayarcı bir tanıdığıma sordum, hdd senin bilgisayara yetmiyor dedi. ne alakası var çözemedim ama buna istinaden emanet bir sata2 hdd bulup taktım. formatladım ve yine aynı sorunlarla karşılaştım.

bunun üzerine bilgisayar bileşenleri programlarla inceledim ve şöyle bir durum farkettim.

HT link 200x10 = 2000 mhz olması gerekirken, bende çarpan 5 olmuş. 200x5 =1000 mhz hızda çalışıyor ht link. biostan çarpanı artırdım yine olmadı. 2000 mhz yapamadım bi türlü.

bende ramleri farklı slotlarda denedim. yine stabilite sağlayamadım. sonra ramleri tek tek deneyince, HT link in otomatik olarak 2000 mhz e cıktıgını gördüm. iki ram den hangisini takar isem takayım, ht link olması gerektıgı gıbı yanı 2000mhz de calısıyordu. lakin stabilite yıne yoktu.

ramlerden ötekini taktım, ve sorunsuz sekilde çalıştı uzun bir süre.

ben de bu sebeple, ramlerden birinin bozuk ötekinin sağlam oldugu fikrine ulaştım ama yine yanılmışım. çünkü nadiren de olsa, bu ram de stabilite sorunları cıkarttı ( günde 1-2 defa, ötekisi her 10-15 dk da bir )

bu sebeple ram leri gerek dos altında gerek windowsta test ettim. tuhaf bir şekilde iki ram de sağlam çıktı testlere göre.

ve işin bir diğer garip noktası ; diğerinden cok daha düzgün calışan rami tek başına takmış olsam dahi, işlemciye gram oc yapamıyorum.

x4 955be işlemcilerin, voltaj vermeden 3.7-3.8 seviyesine cıktığını defalarca gördük. ben ise voltaj versem de vermesem de çarpanı stok hız olan 200x16 = 3200 mhz den, 200x17= 3400 mhz e cıkarmayı denediğim anda pc açılmıyor ve bios kilitleniyor. ve BİOS clear yapana değin açılmıyor.

sorunum anakarttan mı ram den mi cpu dan mı anlayamadım.

anakartımın ram seçtiğini okudum nette. tamam hadi diyeyim ki ram seçtiği için stabil çalışmıyor, peki ama neden işlemciyi bir gıdım bile oc yapmaya kalksam bios kendisini kilitliyor çözemedim bi türlü.

bunlar da ekran görüntüleri ;

fikir ve deneyim sahibi arkadaşlardan bu konudaki yardımlarını beklemekteyim. şimdiden teşekkür eder, iyi forumlar dilerim

şimdi farkettiğim 2 şey daha var ;

1- cpu z de işlemcim 955BE yerine 955 olarak gözüküyor

2- tek ram takınca ht link 2000 oluyordu, şu an tek ram takılı olmasına rağmen 1000 mhz e inmiş

bilgisayar sarhoş gibi resmen

edit : anakartın biosu güncelmiş arkadaşlar, fox live öyle buyurdu. yani sorun biostan değil. ya da biostan ama daha güncel bios olmadığı için biosla hallolacak birşey değil

walla o Foxconn Anakartı gördükten sonra hiçte araştırmadığından eminim zira kendisi piyasanın en dandik 2. anakartı 1. side pegatron

bana sorun anakart yada hdd gibi geldi ki foxconn u görünce kesin konuşmamakla birlikte sorunun anakarttandır diyorm

kendisi en çok casper kasalarda kullanılan sık sık anlaşılması güç hatalar veren bir anakart türüdür şahsım adına böye ifade ediyorum

donanım parçalarını tek tek denemeden de hatadan %100 emin olamazsın

tabi şöyle bi durumda söz konusu

dosya indirirken sorun yaşadığını yazmışsın

indirdiğin dosyalar arşivlenemiyor da olabilir buda ramden kaynaklı bir sorundur bana bi pm at bi deneme yapalım

• @esmerce-1

dostum ben araştırdım araştırmasına da, her incelemede karta methiyeler düzülür ise, bu konularla ilgilenen arkadaşlarımızda, bu anakartı ısrarla tavsiye ederlerse ne yapalım yani ?

sadece şu link bile ne demek istediğimi anlatır heralde

http://www.donanimhaber.com/diger/haberleri/foxconn-a7da-s-(amd-790gx)-anakart-video-inceleme.htm

teknik bilgisine güvendiğimiz pek çok arkadaşımıza da defalarca sordum anakartı. oradan da tavsiye edildi.

servisi de çizgi elektronik olunca, insan güvenip alıyor işte.
  • Elektronik işi her zaman şans işidir.

Bu sorun Faxconn da da olabilir, Asus ve Gigabyte de..

Umarım sorunun kısa sürede çözüme ulaşır.
  • sorunları halledebildim. epey uğraştırdı ama neticeye ulaştım çok şükür aynı sorunları yaşayan olursa faydam dokunsun diyerek anlatayım ;

sorun bios kaynaklıymış. anakart elime ulaştığında üstünde P07 seri bios yüklüydü. ben foxconn destek sayfasında daha yenisini bulamadım ( bende p07 yüklü olmasına rağmen foxconn sitesinde en yeni bıos p05 seri biostu, bi tuhaf hikaye ) o sebeple internet üzerinde bir dizi araştırma yapıp benzer sorunları benden başkalarının da yaşadığını ve bu sorunu yaşayanların foxconn destek hattından bios aldıklarını öğrendim ( mesaj atan bir arkadaşa p09 bios vermişler ). bu sebeple foxconn online desteğe mesaj atıp sorunlarımı anlattım. daha yeni bir bios yollamalarını rica ettim. bana T01 serili bir bios yolladılar, lakin sorunumu çözmedi. tekrar mesaj attım bir bios daha yolladılar, ama o biosu denemeden önce, bios update yerine downdate denedim. daha eski bir biosu yükledikten sonra, bilgisayarın sorunsuz çalıştığını farkettim ( p04 bios ile) . halen o biosla kullanmaya devam ediyorum. foxconn dan en son gelen biosu halen denemedim. denemeyi de düşünmüyorum. her ne kadar şu anda stabil çalışsa dahi, içim rahat etsin diye servise göndereceğim.

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. iyi forumlar

• Nedense amd işlemci kullananların çoğu stabilite ile ilgili problem yaşıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet 52

Nedense amd işlemci kullananların çoğu stabilite ile ilgili problem yaşıyor.

benim sorunum anakart kaynaklıydı. bios değişimiyle çözüldü. başka amd kullanıcıları ne alemde bilmiyorum ama ben amd işlemcimden gayet memnunum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.