Şimdi Ara

Bilgisayar Mühendisliği 2015 Maaş & İş Bulma-Özel Sektör Çalışanından Gerçek Veriler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
240
Cevap
52
Favori
36.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Önceki msjlarımdan beni gören illaki vardır.Yaklaşık 2 senedir 9 Eylül mezunu bilgisayar müh. olarak yazılım sektöründe çalışıyorum.Askere gitmeden önce uzun bayram arasını da fırsat bilerek tecrübelerimi paylaşma gereği duydum .Bunu yapmaktaki amacım sektörle ilgisi olmayan insanların (amaçları nedir bilmiyorum) insanları bilgisayar mühendisliğinden soğutup illa tıp,diş hekimliği gibi bölümlere yönlendirmek istemeleri ve bil. müh.lerinin ömür boyu ya işsiz yada asgari ücretlerle çalıştığını sanmaları.Oysaki bugüne kadar işsiz kalan 1 mezunumuz bile olmadı (allaha şükür).Neyse lafı fazla uzatmadan güncel verilere başlayalım.

Yapı Kredi -> Yeni mezun maaş: 3500 TL - Fazla mesai ücreti yok - Koç Ailem Üyeliği (Arabalarda vs çok iyi indirimleri var ) - BES desteği - Koç grubuna ait pek çok avantaj- 2 sene sonra +4500 TL maaş- 4 sene çalışınca proje mühendisi oluyorsun ve maaşı söylememe gerek yok

Garanti Teknoloji -> Yeni mezun:3400 - 4000 TL - Fazla mesai her zaman oluyor ve ödenen ücretle ~5000 TL civarına yaklaşıyor -Doğuş grubundan araba vs gibi alanlarda çok sağlam yan haklar (Çok yoğun mesai yapıyorlar)

OBSS -> Yeni mezun:3300 TL - Fazla mesai ücreti ödeniyor - Mesai yoğunlğu görevli olduğunuz şirkete göre değişir - Yan hakları daha zayıf gibi ama ABD'ye gitme imkanı var. 1 sene tecrübeden sonra +4000 TL veriyorlar

Arçelik -> Yeni mezun:3500 TL ama 16 maaş veriyorlar - Fazla mesai ücreti yok - Yan haklar on numaradır.

Accenture ISS ->Yeni mezun:3400 TL- fazla mesai ücreti yok - Yurt dışı imkanı var - yan haklar zayıf

Finansbank -> 1 sene tecrübeli arkadaşım 4100 TL ile başladı

Akbank -> Yapı Krediye göre biraz daha az maaş veriyorlar

Aselsan -> 3500 TL x 16 Maaş - Yan haklar on numara

Huawei -> En kelek şirket bu galiba genelde sona kalan biraz zayıf arkadaşlar buraya girdi. Maaş: 2700 civarı. 1 sene çalışıp çok iyi maaşlarla bankalara geçtiler

Vestel -> Maaş: 2600 - 3000 arası (Manisa'ya göre baya iyi denebilir.Boğaziçi,Bilkent,Odtü mezunuysan 3500 tl veriyorlar).Arçelik'e göre cimri olsa da idare eder

Siemens -> Maaş: 3900 TL - Yan haklar çok iyi - yurtdışı imkanları var

Kurumsal şirketlerde çalışan başka arkadaşlarda varsa aldıkları maaşları altına eklerlerse çok iyi olur.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu arada benimle aynı dönemde mezun olan elektrik - elektronik mezunu arkadaşların durumu içler acısı.İçlerinde hala işsiz gezenler var.İş bulanlarda İstanbulda 2000 TL , İzmirde 1500 TL civarında çalışıyor.Bazıları Vestelden torpil patlatıp girdi.

Haydi kalın sağlıcakla.

• Bu konuya önceden cevap verdim zaten.3 büyük şehirin devlet okulları ve belirli vakıflar hariç boş yere okumayın diye açıkça söyledim.Maaş bilgisini verdiğim şirketler bu (sanırım 15-16 üniversite ediyor) okulların dışında bil. müh. mezunlarını zaten mühendis olarak saymıyor.Bayburt'ta Hakkari'de vs okuyup ben niye 3500 TL maaşla iş bulamadım beni niye işe almıyorlar diye ağlamanın anlamı yok.
    konunun nasıl içine ediliri sergilemişsiniz resmen bilgisayar mühendisliği iş imkanlarından konu yine üniversite sidik yarışına gelmiş.konuyu açan arkadaşta usanmadan troll ün tekine cevap vermiş o adam büyük ihtimal odtülü filan değildir öyleyse zaten rezil adamın teki bu kadar sallamayın yani.sen kimsin diyosanız bilkent bilgisayar mühendisliğindeyim bende.adam deneyimini yazmış gözlemini yazmış sektörde gördüklerini yazmış iyi yerlerede gelmiş kendince adamın hala 10 sene öncesindeki öss sıralamasını sorguluyorsunuz bu neyin kafası lan? tamam bilkent odtü boğaziçi deu dan daha iyi okullar olabilir ama adam başarmış işte bir şeyler hala derdiniz ne insanların ne yaptıklarıyla ilgilenin adamın 10 sene önce girdiği sınavla değil.üniversite şovenizminin boku çıktı yani okulları filan iyi kötü diye eleştirinde insanlara okulları üzerinden niye hakaret ediyorsunuz niye küçük görüyorsunuz ? şimdi gelip kötü okulda okuyoda diyemezsiniz bilkentteyim işte ama bu kadar kompleks nedir arkadaş adam meslekle ilgili bir şeyler paylaşayım diyor konu odtü mü deu mu sen odtülü değilsen adam değilsin bilmem nerelere geliyor önce insan olun ya valla tüm ülkeye en lazım şey bu şuan herkesi bir katagorileme sen bendensin değilsen adam değilsin mantığı yeter artık kendinize gelin insan olun önce ortaya yazdım üstüne alınan alınsın
    quote:

Orijinalden alıntı: GetadakiAdam

Bu mesaj silindi.
    adam önce odtü gibi yerleri övmüş sonra odtülüyüm diyene tanımadan asosyal 4 yıl bilmem naptın bla bla sonra gelmiş hiç Türk yapan oldu mu demiş sanki bişey başarmak için senden önce birrinin yapması lazım mantığınız süper. arkadaşlar boşverin bu konuyu bahsedilen firmalar dışında alternatif çok. akrabam geçen yıl mezun oldu 5000 maaşı var şuan Ankara kızılayda. onun eşide bilgisayar mühendisi başka yerde onun 3500 maaşı var ayrıca forumda tanıştığım birisi puanı yüksek olmayan bir yerden mezun yeni mezun oldu 3000le başladı seneye 4000 olcak.

ayrıca arkadaşın yalanı da çıkmış bir konuda çok gereksiz bir başlık veayhut içindekiler gereksiz olmuş egoist ben bilirim havaları belki açılış amacı o değildi ama konu sahibi ve baltayanlar konunun içine etmiş
  • Memurlar.nette bilgisayar mezunlarinin actigi bi baslik altinda kpss alimi ile devlete girmek isteyen tonlarca mezun var. Bunları da o saydiginiz yerlere alsaniz buyuk iyilik olur.
  • inevitable05 kullanıcısına yanıt
    Bu konuya önceden cevap verdim zaten.3 büyük şehirin devlet okulları ve belirli vakıflar hariç boş yere okumayın diye açıkça söyledim.Maaş bilgisini verdiğim şirketler bu (sanırım 15-16 üniversite ediyor) okulların dışında bil. müh. mezunlarını zaten mühendis olarak saymıyor.Bayburt'ta Hakkari'de vs okuyup ben niye 3500 TL maaşla iş bulamadım beni niye işe almıyorlar diye ağlamanın anlamı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiz.ceng

Bu konuya önceden cevap verdim zaten.3 büyük şehirin devlet okulları ve belirli vakıflar hariç boş yere okumayın diye açıkça söyledim.Maaş bilgisini verdiğim şirketler bu (sanırım 15-16 üniversite ediyor) okulların dışında bil. müh. mezunlarını zaten mühendis olarak saymıyor.Bayburt'ta Hakkari'de vs okuyup ben niye 3500 TL maaşla iş bulamadım beni niye işe almıyorlar diye ağlamanın anlamı yok.

Gebze teknik üniversiteside bu okullar arasindami hocam.bilgisayar muhendisligi okuyorum.
    Ben bu okulda okuyorum ve kendimi super gelistirip okulu birincilikle bitirmek istiyorum.sence bende bu saydigin firmalarda calisabilirmiyim.yoksa imkansizmi? (Torpili saymayalim asla torpil yapmam yaptirmam)
    Birde hocam sen nerde ve nekadara calisiyorsun.

Son olarak bu firmalarin istanbul subeleri varmi .ben istanbulda calismak istiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anodora -- 26 Eylül 2015; 18:41:30 >

• Anodora kullanıcısına yanıt
    Vestel hariç hepsi İstanbulda zaten.(Aselsan'ın Ankaradaki merkezi daha büyük ama Teknopark İstanbulda da yerleri var).GYTE'de bu okullar arasında sayılabilir.Teknopark İstanbul'da GYTE'den gelip işe giren,yarı zamanlı veya stajyer olarak çalışan çok sayıda mühendis tanıyorum.Merak etme torpile ihtiyaç duymadan iş bulacaksın.İş imkanlarının %90 ı İstanbuldadır istesende başka şehirde işe girmek dezavantajlı olur .Ben Garanti Teknolojideyim maaş skalasını paylaştım.
  • quote:

Vestel hariç hepsi İstanbulda zaten.(Aselsan'ın Ankaradaki merkezi daha büyük ama Teknopark İstanbulda da yerleri var).GYTE'de bu okullar arasında sayılabilir.Teknopark İstanbul'da GYTE'den gelip işe giren,yarı zamanlı veya stajyer olarak çalışan çok sayıda mühendis tanıyorum.Merak etme torpile ihtiyaç duymadan iş bulacaksın.İş imkanlarının %90 ı İstanbuldadır istesende başka şehirde işe girmek dezavantajlı olur .Ben Garanti Teknolojideyim maaş skalasını paylaştım.

Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.
    Don olarak isinizi nasil buldufunuzu soylermisiniz .internettenmi basvuru yaptiniz yoksa isyerine gidip mi yaptiniz
    Yoksa onlarmi sizi buldu.nasil oldu yani merak ediyorumda

• quote:

İlk mesajım biraz eleştirel olmuş ama ben de farklı bir bölüm mezunu olarak özel sektörden beklediğini bulamayan biri olarak kuşkucu ve reaksiyonel cevap vermişim. Mazur görün.

1) Benim kardeşim 80 binlerde siralamada, yazssa bilecik üniversitesi tutuyor. Sizce yazsin mi? Sizin saydiginiz O universitelerin arasinda degil mi bilecik universitesi.

"Hangi uniden mezun olursan ol isi bilmen onemli" mantigina ne oldu? Galiba onun cevabi şu: İlk ise girerken herkes deneyimsiz, o yuzden bu noktada mezun olunan üniversite on plana cikiyor.

2) Bilgisayar muhendisi olarak calistiginiz yerde ne gibi seylerle ilgileniyorsunuz gun icinde? Stresli durumlarla problemlerle karsilasiliyor mu? Sizden daha tecrubeli olan bilgisayar muhendisleri var mi soru sorabileceginiz ayni firmada?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inevitable05 -- 27 Eylül 2015; 2:08:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Anodora

quote:

Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.
    Don olarak isinizi nasil buldufunuzu soylermisiniz .internettenmi basvuru yaptiniz yoksa isyerine gidip mi yaptiniz
    Yoksa onlarmi sizi buldu.nasil oldu yani merak ediyorumda

Kariyer.net ten başvurdum

• quote:

Orijinalden alıntı: inevitable05

quote:

İlk mesajım biraz eleştirel olmuş ama ben de farklı bir bölüm mezunu olarak özel sektörden beklediğini bulamayan biri olarak kuşkucu ve reaksiyonel cevap vermişim. Mazur görün.

1) Benim kardeşim 80 binlerde siralamada, yazssa bilecik üniversitesi tutuyor. Sizce yazsin mi? Sizin saydiginiz O universitelerin arasinda degil mi bilecik universitesi.

"Hangi uniden mezun olursan ol isi bilmen onemli" mantigina ne oldu? Galiba onun cevabi şu: İlk ise girerken herkes deneyimsiz, o yuzden bu noktada mezun olunan üniversite on plana cikiyor.

2) Bilgisayar muhendisi olarak calistiginiz yerde ne gibi seylerle ilgileniyorsunuz gun icinde? Stresli durumlarla problemlerle karsilasiliyor mu? Sizden daha tecrubeli olan bilgisayar muhendisleri var mi soru sorabileceginiz ayni firmada?

"Hangi üniversiteden mezun olduğun önemli değil" diye bir durum söz konusu bile olamaz.İş başvurusu yaparken kariyer.net gibi sitelerden başvuru yapılır(büyük oranda).İlgili şirketin insan kaynakları bölümü asla bütün cv leri incelemez.1000 tane başvuru varsa üniversite,tecrübe,askerlik,ikametgah gibi filtrelerle bunları 50-60 a indirir.Yani Bilecik vs gibi yerlerden mezunsan zaten dünya şampiyonu da olsan insan kaynakları senin başvurunu göremez.Bu nedenle sakın tercih etmesin.

Özel sektörde her zaman stres ve yoğunluk vardır.Yaptığımız işler genelde bankacılık ve ödeme sistemleri temelli işler.

• quote:

quote:

quote:

"Hangi üniversiteden mezun olduğun önemli değil" diye bir durum söz konusu bile olamaz.İş başvurusu yaparken kariyer.net gibi sitelerden başvuru yapılır(büyük oranda).İlgili şirketin insan kaynakları bölümü asla bütün cv leri incelemez.1000 tane başvuru varsa üniversite,tecrübe,askerlik,ikametgah gibi filtrelerle bunları 50-60 a indirir.Yani Bilecik vs gibi yerlerden mezunsan zaten dünya şampiyonu da olsan insan kaynakları senin başvurunu göremez.Bu nedenle sakın tercih etmesin.

Özel sektörde her zaman stres ve yoğunluk vardır.Yaptığımız işler genelde bankacılık ve ödeme sistemleri temelli işler.

Şuna da cevap verebilir misiniz?

1) Arkadaşlar bir öğrencinin bilgisayar muh. İsteğinin, onun kendini lisansta okurken ne kadar severek isteyerek kendini gelistirebileceğine işaret eder mi?

2) Diyelim gelisemedi, piyasada 1200'den baslayip kendini gelistirebilir mi?

3) Bilgisayar mühendisinin günü şirkette oflaya poflaya can skitintisi ile mi gecer. Surekli stres ile mi gecer? Yoksa stressiz sadece tatli tatli bilgisayarda belli bi dozajda hafif tatlı bi konsantrasyon stresi ile mi geçer (ornek tez hazirlamak)

4) Diyelim kisi sosyal bi kisi degil, insanlar ile iletisimi cok sevmiyor. İsveren onu istemez mi? Yoksa işine olan inancı ve isteğine bakıp işe alır mı? Bir arkadaş özgüvenine bakiyoruz dedi de alirken dedi de. Kisisel ozguven mi iş özgüveni mi?

5) Bilgisayar mühendisliğinde iş yaparken kendine güven olmassa olmaz mıdır? Kişi sürekli kendine güven duyması gereken ve kendi kendine halletmesi gereken problemlerle mi karsılasır? Sessiz sakin bi insan da guzel is cikarabilir mi? Benim itü mezunu sessiz sakin benim gibi olan arkadasim su an istanbulda bilgi depolama sirketi gibi bi yerde calisiyo. Sirketi gecen yil ABD ye googlin kongresine gonderdi. Sanfransiskoya 10 gunlugune. Her yil bole secerek gidiyolar. Arti tatile matile gonderiyo Antalyaya motivasyon icin. Sosyal yonden pasif bi insan bilgisayar muhendisliginde basarisiz mi olur? Ya da isini yaparken stresten patlar mi? Takim calismasi cok var mi bu iste?

Çok karmaşık düşünmüşsün bu kadar ayrıntıya gerek yok .Genelde ODTÜ mezunları Aselsan,Havelsan gibi yerlerde ,DEÜ,Ege mezunları Yapı Kredi,Akbank gibi yerlerde mezun olmadan 2-3 ay önce direk girip iş anlaşmasını imzalar.Bu alımlar şirketler tarafından sadece yeni mezunlara yönelik toplu alımlardır.Örneğin bizden mezun olacak 40 kişinin 10'u OBSS,10'u Yapı Kredi,5'i Garanti Teknoloji tarafından mayıs ayında direk işe alındı.Bu şirketler sadece mezun olduğun okula bakıyor.Ayrıntılı psikolojik testler,IQ testleri vs uygulamıyor.İstesende 1200 TL ile başlayamazsın zaten.Bu şirketlerin maaş skalalrı sabittir yukarda bahsettim.

Okurken ve işe girdiğinde her aşamada kendini geliştirebilirsin.Yeterki sen öğrenmek iste.Pek çok şirket iç veya dış eğitim düzenler çeşitli ülkelere eğitime yollar veya yüksek lisansa teşvik eder.

Yönetici seviyesine çıkmadıysan çok sosyal olmaya gerek yok.Ama insanlarla iletişimin iyiyse her zaman senin için avantaj olur.

Türk Hava Yolları,Tübitak gibi bir tarafı devlet olan şirketlerde çalışırsan sıkıntı stres oranı çok daha az olur.

Çok büyük özgüvene gerek yok.Takım lideri sana bir iş verir senden işi bitirmeni ister.İlla Cem Yılmaz tarzı biri olmana gerek yok.Yeterki işin yap.

• quote:

Çok karmaşık düşünmüşsün bu kadar ayrıntıya gerek yok .Genelde ODTÜ mezunları Aselsan,Havelsan gibi yerlerde ,DEÜ,Ege mezunları Yapı Kredi,Akbank gibi yerlerde mezun olmadan 2-3 ay önce direk girip iş anlaşmasını imzalar.Bu alımlar şirketler tarafından sadece yeni mezunlara yönelik toplu alımlardır.Örneğin bizden mezun olacak 40 kişinin 10'u OBSS,10'u Yapı Kredi,5'i Garanti Teknoloji tarafından mayıs ayında direk işe alındı.Bu şirketler sadece mezun olduğun okula bakıyor.Ayrıntılı psikolojik testler,IQ testleri vs uygulamıyor.İstesende 1200 TL ile başlayamazsın zaten.Bu şirketlerin maaş skalalrı sabittir yukarda bahsettim.

Okurken ve işe girdiğinde her aşamada kendini geliştirebilirsin.Yeterki sen öğrenmek iste.Pek çok şirket iç veya dış eğitim düzenler çeşitli ülkelere eğitime yollar veya yüksek lisansa teşvik eder.

Yönetici seviyesine çıkmadıysan çok sosyal olmaya gerek yok.Ama insanlarla iletişimin iyiyse her zaman senin için avantaj olur.

Türk Hava Yolları,Tübitak gibi bir tarafı devlet olan şirketlerde çalışırsan sıkıntı stres oranı çok daha az olur.

Çok büyük özgüvene gerek yok.Takım lideri sana bir iş verir senden işi bitirmeni ister.İlla Cem Yılmaz tarzı biri olmana gerek yok.Yeterki işin yap.

Çok sağol verdiğin bilgiler için. Kolay gelsin. Burayi kaydediyim. Hep sorarım aklıma geldikçe.

Eyv rica ederim.Fırsat buldukça cevaplamaya çalışırım.
  • Peki sizce kocaeli üniversitesi kötü mü?
  • Bilgim yok dostum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GetadakiAdam

Bu mesaj silindi.
    adam önce odtü gibi yerleri övmüş sonra odtülüyüm diyene tanımadan asosyal 4 yıl bilmem naptın bla bla sonra gelmiş hiç Türk yapan oldu mu demiş sanki bişey başarmak için senden önce birrinin yapması lazım mantığınız süper. arkadaşlar boşverin bu konuyu bahsedilen firmalar dışında alternatif çok. akrabam geçen yıl mezun oldu 5000 maaşı var şuan Ankara kızılayda. onun eşide bilgisayar mühendisi başka yerde onun 3500 maaşı var ayrıca forumda tanıştığım birisi puanı yüksek olmayan bir yerden mezun yeni mezun oldu 3000le başladı seneye 4000 olcak.

ayrıca arkadaşın yalanı da çıkmış bir konuda çok gereksiz bir başlık veayhut içindekiler gereksiz olmuş egoist ben bilirim havaları belki açılış amacı o değildi ama konu sahibi ve baltayanlar konunun içine etmiş

• quote:

Ben gyte de okuyorum pc muh.
    Peki bizim okuldan toplu alim yapilmazsa .ben kendim gidip basvuru yaparsam kariyer.netten , sence ise alirlarmi.

• Çankaya Üni. 1.sınıf Bilgisayar Müh. Öğrencisiyip takip
  • quote:

quote:

quote:

İnsan kaynaklarının iş başvurularını incelerken eleyerek gittiğini söylemiştin.

Baştan İTÜ, OdTü seçtiklerinden filtrelerken Bilecik Üniversitesi çıkmaz demiştin.

Filtrelemeye ya İş deneyimi seviyesinden başlarsalar ya da İngilizce bilgi seviyesinden. Bilecikten mezun olan 5 yillik deneyimle direk ekrana cikarsa. Buna ne diyosun?

Bilecik'ten mezun olan kişi 5 sene deneyimi nerede kazanacak.Büyük ihtimal yazılımla alakasız bi yerlere girecek.Hadi bi şekilde yazılım işi buldu diyelim.En iyi ihtimalle freelance olur yada Kardeşler Bakliyat Nakliyat LTD Bilgi İşlemine girer veya XData Reklam Ajansı & Web Tasarım tarzı bir şirkette iş bulur (istisna her zaman olabilir).

Örneğin bu kişi bir kurumsal bankaya girmek istesin:

1. 5 yıllık deneyim işleri genelde yöneticiler arası görüşmeler yoluyla halledilir çoğu için internette ilan bile açılmaz.
    2. Hadi Kariyer.net e ilan verildi diyelim.Önce yine mezun olduğun okul,ingilizce,askerliği kesinlikle bitirmiş olman gibi alanlarda kesinlikle filtreleme yapılıyor.Sonra not ortalaması yerine çalıştığın şirketteki amirinden referans istenir ancak "Kardeşler Bakliyat Nakliyat LTD" tarzı bir şirketin vereceği referans kabul edilmez.

Bir çeşit sonsuz döngü durumu diyebiliriz.Peki bu döngü nasıl kırılır.

1. Çok sağlam torpilin vardır.Örneğin kurumsal bir şirkette baban genel müdür vs dir.
    2. Kırgızistandan mezun olan Mimar Aslan gibi yıllarca süründükten sonra (kendisi asgari ücretle iş bulmak için ilk 2 sene yalvarıyordum diye açıklama yaptığı için böyle söylüyorum) biraz yetenek,inanılmaz bir azimden sonra günün birinde şans yüzüne gülebilir.

Bence bu kadar sürünmek ve şans peşinden koşmaktansa 1-2 sene fazladan ÖSS ye çalışıp iyi bir okula kapağı atın.Bu zamanda mühendis olmakta açıkçası zor değil.Ben 2008 yılında 16K'dan kazanmıştım.Şimdi 50-60-70K'lardan kazanıp bilgisayar mühendisi oluyorlar.Ömür boyu kitap açmasam bile büyük ihtimal 50K'ya girerdim diye düşünüyorum

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.