Şimdi Ara

Bilgisayar/Elektronik üreten bir şirket kurmak! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
3
Favori
8.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: LordErenAtakan2

Hocam aynen sizin düşünceniz içindeyim ama şuanda lise 3üm sizce mekatronik mühendisliği birşey mi okumalıyız

Bana sordunuz sanırım.

Elektronik mühendisliğini istiyorsan elektronik mühendisliği oku.

Dediğim gibi yarı iletken smd komponent tasarımı ile ilgilenmek istiyorsan Türkiye'de okursun yurt dışında da yükseğini yapar kendini geliştirirsin.

İyi bir üniversitede de teori aynı şekilde anlatılır. Oranın adını yükseltenler öğrencileridir.

İyi bir üniversiteyi kazanman uygulama ortamı ve çalışma ortamı açısından iyi olur.

Bu yolda başarılı olmak istiyorsan devamlı mücadele ve çalışma içerisinden olman gerekir.

O 50-60 liraya aldığımız cihazların mikrodenetleyicilerini anlamak ve kodlayabilmek için Çin'de, Taiwan'da adam o komponente 8-10 yılını veriyor. Sırf onu anlamak için.

Bir de bu yarı iletken tasarımları devlet sırrından daha güvenli şekilde saklanır.

Bize maliyeti alırken 1-2 liradır ama firmaya maliyeti bundan çok çok fazladır.

Direncin tanımını sorsak lisedeki elemana akıma karşı ögsterilen zorluk diye herkes yapıştırır cevabı ama kimse o akıma karşı nasıl zorluk oluşturabilirim, ya da nasıl zorluk oluşturulur diye gösterilmez. Sorun da burada.

Bugün o yarı iletken üretiminde devlere oynayan Samsung en fazla 35 senelik bir holding.

Eğitim her şeyin başı.

Bizde ise gelenek ya devlet memuru olmak ya da önü açık mesleğe kapak atıp sabah sekiz akşam beş yapmak olmuş.

Hedefini çok iyi belirle, oku, öğren.

Bu seviyede bir bilgi ile belirlediğin hiçbir hedeften zevk alamazsın.

Araştırmayı seven bir millet olmak zorundayız.

Şu forumda daha doğru alt foruma konu açmaya üşenen insanlar var ya.

Adam aynı konu var mı diye bakmıyor, hiçbir şey araştırmıyor, üstüne bir de bizi suçluyor.

Büyük hedefleriniz olabilir ama mantık çerçevesinde olsun.

Araştırmayı öğrenin, zorlayın kendinizi araştırmak için.

Bol bol okuyun.

• umut_baris kullanıcısına yanıt
    Hocam haklısınız,aslında benim değinmek istediğim nokta büyük şirket kuramamak değil bu işe uçuk bir fikirle "ben bilgisayar yapacağım nasıl yapabilirim" şeklinde yaklaşması.Mantıklı işlerle başlansa zaten devamı çorap söküğü gibi gelir.Günümüzde artık sıfırdan herşeyi kendi üreterek para kazanılması kusura bakmayın ama imkansız.Bu tamamen cahillik ve aç gözlülüktür.Şuan kendi görüşümce en çok ilgi çeken ve şirketin olsun olmasın tanınmanı sağlayan olanak "maker" hareketidir.Yani sıfırdan bir şey üretmek yerine olanlar ile yeni bir ürün çıkarmak.Kickstarter'da mesela insanlığa hiçbir faydası olmayan bir proje binlerce dolar bağış alıyor.Çünkü farklı olan bir şey göze çarpıyor.Değinmek istediğim şey bu farklılık.Şuan bende bir proje üstünde çalışıyorum benim projeminde kimseye bir faydası yok oyuncak gibi bir şey ama ilgi çekici olacağına inanıyorum.Bi kere arkadaş bütün yazılım dillerini öğrenmeye çalışarak yine aç gözlülük yapıyor.Sen elektronik sektöründe çalışacaksan ne işin var HTML5 yada PHP ile.Bence arkadaş çok fazla steve jobs,bill gates makalesi okuyarak gaza gelmiş.İlk ne yapacağını kestirmesi lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: sinekel

Hocam haklısınız,aslında benim değinmek istediğim nokta büyük şirket kuramamak değil bu işe uçuk bir fikirle "ben bilgisayar yapacağım nasıl yapabilirim" şeklinde yaklaşması.Mantıklı işlerle başlansa zaten devamı çorap söküğü gibi gelir.Günümüzde artık sıfırdan herşeyi kendi üreterek para kazanılması kusura bakmayın ama imkansız.Bu tamamen cahillik ve aç gözlülüktür.Şuan kendi görüşümce en çok ilgi çeken ve şirketin olsun olmasın tanınmanı sağlayan olanak "maker" hareketidir.Yani sıfırdan bir şey üretmek yerine olanlar ile yeni bir ürün çıkarmak.Kickstarter'da mesela insanlığa hiçbir faydası olmayan bir proje binlerce dolar bağış alıyor.Çünkü farklı olan bir şey göze çarpıyor.Değinmek istediğim şey bu farklılık.Şuan bende bir proje üstünde çalışıyorum benim projeminde kimseye bir faydası yok oyuncak gibi bir şey ama ilgi çekici olacağına inanıyorum.Bi kere arkadaş bütün yazılım dillerini öğrenmeye çalışarak yine aç gözlülük yapıyor.Sen elektronik sektöründe çalışacaksan ne işin var HTML5 yada PHP ile.Bence arkadaş çok fazla steve jobs,bill gates makalesi okuyarak gaza gelmiş.İlk ne yapacağını kestirmesi lazım.

Hocam onun yaşlarında hele ki anlatan olmayınca, kendisi de fazla araştırmayınca normal.

Çok görmeyin.

Kardeşimizin de şevkini kırmayın öyle güldüm diyerek.

Anlatmaya çalışın. Yazın uzun uzun benim gibi. Okursa kendine kârdır.

Araştırmadan girişse bile gerçekle karşılaşınca anlayacaktır. Kötü olan tarafı ise kaybettiği vakit geri gelmeyecektir.

Elektronik mühendisi olsun, hatta en iyisi olsun. Her daim öğrenmeye hevesli olsun. İlgisi olsun, geleceği olur.

Ama bu şekilde yola çıkmanın maalesef elektronik bölümünde okuyup elektroniğin e sinden bi haber olanlardan farkı kalmayacaktır.

• Dostum bilgisayarin en temel yapisi transistörü üretimiyoruz. Ama 5-10cm'lik bir islemcinin icinde 3 milyon transistor var. Turkiye'de nano teknolojiye dair hicbirsey yok;

Senin hayalin su yonde olursa cok daha gercekci olacaktir. Ben oyle bir ekiple oyle bir yazilim yazicam ki pardus'e rakip olucak; ben oyle bir ekiple oyle bir yazilim yazicam ki firefox'a rakip olucak bir tarayici olucak; bunlar daha mantikli; herhangi bir bilgisayar ile bunlari yapabilecek guce sahipsin;

Lakin olay elle tutulur yani gercekten eline alabilecegin bir teknoloji ise bunu Turkiye'de uretebilmen mumkun degildir. İmkansizdir. Akil disidir. Turkiye'nin bu gune kadar elle tutulur teknoloji sattigi gorulmemistir. Gorulmesi mumkun degildir. Turkiye'nin bu gune kadar abd'ye ihrac ettigi tek savas malzemesi 40 adet devedir. Turkiye'nin bu gune kadar abd'ye sattigi tek bir teknolojik urun bulunmaz. Turkiye gibi 3. Dunya ulkeleri ancak ve ancak abd'nin izni olursa abd'nin yanciligiyla arap ulkelerine teknolojik bir urun satar o da mesala nedir? Bizim urettigimiz pergel, kalem vs'dir. Turkler'in kagit uretmeye basladigi tarih 1936 yilidir. Dusun artik sen; ondan onceki tum kagit fabrikalari bir sekilde batmis kapatilmistir. Yani kagit teknolojisini son 70 yildir uretebiliyoruz. Yasin el veriyor bundan 10 sene oncesini hatirlarsin oyle defterler falan ucuz degildi bilirsin. Anca 70 yil oldu da kagit ureteli biz defter kagit biraz ucuzladi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Şu konuyu görünce bi gülme tuttu .İlk olarak lisede bölümün ne onu sormak istiyorum ve konuya giriyorum.

Ya bu kadar fantezik fikirlerim benim neden olmadı bilmiyorum.Bu arada bende 19 yaşındayım fakat 2 yıldır üniversitedeyim ve yaklaşık 7-8 yaşımdan beri elektroniğin içindeyim.Liseyi iyi bir teknik lisede elektronik okudum.Üniversite hiç hazırlanamadım okuldaki projeler yüzünden.Proje dersem öyle işletim sistemi felan yazma değil.Ve iyi olamayan bir okulda elektronik mühendisliği kazandım.Sınıfımda ki elemanların %95 i elektroniğin "e" sinden anlamayan tipler ama hepsinin hayali quadcopter yapmak yada insansı robot yapmak kısacası senin kafandalar.Hee diyeceksinki o kadar yazılım biliyorum,emin ol bunu söYleyenlerde yazılım bildiklerini sanıyorlar bi c programlama kitabı hatmeden o yazılım dilini öğrendiğini sanıyor.Yani diyeceğim Türkiye'den öyle büyük bir şirket çıkmaz.Çıkarsada bilgisayar üzerine çıkamaz.Bi ara exper vardı sanırım onuda son zaman sattılar diye biliyorum.

Bi kere evinde garaj olması lazım büyük bir şirket kurman için

Bakın hocam siz çok karamsar yaklaşıyorsunuz bu konuya. İlk öncelikle bu ön yargıyı yıkmalıyız. Japon Der Ki; Kimse yapamıyorsa ben yapmalıyım. Türk Der Ki; Kimse yapamıyorsa ben nasıl yapayım? . Şimdi bir şeyin temelini öğrenmek lazım. Bu işin temeli nedir? Yarı iletkenleri öğrenmek değil. İlk olarak kendi masaüstü PC'nizin kasanızı alın bir araştırın. Bir merak duyun. Gerisi zaten gelecektir. Düşünün! Ben; Düşünüyorum öyleyse varım! diyorum. Siz; Üşeniyorum öyleyse yarın! Diyorsunuz!

• Arkadaşım bu çabanı tebrik ediyorum ancak kendine ulaşılması çok zor hedefler yerine daha kolay ulaşılabilir hedefler koymanı tavsiye ederim.

Herkes bilgisayar üretiyor diye sende bilgisayar üretmek zorunda değilsin. Sektörde açık olan alanlara yönelmek daha doğru olur.

Biraz piyasayı gez. Piyasada az bulunan pahalıya satılan talebi yüksek olan cihazlar var mı diye bak. Boyle bir cihaz bulupta ben bunu daha ucuza üretip satarım piyasayı ele geçiririm diyorsan super.

Özgün olmaya çalış. Herkesin yapmadığını yap ki ilerlemen kolay olsun.

Başarılar diliyorum...

• zigzak Z kullanıcısına yanıt
    ilk önce bu kadar atasözü bildiğin için seni tebrik ediyorum.PC kasanı bir araştır demişsin,temeli öğrenmeye gerek yok demişsin.Emin ol yaşıt olmamıza rağmen pc kasasasını sen dışarda top peşinde koşarken ben evde bu nasıl yapılmıştır diye günde elli defa söküp takıyorudum bunu seni yermek için söylemedim öyle bir çocuktum.Temel öğrenme işine gelince benim az çok bilgim olduğu halde daha içinde 250 tane transistör olan entegrelerin nasıl yapıldığını aklım almazken sen milyonlarca transistör içeren işlemci yapma peşindesin ve de temeli öğrenmeden diyosun.Yani sen temel öğrenmeden bir arpa boyu yol alamazsın.Üniversitede istediğin bölümü seç istersen itü,odtü kazan hiç bir şey öğretmiyecek sana okul her şeyi sen kendin öğreneceksin.Benim öyle makineci arkadaşlarım varki elektronik konusunda benle yarışır kimiside var ki daha solid kullanmayı bilmez.Bu bahsettiklerim 3. 4. sınıf çocuklar.Yani okulda ne okuduğunun önemi yok senin ona hevesin varsa bi şekilde öğreniyorsun.Ama tavsiyem programlama kapasiten var gibi bırak bilgisayarla felan uğraşmayı adam akıllı günümüzde temelden değilde tepeden başlayacağın bir işe giriş.Bi zaman sonra bu konuyu ben hangi kafada açtım diyeceksin emin ol.Hiç düşündün mü türkiyede sabanı gibi koç gibi şirketler neden teknoloji işine girmiyor adamlarda para var imkan var tanınmışlıkta var.Sen daha işi öğrenicen,şirket kurucan,tanınıcan,sonra bizim gibi bir ülkede teknoloji işine girişicen.Yolun açık olsun ne diyim.
    Bu arada atasözleri ile kendinide avutma.

• quote:

ilk önce bu kadar atasözü bildiğin için seni tebrik ediyorum.PC kasanı bir araştır demişsin,temeli öğrenmeye gerek yok demişsin.Emin ol yaşıt olmamıza rağmen pc kasasasını sen dışarda top peşinde koşarken ben evde bu nasıl yapılmıştır diye günde elli defa söküp takıyorudum bunu seni yermek için söylemedim öyle bir çocuktum.Temel öğrenme işine gelince benim az çok bilgim olduğu halde daha içinde 250 tane transistör olan entegrelerin nasıl yapıldığını aklım almazken sen milyonlarca transistör içeren işlemci yapma peşindesin ve de temeli öğrenmeden diyosun.Yani sen temel öğrenmeden bir arpa boyu yol alamazsın.Üniversitede istediğin bölümü seç istersen itü,odtü kazan hiç bir şey öğretmiyecek sana okul her şeyi sen kendin öğreneceksin.Benim öyle makineci arkadaşlarım varki elektronik konusunda benle yarışır kimiside var ki daha solid kullanmayı bilmez.Bu bahsettiklerim 3. 4. sınıf çocuklar.Yani okulda ne okuduğunun önemi yok senin ona hevesin varsa bi şekilde öğreniyorsun.Ama tavsiyem programlama kapasiten var gibi bırak bilgisayarla felan uğraşmayı adam akıllı günümüzde temelden değilde tepeden başlayacağın bir işe giriş.Bi zaman sonra bu konuyu ben hangi kafada açtım diyeceksin emin ol.Hiç düşündün mü türkiyede sabanı gibi koç gibi şirketler neden teknoloji işine girmiyor adamlarda para var imkan var tanınmışlıkta var.Sen daha işi öğrenicen,şirket kurucan,tanınıcan,sonra bizim gibi bir ülkede teknoloji işine girişicen.Yolun açık olsun ne diyim.
    Bu arada atasözleri ile kendinide avutma.

+1

Bu teknolojiler çok pahalıya mal olan teknolojiler.

O şirketlerin buna gücü yeteceğini de sanmıyorum.

Ayrıca bu işi öğretmek ve sistemleri üretmek için de para ve zaman harcayacaksın.

Bu iş devlet destekli olmadan olmaz maalesef.

Intel bu işe 1968 de girişmiş. 47 senedir bu yolda yani.

Hangi şirket bu deneyimle ölçüşecek kadar güçlü ve akıllı bu ülkede?

Yazılım konusunda kat etmemiz gereken yol var ülke olarak gerçekten.

Ülkemizde çoğu yazılımcı maalesef işin maddiyatına yönelmek zorunda kalıyor.

Tecrübe paylaşımı yapılmıyor.

pARA biriktir ve işinin ehli ol belki kurarsın ama para gerek çok
  • sinekel kullanıcısına yanıt
    Senin bu işler hakkında hiç bir fikrin yok! Ki sen daha bir yazıyı doğru dürüst okuyup anlamayan bir insansın. Ben bu işe girişmek için asıl temel yarı iletkenleri bilmek değil. Bilgisayarı bir açıp merak duymaktır dedim. Amma ve lakin, sen okuma yazma bilmediğinden laf koyma cabasın da olunduğun için, daha konuyu tam olarak kavrayamamışsın. Sana bunun garantisini veririm senin lafların beni hiç alakadar etmiyor. Senin gibi yeni yetmeler değil bir çok forumun emektarları dediğimiz adamlar beni yıldırmaya çalıştı. Sende kimsin. Bre. Şimdi git sokakta top peşinde koştur. Belki almaya paran yeterse; İnşAllah benim ürettiğim bilgisayarda Pes yada Fifa oynarsın. Lafını yediğine göre lütfen seni dışarıya alalım. Şimdi mutfağa git de bir soğuk su iç ve yatağına uzanıp yat.
  • Bu konu hala yaşıyor mu ya
    İş hayatında başarılar arkadaşım.

Eşit:Arkadaş konu basında 19 yasında olduğunu soylemiş.Merak edip profiline girdim.1 ay önce bi konu başlatmış konuda "15 YAŞINDAYIM" diyor.Sözün bittiği yer neyse arkadaşlar bu veled-i sübyana laf dayanmaz akıl vermeye çalışmayalım boşuna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinekel -- 6 Şubat 2015; 16:11:34 >
  • Mevcut teknolojileri adım adım öğrenmeden yeni bir teknoloji oluşturamazsın.İşlemci yapmak istiyorsan mevcut basit işlemcilerden,en basit transistörlerden başlayarak öğrenmen,kullanman gerekir.Kademe kademe bir alt seviye ye geçerek daha fazla tecrübeye sahip olarak anca düşündüklerini gerçekleştirebilirsin.Mevcut transistör,ekran,kapasitör ve başka ne gerekliyse kullanarak bir hesap makinesi yaparak başla.(Arduino gibi hazır çözümler kullanma pic,atmel donanımları üzerinden gerçekleştir.İşin zorluğunu gör ondan sonra sıfırdan bir şey yapmanın nasıl büyük bir tecrübe istediğini gör)
    Bir abin olarak sana tavsiye, hele bir üniye gir (sadece pc yapıcam diye bölüm seçme hayal kııklığına uğrarsın) ilgini çeken bölüme yönel

Türkiyede pc yapılmaz pc toplanır, medelde çalışıyorum türkiyenin büyük elektronik fabrikalarından biri ac dc motor sürücüleri ve otomasyon üstüne, orda bile dirençi transistörü dışarıdan alıp kullanıyoruz

Hata bizdeki bunun üstüne fabrika kurulması gerekirken milyar euroya saray inşa edilen bir ülkede bu bölümü seçtik
  • sinekel kullanıcısına yanıt
    Bu yaş meselesini bu konuda bahsetmiştim. Post larıma bakarsan görürsün. ---IŞIK HIZIYLA GELEN EDİT : Hâlâ laf sokma çabasındasın. Buradaki mesele yaş meselesi degildir. Bir işi yapmak için bir öz güveniniz yok ise herkesi kendinizle karıştırmayın.---

• Kardesim yari iletken uretebilen ulkeler bile bir elin sayisini gecemezken sen bunu dusunuyorsun

• Arkadasim bu ulkede pardus gibi koca bir proje cope atildi.sevkini kirmak icin bunlari yazmiyorum ama sunu soyleyebilirim.bu solediklerini bu sekilde yapamassin neden mi?bill gates yada stev jobs ilk bilgisyarlarini eevlerinin garajinda yaptilar yani el yapimi o gunun sartlarinda bu mumkundu ve sonra daha buyuduler ve yeni gelisen bi alanda oncu oldular.suan bu alan mutis sekilde gelismis durumda ve her seyi sifirdan yapamazsin var olan patent haklari tasarim bir suru bilgi birikim bence bunu basarmak icin ilk yatirim milyar dolarlar seviyesinde.bence uretmek istiyorsan yine uret ama yenilikci bir fikirle

Mesela telefonlara uygulama yaparak
    Mesela sosyal ag yaratarak ama orjinal bi fikirle

Mesela yeni bir hardware donanim agi yapabilirsin gsm uydu bi ucuncusu neden olmasin

Mesela hayati kolaylastiracak kickstarter projesi

Yani kucuk sekilde basliyacagin ve bu alanda yukselme firsatin olacak fazla yatirim istemeyen bi alan olabilir

Ama oncelikle suan amacin iyi bir egitim almak olmali bunlari degil universite sinavni dusunmelisin

Lisede gorduklerin biseyler katabilir ama kesinlikle sana bi altyapi olusturmaz hobi olarak ilgilenenlerin senden daha fazla bildigini unutma

Onemli olan ihtiyaci karsilayac bisey yapmak.ve onu satabilmek duyurabilmek

• Bilgisayar derken ciddi ciddi işlemcisini, işletim sistemini ben üreteceğim diyorsun yani? 1000 yıl ömrün varsa neden olmasın.

Sana daha önce yazılım tavsiyesi vermiştim ama görüyorum ki aynı teraneyi çalmaya devam ediyorsun. Bak twitter ın trollerle başı dertteymiş. Troll mesajları engelleyen bir algoritma geliştir, twitter a sat ve 10 tane bilgisayar şirketi kurabilecek parayı kazan. Hala yazılımın gücünü anlayamadınız, bomboş işler peşindesiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Bilgisayar derken ciddi ciddi işlemcisini, işletim sistemini ben üreteceğim diyorsun yani? 1000 yıl ömrün varsa neden olmasın.

Sana daha önce yazılım tavsiyesi vermiştim ama görüyorum ki aynı teraneyi çalmaya devam ediyorsun. Bak twitter ın trollerle başı dertteymiş. Troll mesajları engelleyen bir algoritma geliştir, twitter a sat ve 10 tane bilgisayar şirketi kurabilecek parayı kazan. Hala yazılımın gücünü anlayamadınız, bomboş işler peşindesiniz.

Yazılım da donanım da önemlidir. Ancak her iki alanda da şunu bilmek gerekir ki, ihtiyaca göre davranmak zorundasın.

Olan komponentleri yeniden tasarlamak yerine onları bir araya getirip oluşturacağın bir tasarımdan para kazanmak daha mantıklıdır.

3-4 liraya aldığımız komponentin patenti tek bir kişidedir veya başka şirketler kiralıyordur.

Yarı iletken teknolojisi devlet sırrından daha gizli tutulur. Bu tip gelişmeler devlet kadar güçlü otoritelerin, para babalarının desteğiyle ve doğru yönlendirmeyle elde edilir.

Yazılım işinde sınır yoktur, senin hayal gücüne ve yeteneğine kalmıştır herşey.

Ancak yazılım öğrenen, geliştirenlerde de şöyle bir sorun var "hemen zengin olma veya hemen tutunma isteği" çoğunun kimlerin başarı öyküsünü örnek aldığını hepimiz biliyoruz.

Bu ülkede bir şeyler yapmak istiyorsan yap ama mantıklı hareket et.

Ben de yapmak istiyorum.

• Herşey tamam da yarıiletken teknolojisi nasıl gizli tutuluyor onu anlamadım. Sermayen olduktan sonra herşeyi üretirsin gizlisi saklısı yok bu işin.

Firmaların deneyiminden bahsediyorsan adam tabiki yılların bilgi birikimini halka açacak değil.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.