Şimdi Ara

Bilgisayar aniden kapanıyor (Sadece devasa oyunlarda))

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    benim sorunum oyun oynarken bilgisayarımın kapanması sadece devasa oyunlarda bu sorunla karşılaşıyorum 5-15 dakika sorunsuz oynadıktan sonra bilgisayarın elektriği kesilmeden bilgisayar kapanıyor ve ekran kararıyor.

GTA V, Assassian Creed Syndicate, Call of Duty Black Ops 3, Wargame Red Dragon gibi oyunları extreme grafik ayarlarında çok rahat bi şekilde oynayabiliyorum, bu saydığım oyunların hepsinde bilgisayar söylediğim süre içerisinde kapanıyor. Sıcaklıktan dolayıdır diye düşünmüştüm, playclaw programını yükleyip oyun içinde anlık sıcaklık kontrolü yaparak da oynadım, sıcaklık derecesinde herhangi bi anormallik yoktu.

Online olarak oynadığım World of Tanks var grafik ayarları extreme de sorunsuz şekilde oynayabiliyorum, kapanma sorunu yaşamıyorum.

Ekran kartından olduğunu düşünüp kartı servise gönderdim, serviste 3 gün test edildi sorunsuzdur diyerek kartı geri gönderdiler.

Not: Kasanın içerisine işlemci soğutucusu olarak çift fanlı özel bi soğutucum vardı, sıcak havayı ekran kartı üzerine atıyodur diye düşünüp su soğutma sistemi taktım sonuç yine aynı.

Sistem :

Anakart : Asus M5A97
    İşlemci : AMD FX 8120
    Ekran Kartı : Evga GTX 980 FTW
    Ram : 16 Gb Kit
    Power Supply : Corsair CS750M (750w)
    Kasa : Corsair ATX 750D
    İşlemci Soğutucusu : Corsair H110i GTX
    Sabit Disk : Corsair SSD 128 Gb ve WD Black HDD 2Tb

Anlattığım oyunlardaki kapanma şekli:
    LİNK...

buda kasanın çalışır durumdaki resmi:
     Bilgisayar aniden kapanıyor (Sadece devasa oyunlarda))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zomeika -- 29 Aralık 2015; 1:31:54 >

• Hocam resetmi atıyor komple mi kapanıyor?
  • Soğutma yetersiz olabilir
  • cakia1903 C kullanıcısına yanıt
    Reset atmıyor, bilgisayarın elektriğide kesilmiyor, ekran kararıyor sadece ve bilgisayar hiç bi sinyale cevap vermiyor. Bilgisayara reset atmadan normale dönmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Soğutma yetersiz olabilir

Soğutma sistemini yazdım hocam kasayıda yeni değiştirdim, bende senin gibi düşünüyordum, lakin anlık sıcaklık değerlerine bakarak aynı oyunları oynadım, sıcaklık değerleri 25-40 °C arasında oluyor sadece, ama yine aynı sonuç
  • quote:

Orijinalden alıntı: zomeika

quote:

Orijinalden alıntı: asau

Soğutma yetersiz olabilir

Soğutma sistemini yazdım hocam kasayıda yeni değiştirdim, bende senin gibi düşünüyordum, lakin anlık sıcaklık değerlerine bakarak aynı oyunları oynadım, sıcaklık değerleri 25-40 °C arasında oluyor sadece, ama yine aynı sonuç

Alıntıları Göster
    Şöyle bi gelişme daha oldu, anlattığım gibi bilgisayardan yanıt almayı kestiğimde reset atamıyorum, komple elektriği kesmeden bilgisayar kendine gelmiyor.

• quote:

Şöyle bi gelişme daha oldu, anlattığım gibi bilgisayardan yanıt almayı kestiğimde reset atamıyorum, komple elektriği kesmeden bilgisayar kendine gelmiyor.

Alıntıları Göster
    ekran kartı sürücüsünden kaynaklanabilir.
    win 10 kullanıyorsan sistemin otomatik diriver güncellemesini önle ve mutlaka ekran kartı markasının sitesinden çektiğin driveri kullan.

son sürümde sorun çıkarsa bir önceki sürümleri kullan.
  • zeki1981 kullanıcısına yanıt
    üstad, şimdi baktım kartın sitesinden, verilen driver sürümü kullandığım ile aynı.

daha yeni bi olay daha oldu, en başta saydığım oyunlar haricinde şimdi oynadığım online bir oyun buldum onu oynamaya yeni başladım, full effect ayarlar ile çok rahat 5-6 saat oynamışımdır. Fakat şimdi oyuna girer girmez yine aynı muhabbet oluyo ve oyuna giremiyorum, oyuna giriş yapmadan effectlerin hepsini en düşüğe çektim, windows mod a aldım 800x600 yaptım yine kapanıyor yine kapanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zomeika -- 28 Aralık 2015; 1:10:44 >
  • quote:

üstad, şimdi baktım kartın sitesinden, verilen driver sürümü kullandığım ile aynı.

daha yeni bi olay daha oldu, en başta saydığım oyunlar haricinde şimdi oynadığım online bir oyun buldum onu oynamaya yeni başladım, full effect ayarlar ile çok rahat 5-6 saat oynamışımdır. Fakat şimdi oyuna girer girmez yine aynı muhabbet oluyo ve oyuna giremiyorum, oyuna giriş yapmadan effectlerin hepsini en düşüğe çektim, windows mod a aldım 800x600 yaptım yine kapanıyor yine kapanıyor.
    Hocam büyük ihtimalle denemişsinizdir ama yinede sorayım format attınız mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarcusAntonius

Hertürlü Windows 7 yi denedim en son windows 10 u da denemiştim sonuç yine aynı olunca temasıda hoşuma gitmemişti zaten windows 7 ye geri döndüm. Sen de 20 ben diyeyim 30 kez format atmışımdır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MarcusAntonius

Hertürlü Windows 7 yi denedim en son windows 10 u da denemiştim sonuç yine aynı olunca temasıda hoşuma gitmemişti zaten windows 7 ye geri döndüm. Sen de 20 ben diyeyim 30 kez format atmışımdır.

Alıntıları Göster
    Video ve resim ekledim.
    Video çekerken display port kablosu takılıydı.

• quote:

Video ve resim ekledim.

Alıntıları Göster
    +
    Bilgisayardan yanıt almayı kestiğimde 5-10 saniye de bir plak takıldı deriz ya, yarım saniyelik öyle bi ses duyuyorum, muhtemelen oynamakta olduğum oyunun içinden ses parçaları.
  • quote:

Video ve resim ekledim.

Alıntıları Göster
    +
    Bilgisayar yanyt vermeyi kesti?inde 5-10 saniyede bir, hani plak takyldy deriz ya, öyle bi ses duyuyorum ama sesin içeri?i anla?ylmyyor, yarym saniyeden daha kysa sürüyor bu ses, muhtemelen oynamakta oldu?um oyundan gelen ses parçacyklary.
  • quote:

+
    Bilgisayar yanyt vermeyi kesti?inde 5-10 saniyede bir, hani plak takyldy deriz ya, öyle bi ses duyuyorum ama sesin içeri?i anla?ylmyyor, yarym saniyeden daha kysa sürüyor bu ses, muhtemelen oynamakta oldu?um oyundan gelen ses parçacyklary.

Alıntıları Göster
    +
    Bilgisayar yanıt vermeyi kestiğinde 5-10 saniyede bir, hani plak takıldı deriz ya, öyle bi ses duyuyorum ama sesin içeriği anlaşılmıyor, yarım saniyeden daha kısa sürüyor bu ses, muhtemelen oynamakta olduğum oyundan gelen ses parçacıkları.

• Merhaba;

Anlattıklarınıza benzer bir sorunu Asus GTX770 ile yaşadım. Ekran kartının sitesinde bios güncellemesi var. Ekran kartının bios'unu güncelledim ve sorun çözüldü. Evga'nın sitesini inceleyin belki bu veya benzeri bir fix vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak08

Merhaba;

Anlattıklarınıza benzer bir sorunu Asus GTX770 ile yaşadım. Ekran kartının sitesinde bios güncellemesi var. Ekran kartının bios'unu güncelledim ve sorun çözüldü. Evga'nın sitesini inceleyin belki bu veya benzeri bir fix vardır.

Anakarta bios update çok yaptım ama ekran kartına ilk defa duyuyorum, nasıl bişeydir bu hocam bi örnek atabilir misiniz ? Evga nın sitesini altüst ettim fakat ekran kartının sürücülerinden başka bişey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zomeika -- 27 Ocak 2016; 22:56:21 >
  • quote:

quote:

Merhaba;

Anakarta bios update çok yaptım ama ekran kartına ilk defa duyuyorum, nasıl bişeydir bu hocam bi örnek atabilir misiniz ? Evga nın sitesini altüst ettim fakat ekran kartının sürücülerinden başka bişey yok.

Sizin kartınızın var mı bilmiyorum fakat alttaki linke girip işletim sistemi seçtiğiniz taktirde GTX770 için bios update'i göreceksiniz.

http://www.asus.com/tr/Graphics-Cards/GTX770DC2OC2GD5/HelpDesk_Download/

• quote:

Orijinalden alıntı: Bullseye_F16

quote:

quote:

Merhaba;

Sizin kartınızın var mı bilmiyorum fakat alttaki linke girip işletim sistemi seçtiğiniz taktirde GTX770 için bios update'i göreceksiniz.

http://www.asus.com/tr/Graphics-Cards/GTX770DC2OC2GD5/HelpDesk_Download/

Alıntıları Göster
    Oyunların grafik ayarlarını düşürdükçe bilgisayarın kapanma olayının uzadığını farkettim, mesela Ultra grafikte yarım saat sonra kapanıyor, Medium da 1,5 - 3 saat aralığında kapanıyor. Ekran kartını tekrar göndermeyi düşünüyorum servise ama bunu nasıl izah edebilirim. GTA 5 i açık bırakıyoruz test ederken demişlerdi, fakat yine sorun yok dediler GTA 5 oynarken ekranın birden kapanmasından sıkıldım artık.

• quote:

Oyunların grafik ayarlarını düşürdükçe bilgisayarın kapanma olayının uzadığını farkettim, mesela Ultra grafikte yarım saat sonra kapanıyor, Medium da 1,5 - 3 saat aralığında kapanıyor. Ekran kartını tekrar göndermeyi düşünüyorum servise ama bunu nasıl izah edebilirim. GTA 5 i açık bırakıyoruz test ederken demişlerdi, fakat yine sorun yok dediler GTA 5 oynarken ekranın birden kapanmasından sıkıldım artık.

Alıntıları Göster
    Sıkıntılı bir durum. Ekran kartını başka bir pc de denediniz mi? Yani sorunun ekran kartından olduğundan emin misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bullseye_F16

Sıkıntılı bir durum. Ekran kartını başka bir pc de denediniz mi? Yani sorunun ekran kartından olduğundan emin misiniz?

Alıntıları Göster
    Ekran kartını başka bi bilgisayarda denemedim ama başka bi ekran kartını benim bilgisayarda denedim sıkıntı çıkarmıyor. İşin ilginç yanı benim ekran kartım da serviste sorun çıkartmıyor, gülsem mi ağlasam mı?
    bu yaptığım işlemi servistekilere de söyledim, burda 2 gün denedik sorunsuz diyolar başka birşey demiyolar, benim bilgisayarı getireyim öyle deneyelim görelim dedim olmaz diyolar, Evga'ya konuyla ilgili mail attım dedim servis ile böyle böyle sorunlar yaşıyorum, yerel distribütör ile bağlantı kurun dediler, otomatik geri dönüş yapıyolar galiba, inan ne yapacağımı şaşırdım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.