Şimdi Ara

Bilgisayar açılmakta zorlanıyor!! + donanım tavsiyesi.. (çözüldü)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba öncelikle iyi bayramlar,

öncelikle sistemimi yaziyim detaylı,
    p67a-gd65 anakart
    i5 2500k işlemci
    2x4gb hyperx genesis ram
    1x8gb hyperx savage ram
    500gb samsung ssd
    asus gtx670
    ve hunt-key hk600-53ap güç kaynağı mevcut sistemimde..
    ve 6ad. usb portuda dolu; harici disk - mouse - klavye - printer - flash disk vs. takılı..

sorunum ise şu; bazen bilgisayar açıkken bir anda kapanıyor ve sonrasında yaklaşık 15-20dk dinlendirmeden açılmıyor..
    power'a bastığımda açmaya çalışıyor ama açamayıp kendini sürekli olarak resetliyor makine..

bunun sebebi nedir ? güç kaynağının olabiliceğini düşünüyorum ama emin değilim..

birde bu sisteme güzel bir anakart tavsiyesi alabilirmiyim yaklaşık 600liralık bişiler.. ve ramlerin ayrı model olması bana sıkıntı yaratırmı şuana kadar gözle görülür bir sıkıntı yaratmamışlardı.

fikri ve bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim..

hayırlı bayramlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeresMa -- 18 Temmuz 2015; 20:18:53 >

• arkadaşlar fikri olan kimse yokmu acaba ?
  • Termal Macun sür işlemciye. Daha doğrusu bir program vardı ısıları filan gösteriyordu.İçini bi temizle pc nin ayrıca.Ama büyük ihtimalle güç kaynagındandır direk kapanıyorsa.Eğer uykuya filan alıyorsa başka bir sebep.
  • direk kapatıyor kendini ekran açılmıyor bile yaklaşık 2-3sn aralığında resetliyor.. kasa temiz, macunu deneyebilirim ama bilgisayar dinlendikten sonra açtığımda işlemci yük altında sıkıntı çıkarmıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeresMa -- 17 Temmuz 2015; 18:35:06 >
  • Sorununuzla ilgili birden fazla ihtimal olabilir

1- İşlemci fanınız arızalı olabilir
    2- Fan temizliği ve termal macunu değiştirmeniz gerekebilir
    3- Power supply yeterli Watt değerini sağlayamaz duruma gelmiştir bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz.
    4- Anakartınızın işlemciye hükmeden chipinde ya da soketinde arıza olabilir

Anakart önerisi ile ilgili Soket yapınız 1155 pin sanırım ve bahsettiğiniz fiyatlara anakartlar bu soket yapısına göre şu an stoklarda bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı öneride bulunamayacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: claude

quote:

Orijinalden alıntı: CeresMa

Arkadaşlar merhaba öncelikle iyi bayramlar,

öncelikle sistemimi yaziyim detaylı,
    p67a-gd65 anakart
    i5 2500k işlemci
    2x4gb hyperx genesis ram
    1x8gb hyperx savage ram
    500gb samsung ssd
    asus gtx670
    ve hunt-key hk600-53ap güç kaynağı mevcut sistemimde..
    ve 6ad. usb portuda dolu; harici disk - mouse - klavye - printer - flash disk vs. takılı..

sorunum ise şu; bazen bilgisayar açıkken bir anda kapanıyor ve sonrasında yaklaşık 15-20dk dinlendirmeden açılmıyor..
    power'a bastığımda açmaya çalışıyor ama açamayıp kendini sürekli olarak resetliyor makine..

bunun sebebi nedir ? güç kaynağının olabiliceğini düşünüyorum ama emin değilim..

birde bu sisteme güzel bir anakart tavsiyesi alabilirmiyim yaklaşık 600liralık bişiler.. ve ramlerin ayrı model olması bana sıkıntı yaratırmı şuana kadar gözle görülür bir sıkıntı yaratmamışlardı.

fikri ve bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim..

hayırlı bayramlar..

Sorun ısınmadan kaynaklı gözüküyor, önce hwmonitor veya türevi yazılımlarla ısı değerlerini kontrol et.

Soğutucu tavsiyem ; Cooler Master XDream i117 daha iyi birşey olsun istersen ; Cooler Master RR-212E veya Cooler Master Hyper 212.

Isınma sorunu yoksa düşündüğün gibi psu sıkıntılı olabilir tabi dolayısıyla anakart da.

Anakartın 1155 soket olduğundan eğer bir sorunu yoksa değiştirmeni önermem, fakat yine de istiyorsan şu linkten bakabilirsin ;http://www.akakce.com/anakart.html/6124

Ramler ise sorun çıkarmaz, için rahat olsun o açıdan.

açıkcası sıcaklıklardan çok anladğımı söyleyemem ama değerler bunlar;
    sıcaklık problemi ilk açılışda sıkıntı çıkarırmı onu düşünüyorum bilgisayar bazen saatlerce kullanılmamışken bile açılmıyor.. ancak power kablosunu cıkartıp en kotu 15-20dk beklemek zorunda kalıyorum..

soruna nokta çözümü nasıl bulucam çözemiyorum, bana lazım olan power mı anakartmı yoksa farklı bişi mi

Bilgisayar açılmakta zorlanıyor!! + donanım tavsiyesi..   (çözüldü)

• quote:

Orijinalden alıntı: eriselektronik

Sorununuzla ilgili birden fazla ihtimal olabilir

1- İşlemci fanınız arızalı olabilir
    2- Fan temizliği ve termal macunu değiştirmeniz gerekebilir
    3- Power supply yeterli Watt değerini sağlayamaz duruma gelmiştir bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz.
    4- Anakartınızın işlemciye hükmeden chipinde ya da soketinde arıza olabilir

Anakart önerisi ile ilgili Soket yapınız 1155 pin sanırım ve bahsettiğiniz fiyatlara anakartlar bu soket yapısına göre şu an stoklarda bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı öneride bulunamayacağım.

peki hocam öncelikle çok teşekkür ederim ama ben bu işe nokta atışı nasıl yapıcam,
    yani en ucuz üründenmi değişikliklere başlamaliyim ? yoksa farklı bir yol izlenebilirmi ?
  • En ucuzdan denemeye baslayiniz yada bir servise gonderiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • power ve kasa değişimi yaptım, sıcaklık değerlerini yaklaşık 30derece aşağı çekti..
    şimdilik sıkıntı yok sanırım ilk denemede kurtardık ilgilenen herkese çok teşekkür ederim..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.