Şimdi Ara

Bilgi Sahibi Olmak, Kitap Okumak Ne İşe Yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
2
Favori
1.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İleride veya şuan ilgilendiğimiz meslek hakkında olan kitaplardan bahsetmiyorum.

Tarih, felsefe, bilim gibi bu tür kitaplar eğer o ilgi alanında çok öncü biri olmadığımız veya onla ilgili bir şey üretmediğimiz sürece ne işe yarayabilir? Kültür sahibi, bilgili bir insanı diğer insanlardan ne farklı kılar? Bilgi neden önemlidir? Okumak, kültür sahibi olmak neden önemlidir?
    Örneğin bir doktorun tarihi iyi bilmesi onun açısından neleri değiştirebilir?

Edit: Özellikle Türkiye'de. Çünkü kültür sahibi olsan bile bir cahil kişilikli insan seni mevki yönünden kolayca susturabiliyor. Ve sistem berbat. Değiştirmenin de yolu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frankherbert -- 7 Şubat 2017; 15:49:52 >

• Mesleğinde hiçbir işe yaramasa bile bazı şeyleri diğer insanlardan çok daha iyi bilmek kadar büyük bir üstünlük yoktur. O üstünlük hazzı bile yeter bazen. Şimdi düşün sen birkaç arkadaşınla kafeye gidiyorsun. Ortada bir muhabbet dönüyor dönmesine fakat aralarında en çok okuyan araştıran ve sorgulayan sensin. Sen konuşmaya başlayınca herkes seni diğerlerinden daha bir içtenlikle dinliyor çünkü sen biliyorsun sen okudun...
  • Türkiyede bir işe yaramaz Türkiyede önemli olan amca ve dayıdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz düşününce cidden arada sırada tartışmalarda çoğunluğun bilmediği kelimeleri bir de herkes bilmeliymiş gibi davranarak konuşmaktan başka pek de işe yaramıyor. Zeki gözükmüş oluyorsun ama bir işe yaramıyor hatta benim gibi biri çok itici bulabilir. Bir arkadaşım yaptığı için biliyorum bunları. Yok marx'ın ontolojisine katılıyorum tabiî ama siyasî görüşlerini benimsemem yok hegel diyalektiğini tam benimsemiyorum yok bilmem ne. Yani bu saydığın alanlar işine yaramayacaksa ilgilenmene zerre gerek yok. 3 günlük dünyada hayatını ne dine ne felsefeye ne de ıvır zıvıra ada. Tâbi bunlar kendi fikirlerim.

• Gazoz Kapagı kullanıcısına yanıt
    Takıldığım yerlerden biri de bu maalesef. Belki de başka ülkede olsaydım kendi açımdan bunların gerçekten önemli şeyler olduğunu düşünürdüm. Bakış açım farklı olurdu.
    Ama Türkiye'de donanımlı bir insan olsan bile önünü kapalı görüyorum birçok şeyin. Ve donanım kazanmak da bundan sonra zaman kaybı gibi geliyor.
  • En çok bu sahnede işe yaradığını görmüştüm.

• HuRGeNeR@L kullanıcısına yanıt
    Hocam insan ilişkilerinde işe yaradığı şüphesiz zaten.
    Ama videonun sonunda dediğini bir de Türkiye açısından düşünsenize. Uzun saçlı adam daha üstün gelecektir. İstediği kadar gerzek olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Andres Iniesta Lujan

Ama videonun sonunda dediğini bir de Türkiye açısından düşünsenize. Uzun saçlı adam daha üstün gelecektir. İstediği kadar gerzek olsun.

İş ilişkilerinde ne tek başına diplama, nede tek başına genel kültür yeterli değildir.
    Ukâla olmadıktan sonra genel kültür, hitabet becerisi ve hoş sohbet olmak her zaman avantajdır.
    Farklı olan göze batar. Bunu videodaki uzun saçlı gibi yaparsan itici olursun. Ama diğer çocuk gibi yaparsan , yani üstünlük, çok bilmişlik gibi yapmazsan her zaman saygı görürsün.
    Diğerlerinden olumlu yönde farklı olmak seni seçilmeye, layık görülmeye bir adım daha yaklaştırır.

• Troll cevap entel kiz düşürmek için.

Ciddi cevap Geçmişten ders alır eskilerin yaptığını kendi hayatına uygularsin teknolojiyle birleştirirsin

İlla sohbet ortamında konuşmak gerekmiyor o fikre katılmıyorum 2-3 kisiye hava atmak için okunduğunu sananlar var

• quote:

Orijinalden alıntı: HuRGeNeR@L

quote:

İş ilişkilerinde ne tek başına diplama, nede tek başına genel kültür yeterli değildir.
    Ukâla olmadıktan sonra genel kültür, hitabet becerisi ve hoş sohbet olmak her zaman avantajdır.
    Farklı olan göze batar. Bunu videodaki uzun saçlı gibi yaparsan itici olursun. Ama diğer çocuk gibi yaparsan , yani üstünlük, çok bilmişlik gibi yapmazsan her zaman saygı görürsün.
    Diğerlerinden olumlu yönde farklı olmak seni seçilmeye, layık görülmeye bir adım daha yaklaştırır.

Tabii bunu doğru kullanabilmek de önemlidir dediğiniz gibi. Mesela utangaç, fikirlerini açıklamaktan korkan biri olursak bu bilgiler bir nevi işe yaramaz hale gelebilir diye düşünüyorum.
    Teşekkürler yorumunuz için.

• ...aklına çocukken sirke gidip filleri ilk gördüğü gün geldi. Üç tane fil vardı ve bu altı tonluk canlıların kaçmaması için ayaklarına ince birer halat bağlamışlardı sadece. Nava'nın aklı karışmıştı. Babasına neden hayvanların ipleri koparmadıklarını sorduğunu hatırlıyordu.
    "Bu koşullanmaları ile ilgili bir şey" diye açıkladı babası. "Filler daha bebekken kalın demir zincirlerle bağlanırlar. O ilk aylar boyunca da ne kadar çabalarsa çabalasınlar, bu zincirleri kıramadıklarını görürler."
    "...eğiticiler filler zincirleri kıramayacaklarını öğrenene kadar ip kullanmazlar. Bak Nava, aslında o filleri orada tutan ipler değil, akıllarındaki koşullanma. İşte bu yüzden bilgi önemlidir."
    Adam Fawer
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEHET

...aklına çocukken sirke gidip filleri ilk gördüğü gün geldi. Üç tane fil vardı ve bu altı tonluk canlıların kaçmaması için ayaklarına ince birer halat bağlamışlardı sadece. Nava'nın aklı karışmıştı. Babasına neden hayvanların ipleri koparmadıklarını sorduğunu hatırlıyordu.
    "Bu koşullanmaları ile ilgili bir şey" diye açıkladı babası. "Filler daha bebekken kalın demir zincirlerle bağlanırlar. O ilk aylar boyunca da ne kadar çabalarsa çabalasınlar, bu zincirleri kıramadıklarını görürler."
    "...eğiticiler filler zincirleri kıramayacaklarını öğrenene kadar ip kullanmazlar. Bak Nava, aslında o filleri orada tutan ipler değil, akıllarındaki koşullanma. İşte bu yüzden bilgi önemlidir."
    Adam Fawer

Bunun da payı var tabii ki.
    Ama ben kendimce gerçekçi baktığımda Türkiye açısından bu koşullanmayı kırsak bile yine sonucun büyük ihtimalle başarısız olacağını düşünüyorum.
    Siyasete girmek istemiyorum ama bu maalesef kısıtlanıyor diye düşünüyorum. Yani sistem böyle ve kırmak imkansız gibi.
    Umarım anlaşılır olmuştur görüşlerim.

• Şu işe yarar. Mesela bu konuyu açmamış olacaktın.

• Yav kardeşim bunlar hep Amerika'nın İsrail'in oyunları

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birşeyler öğrendikçe gelişmenin, sorgulama düşünme kabiliyetinin arttığını görmenin hazzı harika bir duygu

• quote:

Orijinalden alıntı: awm

Şu işe yarar. Mesela bu konuyu açmamış olacaktın.

Hocam bilginin önemli bir şey olduğunun farkındayım. Amacım sadece neden olduğunu öğrenmek. Hayatımızdaki yeri. Yani esasında bilgilenmek.
    Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frankherbert -- 7 Şubat 2017; 17:0:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: temür

Mesleğinde hiçbir işe yaramasa bile bazı şeyleri diğer insanlardan çok daha iyi bilmek kadar büyük bir üstünlük yoktur. O üstünlük hazzı bile yeter bazen. Şimdi düşün sen birkaç arkadaşınla kafeye gidiyorsun. Ortada bir muhabbet dönüyor dönmesine fakat aralarında en çok okuyan araştıran ve sorgulayan sensin. Sen konuşmaya başlayınca herkes seni diğerlerinden daha bir içtenlikle dinliyor çünkü sen biliyorsun sen okudun...

Teknik olarak nasıl bir üstünlük sağlayacak? Bizans, roma yada Osmanlı İmparatorluğunda geçmiş bir hadiseyi bilmek mesela teknik olarak kişiye ne katmış olacak?
  • awm kullanıcısına yanıt
    +1

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HuRGeNeR@L

quote:

Tabii bunu doğru kullanabilmek de önemlidir dediğiniz gibi. Mesela utangaç, fikirlerini açıklamaktan korkan biri olursak bu bilgiler bir nevi işe yaramaz hale gelebilir diye düşünüyorum.
    Teşekkürler yorumunuz için.

Buna katılmıyorum. Nispeten düşük seviyeli bir çevrede bu tür fikir ve görüşlerden bahsetmek ters tepebilir, sanal ortamlardaki seviyeli kültürlü kişilerle fikir alışverişi yapmak yetiyor.

• Okudukça başka insanların o konular hakkındaki düşüncelerini öğrenirsiniz. Aynı konuyu farklı kişilerin farklı açılarından ele alabilirsiniz. Kitapları sadece anlattığı hikayeye göre yorumlamamak lazım. Edebi olarak da incelemek gerekir. Anlatım teknikleri gibi. Beyin öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmaz. Yeter çok doldum artık birşey öğrenemem diye bir şey olmadığı gibi her zaman öğreniriz. İnsanlığı her daim bir adım ileriye taşıyan şey budur. Aynı hikayeleri farklı açılardan görmek o olayı daha iyi kavramanıza neden olur. Bunu öğrendikten sonra kitaplara bağlı kalmadan çevrenizdeki olaylara da aynı şekilde bakmaya başlarsınız. Dönüp geçmişinize bakarsanız aslında okumayı nasıl öğrendiğinize daha iyi anlarsınız. İlk okumaya başladığınızda heceleyerek, yanlış bir şekilde okuyan bizler artık kelimeyi görür görmez okuyabiliyoruz. Hiç çaba sarf etmeden. O küçük kelimeyi 4 saniyede bile okuyamayan bizler artık anında algılıyoruz. Kitap okudukça çevremize, insanlığa olan algımız da hızlanacak. İnsanları, olayları anlamak için okumamız gerek.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.