Şimdi Ara

BiLEN YOK MU? Renkli Dis Macunlari Neden Karismiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hani bazi dis macunlari tüpün icinden beyaz-kirmizi ya da beyaz-mavi seklinde seritli sekilde cikiyor ya. Bunlar tüpün icindeyken neden karismiyor?

Tüpün icinde bölmeler var deseen, yok..

Birbirine karismayan maddeler deseeen, o da degil. Ciktiktan sonra bir güzel karisiyor.

Acep ne olaki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enfal79 -- 20 Kasım 2006; 22:07:56 >

• bunun sonucunu sana 2 sene sonra söylerim daha yeni kimya okuyorum
  • Bekleyemem o kadar.
  • yogunluk farki desem olmaz şimdi
  • yanlış hatırlamıyorsam yani dikkatli izlediysem(discovery channel) eğer yoğunluka ilgili sanırım
  • yağ-su kombinasyonu gibi birşey olması lazım..

(salladım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ciudad de México -- 20 Kasım 2006; 22:18:06 >
  • abi ben kesmiştim içinde iki tane bölüm vardı tam ağazda birleşiyorlar hatta discovery de göstermişlerdi.
  • yav şimdi bu diş macunlarının kapları bi enteresan biliyosunuz,hep soğuk kalabiliyo,benim düşüncem onlar o sıcaklıkta ve o maddede birbirlerine etki edemiyorlar ve fabrikadanda o sıcaklıkta çıkıp hemen paketlenmiş olabilirler.havayla temas ettiği anda da dağılıyor.sadece bir fikir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarikanarya567

abi ben kesmiştim içinde iki tane bölüm vardı tam ağazda birleşiyorlar hatta discovery de göstermişlerdi.

hmmm...mantıklı.şimdi paranoyak oldum gidip diş macununu kesicem.
  • ben biliyorum. diş macununun tüpünün içinde renk verici maddeler var. tüpün içince çizgi şeklinde tüpün dış yüzeyine yakın, içinde renkli macun olan incecik tüpler. diş macunu tüpünü sürekli alttan sıkarak kullanırsanız renk tüpleri bozulmaz ve sonuna kadar renkler karışmaz. ama sonuna gelince renklerin karıştığını fark etmişsinizdir.
  • Bi kere icinde bölümler falan yok ben baktim. Evet baska fikirleri alalim. Kimyaci arkadaslar yok mu? Belki ciddi bi aciklamasi vardir.
  • sen bi kaba elma ve armut koyunca karışıyomu? hayır.. peki neden? çünkü karışamayacak kadar yoğunlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: enfal79

Bi kere icinde bölümler falan yok ben baktim. Evet baska fikirleri alalim. Kimyaci arkadaslar yok mu? Belki ciddi bi aciklamasi vardir.

yav merak ettim şimdi. diş macunu bitsin bakacam. ben içinde incecik renk veren şeritler var diye biliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: helluri

sen bi kaba elma ve armut koyunca karışıyomu? hayır.. peki neden? çünkü karışamayacak kadar yoğunlar...

Bunlar torbanin icinde de karismiyor disinda da. Ama macun disarda karisiyor.
  • bu iş için ufak bir masraf ve deney gerekli . alın bi tane diş macununu elinize açın tüpü içerdeki macunun tamamen beyaz olduğunu göreceksiniz, daha sonra tam ağız kısmına bakın orda renkli şeritler olduğunu göreceksiniz , yok buna da inanmıyorsanız tüpün altında bi delik açın o tarafa doğru sıkıp dışarı çıkartın bakalım ne renk çıkıyo ar-ge çalışmalarına hız verin merak ettiğiniz şeyleri deneyip görün
  • quote:

quote:

sen bi kaba elma ve armut koyunca karışıyomu? hayır.. peki neden? çünkü karışamayacak kadar yoğunlar...

çünkü karışmaları için gereken kuvveti veriyosun ve yoğunlukları ancak bu kadar dayanabiliyo
    elma ve armutun suyunu sıkarsan yani gerekli kuvveti harcarsan onlarda karışır
  • Diş macunu iki renkte imal edilebilir. Daha sonra doldurma makinelerinde tüplere yarısı beyaz, diğer yarısı kırmızı doldurulur. Sıkıldığında diş macunu dar bölgede sıkışır ve iki renk olarak çıkar.
    Daha iyi anlayabilmek için anneniz kek yaparken hamurundan birazını alın. Un katarak biraz daha yoğun bir hamur elde edin. Hamurun yarısına kakao koyup kahverengi yapın. Bir sayfa kağıt alın (yağlı kağıt daha iyi olur) bükerek külah yapın. İki renk hamuru karıştırmadan yan yana kağıdın içine koyun. Külahın sivri yerini biraz kesin ve bir tabağa sıkın, bakalım kahverengi ve beyaz hamur akacak mı?

kaynak

• bkz. Criss Angel
  • Discovery de söylediği yoğunluk farkından dolayı farklı renkli macunların karışmadığı.
    Nasıl yoğunluğu düşük buz su üstünde yüzüyorsa bu da aynı mantık.
    Fakat benim içini açtığım bir tüpte ağız kısmında bir bölüm vardı, tüpü sıkınca macunun etrafında
    şeritler oluşuyordu.
    Bazı macunlar da yarı yarıya farklı renkte oluyor bunlar yoğunluk farkından
    karışmıyor demek ki.
  • quote:

quote:

quote:

çünkü karışmaları için gereken kuvveti veriyosun ve yoğunlukları ancak bu kadar dayanabiliyo
    elma ve armutun suyunu sıkarsan yani gerekli kuvveti harcarsan onlarda karışır

Bu arkadaş kafayı elma ve armutla yemiş

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.