Şimdi Ara

Bigisayar müh mi elektrik-elektronik mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bilgisayar müh. ile elk-elektronik müh. arasında kaldım ve net olarak aralarındaki fark ve ortak paydaları nedir?

• Fizik seviyor musun?
  • Evet hocam mat ve fiziği full çektim sınavda
  • hangi okullari dusunuyosun
  • Mat ve fiziği seviyorsan ikisi de olur hocam ee biraz daha fizik ağırlıklı cs ise matematik.
  • Geleceği açısından ne düşünüyorsunuz? Bana göre eem geleceği daha iyi
  • gekko01 G kullanıcısına yanıt
    Hocam tobb tam burslu tutuyor ama okuldan çok emin olamıyorum,hocalarla konuştuk çok iddialılar ama odtünün de ayrı bir yanı var
  • bence de ee.
  • Bencede ee
  • Hangisine ilgin varsa.
  • Ee hocam bence
  • Düşünmeden EE seçerdim .

Zaten bilgisayar da elektrikten türemiş bir dal . Elektrik temel mühendisliktir .
  • EE'de okuyorum keşke bilgisayar okusaydım diyorum sürekli. İş alanı ve imkanları bakımından çok daha iyi bir alan bilgisayar. Bakma burada liseliler konuşuyor elektriğin alt dalı falan diye ama bir şey bilmiyorlar. EE'den mezun olanlar bile yazılımcı oluyor, 4 yıl geriden başlıyorlar bilgisayarcılara göre. Zaten ülkede elektronik sanayii yok, mecbur yazılıma yöneliyorsun. Ülkede IBM falan olsa elektronikçiler kendi işlerini yapabilirlerdi ama maalesef öyle kadrolar bulmak mümkün değil. O yüzden de çoğu C++ falan öğrenip yazılıma yöneliyorlar, inanmıyorsanız Linkedin'e bakabilirsiniz.

Bilgisayar daha matematik ağırlıklıyken, EE biraz daha fizik ağırlıklıdır bilgisayara nispeten. Bilgisayar mühendisliğinde bir sorunu nasıl etkili şekilde çözeceğini, bu çözümün matematiksel modellemelerini vs. öğrenirsin. Çok alt düzeye inmezsin, bilgisayar donanımı nasıl çalışır vs. sadece yüzeysel olarak bilirsin. Daha çok yazılım ağırlıklıdır. EE'de ise elektrik devreleriyle, elektromanyetik dalgalarla vs. ilgilenirsin. Mesela EE'ci bir devreyi tasarlar ve onun üzerine alt düzeyde kod yazar. Fakat bilgisayarcı daha üst düzey uygulamalar geliştirir, yapay zeka, görüntü işleme gibi işler yaparsın. Bana kalırsa bilgisayar daha zevkli, yazılımcılar da işlerini severek yapıyorlar (bir de üstüne çok iyi paralar kazanıyorlar). Ve ODTÜ ile TOBB kıyaslanacak üniversiteler dahi değil. ODTÜ ülkedeki en iyi bilgisayar müh. eğitimini alabileceğin yerdir, diğer bölümleri de çok sağlam bir okul. ODTÜ bitirdiğinde ASELSAN, HAVELSAN gibi şirketlerde işin garanti diyebilirim, yurt dışı olanakları da gayet iyi. Kampüsü ve sosyal olanakları çok güzel. Kendini geliştirmen için çok güzel bir ortam var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi owoselammicsuedcheck -- 6 Ağustos 2018; 19:47:24 >

• Bir ODTÜ ee 3.sınıf öğrencisi olarak bilgisayar diyorum.Bu arada ODTÜ ile TOBB seviye olarak birbirlerine yakın değil ODTÜ'de Türkiye'nin en iyi teknik eğitimini alırsın.
  • Teşekkür ederim hocam bu bilgiler için
  • JohnnyCash kullanıcısına yanıt
    Hocam çok kararsız kaldım,dün ODTÜ ee ye tanıtıma gittim,ee kafama yattı,sanki bilgisayarcilarin yaptığı işleri yapabileceklermis gibi bir izlenim bıraktı,ne dersin?
    niye bilgisayar diyosun
  • ODTÜ varken TOBB a gitmek büyük saçmalık
  • FacelessKnight F kullanıcısına yanıt
    Yok hocam öyle bir şey. EE'de bilgisayar alanı seçersin ama daha hardware odaklı çalışırsın. Ama dediğim gibi bilgisayar mühendisi pozisyonunda çalışan birçok ee mezunu var ülkemizde o da ülkede kısıtlı ARGE olması sebebiyle. Bilgisayar mühendisi pozisyonunda çalışacaksan 4 sene geri başlıyorsun ee mezunu olarak.

Kafana yattıysa yaz derim ee'yi çünkü sevmezsen başarılı olman zor.
    Hocam ilk tercihime ODTÜ ee,ikinci tercihime de ODTÜ bilgisayar yazdım,sonuçları bekliyorum,hayırlısı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.