Şimdi Ara

BENZİNDE GAZ YEMEYEN LPG Lİ ARAÇ (SORUNUN SEBEBİ ve ÇÖZÜMÜ) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
107
Cevap
11
Favori
294.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: capricemylove

quote:

Orijinalden alıntı: faruksevgili

Sn.sapultra en doğru yanıtı vermiş,
    Yanlış usta, yanlış ayar, sonuç sizinki.
    Ürün taktırırken ustanın ucuzuna değil kalitesine bakın

sorarak araştırarak gittiğim servis bin türlü övgüyle omvl taktı.kesinlikle arıza lambası yakmaz,yarışlarda kullanılıyo,en az yakan lpg olarak guinesse girdi falan diye 100 neden saydı.dedik tamam tak.

2 ay sonra arıza lambası yandı.bana dediği laf: en kral lpg prins,o bile yakıyor,yapacak bişe yok. madem öyle atiker taktırsaydım,600 tl daha ucuzdu.ya da bildiğim markayı taktırsaydım brc.

ben ustaları tanımam,ahbabım dostum yoktur.burda iyi usta bulamadığım için ben miyim suçlu? insanlarda biraz dürüstlük olsa daha iyi olmaz mı? taktığı parçayı kendi aracına uygular gibi uygulasa,montaj bittikten sonra da güleryüzünü devam ettirse.hırsızın hiç mi suçu yok.

konuyu açan arkadaşın bahsettiği arıza bende de başladı şimdi ve çözemiyolar.faruk bey eğer yardımcı olursanız kocaeliye gelebilirim sırf çözülsün diye.artık umudu kestim ben

bu arada araç fakirde çalışıyormuş.lpg aldığım bayiyiy değiştirmemi önerdi ama fark yok.

edit: düzeltme

aynen... ben de forumda arama kısmına omvl yazdım, bu başlık çıktı karşıma, aynen benim sorunum... benzinde de gazda da, gaz yememe, 2000 devrin altında tekleme sorunları var...

sanki dizel araçta turbo devreye girmiş gibi, gaza sonuna kadar basınca biraz nazlanıyor nazlanıyor sonra ok gibi fırlıyor araba ama dur kalk trafikte tam bir eziyet fazla gaz vermeden kalkmak mümkün değil, az gaz verince gaz yemiyor silkeleme yapıyor, çok gaz verince öndekine geçirmekten korkuyorum

araç rover 25 2001 1.6 109hp, omvl sıralı sistem var üstünde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 17 Şubat 2013; 12:22:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Benzinde geç çalışma ya da gaz yememe genelde aracın LFT-SFT değerlerindeki bozukluk sonrasında ortaya çıkar diye biliyorum.Yani LPG'de fakir çalışıyor olabilir aracınız.

Arkadaşın söylediği doğrudur.LPG li araçlarda zamanla LPG ayarı bozulduğu için uzun süre lpg kullanımı olduğundan aracın benzin ecusu yakıt karışım ve buna bağlı enjektör süreleride değiştiği için ilk çalıştırmalar sorun olmaktadır.

Aracınızın bir akşam eve geldiğinizde (teyp kodu vs. sistem kilitleri yoksa) akü kutup başını söküp sabaha kadar bekletin.Bazı araçlarda bu şekilde Araç ecusundaki map resetlenebiliyor.
    Yada uzun bir yolda en 150 km lik mesafeyi benzinle giderek sağlıklı bir map oluşmasını sağlayabilirsiniz.Sonrasında da lpg adaptasyonu (PC bağlantısıyla) yaptırırsanız sorununuz çözülecektir.
  • bende benzinde tekleme oluyordu.
    benzini basınca depoya düzeldi çok şükür.
    araçların çalışma prensibi benzindir. benzinsiz bırakmayın.
    ya da benzine wurth diye bir enjektor temizleyici karıştırın o da sonuç verebiliyor.
  • Benim bacanakta 2004 model 120.000 kmde nissan primera atiker lpg takılı araç var.Sabahları zor çalışıyordu.6 ay çekti bu sıkıntıyı.Lpgciye gitmiş direk regülatörden demiş,20 tlye değiştirmiş.15 gündür hiçbir sıkıntısı kalmadı.Aracı az yakmaya başladı,gaz yemeye başladı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: capricemylove

quote:

Orijinalden alıntı: faruksevgili

Sn.sapultra en doğru yanıtı vermiş,
    Yanlış usta, yanlış ayar, sonuç sizinki.
    Ürün taktırırken ustanın ucuzuna değil kalitesine bakın

sorarak araştırarak gittiğim servis bin türlü övgüyle omvl taktı.kesinlikle arıza lambası yakmaz,yarışlarda kullanılıyo,en az yakan lpg olarak guinesse girdi falan diye 100 neden saydı.dedik tamam tak.

2 ay sonra arıza lambası yandı.bana dediği laf: en kral lpg prins,o bile yakıyor,yapacak bişe yok. madem öyle atiker taktırsaydım,600 tl daha ucuzdu.ya da bildiğim markayı taktırsaydım brc.

ben ustaları tanımam,ahbabım dostum yoktur.burda iyi usta bulamadığım için ben miyim suçlu? insanlarda biraz dürüstlük olsa daha iyi olmaz mı? taktığı parçayı kendi aracına uygular gibi uygulasa,montaj bittikten sonra da güleryüzünü devam ettirse.hırsızın hiç mi suçu yok.

konuyu açan arkadaşın bahsettiği arıza bende de başladı şimdi ve çözemiyolar.faruk bey eğer yardımcı olursanız kocaeliye gelebilirim sırf çözülsün diye.artık umudu kestim ben

bu arada araç fakirde çalışıyormuş.lpg aldığım bayiyiy değiştirmemi önerdi ama fark yok.

edit: düzeltme

Arkadaşlar aynı sorun bendede 2 aydır var ve aracım lpg ye geç geçiyor diye ısıyı oldukça düşürdükten sonra başladı kesinlikle katılıyorum bu yoruma şimdi hemen sıcaklığı eski haline getiricem ve gelişmeleri yazacağım. verilen harcanan paralara yazık...
  • Araç sabahları ilk çalıştırmada marşı geç alıyor sorunu benim başıma gelmişti.arabayı sürekli benzinde kullandığımda hiç bir problemim yok ancak bu durumu lpg cilere bir türlü anlatamadım.sürekli benzin pompası ve gaz ayarı dediler.benzin pompasının arızalı olduğu tezini sürekli benzinde kullanıp bir sorun olmadığınu görünce çürüttük.sonra 200 km benzinde kullanıp gidip gaz ayarı yaptırdım yine olmadı.sonra başadık sıradan lpg nin parçalarını gecici olarak değiştirip günlük olarak denemeye,beyin ve enjektörler değişti ancak sorun halen devam etti.en son tüpün regülatör denilen bir parçası var o değişince düzeldi.ancak 3 ay sonra yine arızalandı.bu sefer hem regülatör hemde gaz kesici değişti.1 seneyi geçti hiç tık demedi maşallah.
  • Arkadaşlar bunların hiç biri değil bende Hyundai Accent var gitmediğim tamirci kalmadı denemediğim yöntem kalmadı
    Kimisi benzin pompası dedi ,kimisi buji ve buji kablosu dedi. kimisi enjektörler temizlenmesi lazım dedi,kimisi kutup başını çıkar sabaha bekle tak düzelir dediler.
    Denemediğim yöntem kalmadı .bunların hiç biri değil. ASIL ÇÖZÜM.
    1-ÖNCE DEPOYU BENZİNLE DOLDURUN UZUN BİR YOLA GİDECEĞİNİZ ZAMAN LPG Yİ TAMAMEN KAPATIN .
    2- EN AZ YARIM DEPO İLE YOL GİDİN AMA LPGYİ HİÇ AÇMAYIN.
    3-LPG DÜĞMESİNİ HİÇ AÇMADAN BİLGİYARLA LPG AYARLARINI SIFIRDAN YENİDEN YÜKLETTİRİN .ARACINIZ CANAVAR GİBİ OLACAKTIR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilallafci -- 6 Haziran 2014; 22:38:35 >
  • merhaba akadaşlar bendeki sorunda eskiden sabah 2,veya 3. cü marşta çalışıyodu şimdi hiç çalışmıyo, gazda direk çalıştırıyom daha sonra ısındıktan sonra benzinde çalıştırıncada gaz hiç yemiyo kapatıyo kendini benzin pompası değişti depoda en az yarım depo benzin tutarım araba 2000 milenyum accent
  • slm arkadaşlar 2000 1.6 fiat brava aracım var.brc marka sıralı sistem gazlı.sabahları arabayı çalıştırdığımda benzindeyken titreme yapıyor gaza dokunduğumda boğuluyor.bende gaz vermeden lpgye geçmesini bekliyorum.lpg ye geçtiğinde gaza bastığımda tekliyor sonradan devrini alıyor.rampada perfonmansı baya düşük sıl hallederim neyi var bileiyorum.sanayiye girdiğimizdede gereksizne kadar parça varsa değiştittiriyorlar en azından odaklanacağım yer neresidir yardımcı olurmusunuz teşekürler
  • öncelikle iyi günler.aracım 2011 model cruze.landirenzo omega plus kiti mevcut.benim sorunum biraz daha farklı aracımın lpg de herhangibir problemi yok.örneğin geç çalışma yakıt ya da çekiş problemi yok.ancak aracım benzinde P2096 arızasını veriyor.elm327 programı ile söndürüyorum 10 km sonra tekrar yanıyor. arabanın çekişinde herhangibir problem olmuyor. STFT1 değerleri arıza ığı yanmadan önce -2 ila +4 seviyelerinde LTFT1 ise -12 seviyerlerinde oluyor.arıza ışığı yandığında ise STFT1 +5 ila +14 lere kadar çıyor.LTFT1 ise -5 ila -10 seviyelerinde oluyor.bu konu hakkında bilgi verirseniz çok tşk ederim.ben inatla iki gündür benzinde kullanıyor.LPG de hiç kullanmıyorum.bu arada aracın rölantisinde hiç bir problem yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi obenomen -- 28 Ocak 2015; 16:01:07 >
  • obenomen O kullanıcısına yanıt
    P2096 nın açılımı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palet -- 5 Şubat 2015; 23:22:46 >
  • Arkadaslar yeni aldigim elentra 1.6 aracim sirali sistem 93 model malum kis ayindayiz

Anlatilan sorunlar bende soyle nuksediyor,
    Sabah veya motor sogukken araba zor calisiyorbenzindeyken gaz veremiyorum stopa zorluyor arabayi mecbur rolantisinde birakiyorum gaza gecince en son ozaman gaz yiyor araba.

Simdi bu sorunun cozumu anlatilanlari birlestirince akuyu sök arabayi bi muddet benzinde kullan sonra hic lpg ye almadan git lpg ayari yukletmidir?

Saygilar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese iyi akşamlar 2010 modeli renault symbol tüplü aracım gaz yemiyor gaz deposunu Full yaptım ortalama 80-90 km yol yaptım sizce neden oluyordur servise gittim halledemediler birde aracı boşa attığım zaman STOP ediyor farklı yerlerden yakıt aldım ama sıkıntıyı bir türlü gideremedim acil yardım lütfen

• reflexx27 R kullanıcısına yanıt
    Aracınzın LPG ye geçiş sıcaklığını 45 C ye ayarlatın. aracınızdaki LPG sistemi LPG ye geçiş ısı değerini hangi hararet müşirinden alıyorsa oradaki hararet müşirini değiştirin. şayet aracınız LPG ye erken geçiyorsa yoğunlaştırıcıdaki donma sebebi ile LPG akışı düzensizliği oluşabilir.
    Aracınıza Clip (beyin okuma) cihazı bağlatarak rölanti devrini beyin'e müdahele ederek dakika da 30-50 devir kadar yükselttirin. Boşa attığınızda ki stop etme olayını bu şekilde giderebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palet -- 1 Mart 2015; 19:21:51 >
  • arkadaşlar aracım lpg li ama son bi kaç gündür benzinden lpg ye geçiş çok zaman alıyor.bunun nedeni ne olabilir.
  • 2001 1.4 Fiat Siena Aracım Benzinde Gitmiyor. Performansı Cok Düştü Fites Degişiklerinde 3 5 Saniye Yıgılma Oluyor Gaz 3 5 sn sonra geliyor.
    Ama Arabanın Performansı Cok Düştü Gitmiyor! Ustalar Enjoktorden dediler 2 Tane Yan Sanayi 2 orjinal Enjoktor Taktık Hiç Faydası Olmadı! Neden Olabilir.
    Benzin De Araba Gitmiyor Neden Olabilir ? AciL Pm Pls ! Yorum !

Tesekkürler !

NOT:
    Gazda da var Ama Benzin Kadar Degil Pek belli olmuyor.
  • cor38 C kullanıcısına yanıt
    Selam kardeşim aynı sorun benim arabada da var.merak ettim sorunu çözdün MÜ?eğer çözdüysen sebebini öğrenebilir miyim?

• Abiler 2010 model 1.4 era team kullanıcısıyım atiker sıralı lpg sistemi mevcut geçen gün muayene için gittigim tüvtürkte görevli elemana aracımı teslim ettim egzoz emisyonunu sadece benzinde ölçmek isterken lpg/benzin tuşuna basmış araç stop etmiş beni çagırdı aracı bi daha çalıştıramadık ne sıralı sistemde nede sistem kapalıyken sadece benzinde araç çalışmıyor marş basıyorum 10 15 saniye motor yerinden fırlayacak gibi sallanıyor ama çalışmıyor bu tuşa basmakla aracın neyi bozulmuş olabilir saygılar. ....

• quote:

Orijinalden alıntı: ecay

Sorun çözüleli çok oldu arkadaşlar.Sorunun esas kaynağı LPGye geçiş sıcaklığının 30 derece olmasıymış.LPGye erken geçen aracın benzin yakıt haritaları soğuk havalarda mantıklı yakıt hava karışımını sağlayamıyor.Bu da çiğ benzin atımı silkeleme gaz yememe gibi problemler yaratıyor.40 dereceye alındığından beri yaklaşık 30bin kmdir bir sıkıntım yoktur.40 derecede bu problem yaşayanlar 50 dereceye alıp bu şekilde bir denesinler.

Seat İbiza 2005 model aracım 1 aydır havalar serinlediği günlerden beri sabahları ilk çalıştırmada tekliyor ve yığılıyordu. Aynı şekilde lpgye geçer geçmez de düzeliyordu.

Arkadaşlar aynı sorunu @ecay arkadaşımın buradaki tavsiyelerini ve yöntemini deneyerek çözdüm:

Öncelikle akşam eve dönerken arabayı benzinde bıraktım. Sabah işe giderken ve dönerken 50 km kadar sadece benzinde gittim,

Akşam LPG'ciye uğradım durumu anlattım. Adam "sorun enjektörlerde" dedi ve bana inanmadı ama "dediğimi yap" dedim.

Daha önce LPG geçme sıcaklığı 30 C geçiş süresi 5 sn. idi bunu 40 C ve 50 sn. yaptım.

Ertesi gün sabah merakla arabayı açtım sorun devam etti. Ancak 2 gündür havların daha da soğumasına rağmen tekleme falan kalmadı. Araç direk benzinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor artık.

Yani sorun kesinlikle 30 Clik ayarlanan LPG ayarında. Yalnız şöyle bir şey var. Benim aracımda 70bin kmdir LPG var. Yani sorun 70bin km sonra ortaya çıktı. Dolayısı ile şu an 20-30 C'de LPG geçişi ayarlayanların bir gün bu sorunla karşılaşırlar. Bu nedenle ayda 5-6 lira kar yapacağız diye geçiş ısısını bu denli küçük tutmayın.

Tekrar teşükkürler.
  • ecay kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar arabam gazda çok yakıyor diye gazciya gittim ayar yaptırdım, benzinden tüpe geçiş derecesini 30 dan 25 e indirdi ve bazı ayaar yaptı ,ertesi gün bende aynı sorunları yaşadım. Araba güzel çalışıyor fakat gaza basınca istop edecek gibi sendeliyor , gaz kesiyor perişan okuyor araba ama 1 dk sonra gaza geçmeden düzenliyor. Aracı direk gazda calistirinca hiç bir sıkıntı olmuyor. Yarin bu ustaya götürüp eski ayarları geri yaptiracam.ayrıca 32 lt depo ile 320-340 km arası karma giden aracın ayardan sonra 32 lt ile 270 km gider oldu. Adam gibi işini yapan yok sanırım su tarsusta

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.